Jump to content

Caraie planetarele


AdiF
 Share

Postare recomandată

Am fost la service,ridicat masina pe elevator,verificat cap planetara atat drt. cat si stg.nimic anormal.Toate bune si frumoase,burd+colier.

Seful a luat masina,cu mine in drt.si a inceput s-o testeze.Viraje,parcari,tot tacamul.Si ce credeti?Nici un tronc-dong,nimic,absolut nimic.I-am spus k parcarea mea este putin in panta(langa e un canal de scurgere)si deosebi in zone d"astea se auzea pocnetul.Am ajuns in parcare si-am inceput sa fac manevre la randul meu si culmea,aceelasi rezultat,liniste totala.Paranoic nu sunt,asta i-am sus si d-lui mecanic(care este unul f.bun si superserios) ca sa inventez eu asemenea chestii.De fapt a fost ceva de gen.dentistul ,cand ai prbl.la masea iar apoi cand ajungi in fata usii durerea dispare.M-am tot gandit care e explicatia dar inca n-am gasit vreuna.Mi-a zis tipul k in cazul in care persista sau se agraveaza sunetul sa revin,putem sch.capul care-i in garantie,dar in cazul in care acesta e ok probabil cei de la firma de unde a fost cumparat nu o sa fie prea fericiti.O sa revin peste 2-3zile sa va mai spun daca simptomele au reaparul sau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 703
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    107

  • Executron

    22

  • valioglu

    20

  • FanBarcelona

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

E ceva ciudat,are perioade cad nu face nici un zomot(in special cand plec la drum,la inceput chiar fac niste parcari)iar cand ma intorc din oras,dupa cativa km zgomotul se aude atunci cand parchez.o sa merg la d-l mecanic,o sa-l pun pe el in dreapta si o sa conduc eu pana la mine la bl.in parcarea cu pricina iar atunci probabil ca o sa se stie motivul.ma tot gandesc de ce oare nu face la inceput cand motorul e rece desi cred k n-are nici o relevanta,poate bat eu campii.draq mai stie dar sper sa deslusesc misterul,iar daca mai aveti opinii va rog sa le exprimati fara retineri.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Banuiesc ca m-ar lasa o planetara dar se comporta mai ciudat si vroiam sa stiu daca a mai patit cineva asa. De exemplu la parcari si viraje in loc nu se aude nimic, insa la viteza mare si in functie de cum virez(mai mult pe viraj stanga si greutate in masina) se aude un cloncanit. Planetara a suferit un schimb de burduf(s-a mers maxim 80 km cu el asa in zile diferite) iar la cutia de viteze s-a schimbat rulmentul conic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. La inceput asa era si a mea. Avea o "zona" unde caraia, iar in rest nu (indiferent ca viram mai mult sau mai putin decat acel unghi).

E un inceput de sfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laus e cum spune Cosmin, am patit si eu la fel ca tine, chiar azi am fost in service ca am vazut vaselina cursa pe janta, si doar s-a rupt colierul cel mic, dar acum vreo 3 luni am schimbat capul de planetara respectiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidiu-lucian incearca sa verifici rulmentul de la flansa amortizor. @laus mergind fara vaselina in intervalul respectiv de km s-a uzat mai mult in functie de cum ai parcurs.(ex. linie dreapta-croncane mai mult in linie si nu in viraje).In final o a faca si in viraje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se referea ca nu caraie decat cand accelereaza pe viraje

de exemplu la nevasta-mea nu caraia dar la mine.... :P

schimba-l ca nu-i scump deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se referea ca nu caraie decat cand accelereaza pe viraje

de exemplu la nevasta-mea nu caraia dar la mine.... :(

Asta e un bun punct ca sa mentionam din nou ce a punctat cosmin..... Minimum de acceleratii in curbe pentru viata lunga a planetarelor... :)

Cand pleci de pe loc bracat la maxim cu acceleratia la podea fortam la maxim planetarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pt tot. O sa cumpar unul si sa-l schimb ca mi-e frica ca se rupe ceva pe acolo...si cum face numai la viteza si greutate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi! Azi mi s-a spart si mie burduful la planetara din dreapta ,sincer nu stiu cum probabil era imbatranit iar ce ma bucura e ca l-am depistat la timp pentru ca ieri m-am uitat pe sub masina si nu era spart iar azi cand ma bagat masina in curte rotile fiind virate am vazut. Cea ce vreau sa va intreb ,voi cand a-ti schimbat borduful le schimbati pe ambele adica cel din roata si cel de la cutia de viteze sau doar cel din roata. Intreb asta ca am schimbat acum 2-3 luni la cealalta masina o dacie papuc diesel burduful si mecanicul mi-a zis sa le cumpar pe ambele. Ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa-l lasi pe cel de la cutie si il schimbi doar pe cel de la roata, din 2 motive:

- cel de la cutie se duce EXTREM de rar si mai mult daca este ciupit de ceva.

- cele originale tin MULT mai mult decat cele inlocuite pe urma.

Eu am schimbat acum un an pe stanga, fiindca era rupt. Acum l-am schimbat din nou, pentru ca era foarte imbatranit materialul si deja s-a rupt, desi era GKN. Cel din dreapta e cel cu care a venit masina si rezista eroic in continuare.

Marfa pentru Europa de Est...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello 2all,

Spuneti-mi va rog daca-mi troncane masina la viraj maxim sa fie de la planetare? (parca si smuceste), sau e posibil sa fie din caseta.

Mersik

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult C O S M I N pentru sfat. o sa-l i-au doar pe cel din roata.numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca topicul este in legatura cu planetarele : Cine stie un pret pt tijele planetarelor (doar axul) .?

PS : nu am mai citit tot ,dar planetarele la passat se dau relativ usor jos fara sa mai fie desfacuta fuzeta de pe brate : 1- se desface prima data de pe cutie , 2 se blocheaza discul de frina si se desurubeaza surubul din capat, 3 - planetara este oarecum telescopica asa ca se restrange si iese.

Oricum va rog care stie sa imi comunice un pret pt tijele de planetare (doar axul) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dreapta 8D0407418E - 292,5 E fara tva

Stanga 8D0407417E - 292,5 E fara tva

....cu o serie sasiu era mai usor :)

PS : sper ca de astea zici :(

post-15891-1254401476_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara

si eu am schimbat la al meu capurile de planetara pe amandoua partile si am pus tot gkn

dupa aproximativ 200 de km cand virez maxim stanga si merg atat in fata cat si in spate bate ca si un cap de planetara defect

am fost la service inapoi si au spus ca imi joaca capurile de planetara dinspre cutia de viteze, intradevar am pus mana pe ax si am scuturat de el cat de tare am putut si aveam bataie inspre cutie la amandoua planetarele

vreau sa caut alte doua planetare complete second dar vreau sa imi spuneti dc se poate , planetarele de la o cutie manuala se potrivesc la o cutie automata ca al meu e cu cutie automata clasica nu tiptronica e in 4 viteze

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc, decat capetele efectiv.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara. am si eu o intrebare: am un burduf spart pe partea drepta si azi am cumparat kitul de la volksparts si acum seara am vazut ca surubul care prinde planetara in fuzeta este pe masina cu cap de imbus(il pot desface cu imbus de 17) si ce am eu in kit e hexagon de 27.merge pus si asta cu cap de hexagon? sau sa-l pun inapoi tot pe cel de pe masina?eu ma gandeam sa schimb maine kitul.ce imi rezomandati?.multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te afecteaza in vreun fel unul sau altul?....Nu! Doar ca unul mai vechi si original, iar altul e nou si cu alta prindere. Eu l-as baga pe cel vechi daca arata bine cand il desfaci. Sa nu fie ruginit. De aia si primesti altul in schimb sa nu fie cel vechi ruginit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa-l folosesc tot pe cel vechi , este intr-o stare buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine cele noi aveau imbus de 17 in ele. Am preferat sa le pastrez pe cele de pe masina, pentru ca e mai rezistenta tubulara de 27 decat imbusul de 17, si mai usor de gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello 2all,

Spuneti-mi va rog daca-mi troncane masina la viraj maxim sa fie de la planetare? (parca si smuceste), sau e posibil sa fie din caseta.

Mersik

S-ar parea ca sunt planetarele.Trebuie sa faci un control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o probl... cati dinti are un cap de planetara pt passat 2002, 130 cp , 1,9 tdi. Am vazut pe un site ca sunt 2 modele cu 33 de dinti si cu 38 de dinti. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa-mi spuna cineva ce fel de burdufuri pt planetare imi trebuie pt un passat din 2005 2.0tdi 136 cai , o serie sau daca se potrivesc cele de pe passat 19tdi de 131cai...

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tur.... cred ca sint absolut la fel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!