Jump to content

Caraie planetarele


AdiF
 Share

Postare recomandată

Rotile sunt echilibrate? Ceva nu e in ordine acolo.

rotile sunt echilibrate si nici volanul nu trepideaza.Nici cand am facut geometria nu mi-a descoperit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 703
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    107

  • Executron

    22

  • valioglu

    20

  • lupo_bv

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai avut vreun accident cu ea sau ai dat puternic in vreo groapa

Poate ai vreo planetara stramba desi ma indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu o intrebare, a schimbat cineva burduful de la plaenetara cel de langa cutie?

Cum se scoate?( burduful, ca planetara stiu cum se scoate :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fiu off-topic dar trebuie sa incep cu datele problemei...

In urma unui accident, a trebuit ca, pe langa altele, sa schimb fuzeta fata stanga. Cand am luat masina din service (m-au tinut aproape cinci luni de zile!) abs-ul nu functiona, iar diagnoza mi-a indicat senzorul ABS stanga fata ca fiind defect. Am reusit sa-l scot cu greu si va pot spune ca era forfecat complet in capat.

Am incercat cu degetul sa vad starea numaratorului de pe capatul de planetara si acesta se roteste liber. Intreb pe cei cu experienta daca acest lucru este normal? ... sau trebuie sa schimb si capatul de planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am si eu probleme cu masinuta mea. recent au fost schimbate planetarele (acum cateva luni) nu stiu daca cu unele noi sau nu (eu stiu ca ar fi trebuit sa fie noi)

acum cand merg in linie dreapta caraie (si mai tare cand fac curbe). daca accelerez putin nu mai caraie.imediat cum o las neturata incepe sa "maraie"

ati mai patit asha ceva? daca da, e posibil sa trebuiasca schimbat altceva sau iar trebuie sa ma uit la planetare?

multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stelian, din cate stiu, tragi burduful inspre mijlocul planetarei, scoti tripoda cu atentie si ai siguranta in capatul ei care o scoti si poti demonta totul.

epex, acel "numarator" trebuie sa fie fix fata de capul planetarei. Deci daca se invarte, da jos planetara si da-i cateva mici hafturi de sudura. Dar sa fie MICI, si eventual polizeaza surplusul de sudura, sa nu atinga in senzorul ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa dau capatul de planetara jos sa vad in situ care e treaba si eventual am sa-l schimb.

Multumesc pentru lamurire Cosmin!

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ceau scuze ca ma bag asa in seama am si eu o problema ... cand virez spre stanga usor imi bate ceva .. usor de tot poate sa fie capu de la planetara sau nici o sansa e planetara .. in ambele cazuri ma`r interesa pret la ambele cam cat costa o planetara si capu de la ea singur pt care stie ms :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ca tot veni vorba de batai am patit si eu o chestie foarte ciudata vineri pe drum mergem linistit cu vreo 40 la ora ma apropiam de un semafor si la un moment dat a inceput sa vibreze foarte tare volanul :icon_thumright: ca si cand ar fi fost roata slabita din prezoane - am tras pe dreapta si le am verificat dar erau stranse jante strambe nu am, tot drumul am auzit o bataie surda pe dreapta fata fara sa mai bata volanul - ieri cand m am intors a disparut si bataia si nici nu a mai facut nimik - mentionez ca a mai facut o data asa iar cand am calcat frana sa auzit un "clank" si si a revenit brusc - este posibil sa fie ceva de la sistemul de franare, discuri placute etc? A mai patit cineva asa ceva?!?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa bata planetara doar la plecarea de pe loc? Am o bataie in stanga fata, doar in momentul in care plec mai in forta de pe loc. Mentionez ca nu bate la curbe, nici macar in treapta 1 si cu pedala la podea. Doar la plecarea de pe loc se simte o bataie, iar cu geamul deschis, se poate auzi un "clanc", zgomot care seamana destul de mult cu cel pe care il face o planetara uzata. Capul de planetara de pe partea stanga l-am schimbat acum 15 mii de km. De curand am pus si masina pe rampa, am verificat burduful, e o urma mica de vaselina pe el, dar nu are nici o crapatura. Am tras de planetara cu mana si are un joc mic cand impingi planetara dinspre cutie inspre roata si invers. Dar jocul este foarte mic, d-bia se simte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bataia aia poate aparea cand planetara se uzeaza uniform pe toata lungimea celor 6 canale. E o uzura ce apare dupa multi km, cu toate ca planetara e lubrefiata. Iar la plecarea de pe loc se aude un pocnet, chiar daca ea nu pare a fi uzata.

In acele cazuri, daca scoti planetara afara si prinzi de cele 2 capete si incerci sa le rasucesti in sens contrar, simti un mic joc.

Bataia la viraje apare doar daca uzura se produce cate intr-un singur loc pe fiecare canal.

Testul pe care l-ai facut tu e irelevant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am mai scos-o la o plimbare si am observat ca se simte o bataie si cand e virat la maxim in stanga volanul si plec mai in forta. Cu geamul de la sofer deschis, se aude foarte clar un "clantanit" la plecarea de pe loc, chiar daca plec incet si in interior nu se simte nimic. Sunt aproape sigur ca e capul de planetara terminat, cu toate ca are doar 15 mii de km si burduful nu e crapat. Ma rog...calitate proasta probabil.

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand e virat la maxim si pleci, bate si un cap nou. Nu la maxim se testeaza planetarele. :lol:

In ce priveste calitatea, probabil doar la un cap OEM vei avea satisfactie deplina.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai am rezolvat problema am fost sunat de la service ca masina este gata - pret cap planetara VECTOR 206 Lei + discuri fata ventilate FERODO set 2 buc 220 Lei + placute frana fata cu senzor VECTOR 139 Lei + manopera 100 Lei (cu tot cu spaga) ;)

La mine problema a aparut foarte brusc si sa manifestat tare ciudat mai ales ca ieri in drum spre service capul de planetara a cedat pur si simplu la semafor stateam cu frana calcata pe "D" si a facut clack inainte de asta imi batea volanul ca la balamuc si caraia de ziceai ca se rupe masina in doua mai ales la viraj dreapta

:Driver: Acum trebuie probabil sa ma gandesc sa schimb si capetele de bara :blink:

:D SAFE

Modificat de B-52-JGP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit ca piesa de schimb cap de planetara GKN Spidan, si burduf tot aceeasi firma, ma declar multumit de produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur ca cele originale sunt cele mai bune,dar mai multi mecanici mi-au spus ca capetele de planetara pot fi si alte firme de care nu s-a auzit si atat timp cat burduful este in regula,adica nu este spart nu au nici o problema nici capetele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te contrazic un pic - capul de planetara care l am schimbat vineri era din cele ieftine burduful era intreg, colierele la locurile lor, vaselina inauntru destula si cu toate astea canalele pe unde culiseaza bilele erau foarte ruginite - pe unde a intrat apa nu se stie... si uite asa sa rupt si am ramas in drum :icon_thumright:

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Vroiam sa va zic sa nu va mai zgarciti cat e vorba de planetare, sau burduf de planetare. Sa nu luati burduf GKN la 40 ron pentru ca sunt cele mai proaste posibile. In 5000 de km era sa-mi distruga planetara. Dati aproape dublu pe unul original, manopera e la fel ca la service de cartier, pentru ca merita, e alt material si se muleaza mult mai bine, vaselina,coliere, sigurante cu care vine sunt de calitate. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@olteanu82: salut, nu vreau sa te contrazic de calitatea pieselor originale, dar nu cred ca esti informat corect de preturi: la reprezentanta VW un set cap planetara (burduf+coliere+vaselina+cap) e vreo 1600 RON (900 RON cu capul original dat la schimb) - bucata, si asta fara manopera ... Vreau sa-ti spun ca o planetara completa la reprezentanta e vreo 3200 RON (fara piesa originala la schimb). Astea sunt preturile pe care mi le-au dat cei de la Quark Motors Timisoara anul trecut ... asa ca si eu tot GKN mi-a pus (set pe stanga+drepta) cu 320 RON x 2 si inca nu am nici o problema dupa 1 an .... fiecare dupa buzunar :D

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot cam asa stiu:un capat de planetara cu piesa la schimb la reprezentannta este vreo 800 ron....in mag stiu ca e undeva la jumatate pretul tot la una originala adica gkn.am auzit si eu ca la unele modele mai noi sunt burdufurile din plastic(cred ca asta e si cazul colegului de mai sus).posibil sa fie alea mai proaste?sa se sparga mai repede?

eu astea ieftine care le am pe masina sunt montate de mai bine de un an si nici o problema.mi-a spus mecanicul sa ma mai uit din cand in cand sa vad daca burduful este in regula...

Modificat de passatawx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu vorbeam de pretul burdufului si manopera nu cel al capului planetarei. Un cap de planetara cu piesa la schimb cred ca e 700ron, iar burduf 85ron. Sincer nu mai am incredere in unii mecanici de la servicurile de cartier(strang colierul cu clestele nu cu o cheie speciala). Eu rocomand ca unele piese mai importante ar trebui luate de la reprezentanta, macar ai garantia ca nu esti inselat. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania nu ai niciodata garantia lucrului bine facut nici macar la reprezentanta.

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am mai spus, ma vad nevoit sa mai fac putina lumina. Adevarul este ca de obicei undeva la mijloc intre afirmatiile voastre.

Un cap de planetara GKN este mai mult decat ok. Daca burduful este intreg, veti face sute de mii de km cu el. In ceea ce priveste colierele ce strang burduful, chiar nu ai nevoie de o cheie speciala (daca o ai, e bine si asa). Un simplu cleste este perfect pentru a face operatiunea. Pentru cultura voastra generala (si chiar a multor mecanici), puteti afla mai multe si aici.

In schimb pe capete de planetare no-name eu sincer nu as indrazni sa dau banii. Diferenta de pret nu e exagerata asa ca nu eu zic ca nu merita riscul.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

perfect adevarat ce a spus colegul mai sus.dar pt cine nu are 400 ron sa cumpere gkn....cred ca merg si astea care sunt la vreo 200 ron.sunt o gramada de firme italiene,spaniole si nemtesti alte firme decat gkn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, tocmai am fost azi la mecanic cu o problema ... Mai intai m-am facut eu mester si am auzit o bataie suspecta sub masina, nu stiam exact, cum zgomotul se auzea doar cand plecam mai sanatos de pe loc m-am gandit ca e vorba de planetara, zis si facut, ma uit pe net si vad ca se poate schimba doar capul planetarei, buun, ma duc frumos la o firma din oras si fac comanda pentru un cap de planetara, avea mai multe modele si eu ca tot omul, lovit de criza am ales un cap de planetara facut in spania (GLOBAL AUTO PARTS) la pretul de 130 lei. Ma duc azi la mecanic si ii zic: schimba-l :beerchug: desface omu capul planetarei, arata ca nou si ma intreaba: ba nebunule ce ai cumparat ca asta nu trebuie schimbat :lol: Pune capul inapoi, pune roata sus si se urca cu mine in masina sa ii arat eu ce sunete am auzit. 1, 2, il bag in scaun bate ceva, el aude si ma pune sa merg in intersectie sa in intorc de cateva ori si pe stanga si pe dreapta, zis si facut, ajung acolo si fac pe schummy :lol: Vede ca nici vorba de bataie la planetara si iar bagam masina pe canal, se uita bine sub ea si am suportul de la mijloc de la toba rupt, ala bate de la trepidatii. Acum problema e urmatoarea, sunt in stadiul "Primul pas" si nu pot posta la anunturi, daca e careva interesat de un cap de planetara nu ezitati la un PM. Scuze de off topic. MS de intelegere si ca ati avut rabdarea sa cititi atat. Numai bine

Modificat de DEY_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!