Jump to content

''Stimulente'' Pentru Drum Lung...


silver
 Share

Postare recomandată

contrar celor care au postat, pe o distanta de 6-7 sute de km nu prea opresc nici sa maninc nici pt pana de tufis...amin cit pot, iar in cazul in care am alte persoane care nu is de cursa lunga :) nu am ce face si maninc, beau, merg la toaleta...plictisitor

Nu exista solutie general valabila; depinde mult de momentul in care pleci la drum (ce rezerve de energie ai).

Nici eu nu fac opriri programate daca ma simt bine (de exemplu cand am plecat in grecia nu am facut niciopauza in afara de cele fortate - oprit la vama pentru prezentat pasaportul).

Alta data am venit din olanda (~2500 km) si am condus 2 zile mai mult sau mai putin in continuu (2 pauze de somn de 1 ora in ambele nopti in jurul orei 5.00; in timpul zilei sucuri naturale, ciocolata etc)

Alte dati pentru ca am plecat obosit am oprit in 1000 de km de nu stiu cate ori, am facut pauze dese, pauze de masa si tot obosit am ramas pentru ca asa plecasem....

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hangyouridols

    5

  • DragosR

    4

  • demon

    4

  • Sookie

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt "sofer de cursa lunga" si vorbesc din experienta. Cand simtiti somn/oboseala, nu mergeti pe principiul "eu-s mai tare, las ca mai pot". Te fura cand nici nu-ti dai seama. O ora de somn intr-o parcare e sfanta. Si consumati ciocolata, de preferinta neagra - energizeaza creierul, de el aveti nevoie. Din cele spuse anterior, mai recomand aerul racoros, apa plata, eventual cafea sau redbull la cine functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sosit sambata in tara dupa un drum de 7700 km in 2 saptamani. In 3 dintre zile am mers 1000 km sau mai mult. Am consumat Red Bull, cam 1 doza la 300 km.

Un remediu bun pentru oboseala era sa merg cu 160 km/h in loc de 130 km/h, se auzea motorul si era si atentia mai mare.

Pauzele sunt foarte bune, la cateva sute de km e bine sa faci o pauza de 10-15 minute, sa te dezmortesti.

Nu e bine cand se merge in coloana incet sau cu pauze (de obicei la intersectiile dintre 2 mari autostrazi sau cand se lucreaza). Eu am atipit cand mergeam in felul asta la un moment dat la iesirea din Milano spre Venetia, noroc ca banda din stanga era necirculata (era in reparatii) si intre banda din mijloc (unde mergeam eu) si banda din stanga erau niste chestii de cauciuc care faceau separarea, inalte de circa 30 cm, si m-am trezit ca le luam cu centrul masinii... Zgomotul a fost atat de puternic incat restul zilei n-am mai avut nici o treaba cu oboseala, si cand mi s-a mai intamplat sa simt ca ma apropii de starea de atunci am oprit sa dorm o ora intr-o parcare. Asa ca mare grija cu oboseala la volan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lucrat citiva ani buni in transporturi internationale, atit cu autoturisme dar cea mai parte pe camioane de mare tonaj.Din expierenta personala va spun urmatoarele: bauturile energizante ajuta doar pe moment cu conditia sa nu fi baut anainte si nici dupa alte lichide; cafeaua are efect, dupa aproximativ jumatate de ora de la consumare, dar sa fie expresso; semintele, sau altceva de rontait, ajuta foarte mult, petru ca iti da ceva de facut; vorbitul la telefon sau pe statie CB are efect mare in functie de subiectele discutate.Si acum va spun ca eu aveam doua metode care intotdeauna aveau efect ; 1. mergeam in tandem de regula doua tir-uri si cel din fata avea grija de ambii, adica nu depasea daca nu aveam timp amindoi, folosind diferite semnale luminoase(avarii la frinari brutale,semnalizare de depasire sau de reintrare pe banda) plus statia.Dupa un numar de km schimbam locurile. 2. cu autoturismul mai ales mergeam ceva mai incet adica 100-130, pentru ca am constatat ca aparitia oboselii este direct proportionala cu viteza(creierului la viteze mari i se ofera un volum mare de informatii pe care trebuie sa le prelucreze intr-un timp relativ scurt). Astfel in primul si in cel de al doilea caz i-mi permiteau sa fiu mai relaxat si conduceam si cite 1000-1200 de km, bineinteles cu scurte opriri pentru masa si necesitati. A si era sa uit, evitarea orelor critice 4-7 a.m.Opririle scurte sunt mult mai eficiente, daca interactionezi cu cineva, fie coleg, vinzatoare, politist etc.La cit mai multi km fara evenimente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de obicei beau o cafea, dar numai de la OMV(e singura care efet)+un energizant(nu-i stiu exact numele dar nu am gasit in alta parte decat la OMV; e in cuite albastra cu argintiu). Si pana acuma nu am avut probleme, sper sa nici nu am.

:vaidecapulmeu: safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vazic din experienta mea:

am adormit de doua ori la volan, prima data -incepator acum vreo 15 ani, veneam de la o nunta din provincie 200 km-fara sa beau nimic-ceilalti dormeau, era 4-5 dimineata, perioada cea mai nasoala. Ideea e ca "adormi cu ochii deschisi" fara gluma- m-am trezit cand usurel ieseam pe sensul celalalalt.. de pe asfalt pe pietris. Ce adrenalina am luat!!!!, am oprit si am facut flotari genoflexiuni, pana acasa nu am mai avut nimic.

a doua oara, tot cam acum 15 ani , am adormit la semafor la Coltea, stand pe loc-fara pericol.

de atunci chiar mi-am invatat ritmul, am parcurs cam 1 milion de km fara evenimente. Dumnezeu chiar s-a indurat de mine!

Cea mai buna e odihna clar -am reusit sa "atipesc " 2-4 minute cand simteam ca ma apuca rau, cu rezultate incredibile. Fresh!!!

Va recomand bomboanele extramentolate gen Halls, sunt cele mai bune pe termen imediat, nu mai pierzi timpi, cafeaua nu-i chiar oricand la indemana.

Atentie la cafea- m-au invatat niste meseriasi-nutritionisti ca e bine sa o bei cu zahar mult, altfel ea provoaca o scadere a glicemiei si o implicita scadere de calciu-efect de moleseala.

Am intalnit un tip la bariera (parca la Dragos Voda se chema) acum 5 ani cand veneam de pe la mare, caruia i s-a facut rau si a deschis portiera, s-a intins pe jos, singur in masina, fara aer conditionat. Era intr-o stare groaznica. Avea in portiera un Red Bull. L-am intrebat daca a mancat ceva, nu mancase, era cald , la unii asta poate fi efectul.

L-am "reparat" cu niste struguri de prin masina, avea si asta o cadere de calciu!! Asadar atentie!!

Mai ales daca sunteti hipertiroidieni, Red Bull si celelalte contin levothiroxina- un hormon extras din tiroida de vita, care accelereaza putin metabolismul. Efectul e intradevar sustinut de zahar, hormonul fiind in cantitati reduse, datorita restrictiilor.

Am cunoscut un diliu in Polonia care bea cam 10-12 Red Bull pe zi la volan-lucra in vanzari si "baga" 1000 km in anumite perioade zilnic. O mai trai?

Recapitulam: somn imediat scurt, frig, bomboane tari, gimnastica, cafea dulce, cola/redbull/etc asta e reteta mea in ordinea preferintelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nuclearul-vio

parera mea este ca oboseala depinde de multi factori : in primul rand masina pe care o conduci are o importanta ff mare ,mergi ziua ,noaptea,singur in masina sau cu pasageri (daca sunt alcolisti te ai terminat ) etc.

Eu am facut o Italia de curand si am condus toata ziua pana dupa amiaza de la Ploiesti la Timisoara unde am innoptat ,m am alimentat numai cu fructe ,apa si cola .Apoi a doua zi am mers Timisoara de dimineata pana la Venezia aproximativ 1000 km . Am baut 1 cafea ,cola ,apa si iar fructe si ACTIMEL de la danone toata ziua , m am oprit 1 oara de somn pe la ora 12 dupa ce am mancat .Dupa masa te trage rau la somn ,recomand dupa o masa mai bogata sa dormiti ,daca luati sandwich-uri la volan nu e nevoie sa dormiti .

Din greseala avea nevasta la ea niste ACTIMEL si am incercat ,este super nu am stiut pana acum.

Drum bun .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog, ce-i care sunt de parere ca somnul este ideal, probabil toata lumea stie asta, si fara sa citeasca pe forum.daca ti-e somn, dormi frate, normal!

Discutam aici de situatii in care nu poti dormi pentru ca esti in contra-timp, iar viata, cariera, viitorul, grija zilei de maine, iti este in joc.Intr-adevar, cea mai buna solutie este somnul de o ora, care ajuta destul de mult, dar ce te faci cu cei ca mine, care nu-i mai trezeste nici tancul :) , pana nu este implinit somnul.

Alaturi de ce am scris pe pagina anterioara, as mai recomanda si insotitorul, care daca este "de calitate', adica nu adoarme inaintea ta, isi face treaba cu brio, plus ca e cineva prezent in caz de pericol, care sa traga de volan, dar nu inseamna ca tre` sa te bazezi pe asta niciodata.

Si totusi, mai presus de orice, viata voastra este cea mai importanta!!!!

Modificat de liviuxp2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am intalnit o gramada de soferi "de cursa lunga" la care guma de mestecat era sfanta.In cazu meu nu avea nici un efect.Cel mai bun efect la mine era muzica house (electro/tribal),viteza putin mai mare si opriri dese gen 200-250 km in care daca esti singur tresa stai de vorba cu cineva (fie si femeia de servici de la parcarea in care tragi sau soferii de tir opriti prin zona),rontait ceva gen baked-rolls sau chipsuri si cola.

daca esti pe TIR statia cred eu ca e sfanta sau sa mai fie vre-un coleg in spatele/fata ta si sa va ajutati reciproc.

Cel mai insuportbil lucru pentru mine e sa te prinda rasaritu la volan si sa conduci demult,e o senzatie mai rea ca o mahmureala,numai zic ca iti vin tot felu de idei idoate si vezi pe sosea fel de fel de siluete (caini,pisici,cai,oameni)

Cel mai bun si mai bun "stimulent", dupa somn,e cineva in dreapta ta dar care sa nu adoarma sau sa te certi cu el (sau ceva de gen!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

sfatul medicului!

una bucata soacra guraliva in spate iar in fata fii-sa care-i seamana leit... :) :( :D

glumesc, nu este cazul meu (mai citeste si nevasta-mea forumul :P )

conteaza mult cati merg in masina aia... daca se pleaca organizat si sunt, sa zic, 4 in masina, e ok...

apoi, daca se merge mult, este excelent sa fii 2 soferi pentru ca nu mai tragi de tine, oricand pasezi covrigul...

despre remedii, pot spune ca mentolul, cafeaua (la inceput) si apa rece sunt chestii care functioneaza pour moi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai lasati-le in colo de stimulente. Riscati sa ajungeti in punctul in care, chiar daca vedeti drumul, sunteti constienti dar, LIPSITI de REACTIE... creierul nu mai da comenzi la maini/picioare. O spune "Stan Patitu`" dupa 28h la volan (mai putin alimentari + vama). :) SAFE!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu :

1. Daca nu ati mai condus masina pe distantze mari e rau ca o sa va relaxati mult (diferentza intre condus in oras si pe autostrada e super mare) asa ca la 200 300 sau maxim 400 km oprire si extindere sa fie intr-un loc cu umbra si multa verdeatza si o sa vedeti ca in 15 min sunteti fresh.

2. Sa mancati cand va e foame si sa beti multe lichide ideeal e apa minerala plata si energizante dar nu red bull asta mai pe seara cand te simti mai obosit.

3. Cel mai important lucru dintre toate !!! Atentie mare: im momentul cand simti ca tie somn trage pe dreapta si la culcare corpul cand e obosit pacaleste mintea si adormi.

Ca si exemplu am sa va explic cum am venit eu din madrid pana in timisoara. Am plecat la 7.30 din madrid si am ajuns la 23.20 in italia nu mai stiu pe unde. am baut 2 red bull amandoaua mai seara si in rest am oprit sa mananc si sa alimentez atat si la 23.30 m-am pus sa dorm si am dormit pana la 7.30 diminetza cand am mancat si am plecat in continuare. la 22.40 am fost in M5 directia timisoara si am tras pe dreapta si am dormit pana a doua zi la 6.30 . la 10.10 am ajuns in timisoara si toata ziua am umblat prin oras ca eran super odihnit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acum am adormit la volan de 2 ori:

- prima data acum 6-7-8 ani, cu Trabantul, in Stupini- Brasov, prin ianuarie, erau -15 grade afara deci nu se punea problema de a trage pe dreapta, vroiem sa ma opresc in BV sa bag o stacana de cafea dar, in Stupini (acum e inclus in BV, a devenit cartier) drumul facea usor la dreapta iar eu am mers drept, am traversat sensul opus (tre' sa cerem la stapanire un emoticon cu unu' care isi face cruci!), am sarit santul, am calarit 6-7 duturugi de plop, am ras o borna kilometrica de-aia mica de sute de metri, m-am pocnit cu laterala stanga de un gard solid din beton si m-am rasturnat pe dreapta. Eu nu am avut mai nimic, dar masina saraca, desi am sch la ea pasaj roata fata stg, masca fata, toate cartoanele si portiera pe stg, sasiul motorului, cutia de viteze, o bascula si inca 1001 de maruntisuri, nu prea a mai iesit masina din ea- acum zace la mosie...

- a 2-a oara acum 2-3 luni, cu gogosharul, in Bulgaria in satul Balgarene, mergeam spre GR, avusesem ceva prbl tehnice, in masina era o atmosfera oarecul ostila (eram cu soacra, 2 prietene ale nevesti-mii...) asa ca am fortat nota si la un viraj usor la stanga eu am mers drept si am pupat mantinela. Avarii: o roata varza, toata laterala dreapta harsaita, cateva foi din barele de torsiune de pe fata rupte. S-a reparat totul, oricum accidentul nu a provocat imobilizarea masinii.

De la acest al 2-lea accident am facut 2 drumuri de 4000-4500 km Buc- Franta si retur, primul cu Trabi, al doilea cu Gogo. Am descoperit cateva chestii care m-au ajutat fff mult sa parcurg etape de 7-8-900 km pe zi (tineti cont ca vit mea medie nu dep 70):

- semintele- roase in permanenta te tin treaz. Au 2 dezavantaje: dupa 2-3-4 pungi de 250 de grame ti se fac buzele si limba ca la negri de umflate :rolleyes: si te ustura, si, vrei-nu vrei, tot dai coji pe jos asa ca in vama sau daca te opreste garda, impresia de "Uite tziganu'!" e garantata

- nesul, eventual preparat cu Cola- otrava curata, te trezeste din morti

- am gasit in Ungaria la Cora din Szeged un soi de Red-Bull care se cheama HELL- isi merita numele, e beton si f ieftin. Mi se pare ca se gaseste si in Rom

- geamul intredeschis- daca e rece afara (noaptea de ex)

- drumul- daca e sinuos si mergi tare, te tine treaz garantat- eu asa am procedat pe valea Oltului

Si totusi! Dupa 2-3 nesuri si un Hell, este cazul ca atunci cand se rupe filmul sa te bagi intr-o parcare si sa dormi pana te trezesti (nu cu ceas sa sune etc). Oricum nu dormi mai mult de 2-3-4 ore si pe urma poti merge in siguranta mai departe.

Cele mai periculoase momente ale zilei sunt lasarea serii cand incep sa vina masini cu faruri pe contrasens, si "crapatul de ziua". Asta dupa ore si ore de condus, vreau sa zic...

post-32-1187939353_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu conduc foarte mult, merg aproape saptamanal in Germania(Hannover). De obicei fac drumul cap-coada(Pitesti-Hannover) fara odihna, insa opresc de cate ori simt ca obosesc si stau putin la aer. Beau un redbull, insa nu cand sunt deja obosit, il beau cand ma simt ok. Daca beau cafea sau redbull cand sunt obosit efectele sunt dezastruase.

Sfaturi:

-Nu consumati cafea in cantitati mari;

-Nu fumati in masina(fumati afara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recordul meu este de 1600Km parcursi intr-o singura zi cu masina (Ungaria-Franta) la o calatorie unde am fact cca 6200km. In acea zi am oprit numai de 4 ori cu cea mai lunga pauza de 30min cand am dormit cca 20min. Recunosc ca a fost un "mars" un pic fortat.

Nu sunt adeptul stimulentelor sau exceselor deosebite in timpul calatoriilor lungi. Fiecare isi cunoaste mai bine organismul. Pentru mine e suficient daca am apa pentru hidratare, sandwich-uri (sau oprire la o masa dar nu foarte copioasa!).

Important e sa se ai discernamant si sa opresti atunci cand simti ca esti prea obosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista "reteta" universal valabila ... cu exceptia somnului.

In ceea ce priveste Red Bull ... luati-o mai incet ... in anumite tari a fost total interzis datorita efectului distructiv avut asupra organismului (ficatul in primul rand) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am venit de la Ploiesti si la Buzau eram deja cam obosit :) .Am oprit in Buzau la OMV si am gasit un energizant din plante,doza era jumatate fata de una de red bull sau alte prosti de astea... Am baut ala,are gust cam aiurea dar efectul e super,am condus pana acasa (SV) fara nici o problema...

Modificat de Shoby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trag un red bull de control, dar la volan ceva ma tine alert indiferent de situatie, INSA, bag aer rece MULT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prefer ca la 90-120 de minute sa fac pauza de tigara cu apa minerala. Astfel ma dezmortesc si ma si deconectez de la condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit si cu ce am folosit si eu, rezulta ca oboseala poate fi "pacalita" in prima parte cu alti stimulenti, de genul:

- cofeina (cafea, cola sau, cine suporta, gen Red Bull);

- aer rece pe geam si racoros pe ventilatie; caldura adoarme;

- muzica ritmata sau, mai bine, radio care mai si vorbeste ceva;

- partener de drum, cu care faci conversatie si poate fi atent si la drum (eventual statie radio);

- mersul in spatele unui deschizator de drum, e mult mai confortabil sa "vezi" drumul prin reactiile celui din fata.

Nu fortati, insa, limitele organismului si odihniti-va cand simtiti nevoia prin:

- pauze regulate pentru dezmortirea corpului, dar si limpezirea capului;

- nu va programati distante prea lungi, peste rezistenta fizica a fiecaruia;

- nu ezitati sa dormiti, indiferent de ora si locul cand va apuca. Inseamna ca atunci organismul are nevoie de odihna.

Sfatul meu: mai bine intarziati unde vreti sa ajungeti, decat sa nu mai ajungeti de loc. Drum bun si sanatos la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu opresc asa pt dezmortire, ca nu sunt deloc amortit, dar prefer sa evit pe cat posibil sa nu merg noaptea singur.

din ce sfaturi a dat daniel 57, am 1, 2, 3, 4, 5 :Driver: bifate cam 90% din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aer rece, cafea si mai ales un deschizator de drum care merge TARE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un drum de Iasi-Bucuresti plecat la ora 16 ajuns la ora 22...plecat inapoi la ora 23 spre Suceava..ajuns la ora 4 dimineata.

Consum:2 Redbull,tigari,si mullttttt aer rece.La intoarcere facut pauza 30 minute la Bacau,pt ca simteam ca nu mai pot...adevarul ca nu voi mai face un astfel de efort...Dauneaza grav sanatatii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!