Jump to content

Montare bara spate OE Golf GTI pe Golf non-GTI


recoil
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Varianta OEM niciodata... cam care ar fi motivul sa existe fusta GTI fara decupaje daca GTI-ul are cele 2 tevi iesite pe stanga?!

Cauta variante aftermarket ai diversilor tuneri insa, sincer sa fiu, nu stiu ce vei gasi

Decupaje stanga dreapta dar mai spre mijloc are fusta de R32... Stg-dr in extreme e tot varianta de tuner

Varianta de mijloc este sa-ti modifici/schimbi finala pentru a o face vizibila (tipsuri, samd) si sa poti folosi fusta OEM GTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 449
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    42

  • sol1

    27

  • Bobo Chill

    20

  • Radu C.

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

tocmai aceasta modificare la finala este problema, pt ca masina este in leasing, si nu stiu dc o pot face, nu as vrea sa pun fusta si sa stau cu gaura aia pana cand expira leasing-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cip12cip12: cu leasingul nu e nicio problema.mai mult cred ca ar trebui sa-ti faci griji pentru garantie, dar mai bine deloc. am fost si eu la dealer si l-am intrebat daca afecteaza cu ceva garantia masinii si a spus ca nu. e doar o modificare, deci poti sa-ti schimbi si tipsurile. ba chiar mai mult vanzatorul m-a indemnat xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Asta e frauda

Este impotriva legii si a Regulamentului

Mai multa atentie!

Mersi

Modificat de dudu
editare post
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce treaba are leasingul cu tipsurile? Nu-i intereseaza pe cei de la leasing ca iti pui tipsuri.

Modificat de Andrei JSE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca varianta de individual fara decupaj...insa nu cred ca iti va conveni deloc pretul... (din pacate nici mie nu mi-a convenit si am recurs la varianta cu tips ) :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei: pai nu trebuie sa prelungesc evacuarea? masina mea are evacuarea indreptata in jos. nu trebuie taiata drept si prelungita?

@kalu: stiu ca pretul e exagerat. vreau sa cantaresc bine toate variantele. cat despre masina ta, am vazut-o in poze pe forum si este un model pt mine. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cip12cip12: tipsurile stock sunt indreptate in jos. este o operatiune foarte simpla. ti le taie pe cele existente si ti le sudeaza pe cele noi. ai grija ca la motorul tau ai o singura iesire. trebuie sa-ti iei un tips in Y daca vrei sa-ti faci un GTI look. la dealer o fusta de individual e 2400 lei (vine in primer, deci alti bani cheltuiti si pe vopsit). acum depinde si de gustul tau. varianta cu fusta de GTI e cea mai ieftina :D si cea mai de efect dupa parerea mea :P

scuze dudu. doar am spus ce m-a indemnat vanzatorul. nu inseamna ca as face asta sau ca i-as incuraja pe altii. ba dimpotriva, cred ca nimanui nu i-ar conveni sa-si avarieze masina. eu unul nu as face asta niciodata. end of :rolleyes:

Modificat de arboby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms arboby. cred ca o sa merg pana la urma pe aceasta varianta. vb cu illone pt o fusta gti, o sa-l sun zilele astea sa vad dc ma mai ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- merci :)

-e foarte simplu sa o schimbi pe cea normala cu cea de GTi...+ tips+ manopera...te duci mult sub pretul unei fuste de individual...(la mine manopera la tips a fost de 40 lei - deci trage concluzia..:lol: )

-vezi ca ar mai trebui schimbate si carenajele ( protectiile noroi de sub aripi spate ) dar nu e neaparat necesar...insa o sa iti ramana un mic spatiu care o sa se observe daca nu ai jante late - si o sa iti cam arunce mizerie sub bara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si carenajele astea cam cat costa? si de unde as putea face rost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot de la dealer, 1 mil bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu uiti si de capacelul de la cuiul de tractat ...e diferit;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu stiu. mi-a zis illone ca vine la pachet cu fusta gti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va rog din tot sufletu sa imi raspundeti si mie la intrebarea asta....tocmai am comandat o bara fata Jom GTI Look si cel de la care o so iau zice ca merge pusa pe golf 5 tdi fara alte modificari...?si o sa imi soseasca marti... este adevarat acest lucru.. mai trebuie alte modificari ca sa mearga pusa ?am inteles ca numai pt bara originala de gti trebuie anumite modificari aduse la prinderi,dar pt astia care nu sunt ar merge...?va rog mult daca se pricepe cineva sa imi raspunda si mie.....Va Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nowar, din cate am vazut si eu pe net, nu mai trebuie nici o modificare. O dai pe cea veche jos, o vopsesti pe cea de GTI si o montezi. Asta este tot.

Cand termini operatiunea poate ne pui si noua cateva poze.

Merci si bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca este doar GTI look si nu facuta pentru GTI, atunci cred ca o poti pune fara modificari majore

Atentie insa, din cate stiu eu, difera tragger-ul la GTI

LE: vezi ca sunt si aici discutii ref la bara fata de GTI si ceva optiuni :blink:

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"am inteles ca numai pt bara originala de gti trebuie anumite modificari aduse la prinderi,dar pt astia care nu sunt ar merge.."

vezi detalii postate de mine pe topicul de bara fata care ti l-a dat dudu...daca nu esti lamurit si daca atunci cand iti vine bara, nu se potriveste contacteaza-ma pe privat si te voi lamuri din toate pct de vedere...:D

end of :) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kalu din cate am inteles din posturile tale..sar potrivi ce as lua eu... marti o sa imi vina bara si tot atunci am so pun,dar imi este frica sa nu cumva sa nu se potriveasca :angry: postez si o poza cu ce am luat....este de la Jom http://img212.imageshack.us/my.php?image=vwgolf5gti2.jpg

http://img212.imageshack.us/my.php?image=vwgolf5gti5.jpg

si as vrea sa va mai intreb daca se poate scoate sigla VW de pe cea originala si pusa pe asta?

Modificat de nowar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

Sigla se scoate prin rotire are niste cleme si cred ca se potriveste pe spoiler de gti, DAR ca sa pui spoilerul ala pe un golf normal trebuie sa iti schimbi si tragerul ca nu o sa ti se potriveasca suruburile la prinderea lui.

bafta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog postati ontopic... Nowar, nu poti intreba tot ce-ti trece prin minte pe acest topic care se refera la spoilerul spate, nu la bara fata (credeam ca informatiile pe care le-ai primit sunt suficiente), nu la sigla VW

Urmatorul post off va fi sanctionat!

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata, am terminat si eu modificarea.

Nu prea imi place cum au iesit tipsurile, asa ca va rog sa va dati cu parerea.

Parca sunt prea in afara??

post-17883-1239517096_thumb.jpg

post-17883-1239517103_thumb.jpg

post-17883-1239517110_thumb.jpg

post-17883-1239517116_thumb.jpg

Modificat de andy_nr10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit ok. Din cate stiu eu ideal era daca cel din stanga era un pic mai intrat decat cel din dreapta si practic cand te uitai din lateral, urmareau amandoua linia masinii.

Si parca mergeau ambele un pic mai in dreapta. Oricum bravo pt modificare :coolpics:

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andy_nr10, arata bine, poate trebuia o idee mai sus primul tips. In rest, eu zic ca a iesit excelent.

Ofera-mi si mie detalii referitoare la procedura, preturi, de unde ai luat piesele etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca gasesti toate detaliile pe topicul asta. Cel putin eu le-am dat :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!