Jump to content

Lumini / lampi usa / portiera


DanutzU
 Share

Postare recomandată

Salut,

Revin asupra postului meu anterior cu cateva corectii si adaugiri. Rog un moderator sa stearga postul anterior si actualul post, daca este corect si ajuta, sa fie pus la vedere undeva, ca si DYI.

Pentru Jetta MK6 (2011+), montarea de door warning lights/ Lumini / lampi usa / portiera se face in felul urmator:

O sa exemplific pentru usa soferului cu mentiunea ca pentru restul usilor, procedura este similara:

1. deschideti usa si demonati actualul plastic (catadioptrie/ochide pisica) rosu in locul caruia vor fi montate lampile. Daca nu aveti la indemana o unealta de plastic, puteti folosi un banal card (de exemplu acele carduri de reducere de la farmacie). Introduceti cardul in zona superioara a plasticului si impingeti in jos si inspre in afara. O sa sara singur - fara griji ca nu aveti ce rupe sau strica.

2. Demontati ornamentul (trim) de pe usa. Incepeti din coltul opus manerului interior. Exista 4 clipsuri pe acel ornament dispuse de-a lungul acestuia. Puteti folosi acelasi card mentionat mai sus

3a. Demonati plasticul in care sunt introduse butoanele de geamuri. Incepeti cu partea inferioara, de langa cotieara (cea mai apropiata de buretelul pe care puteti tine cotul). Cu acelasi card ridicati putin coltul plasticului si ridicati de acest, vertical. trageti apoi de el pe o diagonala aproape de verticala(60 de grade) in directie opusa balamalelor de usa. Ar trebui sa iasa destul de usor. Posibil sa ramana putin gatat in partea superioara, dar cu cateva zgaltaieli iese. Nu trageti foarte tare, dar nici cu teama.

Dupa ce a fost scos plasticul, decuplati mufa butoanelor.

3b. Acest pas se face doar pe usile fata dupa cum urmeaza:

demontati plasticul din lateral stanga in buzunarul usii soferului - incepeti din partea inferioara si trageti paralel cu solul -iese mai greu dar iese. Are un clips jos si doua in partea superioara.

demontati plasticul de sub cotiera(paralel cu solul) de pe usa pasagerului

4. Suruburi: exista 4 suruburi Torx -

unul sub ornamentul de usa,

unul sub plasticul cu butoane de geamuri,

unul sub cotiera(usile spate), usa sofer(in spatele plasticului demontat la pct 3b), usa pasager fata (in spatele plasticului demontat la pct 3b aferent)

unul la baza fetei de usa, aproximativ central - acesta are o dimensiune mai mica decat celelalte 3

Scoate toate suruburile si puneti-le intr-o cutiuta sau undeva unde sa nu le pierdeti

5. Prinzand cu mana din interiorul gaurii ramase ca urmare a inlaturarii ochiului de pisica, trageti de fata de usa. Daca nu merge din prima, este posibil sa fie nevoie sa indepartati putin fata de usa cu o "ranga" de plastic sau ceva din plastic destul de rezistent (racleta de gheata). Incepeti mereu de jos din partea opusa balamalelor. Trebuie sa trageti destul de tare si fara teama. Exista 6 cleme de prindere: cate 3 pe fiecare laterala. Odata desprinsa fata de usa, din cleme, va trebui sa o ridicati astfel incat sa iasa din canalul in care este prinsa in dreptul geamului. Ridicati usor de ea incepand din partea opusa balamalelor. Aveti grija, ca dupa ce a iesit sa nu trageti prea tare - exista riscul sa trageti de fire si sa se desprinda tweeterele care sunt lipite pe fata de usa cu sudura in plastic.

6. Decuplati cablul de la manerul interior al usii. Mecanismul de prindere are o mica clema in partea opusa balamalelor. Trageti de ea in lateral - ar trebui sa iasa foarte usor. Decuplati apoi fiecare mufa electrica si puneti deoparte fata de usa.

7. Decuplati mufa aferenta din calculatorul de usa. Usile din fata au mai multe mufe - pe noi ne intereseaza mufa T32(cea FARA cleme rosii - se vede in poza atasata). In spate , cel putin la mine este o singura mufa T20.

8. Introduceti pinii in gaurile din mufa, conform indicatiilor de mai jos. Atentie la polaritate.

9. Faceti setarea in VCDS conform instructiunilor de mai jos

10. Cuplati lampa si apoi cuplati la loc mufa in calculatoru de usa. Ar trebui sa se aprinda. Daca nu se aprinde, prima data inchideti si redeschideti usa (lampa sta aprinsa cat timp usa este deschisa dar dupa cateva minute se stinge si se reaprinde la o noua inchidere si deschidere a usii). Daca nici asa nu se aprinde, verificati plusul si minusul, sa fie puse firele corect. Daca nici asa nu functioneaza verificati si in VCDS ca au fost facute setarile corect.

11. Doar dupa ce vedeti ca lumina se aprinde, incepeti sa montati fata de usa in ordine inversa demontarii cu grija la urmatoarele:

Sa fie cuplate toate cablurile, iar cele care se cupleaza cu fata de usa montata, sa fie bagate prin pasajele din fata de usa, astfel incat sa fie accesibile dupa fixarea fetei de usa

Sa fie aliniate clipsurile din fata de usa, cu gaurile in care trebuie sa intre.

Optional: Pana sa montati la loc totul, dupa ce ati vazut ca functioneaza lumina, imbracati noile fire electrice in banda izolatoare din panza (nu vreau sa fac reclama, dar eu am gasit la Dedeman astfel de banda, produsa de Tesa - este exceptionala). Astfel puteti sa directionati noul harness peste harnessul vechi, sa oferiti protectie cablurilor si sa evitati ca acestea sa troncane prin usa.. Nu uitati sa verificati ca lungimea firelor va permite sa montati la final lampa in usa.

Indicatii de cuplare a firelor in mufele T32, respectiv T20:

usi fata (st+dr) - mufa T32, pinul 18 (+)(fir rosu+albastru)  / pinul 19 (masa) (fir maro)

usi spate (st+dr) - mufa T20, pinul 14 (+)(fir rosu+albastru) / pinul 4 (masa) (fir maro)

ATENTIE: pinii de pe usile fata , difera de pinii pentru usile spate ca si forma. In poze se pot vedea cu albastru pinii de pe fata si cu rosu, pinii de pe spate.

HTB1.KhFeAfb_uJkSnaVq6xFmVXah.thumb.jpg.882829ed26ef3b4042405fe9db6fde94.jpgRepair_Wires_text.jpg.4e65719058378602031748bd95d76656.jpg

Pinii de pe fata, au pe o laterala, un fel de ghidaj astfel incat nu poti insera pinul in mufa, decat intr-o anumita pozitie.

 

Instructiuni Setari VCDS

Pentru codare, in VCDS, mergi pe pe modulele Usa Stanga fata si Usa dreapta fata si la LongCoding Helper, pe byte-ul doi ar trebui sa gasesti Door Warning Ligts - numai stiu exact care este bit-ul.

Pentru usile spate, ramai in modulul Usa fata in care esti deja, si din dropdown, selecteaza usa spate (modul slave), apoi, pe byte-ul 2, bifeaza bitul 6

 

Pot confirma ca aceste setari in VCDS impreuna cu legaturile electrice au functionat perfect pe Jetta fabricata in 2013 cu urmatoarele calculatoare de usi:

Address 42:

Door Elect, Driver (J386)  Part No SW: 561 959 701 HW: 3C0 959 793 B

Slave Driver: Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 703 B HW: 3C0 959 795 C

Address 52:

Door Elect, Pass. (J387)  Part No SW: 561 959 702 HW: 3C0 959 792 B

Slave Passenger: Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 704 B HW: 3C0 959 794 C

 

Imagini ajutatoare:

6913056843_907284691e_b.jpg Mufa T32 (usi fata)

 

448e446s-1920.jpgMufa T20 (usi spate)

Sper ca acest post sa va fie de ajutor. Daca mai aveti completari sau idei de imbunatatire al acestui DYI, sunteti liberi sa o faceti :)

 

Spor la surubarit.

 

Modificat de godsmack87
Am raspuns la un alt post, cu referire la acesta si informatia a fost introdusa in acesta, in loc sa fie creat un post nou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/3/2018 at 4:42 PM, Adrian T said:

Multumesc frumos. La Passat am reusit sa montez acum vreo 2 ani dar vad ca la modelul asta mai nou e putin diferit. 


Cu placere, dar vezi ca am gresit la VCDS si la mufele spate.

La VCDS, asa cum zicea si Florin, codarea se face si pe modulele spate. Ca sa ajungi la ele, le selectezi din drop down, dupa ce ai intrat pe modulul fata.

Firele pe spate se monteaza Plus pe 14 si Minus pe 4.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi. Am luat de pe aliexpres niste lampi cu led care se opresc dupa cca  1 min si stocheaza erori . Cred ca pe usile din spate o sa le leg pe switch-ul de la broasca masa iar curont o sa iau din firul gros cu +din mufa .

Modificat de Adrian T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La jetta 2016 pe spate nu se mai poate face activarea functiei asa ca solutia este legarea lampilor la switchul de usa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ca nu ai acces, nu au calc pentru spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uite asa incep sa imi apreciez din ce in ce mai mult masinuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,
incerc sa-mi instalez si eu aceste lumini de avertizare pentru un golf 5 iunie 2004. Am demontat fata de usa fata, am deconectat mufa cu pini (32) - pinul 18 este liber, iar 19 este ocupat (din cate am observat este coblul pentru butonul de ajustare al oglinzilor) - am incercat cu sa ma leg la 1 si 2 dar 1 este liber, 2 nu este. Codul modulului de usa este 1K0959793C - pe usa din dreapta nu am verificat.
Intentionez sa montez si pe spate aceste lumini, dar in mufa cu pini (18) la numarul 4 este liber, dar 14 nu este. Codul modului de pe spate este 1K04869402C - din cate stiu acestea ar trebui sa fie GEN 1?
Din cate am citit mai sus pentru spate ar fi mai complicat de facut, ma intereseaza in mod special pentru usile din fata (pe spate le las pentru o alta data, sau daca este posibil sa ma leg cu firele la modului de usa perfect, daca nu o lasam moarta).
Ma poate ajuta cineva sa-mi spune daca aces modul de pe fata - 1K0959793C - suporta aceste lumini de avertizare tinand cont de situatia cu renta a pinilor? (din cate am observat 17, 18 liber, 19 ocupat, 21 liber 23 liber - 1 liber, 2 ocupat, 3 la fel, restu liber DESI nu sunt 100% sigur de astea dar pentru pinii 1, 2, 17, 18 ,19 sunt sigur ca le-am definit corect).
La ce pini as putea sa ma leg pentru a putea activa aceste lumini?

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut EQViking, ma uit in seara asta in ELSA la masina ta si iti spun exact ce si cum. Momentan sunt la munca :( (munca ce nu are legatura cu electronica VW :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata, incearca cu pin 1 + si masa din alta parte. Sa activezi si din codare pe calc de usa, ca sa functioneze

spate - trebuie vazut daca ai fir tras pana in mufa de pe stalp (de pe usa sigur nu ai), pinul 9 - plus si masa gasesti in mufa de pe usa.

Altfel, ori te duci pana in confort, ori iei plus de pe calculatorul de usa si minus din switch-ul din yala - asta inseamna sa sari peste calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la ce pin sa ma leg cu - ca nu prea am idee, e prima data cand fac asa ceva si nu vreau sa stric ceva. Din cate stiu la pinul 2 e firul pentru butonul de ajustare al oglinzilor..

Astept si parerea lui godsmack87

Merci din nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masa este oriunde ai fir maro prins de caroserie. Sau fir maro intr-o mufa. Poti sa verifici firul maro din orice mufa cu aparatul de masura si sa te legi de el linistit. Nu ai ce sa faci gresit.

PS: Florin e unul din expertii de pe forum, asa ca te poti increde in el linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, o sa incerc cu prima ocazie cand am timp, apoi sa vad cum reusesc sa le activez din VCDS (nu am un asemenea soft momentan). in caz de ceva probleme, revin aici.

merci de sfaturi :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, EQViking said:

Astept si parerea lui godsmack87

Așteaptă...... Sau mai bine zis, doar așteaptă, poate se fac singure.... ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

am reusit intr un final sa le fac sa mearga pe fata, va multumesc mult tuturor pentru ajutor.
cat pentru cele din spate, am desfacut fata de usa si am facut cateva poza modulului de usa si mufei cu pini.
imi puteti spune daca am vreo sansa sa procedez pentru usile din spate ca la cele din fata, sa conectez firul rosu intr un pin pentru alimentare si pe cel maro sa l leg de un alt fir de impamantare deja conectat la mufa?
sper sa fie suficiente pozele puse, daca este nevoie si de alte informatii, pot face poze si pentru ele.

va multumesc anticipat, o zi placuta!

WhatsApp Image 2019-04-27 at 12.23.53 (1).jpegWhatsApp Image 2019-04-27 at 12.23.53 (2).jpegWhatsApp Image 2019-04-27 at 12.23.53.jpegWhatsApp Image 2019-04-27 at 12.23.54.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva (eu) ți-a răspuns mai sus. E suficient sa citești. Degeaba postezi poza cu mufa calc de ușa pe care îl ai tu..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 20 ore, EQViking a scris:

salutare,

am reusit intr un final sa le fac sa mearga pe fata, va multumesc mult tuturor pentru ajutor.
cat pentru cele din spate, am desfacut fata de usa si am facut cateva poza modulului de usa si mufei cu pini.
imi puteti spune daca am vreo sansa sa procedez pentru usile din spate ca la cele din fata, sa conectez firul rosu intr un pin pentru alimentare si pe cel maro sa l leg de un alt fir de impamantare deja conectat la mufa?
sper sa fie suficiente pozele puse, daca este nevoie si de alte informatii, pot face poze si pentru ele.

va multumesc anticipat, o zi placuta!

Am postat eu cu o pagina in urma unde se leaga pinii in mufele usilor din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Am si eu problema de mai jos, ma poate ajuta cineva.

Eroare de mai jos o am la toate ușile

Masina din semnatura

20190824_150723.jpg

Modificat de Marius golf5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marius golf5, eroarea postata de tine poate avea sau poate nu avea legatura cu topicul Lumini /lampi  usa / portiera. La o cautare rapida pe forum, am gasit o eroare similara cu a ta:

Si inca una :

 

 

De asemeni, pe ross-tech, eroarea apare in felul urmator: 00470 - Combination comfort Databus in Single Wire: Open Circuit . A se remarca cuvantul Combination de pe site-ul ross-tech, versus cuvantul Company din poza de la tine,  ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca folosesti o clona de VCDS care e posibil sa nu functioneze cum trebuie. Incerca si cu o interfata originala si vezi daca ai aceleasi erori.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00470

In afara de acea eroare, ce simptome are ? Nu se aprind liminile din usi /  nu merg geamurile electrice, nu se incuie-descuie usile...etc?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de cand am aceasta eroare, ideea e ca am schimbat modulul de la usa din fata dreapta (s-a stricat, de ce nu stiu). si am inteles ca trebuie setat acest nou modul si am vazut aceaste erori.

Mentionez ca cel care l-am luat de la dezmembrari are acelas cod cu cel vechi, mai putin cel ce este incercuit cu rosu. 

In urma schimbarii am urmatoarele probleme, comenziile geamului sunt invers ( cand actionez butonul in jos pentru coborarea geamului, el se ridica si invers), si de multe ori o ia razna, cand actionez butonul sa inchid/deschid geamul, deodata urca, coboara. La fel si pentru comenziile pentru oglinda sus/jos este stanga / dreapta, si invers.

1234.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Verifica manunchiul de fire care trece din usa in stalp (cele din masonul de cauciuc). Este posibil sa ai niste fire acolo carora li s-a rupt izolatia si se ating intre ele, poate chiar intrerupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă merge invers și oglinda, atunci trebuie rescris eeprom, cu unul compatibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 08.03.2017 at 15:21, and3yutzu a scris:

Am numarat de mai multe ori si 14 este ocupat...13 si 15 sunt libere insa 14 nu....la 14 am un fir alb cu albastru. ?

Salut, Am aceeasi dilema. Aparent pinul 14 are un fir al cu albastru. Cum ai rezolvat? Multam! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce masina,  ce an, ce dilema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin. Un Golf 5, an 2006, incerc sa ii montez lampile de semnalizare (cu LED) dar pinul 14 de la usa spate dreapta este ocupat de un fir alb cu albastru care vine de la mufa de la butonul de comanda pentru geam. Citisem mai sus ca se poate se conectez plusul la un pin din controller si sa gasesc cablul de la switch-ul care detecteaza usa deschisa din broasca. Ma poti ajuta sa identific care ar fi cablul care da semnalul ca este usa deschisa? N-as vrea sa ciupesc toate firele care merg catre broasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un aparat de masura, indetifici firul pe care iese masa cand switch-ul inchide circuitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!