Jump to content

Martor Airbag Aprins


Razvan Gavan
 Share

Postare recomandată

E posibil... Sau poate au uitat sa șteargă eroarea. Oricum, trebuie o diagnoza, sa vedem unde este problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am gasit firele sub scaun sofer taiate si pusa o rezistenta (clar manareala) si mufa de la airbag volan scoasa. Am refacut conexiunile, am reconectat mufa. Imi da eroare la diagnoza cu VAG COM: Airbag sofer capsa pirotehnica de aprindere, rezistenta prea mica. Am dat torpedoul jos, am verificat si celalalt airbag. Este pe pozitie si fara eroare.  

Modificat de cip86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca îți dă airbag șofer.. Nu ai ce cauta la cel de la pasager. Dacă atât scrie, este vb de cel din volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la cel pasager doar pt ca am vazut ca este manareala la sofer, am vrut sa ma asigur ca este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee ce indica eroarea asta: Airbag sofer capsa pirotehnica de aprindere, rezistenta prea mica. Airbag mort sau o defectiune la cablaj ?. Meseriasul de la diagnoze a zis ca trebuie sa schimb airbagul si ca i se pare ciudat ca indica rezistenta scazuta, de obicei e ridicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasă-l pe mecanic, verifica conectori, curățați, întărite contactele, verificare spira, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta prea mica= scurt, nicidecum intrerupere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit problema, sper sa fie si rezolvata. Dupa cum am zis, sub scaun aveam cablurile taiate si pusa o rezistenta, aici la fel, pe mufa airbag era pusa o rezistenta. Ascunsa bine "lucrarea" si frumos mascata cu banda izolier auto, ca nu cumva sa-si dea seama cand se uita cineva. Daca airbagul este ok, cel putin asa pare a fi la prima vedere sper sa fi scapat de eroare. Apropo, martorul airbag dispare singur din bord daca se rezolva erorile sau doar cu diagnoza ?

Modificat de cip86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, trebuie sa le ștergi cu un tester. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Aveti idee de ce palpaie neregulat martorul de airbag la punerea contactului si ce as putea de verifica? (masina din semnatura) La 7-8 sec dupa punerea contactului martorul ramane stins si nu sunt erori la scanare VAG, doar palpaie neregulat parca mai cu spor cu cat e mai frig. Se intampla cand incepe sezonul rece. (Ceasurile au fost schimbate intre timp cu unele maxidot, dar la fel facea martorul airbag si cu ceasul vechi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o filmare, sa vad cum face 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez filmarea. Multumesc

 

-------------------------------------------------------------------------------
Address 15: Airbags        Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl
   Part No: 1C0 909 605 H
   Component: 0B AIRBAG VW51 0K   0004  
   Coding: 12354
   Shop #: WSC 00028  
   VCID: 29521357D369245056B

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil, o problema pe placa ceasurilor. Probează cu alte ceasuri, vezi dacă tot asa face. Nu e necesar sa le adaptezi cu ecu, chei, etc... Doar le montezi de proba 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel facea si iarna trecuta cu ceasurile vechi (fara maxidot), nu i-am dat importanta ca voiam sa le schimb. Ceasul acesta e luat de nou pus/adaptat asta vara,  si doar la frig a inceput sa faca exact la fel ca ceasul vechi, doar martorul airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, dacă ai probat cu alte ceasuri, atunci trebuie sa verifici ce se întâmplă pe linia de can. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verificare contacte, eliminare contact prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mufele de la airbag, de sub scaun sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva codul pt cei doi conectori galbeni de sub scaunul soferului  sau de unde se pot cumpara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezmembrari. sunt destule in tm. Daca vrei mergi pe cheveresului, ii spui ca te-a trimis unu' cu golf 4 verde de sm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi marius1982.11.Am cerut  pe piese auto si mi-au dat un scor de numa 100 de ron :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fi serios. N-are rost sa te complici cu nou. Prepun ca ti-s taiate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nou, este second :D.Vreau sa pun conector pt cel din podea in caz ca trebuie sa mai dau scaunul jos , firele de sub scaun sunt deja puse pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!