Jump to content

Stergatoare Passat - conversia la AERO TWIN


Alex P
 Share

Postare recomandată

Tot nu mi-am dat seama cum se schimba numai lamelele la stergatoarele Bosch AeroTwin retrofit. Poate ma ajuta careva, linkul de la postul 114 nu are nici o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • Eto

    24

  • F l o r i n

    13

  • iuliu1984

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta DA tutorial, foarte frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-ti amintesc Cosmine, era vorba de faptul ca capatul dinspre exterior (dinspre oglinda) al stergatorului din dreapta nu sta lipit pe parbriz, ci e in aer! Ok, dar la B5.5, cu stergatoare aero din fabrica, e ok, sta perfect lipit pana la capat! Deci ma gandesc ca o fi din cauza bratului, ca doar parbrizul e la fel, nu?

Ieri am studiat un B5.5. Problema nu e cu stergatoarele ci cu parbrizul. Passatul in discutie are stergatoare Aerotwin OEM si ii sterg perfect dar parbrizul e mult mai aplatizat in coltul din dreapta jos (mai putin curbat la margini). De aici si diferenta ca stergatorul "matura" tot parbrizul.

Insa nu cred ca tine de modelul de Passat ci de producatorul sau sablonul parbrizului, doar parbrizele sunt teoretic identice atat la B5 cat si la B5.5.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cei carora le ramane uns parbrizul in urma stergatoarelor: schimbati lamele.
Ele sunt cauza "ungerii" parbrizului. Le-am schimbat eu azi. Diferenta MAJORA. Parca am alt parbriz.

Coduri OEM: 3B1 955 409 B, 3B1 955 410 B sau 3B1 955 409 C, 3B1 955 410 C

Cod BOSCH: 3 397 118 925

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu azi mi-am luat un set de bosch aerotwin nou, parca e alta masina... mi le-am luat de la reprezentanta bosch la pretul de 130 lei. Scrie pe ele made in Belgium. Am avut tot un set de bosch aerotwin inainte dar nu le-am luat de la reprezentata bosch ci de la un magazin de piese. S-au dus mult mai repede decat ma asteptam, pacat ca nu m-am uitat pe cutie sa vad unde erau fabricate.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am luat astazi de la PBN lamelele de cauciuc cu 58 de lei, originale Made in Belgium, probabil Valeo,ptr stergatoare AeroTwin si au pe langa lamele si capacelele de la capetele stergatoarelor.Le-am montat extrem de usor, cateva minute, si ... parca am parbriz nou!Si nu fac niciun fel de zomot!Si ... parca merita 58 de lei in loc de 140 cat sunt lamele de stergator cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dimensiuni sunt 530mm / 530mm? Astea sunt standard pt passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 600mm si tai din ele cat ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu stergatoare Valeo ... si ca prindere sunt ca in poza asta. Problema e ca nu prea sterg .. si vreau sa le schimb, dar n-am gasit la fel. Am inteles ca se schimba doar lama ?

EDIT

Da, doar lama.

@Cosmin - Lamele au 600mm si le tai eu cat am nevoie ?

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... noi ce tot discutam pana acum?

Gasesti informatii in topic si despre inlocuirea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bai frate da nu gasesc nicaieri doar lama, cauciucul... am cautat si la Auchan, si la Carrefour ... imi spune si mie cineva unde as putea gasi? La magazinele astea mari .. ca fiind din Piatra Neamt am acces doar la astea (de prin iasi, suceava, bacau)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba pe cineva sau in cazul in care stii tu vreun magazin din suceava sau bacau care da comanda de piese la Augsburg..ii intrebi daca au contract cu ei si le zici sa iti faca comanda pt ce doresti..cu siguranta o sa gasesti.Imi trec destule prin mana zi de zi care se duc la bacau,suceava,bacau,galati,craiova,timisoara,cluj,brasov,sibiu si constanta...

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai frate da nu gasesc nicaieri doar lama, cauciucul... am cautat si la Auchan, si la Carrefour ...

Decat sa cumperi de-acolo, mai bine ia mancare de banii aia. :))

REPREZENTANTA! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la un magazin din oras, Auto GM ... 120 lei setul... asa scumpe sunt? :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alungatul dute la reprezentanta VW din Piatra Neamt, nu uita sa precizezi de reducere de 20% pe care o au masinile mai vechi de 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si la reprezentanta marti (ca atunci sunt liber). Multumesc !

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut Aero Twin la 145 Ron la mine la servici...e bun pretul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok. Un pic cam maricel. Un set e cam 130 la reprezentanta bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti , au am comandat de la Volksman stergatoare Bosch Aerotwin Retrofit ( cu prindere normala ) pentru ca i-am considerat mai de incredere decat orice magazin , la pretul de 125 ron - sunt super mega multumit de ele . Pentru masina din semnatura am comandat dimensiunile 530mm/ 21 - aici a fost o problema ca din cate am citit eu pe forum la unii baieti cu aceeasi masina -i spuneau ca ar trebuii sa comanzi dimenisunile : 22 sofer /21 dreapta . Dar este toatal gresit , trebuie sa fie aceeasi dimensiune , adica 21 .

Cu aceste stergatoare nu vezi pacla aia de apa care se prelinge tot timpul - parca atunci cand sergi cu ele si "usuca" in aceelas timp .

Pe scurt sunt super multumit de ele , merita toti banii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Astazi am renuntat la stergatoarele valeo si am hotarat sa cumpar ceva ieftin si ma credeti sau ba, dar am luat niste stergatoare la 7.8 lei din carrefour(care si arata foarte bine,mult mai bine ca VALEO pe care le aveam eu) .Am pus 24'' la sofer si 19'' la pasager....sa vedem cat o sa ma tina...in fond nu ma intereseaza decat sa-mi "tina" geamul impecabil si astazi s-au comportat exemplar. Driver.gif

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am gasit un anunt de vanzare pe internet cu brate stergatoare AERO pt passat b5.5 noi la 80 lei. Oare asta sa fie pretul? Sunt si pe licenta sau numai pe original?

Eu am sistemul clasic de "dacie" si as vrea sa fac si eu conversia la Aero :)

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat SH ....si am mai avut un set complet (brate si lame), pe care l-am dat cu 150 lei. La banii astia (80 lei) e pomana, dar nu au cum sa fie originale....decat sa fie SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai numai bratele, fara stergatoare, si second hand daca sunt e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca sunt foarte bine, la banii astia. Suna si vezi care e treaba cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!