Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

frumos frumos..abia astept sa merg iar sus la balea..chiar este ceva care pana nu ajungi sa vezi nu poti sa intelegi. imi pare rau ca mi am distrus masina in martie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata nu am putut sa ajung la raliu, dar am fost duminica pana la Valea cu Pesti si confirm spusele colegului OctaviaVRS fata de starea drumului.

Daca se merge atent, cu a doua (zic eu) se pot ocoli cu usurinta partile decopertate si eventualele gropi ramase neacoperite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este zapada pe Transfagarasan? sau se poate merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

zapada?munti de zapada...dar sus la balea lac,unde se ajunge cu telecabina.eu am ajuns pana la balea cascada,iar acolo erau semne de drum inchis.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

post-34488-1273743892_thumb.jpg

post-34488-1273743970_thumb.jpg

post-34488-1273744025_thumb.jpgpost-34488-1273744025_thumb.jpg

post-34488-1273744087_thumb.jpg

pe scurt,am vorbit cu oamenii de la tarabele cu diferite prostioare,si dupa 15 iunie se apuca de curatat traseul,atat de pietre cat si de zapada...ca sa ii dea drumul la 1 iulie.asta este tot ce stiu pana acum.oricum,cum mai aflati ceva,bagati aici...incva ma mai intereseaza starea asfaltului pe partea argeseana.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot timpul mi-am dorit sa ajung pe transfagarasan singur in masina si sa pot sa conduc mai sportiv...

Am inteles ca sunt citiva km de drum plin de gropi... stie cinevw exact cati km sunt inpracticabili?

Vreau sa stiu daca merita sa merg pana acolo... nu vreau sa ma duc degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe partea argeseana se poate ajunge pana la cabana Capra, la cativa km de tuneul acela inchis,

dar tineti cont de ce scrie colegul OctaviaVRS mai sus referitor la starea drumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac acest drum prin iunie-iulie, o sa fie deschis tot transfagarasanul pana atunci...

Intrebarea e daca o sa fie plin de gropi sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ne strangem mai multi si facem o caravana pe transfagarasan, deocamdata asteptam unda verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce ziceau aia, dar de regula la 1 iunie e perfect utilizabil drumul. ca se topeste zapada complet si se poate merge, indiferent de ce zic aia ca e inchis sau nu (inchiderea nu se face fizic, cu exceptia tunelului de sus de tot). acum, de regula drumul pe partea cu sibiul e f bun, eu pe acolo ma duc mereu chit ca ocolesc serios. pe partea cu argesul chiar nu va recomand, am fost acum 2 luni la capra si a fost groaznic, m-a durut sufletul, sunt locuri in care nu mai e deloc asfalt.

mi se pare nejustificat de tarziu 15 iunie sa se apuce de curatat. fiecare zi in care merge e zi in care se pot incasa bani (inchis=pierdere), deci castiga implicit primaria din taxe si impozite. dar na, daca nu te duce capul sa stii sa faci bani, asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

salut.drum inchis inseamna ca de la semnul de inchis de la balea cascada,100 de metri mai sus dupa prima curba,soseaua era barata de betoane,cam cum era odata pe dn1 pe mijloc.iar la telecabina,erau o gramada de oameni in clapari si cu schiuri pe umar.

bineinteles ca au existat jmekeri ce au ignorat semnul de drum blocat,dar s-au intors in 20 de secunde.asta e,cityslickers.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

or fi pus ei ceva mai nou, anul trecut nu era asa. iar la capra nu era nimic de genul, pur si simplu insa nu puteai trece ca era ditamai zapada. deci era blocat natural de zapada si in conditiile astea nu vad sensul sa mai pui ceva pe drum. sunt curios daca scot chestiile de zici tu dupa 1 iunie, ca eu de-abia astept sa ma catar pe negoiu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in concluzie cand credeti ca ii da drumul pana la balea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

de la 1 iulie.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

ce fel de golf,ce fel de 1.4?

serios,nu e mai frumos sa te bucuri de peisaj decat sa faci probe speciale cu familia?

poti merge si cu un trabant,daca vrei,dar o sa faci cam mult...

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4 1.4 AXP. Eu ma refeream daca traseul e dificil pentru un motor de mica putere ca al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate de la 1 iunie. anul trecut i-au dat drumul inainte de 1 iulie, nu vad de ce ar amana, daca nu mai e zapada. zapada e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

pai asta ziceam.zapada este bine mersi.oricum ar fi,abia astept.ma uimeste de fiecare data salbaticia peisajului.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut am fost pana sus la Balea pe 6 iunie si era deblocat drumul. cred ca si anul asta o sa dea drumul in jurul datei de 1 iunie.

o sa ajung in zona pe 29 mai (la capra) si o sa dau mai multe detalii cand revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai salut !

Referitor la starea drumului :

http://forum.transfagarasan.net/viewtopic....=5&t=15#p69

Poate asa ma incumet si eu in vara asta sa vin dinspre mare spre munte (apropo face fata Golful de 1.4 la traseu? )

Sigur face fata pt ca si eu gandeam la fel pana am ajuns la locul faptei si apoi am urcat incet mai cu a 2, mai cu a 3 dar a meritat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Lacul Balea la Vidrarul cum se comporta portiunea aceea stie careva???

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut in august alternau portiunile peticite in exces cu portiunile proaspat asfaltate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles mersi mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!