Jump to content

Concret - inmatriculare broscute.


tipatescu
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic deoarece a aparut o dilema :33:

Un prieten din Vilcea spunea ca si-a cumparat masina fara sa mai faca identificarea. Si inca un prieten, la fel. (anul asta). Si ca si in talon si inCIV i-au trecut cei de la politie numele lui. (Avea talon nou cu foita holografica). Ambele masini erau sh (al treilea proprietar). RAR-ul lor era valabil pina anul viitor. El si-a pastrat numerele vechi. (si probabil ca daca i-au trecut numele in CIV si talon, vechiul proprietar a radiat-o.)

Acum, eu, cind am cumparat prima broasca, (anul trecut, iunie) a fost nevoie de identificare; mentionez ca avea talon nou !!! De ce a tb sa faca identificarea ? (RAR-ul era valabil si la mine). Eu i-am schimbat numerele si cerusem numere provizorii.

Ce naibii ... s-a schimbat legea ?

Ca nu stiu cum sa fac cu a doua broasca ... trebuie s-o mai identific ? (Eu am facut cntr de v-c cu vechiul proprietar ... ramasese s-o radieze si s-o inscriu eu.)

???? pls ... help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Broscarul amator

    12

  • tipatescu

    10

  • bubu

    9

  • niq_ro

    8

Contractul de vinzare-cumparare este... un contract! Adica vointa a doua parti care fac un schimb. Nu este nevoie sa-l inregistrezi nicaieri, daca este semnat de ambele parti si nu prezinta vicii este perfect valabil. Juristii pot explica mai bine decit mine. Identificarea la RAR se face pentru a inlatura insa orice suspiciune ca masina care este obiectul tranzactiei nu a fost furata sau nu este obiectul unei infractiuni. Competenta de a stabili daca o masina este autentica o are RAR-ul si, de aceea, confrunta seriile din acte cu seriile de pe masina. Cei care constata si decid ca masina este inmatriculabila sint cei de la Politzie. NICI O MASINA SH NU SE POATE INMATRICULA FARA NOTA DE IDENTIFICARE. Ideal este ca identificarea sa o faci inainte de a perfecta vinzarea-cumparea. Altefel, poti avea surprize nasoale, ca mine, de pilda... Deseori se face greseala de a confunda ITP, care are o valabilitate de 2 ani cu RAR-ul. In prezent, la RAR nu trebuie sa faci decit identificarea. Pe vremuri, RAR-ul era un cosmar in care intra totul: identificare si verificare tehnica. Nu exista talon cu foitza holografica, ci carte de identitate. O masina nu poate fi inscrisa de noul proprietar daca in prealabil nu a fost radiata de fostul. Acest lucru inseamna ca fostul proprietar o poate instraina, ca si-a platit impozitele la timp, ca nu are alte obligatii si ca a predat talonul si numerele de inmatriculare. Cind toate cele ce trebuiau facute de fostul proprietar s-au indeplinit, vine rindul noului proprietar sa indure procedura inmatricularii. Cum eu am cumparat anul asta doua masini, am devenit oarecum calificat in materie de inscrieri, radieri, RAR-uri, ITP-uri etc.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BUN, ok. Inteles in parte. Perfect valabil si la obiect. Sa inteleg ca identificarea nu este obligatorie (dar este de recomandat) si ca Politia o poate inmatricula fara identificare (cum au facut prietenii mei?) . De ce spui totusi ca este necesara nota de identificare ? Nu se bate cap in cap cu ceea ce au facut ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten din Vilcea spunea ca si-a cumparat masina fara sa mai faca identificarea.
a facut-o vanzatorul, ca e obligatia lui
Ca nu stiu cum sa fac cu a doua broasca ... trebuie s-o mai identific ? (Eu am facut cntr de v-c cu vechiul proprietar ... ramasese s-o radieze si s-o inscriu eu.)

poti s-o faci tu, da' ridica proprietarul actele de la RAR (daca ai imputernicire prin notariat, nu mai e nevoie de el) si apoi... treaba cu politia

PS: e obligatorie :scratch:

vezi si tu la RAR pe pagina lor http://www.rarom.ro/

citez:

"Identificarea unui vehicul este activitatea de importanta si responsabilitate maxime a Registrului Auto Rom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu mai e de actualitate legea ... oricum ... intreb, intreb ... poate o fi gresit cu ceva oamenii astia ai mei ... culmea e ca se jura ca nu au folosit nici o nota de identificare. Sa inteleg ca legea e pentru catei ? Sau pentru orasele mari ? .... mmm mai intreb, oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bucuresti, numai daca esti super pilos si cu multi $, poti sa inscrii ce vrea muschii tai...

Oamenii tai ori mint de ingheatza apele, ori fac niste confuzii. Fara hirtia asta nu poti sa inscrii masina, oriunde te-ai afla. Poate au obtinut-o contra cost, printr-un intermediar sau au uitat de ea.

Nota de identificare pe care o primesti de la RAR e securizata si nu e valabila decit 30 de zile, altfel mai faci un drum la Voluntari.

De ce te temi de identificare? Ai serii dubioase? Sau ti-ai poansonat vreo combinatie cistigatoare la Loto pe sasiu? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Atentie!!! E valabila doar 30 zile, sa nu faceti ca mine si sa nu cititi ce scrie pe ea ca va trebui sa mergeti iar la RAR!!!!!....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce te temi de identificare? Ai serii dubioase? Sau ti-ai poansonat vreo combinatie cistigatoare la Loto pe sasiu? :salut:
mmm :scratch:, nu ma tem, e ok da' ma gindeam sa nu mai trec prin asta si ma mai gindeam si la alte combinatii - daca era posibil.

multumesc broscarului amator. E bine asa. Eu am transmis linkul cu forumul oamenilor mei sa se edifice si ei asupra a ceea ce spuneti voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca va contrazic! Daca masina are revizie R.A.R. valabila, deci o perioada mai mica de doi ani , nu mai e necesara verificarea suplimentara a seriilor de catre R.A.R. Prietenii tai au avut aceasta verificare trecuta pe talon, au fost baftosii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihaita, confunzi identificarea cu revizia, (verificarea, inspectia) sau cum vrei sa o numesti, tehnica care are valabilitate, conform legislatiei actuale 2 ani.

Identificarea este obligatorie la orice noua inscriere de proprietar in cartea de identitate.

Daca masina are ITP valabil si se vinde in doi ani (atit timp cit este valabil ITP) de exemplu, de 10 (zece ori), deci schimba 10 proprietari, se face tot de atitea ori identificarea la RAR. Extrasul(documentul) de identificare se pastreaza de catre Politie la dosarul de inmatriculare al autovehiculului, este valabil pentru o singura inmatriculare si dupa cum se vede in termen de max. 30 zile de la data emiterii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca io ma chinui sa scriu degeaba :lol: :-( ...

ca sa nu scriem zece mii de posturi ca sa scriem, mai bine te duci la RAR si te interesezi.. :shock:

PS: fac pariu pe orice vrei ca e obligatorie identificarea si o face vanzatorul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vinzatorul face identificarea daca e de buna credinta sau daca stie ca e perfect curat cu actele si seriile. Daca nu, te abureste, iar daca esti inocent, te face la sigur. Legal, nu e obligat sa faca identificarea. Poti sa cumperi o masina, sa o tii cit vrei in service, sau in garaj, sau in sufragerie, totul e sa nu circuli cu ea. Cind te duci sa o inscrii, tre sa-i faci mai intii identificarea. Am mai scris prin alte posturi cum e cu procedura de transfer de la un proprietar la altul atit de mult, ca am inceput si eu sa intzeleg cum se face! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Corect! In plus vanzatorul nu e obligat sa faca identificarea...Asa ar fi corect dar stiti si voi cum sunt oamenii....In mod normal poti face identificarea in ziua in care-i dai banii pt. ca nu se cere revizie si poti merge la RAR cu masina in batista. Dupa ce isi ridica actele (se plateste o taxa de 3-400.000 nu mai stiu) si se constata ca totul e OK ii dai banii si sti ca ai luat o masina si nu o teapa! Daca stia si Bubu asta.....Imi pare rau!... Oricum topicul asta e bun pentru cei care isi cumpara de acum inainte masini, e bine sa le impartasim din experienta noastra sa nu mai fie probleme....Eu am avut noroc, vanzatorul a fost corect, dar am aflat asta dupa 2 ani cand am fost la RAR ca pana atunci, desi o cumparasem, nici nu stiam unde sunt seriile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doi ani ai astepat sa o pui pe roate? Mama! n-as fi avut atita rabdare! Esti colosal, man! Cind iesi pe strasse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Saptamana viitoare vreau sa ies pe strasse, la plimbare......A durat 2 ani din cauza ca a avut tabla dusa rau, ca n-am avut bani, timp si oameni buni care sa lucreze la ea....O sa pun azi pe www.world-of-perlutza.home.ro niste poze incredibile cu masina cand am cumparat-o.....Sa va uitati ca merita.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Voila! Pozele sunt proaste dar cred ca va puteti face o idee....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doi ani ai astepat sa o pui pe roate? Mama! n-as fi avut atita rabdare! Esti colosal, man! Cind iesi pe strasse?

septembrie 2001 - inceperea reparatiilor la mecanica

august 2003 - prima cursa cu actele in regula...

asa ca mai sunt si altii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci este motor 1300? din 1966? dar erau motoare de 1300 pe caroseria asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Iata ca da....Sunt aproape sigur ca nu s-au facut modificari la masina....M-am uitat si prin site-urile de specialitate si datele corespund.... :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io de 5 ani...depinde cum vrei sa o restaurezi.....daca as fi avut un garaj sa pot sa mesteresc si dupa servici ar fi fost gata mai repede....sper ca in primavara sa ies cu ea pe strada.....aici ai de-a face cu oameni dusi ....da dusi bine de tot cind e vb de broscuta lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!