Jump to content

Caraie planetarele


AdiF
 Share

Postare recomandată

nu stie nimeni cati dinti are capul de planetara?? 33 sau 38.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 703
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    107

  • Executron

    22

  • valioglu

    20

  • lupo_bv

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Difera in functie de motorizare, putere, transmisie(auto/manuala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la avf,awx are 38 dinti exteriori si 27 dinti interiori.nu conteaza daca este manuala sau automata,4 motion sau nu tot atatia dinti are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nou s-a spart un burduf de planetara cred ca e al 5-lea care il schimb intr-un an de zile, pe garantie normal. Voi aveti probleme de genu sau numa eu am?

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat in martie (cu tot cu capetele de planetare GKN), si dupa 10 000 de km arata ca noi. In schimb mecanicul mi-a spus ca are un prieten care a schimbat 6 burdufuri intr-un an. Cica e o boala a masinii. Cred ca conteaza si cum mergi, si cum iti e norocul ... Numai bine :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg decat pe asfalt, am schimbat si mai multe marci de burdufuri si service-uri si degeaba. Am auzit si eu ca este o boala a masinii si pot sa confirm oricand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: Am un coleg la servici care are un Logan din 2005 cu 140 000 km si inca nu a schimbat nici burdufurile nici capetele de planetare .... Nu se aude nici cel mai mic zgomot in viraje ... Ciudat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia masina....:rolleyes:. E o problema cu burdufele eto, nu exista sa se rupa asa devreme. In 2007 la 4 ani de cand e masina le-am schimbat preventiv si au deja 2 ani si tot sunt ok si astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba magazinul Vlade. Hai in Zalau ca-ti dau eu care tin un an macar :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum noroc ca se vede cand se sparg, tot carenajul rotii (acela de plastic) se umple cu vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curiozitate ce marca erau alea care le-ai schimbat?ai pus si gkn si tot asa ai patit?intr-adevar este o boala la masin ile astea dar si calitatea burdufurilor este f slaba(nu ma refer la firme cunoscute gen gkn...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las ca nici alea nu-s mai deosebite. Un an m-a tinut pe mine. Si cel original (sau cel putin montat in Germania), e deja de 3 ani in Romania si n-are nici pe dracu'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat acum 6-7 luni capetele cu unele "no name" care au costat 240 RON ambele si nu ai nici pe drak

mentiune- jante 18" cu anvelope 225/40 runflat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi bine sa verifici din cand in cand burdufurile.astea cedeaza in primul rand si dupa aia se strica si restul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi vicius, foarte util PDF-ul. Chiar daca nu m-as apuca de o astfel de operatiune macar stiu teoretic cum se face :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burdufurile sunt ok

Au fost verificate de 2 ori in ultima luna, la cererea mea in mod expres, in timpul altor operatiuni efectuate ( pt ca masina era ridicata pe elevator si era f usor de facut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema, cand intorc masina , caraie pe dreapta planetara, am observat ca a sarit siguranta de la burduf, deci nu cred ca mai are vaselina deloc. Trebuie schimbat capul de planetara ? sau doar burduf si vaselina eventual. Are cineva idee la ce pret ajunge un cap de planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca deja caraie... adio cap de planetara. In jur de 300 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Azi am fost din nou cu masina la service si n-am reusit inca sa obtin vreun rezultat concludent.Din nou aceeiasi procedura de verificare,rezultatele fiind ok,roata n-are joc,nu bate,dar totusi sunetul acela suparator persista.DAR am obs.o chestie care mi separe ciudata:langa burduf,dupa ce am luat max.de volan dreapta se vedea vaselina scursa,chiar si pe geanta.Mecanicul a zis k probabil s-a scurs la montaj(in urma cu cca2 luni sau dupa si sa nu-mi fac griji,dar pe mine chiar ma intriga acest lucru si cat sunt eu de novice intr-ale mecanicii,ma face sa cred ca ceva nu e in regula,desi burduful e strans,nu-i fisurat,colierul arata ok.Problema e ca acel cloncanit(donganit sau cum sa-l mai numesc) parca se propaga uneori in spate tot pe dreapta,ca si cand s-ar auzi la roata din spate dreapta.Maine o sa ridic masina pe cric sa o mai purec si eu putin si probabil ca voi merge si la alt mecanic sa vad cum sta treaba.Am adus vb.si de flansa amortizor(rulment)dar parca am vb.in van,desi un tip de buna credinta d.p.forum ma sfatuia sa verific si asta(cred ca ar trebui sa o fac chiar eu,dar fara ajutorunui amic nu cred ca o sa ma descurc). In concl.mi s-a spus ca probabil acel suntet ciudat se aude din alte cauze(nu mecanice),cava plastic care agata sau bate undeva pe sub.Asa ca nu imi ramane decat sa fac invesigatii pe cont propriu si sa mai am parerea unui alt mecanic ca sa pot trage o conl.finala.

Dca in cazul ca maine-poimaine gasesc din nou vaselina in zona cu pricina inseamna ca e clar,ceva nu e in regula cu montj. capului de planet.si de acolo toata nebunia asta.Chestia e ca piesa e in garantie 24 de luni iar daca chiar de aici se trag prbl.o schimb fara probleme.In cazul in care maine dupa ce o ridic pe cric si obs.ceva necurat o sa fac poze si o sa le pun aici.Ms si numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu ceva amanunte in caz ca nu va plictisesc si in speranta ca imi va sari cineva in ajutor:

ieri m-am bagat sub masina si-am vz.ca burduful era putin iesit(inspre roata)si de acolo probabil si scurgerea de vaselina.Ciudat e faptul ca dupa ceva manevre pur si simlu cand ma uitam din nou era ok.I-am zis mecanicului,n-a crezut si-am avut "norocul"sa prin o ipostaza de genul in parcare si sa-i fac poza.Am fost cu aparatul si i-am aratat,m-a chemat azi sa-mi stranga colierul si gata.Dar prbl.n-am disparut ,normal.Am intrebat daca vreau pot sch.piesa ca e in garantie,mi-a confirmat dar mi-a intarit inca o data ca nu e de la cap planetara,k e noua,e gkn etc.Desi au expus faptul ca pierzand vaselina si deplasandu-se burduful fata-spate exista posibilitatea sa intre praf si tot tacamul care se intampla si atunci cand se fisureaza burduful m-a linistit ca vaselina e f.multa bagata si ce-a pierdut e f.nesemnificativ.In concl.nu e de la planetara ci altceva(un plastic,ceva sub care agata).Sunt sceptic si o sa mai consult pe cineva in masura sa-mi acorde asistenta si cred ca o sa fac si-un test la itp pt.amortizoare

post-53063-1256989934_thumb.jpg

post-53063-1256990031_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa, spala si reunge cu vaselina din belsug. Abia atunci te linistesti ca nu e de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, am si eu o rugaminte, cine imi poate spune cum sa schimb un cap de planetara?

ideea e ca am asistat la schimbarea celuilalt cap, dar pe asta vreau sa il schimb eu si nu stiu exact pasii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto in special, si restul...poate va faceti si singuri, macar salvati banii de manopera :icon_thumright:

Vezi pdf-ul pus de vicius mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!