Jump to content

Lumini / lampi usa / portiera


DanutzU
 Share

Postare recomandată

nu...din pacate la cele fabricate pana in 2007 din cate am gasit eu nu se pot monta...oricum,cand tot vad retro-fituri din astea care nu merg simplu,curat imi cam piere cheful de munca. Pe fata va fi usor...acolo seamana cu golful 6. Maine sper sa aduc vesti bune pe aici si sa mentionam treaba asta si in DIY-ul de aici.

BA merg curat, doar ca trebuie sa duci cate un fir de la fiecare lampa catre calc de confort de sub torpedou. Deci: usa stanga spate, minusul de la lampa la un fir de masa de la usa si plus la pinul 5 de la mufa cu 18 pini, la usa dreapta la pinul 12 al aaceleiasi mufe si apoi se activeaza din VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei, firul este tras pana in mufa de pe stalpul usii. Eu la toate 2005-2006 l-am gasit tras pana acolo.

De acolo trebuie sa-l tragi - conectezi pin-ul in mufa de pe cablajul usii si cam atat.... dar Catalin are lista cu ce are de facut, de ieri ... si azi... ca doar am vb la telefon - cred ca ne testeaza..... :D

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, acum am terminat usile de pe spate. Am reusit sa ma conectez la grupul de fire care pleaca dinspre yala spre burduful usii in dreptul unui capac rotund de plastic, care este chiar deasupra traseului firelor. Am luat pe rand fiecare fir si l-am gasit pe cel care imi trebuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MDa, deci nu le-ai legat OEM

Sau sunt OEM, dar ca la G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..nu am prea avut de ales...burduful de cauciuc era si lipit cu un fel de mastic din cate mi s-a parut mie in partea de usa....in cea de stalp nici nu se putea misca de acolo...m-am ferit sa mai demontez ornamentele de pe stalp sa ajung la mufa...era o sursa de greieri ulteriori....asa ca am ales aceasta cale...am pus firele noi pe traseul altor fire si le-am fixat cu banda izolatoare si zici ca este totul OEM acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de desfacut se desface cauciucul fara probleme si se repune fara probleme - ca doar nu am facut una singura....

..... ai ales varianta asta, ca ti-a fost mai usor..... acum, sa te lumineze fericit. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc foarte mult mai ales pentru ajutor si pt faptul ca ai rezistat stresului meu :) . Sunt multumit de cum se vad noaptea si am mai si scapat de un greiere din usa dreapta spate. Acum ma apuc la cele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-as pune si eu lampile pe usile spate la Golful meu din 2004! Pe fata am rezolvat merg....dar pe spate nu am prea inteles (is mai greu de cap) de ce pini/fire ma leg? Ma poate ajuta cineva cu concluzia lucrurilor discutate mai sus? :D Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..te ajut eu :

Nu vei baga niciun pin in mufa , ci te vei lega cu firele de la lampi la alte fire.

In mufa calculatorului de usa intra un singur fir alb gros, parca la pinul 10,de acesta te vei lega cu plusul lampii, apoi aici urmeaza mai multe variante...eu am ales-o pe cea care mi s-a parut cea mai rapida si simpla, si anume: am scos dopul indicat cu sageata verde. Am declipsat, impins in interor cele 2 clipsuri indicate cu sageti rosii(aceste clipsuri fixeaza cablajul yalei portierei). Dupa aceasta am ridicat usor cablajul pana la nivelul gaurii indicate cu sageata verde. Cu un cutter am desfacut izolatia manunchiului de fire si le-am luat apoi pe rand pe cele albe subtiri, sunt 5 sau 6 in acel grup. cu un ac le intepam pe rand si vedeam in functie de pozitia yalei care imi intrerupea alimentarea la inchiderea usii. Daca nu am fost f explicit astept intrebari si cand ajungem la un rezultat final poate un moderator adauga la tutorialul initial.

Practic este o legare direct la instalatia masinii...fara a fi controlata de vreun controller, deci nu necesita activare cu interfata.

post-74618-0-86511400-1358435580_thumb.j

Modificat de catalinmiti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Stiti careva  de unde pot comanda ( din Romania) conectorii cu codul 000-979-009E si

000 979 019E am atasat si poze cu cele 2 imi trebuie pentru luminile pe usi dar nu gasesc conectorii care intra in mufa, sau daca aveti careva sunt interesat. ms

post-93921-0-82115100-1422888756_thumb.j

post-93921-0-20001900-1422888795_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms, am fost si la Adelaida si la Quintrix si la alte magazine locale si nu are nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe comanda la magazinele cu piese auto sau reprezentanta/dealer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms, este in curs de rezolvare, am facut deja comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Rog un coleg sa imi spuna si mie pe usile din fata la ce pini trebuie sa ma conectez mai exact 1-2 sau 18-19 masina este un g5  din 2007 luna nu o stiu exact,Daca ajuta cu ceva dau si codul de pe sasiu daca e nevoie. eu am incercat  sa ii activez cu vagcom-ul cu ele conectate la pini 18-19 si nu merg. pe spate am patit lafel (conectat la pini 4-14) am adaugat 64 la codul existent si nimic, mentionez ca pe spate am 0000144 si pe fata am 0000180. In schimb pe spate am adaugat codul exact al celui care l-am vazut in tutorial pe youtube (0001232) si mi-au mers(doar pe spate) dar de teama sa nu se intample ceva(codul fiind prea diferit) am revenit la setarile initiale.Am incercat si pe fata sa bag codul celui din tutorial si nimic. rog un coleg sa imi spuna si mie ce pini mai exact trebuie conectati si pasi care trebuie facuti cu vagcom-ul ca poate am facut eu ceva gresit. multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am desfacut si fata de usa de pe dreapta/fata si este urmatorul cod 1 K0 959 792 J, daca ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate am reusit sa le activez, dar pe fata nu vrea deloc sa mearga, am incercat atat pe pini 18-19 cat si pe pini 1-2, lampile le-am probat si sunt functionale, nu stiu ce sa le mai fac, apropo de codul de mai sus ala era scris pe eticheta modulului de confort usa dreapta/fata dar pe vagcom arata  1 K0 959 702 M , nu ma pricep si poate se refera la 2 lucruri diferite. oricum need help, orice idee e binevenita. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai gen 3, deci pe 18 si 19., dar atentie, 18 plus si 19 masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms, dar am incercat si nu merg de nici o culoare, ce am observat eu este ca pe spate am putut sa bifez byte 17->bit 0 (rear door light instaled) dar pe fata nu imi arata interfata (clona12.12.0) biti ,ca din ce am mai gasit pe net trebuie dupa Long coding helper ar trebui sa arate tot asa byte 2 si sa bifez bit6 (door exit/warning light instaled), eu pt fata nu am putut decat sa adaug +64 . Este vreun coleg din Craiova cu o interfata sa incerc, poate e de vina interfata cu care am incercat eu ???ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat, aveam probleme cu swich-urile de pe usile din fata. Le-am reparat si acum functioneaza totul impecabil.Un Paste Luminos tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, pentru un golf 5 din 2005 imi poate spune cineva pasii pe care trebuie sa-i urmez in ideea de a instala luminile de avertizare pentru usile din fata cat si pentru cele din spate? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, daca folosesti functia search - o sa gasesti toate informatiile.

In principal, in fata tragi firele de la calculatoarele de usi si activezi pe fiecare usa, la coding +64

in spate, trebuie sa verifici pana unde ai firele - pana pe interior stalp.. sau deloc, pana in modul confort - altfel, poti sa iei plus de la calculator usa si minus de la switch yala.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/20/2012 at 9:35 PM, micuzzu_marius said:

azi am rezolvat si cu cele din spate, pin 14 plus si 4 minusul, codearea in vag com in modulele de usi spate la long coding byte 2 se bifeaza bit 6 pt activare, succes

Salut...cum ai identificat pinii de la controllerul de pe spate pentru ca din cate am observat eu nu sunt numerotati!

Sp

On 3/1/2017 at 8:43 AM, F l o r i n said:

pai, daca folosesti functia search - o sa gasesti toate informatiile.

In principal, in fata tragi firele de la calculatoarele de usi si activezi pe fiecare usa, la coding +64

in spate, trebuie sa verifici pana unde ai firele - pana pe interior stalp.. sau deloc, pana in modul confort - altfel, poti sa iei plus de la calculator usa si minus de la switch yala.

Am reusit sa le montez pe fata insa pe spate m-am blocat pentru ca nu reusesc sa identific pinii de pe controler! Nu sunt numerotati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toti sunt.....vezi pe racleta cu pini, din mufa... scrie pe capete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit...dar la mine pinul 14 e ocupat! De unde iau plus? 

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!