Jump to content

''Stimulente'' Pentru Drum Lung...


silver
 Share

Postare recomandată

In ordine :

1. tigari ( fumez mult la drum + ajuta aerul rece de la geamul deschis )

2. statia CB unde ma distrez cu baietii de pe camioane

3. muzica buna, si destul de tare cand nu e activitate pe statie

4. desteapta de la gps care ma avertizeaza ca am depasit limita de viteza

5. insotitorul din dreapta care e dispensabil :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hangyouridols

    5

  • DragosR

    4

  • demon

    4

  • Sookie

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut

recomandarea mea somn dupa 1000 sau 1500 km condusi

desi pana acum am facut si eu prostiile mele, care nu le-as mai face:

- barcelona brasov (aprox 3000 km) plecat vineri dimineata de acolo si ajuns in brasov sambata pe la 2 dupa amiaza aprx 36 de ore de condus cu o singura ora de dormit. Ingrediente folosite: orele de noapte aer conditionat pe minim, muzica cu bass foarte tare, cafea. Cand am ajuns acasa aveam tensiunea 18 sau 19, si am putut sa dorm doar o ora dupa care eram iar treaz

- numeroase drumuri (de doua ori pe luna) brasov viena si retur fara oprire

- brasov elvetia

- brasov italia (venetia, roma etc)

- brasov madrid(2 ori)

si altele lungi prin tara gen brasov iasi si retur fara oprire etc

Deci nu va jucati, va simtiti obositi... dormiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

QUOTE: This post has been edited by R_a_z_v_a_n: Dec 10 2007, 12:28 PM

Reason for edit: NU mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul...

Auzi mai nea R_a_z_v_a_n, NE LASHI, CA INCEPI SA NE PLICTISESTI PE ASTIA MAI BATRANI... ori e regula PENTRU TOATA LUMEA, ori stai locului in bancutza ta, si vezi-ti de ale tale... warn-uri ai bann-uri, poti sa-mi dai pana tocesti tastele... atata timp cat nu se respecta regula pentru toti, degeaba te chemi moderator sau ce naiba oi fi...

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Imi pare rau, dar nu-ti voi raspunde cu aceeasi moneda. Fiind "mai batran" ar fi trebuit sa stii regulamentul si sa-l respecti. Ba mai mult, dupa cum se observa, doar ti-am editat postul eliminand QUOTE la mesajul anterior.

Warning + 10 zile suspendarea dreptului de a posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

doua cutii de redbull si sunt ca nou........ :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut o perioada in care eram mare bautor de coca cola si asta ma tinea in forma la volan. dupa ce am renuntat la cola, am obisnuit la drum lung sa beau maxim 2 red-bull. acum in schimb am descoperit ca ice coffee ma ajuta sa raman in forma. cat despre muzica data tare nu stiu ce sa spun. la inceputul drumului e ok, ascult destul de tare, dar pe parcurs observ ca incepe sa ma oboseasca asa ca o las la un volum moderat. asa cum spunea si baracuda, pauza lunga pentru mancat induce senzatia de somn si in cazul meu. prefer la volan sa servesc un sandwich de la peco(preferatele mele :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut saptamana trecuta Iasi - Karlsruhe - Toulouse, 3ooo km.Am ales sa conduc noaptea in tara, m-am gandit ca e mai liber, radare ioc si asa a si fost.Am baut o cafea inainte de a pleca, am ajuns dimineata la Bors (~8 ore), si pe la miezul noptii am oprit in DE, Karlsruhe.2ooo km in 23 de ore.

In tara am oprit doar sa fumez, deoarece nu fumez in masina, dimineata la vama am bagat 2 sandwichuri si apoi i-am dat talpa.Opream doar sa fumez si sa alimentez.Cred ca pauzele (de fumat) sunt foarte binevenite.Am baut cam 4 litri de apa, 1L de Pepsi, si mai spre seara 1 Redbull.

Cred ca chestia asta cu cafeaua si Redbull-ul tine de organismul si rezistenta fiecaruia, deci e cam relativ sa ne dam sfaturi de astea unul altuia.Fiecare sofer cu ceva experienta la drum lung stie cam cat poate duce si cam cand ar trebui sa se opreasca.Eu, de exemplu, sunt genul care trag tare pana nu mai pot si prefer sa dorm 6-7 ore intr-un pat, decat sa dorm cate 2-3 ore de mai multe ori.

In Karlsruhe, a doua zi dimineata am bagat un mic dejun copios, o cafea, o carafa cu suc de portocale si da-i talpa.I-am dat asa o talpa ca am luat amenda de 120€ pt depasirea limitarii de viteza pe sector...Sanatosi sa fim :)

In Franta a trebuit sa fiu mai atent, deoarece mi s-au parut cam aiuriti, autostrazile cam serpuite, plus ca nu merg cu faza scurta aprinsa.Dar am ajuns cu bine la TLS.

3ooo km in 44 de ore, cu 9 ore pauza de somn/fumat/mancat/etc.In masina am bagat si 2 pungi cu ciocolatele Snickers

Cred ca cel mai important e ca atunci cand simti ca nu mai poti sa constientizezi ca tb sa te opresti.Pt siguranta ta si a celorlalti, mai ales daca mai esti cu cineva in masina.Eu am fost singur.

Aaaa, si neaparat muzica.Si nu Sade, la drumuri din astea... :rolleyes:

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COSMIN262000

pt drumuri peste 1000 de km eu mananc cateva batoane snickers sau mars. iti dau energie si ti alunga somnul.

si cum spunea cineva pe aici le sting cu suc de portocale sau de morcovi. revitalizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni, 05.05.2008, Budapesta - Iasi (via Gheorgheni); ~850km in aproximativ 13 ore, dupa o noapte de Sensation White :scratch:

Ca stimulente am folosit o cafea dimineata, pauze de tigara cu oprire la aproximativ 3 ore (in rest tigari in mers), o sticla de 1L de energizant (impartit cu prietena). ca regula, la drum lung nu mananc mult, pentru ca ma ia somnul. A functionat perfect, cand am ajuns acasa pe la 11 noaptea nu eram aproape deloc obosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu folosesc stimulente. Doar odihna atunci cand se impune (sau cand nu se mai poate) si apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se-ntampla sa nu pot sa dorm dupa un drum lung, Constanta - Szeged de exemplu. De obicei beau cafeaua de dimineata apoi o cutie de RedBull sau o cafea pe la pranz. Daca mai beau o cafea sigur ma chinui s-adorm, cu toata oboseala acumulata. Acum 2 ani am facut prostia s-o tin lunga de la Viena pana la Bucuresti, mers bine mersi pana la Nadlac apoi in Romania am dat de ploaie si zapada. Pe valea Oltului am ramas blocat cateva ore din cauza zapezii, am dat de o ploaie torentiala pe A1 si-am ajuns dupa aproape 24 de ore in Bucuresti. Pe tot parcursul drumului cred c-am ras 2-3 cutii de RedBull, ciocolata la greu si 2-3 litri de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa, ceva suc mai dulce, sandwich-uri la 5-6 ore, ciocolata si viteza moderata (140-160) ca sa nu stau cu ochii mari. Cam asta e reteta mea. Pauze putine si scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN doi ani si jumatate de curse Italia am incercat sa beau tot ce se putea,red-bull,cafele,sucuri...dar nu da nici un rezultat pe termen lung adica la 20-21 de ore de condus non-stop organismul nu mai are nevoie de stimulente ci de somn.De regula plecarile le faceam la 10 dimineata si nu opream decat la Fintanita Haiducilor unde mancam o ciorba si o friptura,a doua oprire era pe M5 la Keskemet pt. pauza de gulas,si a treia la Venezia pt. paninul obligatoriu si cam atat.De baut pe drum nu consumam decat lapte pasteurizat la cutie(la 2000 km cam 6 cutii de 1l)fumam 5 pachete la 24 ore de condus si daca era cazul sa ma ia somnul nimic nu face mai bine decat o pauza de 1-2 ore de somn in scaunul soferului(asta dupa minim 1500 km)Asa am facut peste 500.000 km in 2,5 ani fara nici un incident.Incercati reteta(nu va sfatuiesc sa fumati ca mine)si sigur o sa vedeti ca este mult mai bun decat drogul de Red-bull si cafea care cred uni ca te scot din oboseala. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am intors de o saptamana... la dus am mers, Romania, Ungaria, Austria, Germania, Luxembourg, Belgia... am plecat la ora 4 dimineata din romania, si-am ajuns la 6 dimineata in Belgia... singura pauza a foat de o ora in Germania, in care eu am dormit si-a condus altcineva. tigari si apa minerala la greu... dupa somnul de o ora, un redbull cu ness (nu-l recomand, daca stai prost cu inima)...

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

, un redbull cu ness

asta e un fel de 1.7 presiune boost in turbina. :D

tine 1 data, tine de 2 ori, tine de n ori...dar daca nu mananci bine....e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va spun ce am lauat eu de la un Prieten ...........era ora 22.00 si plecam din Austria dupa ce am stat toata ziua in Prater ...ma luase un somn de zile mari .....Prietenul meu care trage de fiare avea la el niste pastile se numesc Unidyne am luat una si dupa 30 min parca eram din reclama cu baterii nu mai aveam stare.

Am plecat din Austria pe la 23.00 si la 3.30 eram la Arad nu am vrut sa ma opresc dar draga mea prietena a spus ca sunt nebun si m-am cazat la Pensiunea Roua :D unde m-am zvarcolit pana am adormit.

Incercati poate da rezultate si la voi .

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Black Daniel

Anul trecut am facut un training de "Drive Safety" cu niste tipi austrieci, super-meseriasi. Am invatat o gramada de chestii foarte interesante.

Una dintre ele : Condusul la drum lung. Simptomele oboselii : simti ca iti e cald, simti nevoia sa dai muzica mai tare si - cel mai important - incepi sa te foiesti pe scaun si nu iti mai gasesti locul.

Ce trebuie sa faci ? Tragi pe dreapta, intr-un loc racoros si sigur (parcare, benzinarie, etc.) si te odihnesti.

Cum ? In nici un caz pe locul soferului. Subconstientului nu trebuie sa ii fie indusa ideea ca "pe acel loc" se poate dormi. Deci, scaunul din dreapta sau bancheta din spate. Tineti cheile masinii in mana si incercati sa va relaxati si sa dormiti. In momentul in care ati scapat cheile din mana, zgomotul lor va trezeste. Nu incercati sa mai dormiti dupa acest moment pentru ca se intra in alta faza a somnului. Veti constata ca ati dormit 15-20 de minute si sunteti fresh.

Drive safety !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , interesant postul lui Black Daniel , chiar foarte interesant si sigur o sa il incerc data viitoare sa vad cum e :D

Eu deobicei bag Bucuresti - Overpelt (nordul Belgiei) in 22-23 ore (2200 Km) doar cu Cola, tigari si pauze de alimentare cu combustibil si mancare.

Sotia doarme ca o valiza pe locul din dreapta fara stress fara nimic :) eu singur -singurel cu muzica mea si atat :) In orice caz singurul meu sfat (in functie de organismul fiecaruia) sa nu se forteze nota mai mult decat e cazul :) Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sincer nu va recomand sa treceti de 15-18h de condus/zi.

Ca sfat personal, eu plec dimineata mai devreme (maxim 8), obligatoriu somn la ora 11-12 maxim 13. Dupa care continui pana ajung unde am treaba. Fresh la sosire.

Fara Red Bull, fara depasiri de viteza legala (tensiune ridicata + stress), fara mancaruri copioase pe drum. Si fara exces de climatizare mai ales daca aveti masina cu volum interior mic (cah cah dupa...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
IN doi ani si jumatate de curse Italia am incercat sa beau tot ce se putea,red-bull,cafele,sucuri...dar nu da nici un rezultat pe termen lung adica la 20-21 de ore de condus non-stop organismul nu mai are nevoie de stimulente ci de somn.De regula plecarile le faceam la 10 dimineata si nu opream decat la Fintanita Haiducilor unde mancam o ciorba si o friptura,a doua oprire era pe M5 la Keskemet pt. pauza de gulas,si a treia la Venezia pt. paninul obligatoriu si cam atat.De baut pe drum nu consumam decat lapte pasteurizat la cutie(la 2000 km cam 6 cutii de 1l)fumam 5 pachete la 24 ore de condus si daca era cazul sa ma ia somnul nimic nu face mai bine decat o pauza de 1-2 ore de somn in scaunul soferului(asta dupa minim 1500 km)Asa am facut peste 500.000 km in 2,5 ani fara nici un incident.Incercati reteta(nu va sfatuiesc sa fumati ca mine)si sigur o sa vedeti ca este mult mai bun decat drogul de Red-bull si cafea care cred uni ca te scot din oboseala. :D

Interesant...TIR/Camion ?

Nu o stiam pe asta cu lapte pasteurizat :D

Cu tigarile asa faceam si eu inainte sa ma las :P

Anul trecut am facut un training de "Drive Safety" cu niste tipi austrieci, super-meseriasi. Am invatat o gramada de chestii foarte interesante.

Una dintre ele : Condusul la drum lung. Simptomele oboselii : simti ca iti e cald, simti nevoia sa dai muzica mai tare si - cel mai important - incepi sa te foiesti pe scaun si nu iti mai gasesti locul.

Ce trebuie sa faci ? Tragi pe dreapta, intr-un loc racoros si sigur (parcare, benzinarie, etc.) si te odihnesti.

Cum ? In nici un caz pe locul soferului. Subconstientului nu trebuie sa ii fie indusa ideea ca "pe acel loc" se poate dormi. Deci, scaunul din dreapta sau bancheta din spate. Tineti cheile masinii in mana si incercati sa va relaxati si sa dormiti. In momentul in care ati scapat cheile din mana, zgomotul lor va trezeste. Nu incercati sa mai dormiti dupa acest moment pentru ca se intra in alta faza a somnului. Veti constata ca ati dormit 15-20 de minute si sunteti fresh.

Drive safety !

Si daca le scap dupa 30 de secunde?Ce fac,numai dorm? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt OT dar vreau sa va spun o chestie interesanta despre nevoia de somn: in functie de obisnuinta corpul uman "cere" somn cu intensitate mai mare de doua ori pe zi la diferenta de aproximativ 12 ore; de exemplu daca de obicei ai dormi 8 ore din 24 si te-ai trezi la 7 vei simti mai putenic nevoia de somn la orele 23 si 11. de asemenea o masa de pranz bogata in carbohidrati poate induce o stare de somnolenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu cand am facut Spania-Romania, acum vreo 3 luni, pentru prima oara :D eram cam speriat de faptul ca nu stiam cum o sa rezist atata drum, dar drumul in necunoscut m-a ajutat sa-l trec cu bine. Am facut Madrid-Timisoara cam in 37 h, cam 3000km, cu media de mers 105km/h. Am dormit in Fr cam 2 h(mai mult obligat de sotie), iar in Austria cam 2.5h, dar aici

somnul ma cam doborase, simteam ca nu mai pot tine ochii deschisi. Si am mai avut o picoteala in Ungaria pe autostrada, dar mi-a sarit instantaneu intr-o parcare unde era sa-mi taie cauciucurile niste tigani :angry: Tot drumul am consumat doar Red-Bull, cola, cafea si cand simteam ca amortesc, opriri de 10-15min la aer+ apa rece pe fata. La intoarcere pe acelasi traseu cam 26h. :Driver:

Stiu ca e urat sa se repete de atatea ori dar niciodata nu e destul loc pentru a zice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant...TIR/Camion ?

Nu o stiam pe asta cu lapte pasteurizat :)

Nici eu nu am stiut-o...dar am aflat-o de la un medic neurolog care mi-a spus ca dupa ce te stresezi la volan nimic nu este mai bun ca laptele pasteurizat,

toate cursele astea le-am facut pe microbuz vito,sharan,zafira si chiar si cu un opel astra.Plecam saptamanal joia la ora 10 din Romania si duminica la 10 din Italia.M-am lasat de sportul asta extrem de un an de cand s-a facut biletul de avion la low cost 80 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

eu nu iau nimic...doar muzica tare si apa rece+clima la 18 sau low.fara cafea sau alte energizante ca automat apoi tre sa opresti sa mananci si apoi parca ai si dormi putin..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc cafea la un drum de italia e 1350 km pe care il fac de 2 ori dus intors pe an.mai beau si ceva red-bull dar in special folosesc si mult ice-cafe pe care-l gasesti in benzinarii.si chiar fara sa dorm deloc tot drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!