Jump to content

Stergatoare Passat - conversia la AERO TWIN


Alex P
 Share

Postare recomandată

@Dosar Penal.

Astea sunt preturile care sunt practicate pe piata la noi. Ca nu sunt justificate asta e alta problema.

Stergatoare model vechi - 500 mii

Stergatoare tip Aero, pentru brat tip vechi - 1 mil

Stergatoare tip Aero, brat tip nou - 1,8 mil (le-am vazut si la 2,3 mil la benzinaria OMV)

Brate tip nou (stanga+dreapta) - 1,8 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • Eto

    24

  • F l o r i n

    13

  • iuliu1984

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

pentru baca:

exista, si costa cam 20 eurica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

Stergatoare tip Aero, brat tip nou - 1,8 mil (le-am vazut si la 2,3 mil la benzinaria OMV)

eu le-am luat cu 1 mil in capat... bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot suntem la sectorul stergatoare am si eu o problema: cine stie unde se poate gasi in Bv....la un second-hand de preferat un motoras pentru stergatorul spate de la un Passat Variant 1.9TDI din 2000?

Ideea este ca motorasul in sine functioneaza dar in cadrul acestuia exista acel mic furtun care permite iesirea lichidului pentru curatat iar acesta este....avariat.

Apreciez orice sugestie.

Multumesc.

:( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru baca:

exista, si costa cam 20 eurica

Sunt indiscret daca intreb unde se gaseste? :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Huhu :salut:

Intrebare scurta:

stie careva care stergatoare sunt mai bune pentru passat ?

Champion, BOSCH sau Valeo.

Diferetele de pret intre ele sunt de 7 lei de la Champion la BOSCH si 3 lei de la BOSCH la Valeo, Valeo costa 112 lei noi.

deci

Champion 102

BOSCH 109

Valeo 112

Eu am pe masina BOSCH acuma.. nu mai sunt multumit de ele, imi cam intind apa pe parbriz.

Sunt stergatoare lama (la BOSCH le spune Aero Twin parca) speciale, pentru passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea personala e ca cele pe care le ai tu is cele mai bune. Si eu am acelasi model de stergatoare si is multumit de ele, ii drept ca nu tin nici astea o vesnicie si ar mai trebui schimbate din cand in cand. Nu stiu ce sa zic de celelate doua tipuri dar sincer cand intru intr-un magazin si vad bosch, deja nu ma mai uit la restu. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Champion si mi se par super bune. Pe masina sotiei (logan) am avut Bosch si le-am schimbat intr-o luna ca lasau urme si stergeau mai prost ca cele originale. Am pus Champion si sunt multumit de 8 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Champion au tinut aproape dublu fata de bosch(ambele tip clasic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant topic... si eu am avut BOsch si au lasat urme cam dupa 6 luni. Acum le-am schimbat tot cu Bosch. Sa vedem ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Bosch. M-au tinut aprox juma' de an. Apoi am luat Champion. La doar o luna dupa, am trecut prin Germania si mi-am zis ca merita sa-mi iau Bosch originale. Problema era ca la viteze de peste 150 km/h Champion se ridicau de pe parbriz. Sunt mai usoare ca Bosch. Oricum ambele fara spoiler.

La doar cateva zile, unul din noile stergatoare Bosch, cel din stanga, a iesit din prinderea de pe brat si sa intalnit cu fratele lui din dreapta, in timp ce stergeam parbrizul. Asta pe la 160 Km/h, pe autostrada. Rezultat: rupt, varza. Le-am pus din nou pe Champion care erau pe stand-by in portbagaj.

Apoi am luat ceva noname, de alea "doar lama" ca "dau" mai bine. M-am intors din nou la Champion, fiind dezamagit de "lame".

Deja am colectie de stergatoare in portbagaj. ;)

Parerea mea ca Champion sunt mai bune ca Bosch.

Nu am terminat. Acu' caut cu spoiler. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de parere ca Bosch AeroTwin nu au pereche...sunt mai scumpe, dar merita. Am si eu asemenea stergatoare si curata exceptional. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incredere deplina in valeo. In anii 2000 pe golfuri erau din fabrica valeo si tineau multe zeci de mii de km si ani buni. In schimb acuma vad ca se pun din fabrica bosch si mie imi lasa deja urme...(masina are 3000 km si aproape 2 luni) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am valeo montate pe masina..au sters bine decat in primele 2 luni..acum au inceput sa nu mai staerga deloc in unele portziuni,sunt dezamagit sincer :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca e cam greu de crezut eu le am pe cele originale....masina are 2 ani si ceva si abia in acesta iarna au inceput sa dea semne de oboseala.Din lipsa de timp chef si bani nu le-am schimbat....ce-i drept spal parbrizul destul de rar (sunt zgarcit fac economie la lichid ca e scump :P )...

O sa le schimb cu prima ocazie cand dau o fuga la dealer....insa o sa iau tot originale de la ei...pentru 50-100 lei diferenta ma tin inca doi ani si ceva.Din cate stiu in carte scrie ca se schimba la 12 luni... :D

In concluzie eu recomand originale :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate trebuie sa le schimb si eu si nu stiu ce sa aleg?De BOSCH stiu ca face de toate, de la rasnite de cafea la aspiratoare si altele deci mie nu tare imi ofera incredere Oare stergatoarele astea nu au garantie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat Bosch pe tipul stergatorului clasic (nu aerotwin) - in 2 saptamani, le-am dat jos; ma scoteau din masina de cat scartaiau.

Apoi, Bosch Aerotwin Retrofit - luate la inceputul verii 2007, merg si acum la fel de bine ca-n prima zi.

Am inteles ca si Valeo Silencio X (parca asta e modelul) sunt ok.

Apropos, o sa te sperii de cate componente Bosch vei gasi in masinile actuale - ce zici, ai incredere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am cumparat din Ungaria ceva no-name, din alea tip lamela, adpatate pt bratul clasic! In prima instanta lasau o dara pe partea stanga, dar acuma a disparut si sterg bine si nu scartaie. Au costat 20 lei ambele. Am vazut ca au aparut si la metro/selgros pe la noi asa ceva pe la 30 lei setul. Urmatorul set va fii Valeo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat doar lama care sterge parbrizul si m-a costat 6 lei 2 lame. mi-am zis ca la banii astia le schimb si odata pe luna daca e nevoie, insa spre surprinderea mea sterg foarte bine si nici nu fac zgomot. de schimbat e foarte simplu: de trage de cele 2 capace de plastic de la capatul stergatoarelor (nu bagati surubelnite sau altceva ci trageti pur si simplu mai cu putere), la unul din capetele stergatorului exista o parte metalica ce tine lama sa nu iasa si trebuie putin departata de lama cu o surubelnita, dupa care se prinde lama si se trage afara. bagati o alta lama in locul ei apasati la loc acea parte metalica si puneti capacele in capatul stergatoarelor. lamele ce le-am luat eu erau mai lungi cu 5 cm dar le-am taiat dupa ce le-am bagat in stergator cu un cuter exact la dimensiunea necesara. cand cumparati lamele noi ar fi bine sa aveti ori stergatorul ori una veche sa le puteti compara, deoarece sunt mai multe tipuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai luat astfel de lamele? Existau si pt modelul clasic, nu aerotwin?

F. interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Selgros se gasesc lamele clasice "magic wipers"

(daca nu gasesti in B da-mi de stire ca iti iau eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Valeo clasice de 2 ani. Luate dintr o benzinarie. Merg in continuare brici. Din pacate nu au lamela de plastic pt. vant si la viteze de autostrada dau rateuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu votez cu Champion. Super-multumit si le am deja de 1 an :rolleyes:

Modificat de didutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Perechea de Aerotwin-uri noi (cu tot cu acel suport...brat pe care sta lamela de cauciuc) e in jur la 100-130 de RON, depinde de unde le luati.

Eu in schimb cu 60 de RON am luat 2 lamele BOSCH...MADE IN GERMANY...deci nu chinezarii si le-am schimbat.

Se da jos oricare capat de plastic, dar cu grija sa nu se rupa. Apoi se trage vechea lamela afara, iar ca lamela noua sa intre usor, pentru ca acel cauciuc e mai moale si sa alunece, am dat cu solutie de spalat vase ;), iar excesul de cauciuc (in cazul stergatorului din dreapta care e mai scurt) l-am taiat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!