Jump to content

Stergatoare Passat - conversia la AERO TWIN


Alex P
 Share

Postare recomandată

Si eu am tot Bosch Aerotwin luate de vreo 6 luni. Le-am schimbat pentru ca cele de dinainte (niste porcarii a la Carrefour) erau foarte galagioase. Primele cateva saptamani au fost ok si astea, acum am observat ca de cele mai multe ori cand nu exista destula apa pe parbriz (sunt cateva picaturi spre exemplu) si astea fac zgomot urat (de parca ar rade sticla). La afluenta de apa, spre exemplu pe ploaie, se comporta ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • Eto

    24

  • F l o r i n

    13

  • iuliu1984

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut.am si eu o intrebare.la 130 140 de km pe ora stergatoarele imi sar de pe parbriz de sters sterg ok .sunt bosh modelul clasic.ce as stergatoare as putea sa pun sa nu mai am aceasta problema?ms mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema ca si gaby_boss20, aceleasi stergatoare...bosch clasic doar ca passat b4, numai ca mie imi sare incepand de la 100km la ora si imi sare doar cel de la sofer,celalalt am vazut ca sterge in continuare perfect....ma gandesc ca e bratu de stergator intors putin si trebuie pus din nou la unghiul de 90 grade pe parbriz.....alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deflectorul de aer mai exista pe stergator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu a existat.....chiar ma gandeam sa imi caut unul si sa vad cum se comporta dupa aceea, dar ma gandesc ca poate fi si din cauza bratului pentru ca la inceput imi sarea stergatoru si la 30km/h si cand m-am uitat la el "ochiometric" statea doar cu un colt pe parbriz iar in partea cealalta era o distanta foarte mare...si dupa ce am mai tras de el a mers bine, dar nu am fost in situatia sa le folosesc peste 100 decat zilele trecute......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am avut deflector de aer.o sugestie ceva???sa cumpar stergatoare cu deflector sau sa cumpar aero twin??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

avand aceeasi problema cu stergatoarele ca toata lumea, dupa ce am schimbat vreo 3-4 seturi de toate marcile inclusiv Bosch,

m-am decis sa incerc si un set original Aero Twin retrofit (pentru brate clasice, passat B5)

Au costat 120RON la reprezentanta dar isi merita fiecate leu, sterg impecabil, nu lasa dungi pe parbriz,

m-a bucurat foarte mult faptul ca sunt mult mai silentioase decat stergatoarele clasice.

Recomand Aero Twin originale la toata lumea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt in spania si ieri mi-am facut comanda la vw de stergatoare aero twin.sunt curios cum o sa se comporte.am vazut ca cineva a spus ca a luat stergatoare originale si ii lasa o urma pe geam de noi.am inteles ca pe scria ca sunt facute in spania.sper sa nu am acelasi ghinion.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare.

azi am cumparat de la reprezentanta VW un set de stergatoare aerotwin. ce ma face fiu nedumerit este faptul ca stergatorul de la pasager nu sta perfect lipt de parbriz. spre oglinda din dreapta sta ridicat cam 1 cm. sunt facute in begia..... inainte am avut valeo si la fel cel din stanga statea ridicat. aveti idee care ar fi motivul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai scris in topic. Asa "face" toate. Din cauza curburii parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Bosch Aero de aproape 2 ani, inca sterg ok, fara dungi fara zgomot, dar nu cred ca mai trec si iarna care urmeaza cu ele. Un amic a schimbat vreo 3 seturi de lame pana a ajuns la concluzia ca era bratul slabit, dupa inlocuirea bratului de la sofer (doar ala facea figuri) problema a disparut.

Stiti reclama de la stergatoarele Bosch? Urmatoarea ploaie vine sigur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Is curios cum face un brat care e slabit? Cam care is primele simptome?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pot inlocui doar lamelele la stergatoarele bosch aero twin retro fit? Sau trebuie schimat tot stergatorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrisesem si eu pe la postul 114 parca. Se gasesc doar lame la reprezentanta.Sunt in jur de 50 de lei. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi cosmine, bine ca eu schimbam tot stergatorul ca prostu pana acuma si ma costa 110 lei de fiecare data.

Edit: La linkul de la postul 114 nu merg pozele de la DIY, ce s-a intamplat?

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa "face" toate. Din cauza curburii parbrizului

Ca sa-ti amintesc Cosmine, era vorba de faptul ca capatul dinspre exterior (dinspre oglinda) al stergatorului din dreapta nu sta lipit pe parbriz, ci e in aer! Ok, dar la B5.5, cu stergatoare aero din fabrica, e ok, sta perfect lipit pana la capat! Deci ma gandesc ca o fi din cauza bratului, ca doar parbrizul e la fel, nu? Asa ca, io daca-mi schimb bratele cu totul la B5, va sta perfect lipit ca la B5.5 sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, mira-m-as. Dar poate bratele AEROTWIN OEM or fi mai elastice. Insa din cate stiu, si colegii cu B5.5 si astfel de stergatoare, intampina aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Eu pt masina din semnatura le-am schimbat la reprezentanta, aprox 50 lei (bosch) si sterg foarte bine.Sunt multumit de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am de gand sa schimba doar lamelele .. .... pe partea soferului s-a ciupit o lamela si imi lasa o dunga pe parbriz :) .. merita 50 ron 2 lamele noi mai ales ca sunt si Bosch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am luat eu stergatoare Bosch AeroTwin cu 95ron din Ploiesti (doar lamele fara brate) deci...merita 50ron :)

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de ce au fost asa scumpe ?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu mi-am dat seama cum se schimba numai lamelele la stergatoarele Bosch AeroTwin retrofit. Poate ma ajuta careva, linkul de la postul 114 nu are nici o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontezi stergatorul de pe brat, scoti frumos si cu atentie un capacel de-ala de plastic din capatul lamei si tragi cauciucul afara din rama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de ce au fost asa scumpe ?

Naiba sa le ia..atata costa, in alta parte le-am vazut mai scumpe.

btw- surpriza, le-am montat azi dimineata si imi lasa o urma cel din stanga exact in fata mea. Am sa incerc sa mai trag de brat sper sa fie bine ca altfel ma duc si i-le dau de cap vanzatorului :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand nimanui alte lame decat cele OEM. Fie ele chiar si Bosch, te trezesti cu astfel de surprize. Si eu am luat tot Bosch acum 2 ani si am avut aceeasi surpriza urata: imi lasa urma exact in fata mea.

Acum o sa le inlocuiesc cu altele OEM si sper sa nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!