Jump to content

Lumini / lampi usa / portiera


DanutzU
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru raspuns :) Pot face asta direct pe pinii din broasca cu ea demontata sau trebuie sa fie alimentata? Daca da, ar trebui sa dezizolez fiecare fir in parte?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci cu yala pe masina, mufa bagata in ea. Nu strici izolatia, folosesti un ac special pt verificare.  Totusi, daca nu te pricepi, decat sa strici, mai bine apelezi la cineva care stie ce are de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolat, dar am avut broasca veche la indemna, asa ca am verificat din circuitele placii yalei vechi, cu mufa conectata la ea, am actionat broasca si am identificat ca pinul 4 inchide circuitul. Pentru cine mai are nevoie, pentru portierele spate pinul 4 are cablul alb pe care scrie 4. Eu am ales sa ma leg la el aproape de mufa minusul iar + l-am luat cum a sugerat Florin, din mufa calculatorului de usa (cablul gros alb). Pentru portierele fata, pinii 18 si 19 lipseau pe calculatorul usii, asadar am apelat tot la fire, Pinul 4 pentru portierele fata are un cablu de culoare maro cu galben, care vine in mufa ce se conecteaza in calculatorul portierei, acolo am legat minusul, iar plus, in aceeasi mufa este firul de alimentare 12V, gros, de culoare rosie(spre portocaliu) cu galben (nu se poate confunda). Atentie la cleme, sunt destul de sensibile. Metoda va fi independenta de calculatorul masinii, nu bifati din OBD sau VCDS Optiunea de warning lights. Toate bune si multumesc de indrumari Florin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata nu are cum sa fie cum spui tu, nu am vazut calc de usa la acre sa lipseasca pinii de door exit warning lamp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu iti spun ce am facut, 18 era ocupat la portiera de la sofer, iar la pasager fata lispeau pinii 18 si 19. Sunt lenes, nu-mi place sa muncesc mai mult decat trebuie, o fi masina mea mai speciala asa ca a trebuit sa ma adaptez ?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelele vechi, daca imi aduc bine aminte, unde 18 este ocupat, se conecteaza pe 1 si 2. Nu am acces la acesta ora la Elsa sa verific.....dar parca asa era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Scuze ca scriu aici dar pentru un audi A3 8p an 2008 cum se procedeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ușile din fata am reușit pin 18 și 19 dar pentru ușile din spate pin 4(fir maro cu alb era ocupat) și pin 14 liber dar nu merg și apare următoarea eroare 00122 lumini avertizare ușa stânga - 012 circuit electric defect. 

Unde am greșit, codarea a acceptat-o pe modul ușa stânga, dreapta dar apare eroarea aceasta și nu se aprind. 

Specific ca am tot mufă t32 și pe spate ca și pe fata și am geamuri electrice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa revin cu răspuns după ce montez, o zi buna 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin legat de lămpi logo uși, pe fata mufă T32 pini 18 este + și pin 19 -, iar pentru spate mufă T32 pin 1 este +și pin 2 -. 

Mai vreau sa știu pe fiecare ușa în parte care ar fi firul pentru lumini buton geam electric as dori sa leg banda led (plus de acolo și minus de la ori are fir maro) este cumva un fir albastru / rosu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
dan golf variant 7.5

lumini din portiere golf variant 2018 nu se aprind cand deschid portierele ce poate fi treb activate cu vcds sau alfel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr ai lumini sau doar ochi de pisica ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan golf variant 7.5

NU STIU se poate sa am doar ochi de pisica e ca la golf 4 dar nu se aprinde nimic nu stiu cum sa verific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/28/2022 at 11:30 PM, dan golf variant 7.5 said:

lumini din portiere golf variant 2018 nu se aprind cand deschid portierele ce poate fi treb activate cu vcds sau alfel?

Cred ca nu ai. Scoate capacul care il ai acum....ochiul de pisica. Daca e doar capac, nu ai lampi, dar se pot instala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan golf variant 7.5

multumesc mult pt raspuns DA asa am facut scos capacul si GOL inauntru deci doar ochi de pisica!!! nu e bai sunt satul de problemele de la golful 4 cu broastele si luminile in portiere 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, dan golf variant 7.5 said:

NU STIU se poate sa am doar ochi de pisica e ca la golf 4 dar nu se aprinde nimic nu stiu cum sa verific

Toate golfurile 4 au avut lampi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

2 hours ago, dan golf variant 7.5 said:

multumesc mult pt raspuns DA asa am facut scos capacul si GOL inauntru deci doar ochi de pisica!!! nu e bai sunt satul de problemele de la golful 4 cu broastele si luminile in portiere 

Din pacate, nu ai ce activa. Trebuie sa cumperi kitul de lampi, care contine si cablajele aferente. Montezi, codezi...si o sa ai si lumini in usi.

 

O.t. Da, Golf 4, Passat B5 si B55... incepand cu Golf 5, Passat b6...a devenit opțiune 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Bună ziua,

Am un Golf 5, Goal, 1,6 din 2007.

Am montat lămpi în portiere față și am pus firele în pini 18 și 19. Am  montat VCDS pentru codare. Pe ușa față șofer am găsit la codare soft, codul 0000180 la care am adăugat 64 , cod final 0000244. Lampa din portieră funcționează.

La portiera pasager (ușă față stânga) am găsit la codare soft,  codul 0000436. Am încercat să adun 64, cod final 0000500, am pus și  cod final 0000244, coduri acceptate. Lampa potieră nu funcționează,

Ce soluție îmi propuneți?

 

Vă mulțumesc!

IMAG0008.jpg

IMAG0009.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea este +64, la usi. Deci, aduni la conding ul original +64. Daca nu merge, nu ai conectat ceva bine 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. De ce am codul 0000436 pe ușa care nu merge ?. Acest cod ar fi ca și când s-a codat :Scaun-Memory montat 000180+256 = 0000436, dar scaunul nu are comenzi electrice. Conectarea este corectă, la fel ca la ușa pe stânga. Este posibil să fie un circuit întrerupt de la mufa de la intrare în ușă până conectorul de la motor macara? Ușa a fost lovită și schimbată, dar am păstrat instalația electrică a ușii.

Modificat de ROTH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treba, nu e fir in manson. Fir sau pin de la lampa, pus de tine sau codare aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05.09.2023 at 19:42, F l o r i n a scris:

Nu are treba, nu e fir in manson. Fir sau pin de la lampa, pus de tine sau codare aiurea

Am rezolvat, am schimbat modulul de la motor macara geam.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e valabila daca ai facut un scurt cand ai montat cablajul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bună seara! Am o problema cu semnalizarea stanga-fata , fie nu se aprinde becul deloc când semnalizez, fie se aprinde dar cu o lumina foarte slabă,  ziua aproape nu l vezi. Am crezut ca e becul, l am schimbat dar face la fel. Ce as mai putea verifica eu ca amator, pana sa merg la electrician? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!