Jump to content

Barcelona 2007


DOOM
 Share

Postare recomandată

Hello, maine voi pleca pentru doua saptamani in Spania, la Barcelona impreuna cu un amic si intentionez ca la intoarcere sa scriu un review amanuntit al voiajului.Am mai fost acolo acum 3 ani, dar era iarna (oricum erau temperaturi ok adica 12-16 grade) si am stat doar 3 zile, timp in care mi-am dat seama ca nu pot vedea mai nimic din tot ce ofera orasul...Acum ca s-a ivit ocazia voi pleca cu avionul si voi sta la un hotel de 3 stele cu mic dejun inclus, pentru care am platit deja 800 euro.

Mai multe detalii peste 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu, si eu, dar doar la inceput de septembrie ... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca vom fi mai multi acolo in Septembrie? :coolpics:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa facem o intalnire vwforum in ... Barcelona :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Hello, maine voi pleca pentru doua saptamani in Spania, la Barcelona

Si ce poti face acolo 2 saptamini? :vaidecapulmeu: Asta e ULTIMUL loc din lume in care m-as duce. Am fost anul trecut 4 zile si au fost mai mult decit suficiente pentru a ma convinge ca in urmatorii 5-10 ani sa nu mai calc pe acolo sau prin Spania... Barcelona e cel mai nasol loc in care am fost in ultimii 10 ani. Nu l-as recomanda decit dusmanilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@somebody Nu am fost in Barcelona, dar daca tu spui ca un asemenea oras, implicit Sagrada Famiglia reprezinta un "loc nasol", inseamna ca nu ai fost in prea multe locuri. Toata lumea pe care am auzit-o vorbind despre Barcelona a spus numai lucruri frumoase. Poate nu ai avut tu starea de spirit necesara pentru a aprecia acel oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce poti face acolo 2 saptamini? :question: Asta e ULTIMUL loc din lume in care m-as duce. Am fost anul trecut 4 zile si au fost mai mult decit suficiente pentru a ma convinge ca in urmatorii 5-10 ani sa nu mai calc pe acolo sau prin Spania... Barcelona e cel mai nasol loc in care am fost in ultimii 10 ani. Nu l-as recomanda decit dusmanilor.

Hai ca asta a fost super buna. Barcelona nasoala :rolleyes:. Imi vine sa rad doar cand aud cuvantul nasoala si cand unesi cuvantul cu barcelona chiar ma prapadesc de ras. Barcelona e unul din cele mai frumoase orase din lume si cunoscut ca un oras care iti poate oferi tot felul de placeri de la ocean pana la cele mai tari concerte de muzica din europa, de la cele mai tari monumente pana la deosebitele muzee pe care le au. Eu stau in spania de 3 ani mai exact in madrid si va zic ca daca sar vorbi castelliana in barcelona m-as muta in barcelona acuma. E un oras deosebit si extraordinar de frumos. Merita vazut, iar in cea ce priveste spania e o tara super frumoasa pe care tu cred ca nu ai vazut-o bine sau cu cine ai fost nu a stiut sa iti arate ceea ce trebuia. Aveti incredere in mine sunt o persoana super exigenta si pentru mine spania e super frumoasa. O sa va placa sigur. Daca mergeti la barcelona sa treceti si prin valencia e bestiala Valencia. Hai vacantza placuta ca deja imi e dor de spania , mai am 2 saptamani si tre sa ma intorc la madrid. Sa nu va obisnuiti prea mult cu drumurile din spania din oras ca la intoarcere o sa lasati multe injuraturi in tara :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce poti face acolo 2 saptamini? :ninja: Asta e ULTIMUL loc din lume in care m-as duce. Am fost anul trecut 4 zile si au fost mai mult decit suficiente pentru a ma convinge ca in urmatorii 5-10 ani sa nu mai calc pe acolo sau prin Spania... Barcelona e cel mai nasol loc in care am fost in ultimii 10 ani. Nu l-as recomanda decit dusmanilor.

Depinde la ce te astepti sa vezi intr-un oras. Asta poate spune multe si de cultura generala a fiecaruia ... ( no offence )

Eu sunt putin suparat ca nu pot sa stau decat 7 zile si sunt atatea de vazut .... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe 10 septembrie si eu cred (cam 90%) ca voi fi ptr o saptamana in Barcelona :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distractie placuta la amandoi bebeko si matrixu o sa vedeti ca 7 zile sunt super putine si o sa treaca ca vantul si ca gandul. Sacrificati o noapte sa va plimbati prin barcelona cand e intuneric o sa ramaneti perplexi e superb noaptea. Si nu faceti economie de KM ca motorina e ieftina in spania si e si super buna. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Asta poate spune multe si de cultura generala a fiecaruia ... ( no offence )

Se vede din ceea ce scrii... Atita stii, atita poti scrie. Scoate mai intii capul in lume si dupa aia poti sa iti dai cu parerea.

Daca voua va place Barcelona, e treaba voastra. Inseamna ca in afara de Spania nu ati mai vazut altceva. Spania e ULTIMA tara din vestul Europei care merita vizitata, si Barcelona in special. E cel mai nasol oras din cele peste 100 din Europa de vest si USA vizitate pina acum. PUNCT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punct sau virgula...acuma ce mai conteaza. Daca e asa nasol cred ca ma duc si eu sa-l vad !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede din ceea ce scrii... Atita stii, atita poti scrie. Scoate mai intii capul in lume si dupa aia poti sa iti dai cu parerea.

Daca voua va place Barcelona, e treaba voastra. Inseamna ca in afara de Spania nu ati mai vazut altceva. Spania e ULTIMA tara din vestul Europei care merita vizitata, si Barcelona in special. E cel mai nasol oras din cele peste 100 din Europa de vest si USA vizitate pina acum. PUNCT.

Bravo ai dreptate asa e ce sa iti zic mai uitate si tu la statistici unde sta barcelona la nr de vizitatori intrun am si dupa aia mai vorbim punct si virgula ai si dreptate daca tie nu iti place asta nu inseamna ca mie nu o sa imi placa cea ce tie nu iti place:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor, nu v-ati inscris pe forum nici ca sa va certati, si nici sa va exprimati opiniile "ca la capra podului".Aduceti argumente, atat unul, cat si celalalt, de ce va place, sau de ce nu, luati exemplu de la bogdancu24.

Iar somebody probabil a vizitat orase mult mai mari/frumoase/atragatoare decat Barcelona, si nicidecum ca "nu a fost in prea multe locuri", de aici si nemultumirea lui privind acest oras.Si inclin sa cred ce mai spunea un coleg, depinde foarte mult si starea de spirit cand ajungi intr-un loc nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am petrecut o saptamina super de Pasti la Barcelona. Am vizitat tot ce-am putut semnat Gaudi, Parcul Gruel, Sagrada familia, Rambla, catedrala, Montjuic-ul multe muzee, care m-au impresionat prin modul atractiv in care sunt prezentate. Am vazut pentru prima oara in viata un film 3d la cinematograful din port, si am vizitat si "acvariul" de la care recunosc ma asteptam la mai mult pentru banii pe care i-au cerut, dar a fost destul de ok oricum. M-as intoarce oricind acolo, sau la citiva kilometri la sud, unde am vazut ca sunt niste statiuni superbe. Am calcat pe Camp Nou si pe stadionul Olimpic, am suspinat vazind portile la care Lung a incasat 4 goluri in finala din 89' si ca Stoicikov este vazut mult mai bine decit Hagi. Asa ca fiecare sa traga concluziile pe care le crede de cuviinta, dar eu sustin ca ai ce face in Barcelona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost 4 zile in Barcelona in 2005 si m-as mai duce de 2005 ori cate 4 zile. E un oras superb, cladiri cu o arhitectura deosebita, multumita nebunului de Gaudi, Sagrada Famiglia, Rambla si altele, le veti vedea acolo. Lucram de dimineata pana la 15-16, dupa care o luam la pas pana la orele 23-24 si nu ma saturam.

N-o fi cel mai frumos oras din Europa sau in top 10 dar e un oras care merita vizitat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la formula 1 10-13 mai ac. Nu am apucat sa vad mare lucru(program incarcat la Montmelo), insa orasul are un spirit aparte. Merita vazut.

Va recomand o masa de peste in Port Olimpico.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

somedoby, dai sa nu ne certam. da, sunt orase mai frumoase ca barca, dar si mult mai urate.

ultima tara, zici? eu as da-o oricand pe oricare din blocul estic. si crede-ma ca am avzut 95% din EU.

nici eu nu sunt fan la Barcei, dar sa fim seriosi. e totusi un oras aparte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca m-am intors.Vad ca in doua saptamani nu ati stat degeaba deloc....:) Nu am putere acum sa scriu ceva prea coerent deoarece sunt obosit de pe drum. O sa pregatesc un review cu poze si impresii dar zilele urmatoare.A fost foarte frumos totul si mi-am adus aminte de ce imi place orasul ala.Normal ca orice oras are si puncte slabe....nimic nu e perfect.

Probabil prin formatia mea profesionala - arhitect- apreciez Barcelona ca o Mecca a arhitecturii contemporane si nu numai.Pot spune ca am vizitat o gramada de orase din cam toate tarile din europa (asta ca sa ii raspund lui somebody, care pare suparat de-a dreptul pe spania ) si ca din punct de vedere al densitatii arhitecturii de calitate e printre cele mai bune.Pozitia geaografica e un inca alt atu - mare si munte laolalta.

Cel mai nasol oras din Europa sigur nu e.Insa dintre capitalele europene, Bucurestiul se afla in cursa pentru cel mai neingrijit si mai monoton oras cu sanse reale de castig.

Voi reveni soon cu info detaliate.Bye

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt somebody : daca tu chiar crezi ce ai spus despre barcelona.......nu stiu ce sa spun. Doar ca nu voi citi ce vei mai scrie legat de calatorii de acum inainte. Sau nu o sa iau in seama.

fara suparare

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep intai cu pozele,ca sa va faceti o parere fara a fi influentati de ceea ce spun eu:

post-2809-1186526186_thumb.jpg

post-2809-1186526199_thumb.jpg

post-2809-1186526435_thumb.jpg

post-2809-1186526445_thumb.jpg

post-2809-1186526456_thumb.jpg

post-2809-1186526486_thumb.jpg

post-2809-1186526496_thumb.jpg

post-2809-1186526503_thumb.jpg

post-2809-1186526537_thumb.jpg

post-2809-1186526545_thumb.jpg

post-2809-1186526553_thumb.jpg

post-2809-1186526601_thumb.jpg

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hola, sa incepem istorisirea, care va abunda in informatii care sper eu sa ajute si pe cei care vor merge acolo in septembrie - am vazut ca sunteti destui:

Am ajuns pe aeroport, unde am fost intampinati de niste tipi care imparteau harti ale orasului - pe gratis, lucru care m-a bucurat deoarece oricum aveam nevoie de harta.In oras am ajuns cu autobuzul A1 - aerobus (care opreste in fata fiecarui terminal), si apoi din punctul in care ne-a lasat (opririle sunt in puncte cheie ale orasului) ne-am continuat drumul pe jos.Deoarece absolut la fiecare stop/trecere de pietoni exista pante pentru coborat ( utile mai ales celor cu handicap) plimbatul trollerului n-a constituit o problema.

Hotelul de 3 stele - AB Viladomat, curat si civilizat, putin uimitor pentru mine contrastul intre simplitatea camerei propriu zise si fastul din baie (marmura alba peste tot - o adevarata sala a "tronului").La tv nimic interesant cat am stat acolo si destul de enervant ca spaniolii au obiceiul de a dubla toate filmele - iar cum eu nu stiu spaniola nu pot sa spun ca m-a bucurat asta, ceva ceva parca intelegeam mai ales pe la buletinele de stiri....Oricum fiind ocupat cu plimbatul asta era ultima mea grija.

In primele zile am mers de mi-a venit rau, impreuna cu amicul cu care am fost si apoi am lasat-o mai moale si am facut si pauze de cate o zi doua pentru plaja & baie in mare & relaxare. Obiectivele turistice sunt extrem de numeroase, eu stand 13 zile mi-am permis sa le au usor la pas, dar altfel exista un bus turistic care face legatura intre ele si vine la un interval de 10 minute parca (nu stiu exact ca nu l-am folosit).Am ramas impresionat de calitatea drumurilor....totul arata de parca ieri a fost asfaltat (inutil sa spun ca n-am vazut o groapa) iar trotuarele erau si ele perfecte ca si strada....banda de biciclisti peste tot si cel mai important semafoare sincronizate - la un mers normal prindeai cam toate semafoarele pe verde si tu ca pieton si masinile care circulau cu viteza legala. N-am vazut urma de ambuteiaj sau aglomeratie ca la noi, lumea nu prea claxoneaza decat in cazuri extreme, masinile circula foarte calm - n-am vazut vreo plecare cu scartz la semafor.In schimb foarte foarte multe motociclete si scutere care circula aproape haotic uneori de te inchini cu amandoua mainile cand vezi cum taie fata masinilor si se baga printre ele, dar nefiind aglomerat nu prea se creeaza situatii periculoase.Foarte multi turisti, chiar enervant de multi si nu toti foarte civilizati.Multe buticuri/magazine cu indieni care pe mine m-au cam scarbit cu modul agresiv de a face comert - daca intrebi cat costa ceva nu mai scapi de ei , si cand incep cu tocmeala chiar te enervezi. Mancarea la fast food cam in jur de 6-7 euro meniul. Cand am plecat am luat taxiul pana la aeroport - 18 euro. Biletul , comun tramvai, metrou,bus , era parca 1,25 euro.

Am vizitat cam tot ce se putea vizita, nu stiu daca are rost sa enumar acum obiectivele pentru ca si asa e destul de lung postul, dar fiecare are ceva aparte.

Mai bine o sa comentez un pic pe baza pozelor:

1.perspectiva de pe Montjuic, era un restaurant cu vedere superba langa care se afla o statie de teleferic.

2.vedere de pe castelul Montjuic care asaposteste si Muzeul Militar din poza 8 - cam 3 euro intrarea - merita vizitat.

3.Caixa Forum - arhitectura moderna de nota 10+ imbinata cu arhitectura veche.

4.Palau de Mar - Muzeul de istorie al Catalunyei - nu l-am vizitat decat pe dinafara.

5.subsemnatul stand in fund pe niste trepte in Placa Espanya...era curat pe jos, chiar foarte curat.

6.Port Vell noaptea, zona portului e superba atat ziua cat si seara, exista un fel de mall - Maremagnum, acvariul, un cinema si un cinema 3d -probabil zona cea mai frumoasa dupa parerea mea.

7.Arcul de triumf - e mai mare al nostru un pic :))

9.detaliu Sagrada Familia - cred ca orice cuvant e de prisos, trebuie vazuta in realitate.Se tot lucreaza la ea de pe vremea lui Gaudi.

10.Pavilionul expo facut de Ludwig Mies van der Rohe - obiect de arhitectura cu mare greutate in domeniu - se afla langa Caixa Forum si aproape de Placa Espanya.

11.Plaja - Barcelonetta.Litoralul Barcelonei e format dintr-o suita de vreo 4-5 plaje separate prin niste diguri (Barcelonetta,Nova Icaria, Bogatell,Mar bella,etc)

12.Casa Batlo- de Gaudi, din nou no comment - ganditi-va doar ca a murit acum o suta de ani.

Merita vizitata si gradina zoologica desi intrarea acolo e mai scumpa - cam 14 euro ....chiar am vazut de foarte aproape tot felul de animale - pinguinii pentru ca nu-s periculosi puteai (desi nimeni nu facea asta evident) sa intinzi mana sa ii atingi - gardul fiind inalt cam de un metru si din sticla.Leii , tigri erau separati printr-un sant cu apa suficient de lat ca sa nu-l poata sari, dar tot erau destul de aproape.

Poze mai am destule...am facut vreo 900 dar oricum e foarte foarte greu sa surprinzi intr-o fotografie sau in 10 sau in 1000 cam tot ce e de vazut.Varietatea e incredibila.Spre deosebire de Bucuresti unde cartierele sunt cam toate la fel din punct de vedere al arhitecturii, acolo parca sunt din lumi diferite: Barii Gotic, Eixample ( unde era si hotelul ), zona Rambla, Poble Nou sunt pe atat de spectaculoase pe cat sunt de diferite. Ce nu mi-a placut deloc este modul in care parcheaza, motiv pentru care cam toate masinile sunt pline de belituri.Fata de Bucuresti am vazut multe masini vechi si foarte putine tari.Am vazut un singur ferrari si cateva porsche-uri 911 si cayman.In rest nimic deosebit. M-am bucurat ca nu au SUV-uri :lol:.Am fost socat sa vad sa vad in zona Rambla vreo doi barbati in doua ocazi diferite mergand in fundul gol pe strada, doar in adidasi, dar si seara pe langa Camp Nou sa observ ca "fetitele" de companie stau doar in chiloti pe strada.Trecand pe acolo (desi e o zona destul de civilizata) am avut si neplacerea sa vad si tot felul de transsexuali cel putini dubiosi din toate punctele de vedere. Alta pare mai putin placuta ar fi ca in zonele turistice care mustesc de lume desi gunoierii trec de 10 ori pe zi tot se face mizerie.Oricum aspectele nasoale sunt destul de usor de uitat si trecut peste.

Dupa aproape doua saptamani am cam invata pe dinafara mare parte din oras, dar daca o sa pot o sa ma mai duc, sincer va spun ca de multa vreme nu am mai avut concediu in care sa ma simt atat de bine.M-am intors parca plutind si cu bateriile reincarcate.

Celor care se vor duce in continuare acolo le urez sedere placuta si ii astept cu impresii si poze chiar pe acest topic, pe care propun sa il dedicam orasului.

Va multumesc pentru rabdarea de a citi postul, noapte buna.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am stat de vreo doua ori cate 14 zile in barcelona si pot sa spun ca acolo mi-ar placea sa traiesc, daca as pleca din tara.

Noi traim in Bucuresti intr-o imensa groapa de gunoi, prin comparatie. Iti inteleg starea de plutire, si am simtit la fel. Dar vii acasa si trezirea e cam naspa.

Asta e. Ma bucur ca ti-a placut asa mult. Eu am fost in destul de multe locuri in lumea asta si Barcelona mi-a ramas la inima.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DOOM meriti un premiu !!!! Superb oameni buni daca aveti de mers in barcelona vizitati ce a vizitat DOOM si o sa va schimbati parerea despre viata. Am o remarca OFF topic azi si eri am fost la Bucuresti si vreau sa va spun ca am ramas uimit de schimbarile in stilul de condus al bucuresteanului, BRAVO e spre super bine, Autostrada Pitesti Bucuresti buna pe banda 2 si a fost super bine BRAVO BRAVO BRAVO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!