Jump to content

''Stimulente'' Pentru Drum Lung...


silver
 Share

Postare recomandată

pentru a ramane in forma in cazul drumurilor lungi (peste medie, gen 12 ore condus) ce folosti?

cafea, red bull?... alte sugestii? pauze scurte de odihna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hangyouridols

    5

  • DragosR

    4

  • demon

    4

  • Sookie

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu, unul, fac cam la 2 -2,5 ore cate o pauza, in care imi mai intaind oasele, bag un Red Bull, dar numai unul pentru tot drumul si cam pe la jumatatea calatoriei iau o pauza mai lunga ca sa mananc. Cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand nici cafea nici red-bull. Oricum, presupun ca nu va pot scoate din cap asta. Asa ca aflati de la bunelu, ca citi el pe undeva, ca dupa ce serviti cafeaua sau altceva, stati cca 20 de min intinsi in masina, relaxati si daca puteti atipi putin si mai bine. Sfatul doctorului din ce imi amintesc eu.

Personal eu prefer sa nu beau prea multa cafea.

Ce am observat eu ca merge foarte bine in locul cafelei e Santal de portocale rosii. Are cam acelasi efect doar ca e mai sanatos zic eu. Oricum sa nu faceti ca mine care am plecat la Iasi o data si nu stiam cum am ajuns la o benzinarie din Prahova unde am facut o oprire. Pur si simplu nu imi aminteam nimic de pe drum. Eram rupt de somn, cu toate ca dormisem o noapte intreaga. Asa ca daca sinteti obositi, mai bine dormiti ceva mai mult.

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Red Bull sau cafea, dar nu impreuna, "am auzit" ca isi anuleaza unul altuia efectul... Dar daca nu imi revin dupa 2 sau 3 Red Bull-uri trag pe dreapta! Si dorm pana ma trezesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 Red Bull la 1000 de km!!! asta numai in plecarile internationale ca la distante mici nu folosesc stimulente deocamdata :D

Se stie ca oboseala la volan e mai periculoasa decat influenta alcoolica deci parchez cand simt ca pierd controlul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coca cola tot timpul drumului si o pauza la mijlocul traseului la o gustare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pauze periodice. Nu poti sa-ti dai seama cat de obosit poti fi. Oboseala la volan apare ca o neatentie si de multe ori ignorata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O votca ... :)

Glumesc, cum s-a spus si mai sus, eu personal, cand faceam Germania, luam un bax de 6 doze care imi ajungeau la 2000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pauze ff scurte la fiecare 200-250 de km, poate un suc sau o cafea. Nu recomand o pauza mare de gustare pt ca de obicei dupa gustare vine somnul. Eu am reusit vreo 1600 de km cum am descris mai sus insa eram ff bine odihnit :). Despre energizante nu stiu ce sa spun: am baut acum 1 luna vreo 10 in 2500 de km si nu au avut nici un efect :D

Modificat de Baracuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tine figura cu muzica ritmata, cand am fost anul trecut la mare aveam un disc cu muzica greceasca, daca-l schimbam venea somnu`, il puneam inapoi si culmea ca as fi putut merge inca 800km + o bautura energizanta, dar dupa aia cine dormea pe plaja mai mult ca mine...:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand trebuie reglata climatizarea pe "cat mai racoare" suportabil.Nu caldura, ca e obositoare si il aduce pe Mos Ene.

Ideal este ca in momentul cand ti se face somn, tragi pe dreapta, dormi 2-3 ore, si-ti evzi de drum.RedBull-ul are efect, sau nu, depinde de organism.Cand am baut eu prima data red bull a fost cu 1 ora inainte de un revelion, de acum cca 4-5 ani, revelion pe care l-am ratat :) , dormind.

Cafeaua, dupa altele 2-3 baute in aceeasi zi, ce efect mai poate avea?Te trezeste dimineata, adevarat, dar asta nu inseamna ca te tine treaa 2 saptamani :)

Coca-Cola, contine multa cofeina si "it really works" mai ales la cei care nu beau in mod constant.

Daca nu merge si nu merge, si simtiti ca somnul va ia in mrejele lui, trageti oameni buni pe dreapta, ca nu e de joaca cu oboseala la volan.Daca totusi este imperios necesar sa va continuati drumul, un sfat profesionist pe acre l-am primit eu pe cand traversam tara in lung si-n lat saptamanal, mancati seminte, si garantat nu veti adormi, este cea mai buna recomandare, care sigur nu va adoarme . . . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Somn bun inainte, red bul, cafele, apa rece pe ochi, si vitezaaaa :icon_thumright:, cate un pic, declanseaza adrenalina. Si in rest, fiecare se cunoaste pe sine, si stie daca mai poate sau nu. Grija mare, nu va jucati cu asta, s-au intamplt multe din cauza oboselii la volan, si daca ai ghinionul sa ti se intample pe autostrada, multi se vor bucura ca te-au cunoscut. Avea un cunoscut o vorba - de la 160 de km la ora in sus, in caz ca patesti ceva, numai cu flexu te mai scot afara din masina, deci incao o data, grija mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista remediu pt oboseala. Asa ca somn taica si dupa aia drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum au spus mai multi aici pe topic, somnul este cel mai bun remediu pentru oboseala

eu am patito odata, am atipit la volan, norocul meu ca nu pentru mult si nu s-a intamplat nimic

am tinuto tot asa cu cafele cu cola si cu geam deschis si...era sa o patesc

in prima parcare am oprit si am dormit, nu mai mult de 1 ora jumate sau 2, nu stiu exact cat dar a fost suficient. am ajuns intreg acasa

nu va faceti probleme, nu dormi mai mult de 2 ore. toti prietenii mei pe care i-am auzit ca dorm pe traseu din cauza oboselii au zis ca nu dorm mai mult de 2 ore si e suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un doctor american recomanda intre 30 si 45 de minute de somn. Mai putin nu are efect, mai mult poate cauza oboseala si mai accentuata (el vorbea de cele nu stiu cate faze ale somnului... as explica mai detaliat, dar nu mai tin minte exact).

Energizantele sunt destul de periculoase. Adica da, la o petrecere te ajuta, dar la condus nu le-as recomanda.

Dau doar un exemplu de comportament:

Am baut un red bull inainte de un drum relativ scurt (1h-1h30) pentru ca ma simteam obosit. M-a tinut in priza tot drumul, dar imediat ce am coborat din masina am simtit o stare comparabila cu mahmureala (desi nu bausem nimic de saptamani bune).

Era o stare in care nu puteam nici sa trec strada in conditii de siguranta, nu mai vorbesc de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine energizantele si cafeaua nu ma mai ajuta pentru ca eu fac cam un drum la 2 zile si organismul meu s-a obisnuit.

Ma ajuta urmatoarele:geamul putin crapat ca sa intre aer proaspat, semintele sau alte chestii de rontait de care a amintit si liviuxp2000 (pentru ca atunci cand mananci e mai greu sa adormi) si ar mai fi o muzica buna sau "Farsele lui Buzdugan" :angry:.

Deci, in general e bine sa va gasiti activitati care sa va atraga atentia de la monotonia drumului si bineinteles cat mai multe pauze scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc doo chestii:

1. Somn / odihna etc

2. Muzica mai ritmata + aer rece + apa rece

Restul nici nu le iau in seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suc de portocale (natural), apa plata rece, si pauze la 400 km (in afara) sau 200-250 km in Ro . Daca se pune si de-un somn mic de 20-30 min ... e mai bine. A ... uneori o cafea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista reteta general valabila, dupa cum nici organismul nu se comporta de doua ori la fel. totul este sa faci ce simti ca este mai bine pentru a te intrema. personal incerc cu energizant, dar daca exista oboseala in exces, adio efect! deci depinde de fiecare cata cantitate de oboseala poate sa suporte in mod decent. fara urmari.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal la drumurile foarte lungi (gen 15-17 ore condus incontinuu) am avut apa la discretie, eventual niste Gatorade ca sa pun la loc mineralele care le pierdeam prin transpiratie. In rest, vorba colegilor, somn de voie.

Cafeaua sau energizantele gen Red Bull nu au efect la mine.

Modificat de luc1an
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v-as zice si eu ce "energizante" folosesc, dar "de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul stimulent 1 bucata somn bun :))

al doilea stimulent inca o bucata de somn, apoi ne suim la volan,

si un mic truc pe care il stiu de la un sofer de tir: pentru a rezista treaz la drum lung sau noaptea, beti multa apa dar NU mergti la toaleta!! nevoia de pauza de "tufis" te cam tine in stare de veghe. aplicata si la mine si functioneaza.

alte chestii gen cola, ness, Red Bull nu preau au efect la mine.

si pauza la 2-3 ore, ceva rockareala (atentie la viteza!), racoare in masina si un partener de vorba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a rezista treaz la drum lung sau noaptea, beti multa apa dar NU mergti la toaleta!! nevoia de pauza de "tufis" te cam tine in stare de veghe. aplicata si la mine si functioneaza.

Da', suna bine, dar nu cred ca este prea sanatos pentru organism. In plus, cel putin la mine, care am pietre la rinichi, o astfel de metoda ar avea mari sanse sa-mi declanseze o criza renala. E adevarat ca nici nu m-ar mai lua somnul dupa aia, dar mai bine nu, prefer sa dorm o ora-doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca energizantele raman cele mai bune stimulente. Dar nu multe , 1 - 2 la un drum de 700 - 1000 km . Si cum a spus si cineva mai sus un partener de vorba e ideal sa nu te ia :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cind oboseala isi spune cuvintul nu mai poti face nimic cu toate cafelele/ energizantele/ elixirurile magice; un mic exemplu personal: dupa 2 saptamini infernale de umblat de dimineata pina seara pe lucrari, intr-o vineri am plecat de undeva mai sus de zalau catre bucuresti la ora 7 dimineata si cu multe pauze pe traseu la alte citeva lucrari (10-15 minute/pauza) + pauza lunga in sibiu cauzata de caderea ambreiajului si rezolvata pina noaptea la 12/ 01 dupa care am plecat mai departe catre casa; toate bune si frumoase pina am ajuns pe A1 si pe la km 80 okii incepeau sa pice in gura din cauza monotoniei drumului. cu doua pauze mici de vreo 10 minute in care am stat cu okii inchisi am ajuns acasa pe la ora 5. De atunci, cind sint rupt de oboseala prefer sa vin prin Brasov.

contrar celor care au postat, pe o distanta de 6-7 sute de km nu prea opresc nici sa maninc nici pt pana de tufis...amin cit pot, iar in cazul in care am alte persoane care nu is de cursa lunga :) nu am ce face si maninc, beau, merg la toaleta...plictisitor

Tot din cauza oboselii acumulate in organism si a condusului fara limita de timp, un colaborator al meu are crucea la intrarea pe autostrada dinspre Pitesti :) .

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!