Jump to content

Lumini / lampi usa / portiera


DanutzU
 Share

Postare recomandată

@cockerul: pai si acea lampa are rolul ei, nu doar de design: iti lumineaza partial portiera :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta CL 2006 adusa din DE cu martori iluminati la toate portierele, inclusiv lumina de ambianta din plafoniera (cele 2 leduri rosii). Tind sa cred ca acestea se puneau la modelele mai "vechi" gen 2005-2006 pentru ca observ ca cei cu masini mai noi si cu dotari superioare nu le au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auras : eu mi-am cumparat plafoniera de w8 :offtopic: , si are fir deja tras..numai pui mufa...

si referitor la ochii de pisica, avand in vedere ca sunt proaspat intrat in concediu o sa ma orientez la o zi in care frigul nu e la el acasa si o sa incerc sa ii fac sa se aprinda...:huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot se pot monta acolo martori luminosi care sa se aprinda cand e usa deschisa, impartasiti si catre noi...

Dupa aceea o consideram un optional in plus... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zilele urmatoare ma apuc de desfacut...D:...si o sa postez rezultatele...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zilele urmatoare ma apuc de desfacut...D:...si o sa postez rezultatele...;)

Asteptam cu interes!

Spor la treaba! :blink: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kalu s ar putea sa ai surpriza ca prin acei ochi de pisica nu treaca lumina sau sa se vada foarte slab.....deci sa nu faci mare lucru cu multa munca, oricum BAFTA si asteptam rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Golf 5, 09.2004, varianta Trendline, are doar ochi de pisica. Masina este fabricata in Germania.

Modificat de ove
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Seb si eu m-as baga la asa ceva cu niste leduri sa se vada ca la Audi iluminat manerul de deschidere a usilor, dar vezi ca aici se vorbeste despre altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, Jetta din semnatura are tot plastic chior fara bec sau altceva. Dar si eu sunt tentat sa pun led-uri acolo. Problema e ca trebuie aduse fire de la circuitul plafonierelor ca sa se aprinda cind deschidem usa doar. In usa nu e nici un fir cu curent pentru asta. Mai lucram la asta dar din pacate se strica vremea si nu prea mai e timp de desfacut usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Golf V , ianuarie 2008 ,doar ,,ochi de pisica '' in toate cele 4 usi- Trendline.

Modificat de lucianvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

GOLF 5 Comfortline 03.2008 pachet lumini , coming home / leaving home - ''ochi de pisica'' in usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea tot ''ochi de pisica'' are,confortline 2008...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la fel ;) n-am, gti august 2007 ... complet echipata .. mai mult de-atat ...

o sa incerc sa dau jos capacelul sa vad daca pot monta becuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-ar fi placut sa-mi montez led-uri albe, subtile sub manerele exterioare de deschidere a usilor; cand descui masina lumineaza jos :D Cred ca o sa o fac pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G5 CL 2004, adusa din DE, coming home / leaving home...ochi de pisica in usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

GolfV 2006 Comfort Line, am ochi de pisica.

Am gasit un tutorial pentru cine vrea sa-si puna lumini: http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3044166

Preturile pentu o usa ar fi cam asa: (am gasit piesele pe un site de afara, poate sunt asemanatoare)

18$ 1K0 947 411 A - Door Entry Light

3$ 1J0 971 972 - 2-Pin Connector

6$ 000 979 019

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare,

Eu mi-am montat lampile la usile din fata. Sunt super. Nu trebuie tras niciun fir de la plafoniera, firele se leaga la mufa motorasului de geam (asa cum scrie in tutorialul pus de Praxis). Apoi cu VAGul se fac setarile pe fiecare usa.

Desi am cumparat lampile si mufele si pentru cele din spate nu am reust sa gasesc pinul din mufa motorasului care alimenteaza lampa pentru usa din spate.

Mai cercetez si va tin la curent.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-ne si noua cu cat ai gasit piesele, preturile puse de mine erau de pe un site de afara. Eventual pune si o poza sa vedem cum a iesit lucrarea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampile si mufele le-am luat de la Augsburg (55 ron/lampa si 6 ron/mufa) iar firele le-m luat de la Porsche Vest.

Am sa fac in seara asta poze, ca se vad mai bine seara si o sa le pun.

Eu zic ca merita "investitia" pentru cei cu adevarat pasionati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema de sus e pentru passat care are lampi si in usile din spate dfaca are geamuri electrice. La golf nu au fost prevazute cu asa ceva, deci nu cauta ca nu gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte posibil sa ai dreptate, dar daca intrii cu VAG-ul pe modulele usilor din spate, poti activa "entry lighits". Odata activate apare si eroarea care iti spune ca nu le ai (circuit deschis). Ce am descoperit eu ulterior este ca trebuie activate si din longcodingul de la centralelectronics. Este un byte special pentru "rear door entry lights".

Acum, intrebarea mea este: stii sigur ca nu se poate, a mai incercat cineva si nu a reusit?

Spunea cineva mai sus ca la Jetta ar fi montate lumini in usi din fabrica - daca da, atunci ar trebui sa mearga si la Golf.

Daca nu se poate, atunci am doua lampi de vanzare. :)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!