Jump to content

2008 .: R32 Deep Blue


voinea

Postare recomandată

sincer R32 chiar arata foarte foarte bine. e o masina cu care nu prea ai de ce sa te simti complexat. chiar si cu "doar" 250 de cai. in ultima vreme cred ca te-am mai vazut de cateva ori. imi place ca nu mergi la consum :Driver:

Link către comentariu

Bombita suprema... I-a dat lectii de look si sex-appeal ochiosului de Morgan Aero-haptespatru ( de unde a mai aparut si ala cu nr de Buc ? ). Imi place ideea reglajului intensitatii tobei in concordanta cu sensibilitatea pasagerului din scanel :Driver:

Dar cum se regleaza, mai exact, obturatorul de evacuare ? E ceva care se aplica tobei finale ?

Modificat de FLorin D
Link către comentariu

Chiar ma uitam ieri la Morganu' din poza si azi surpriza mare.... acelasi Morgan in fata mea pe Stirbei Voda.... :)

Link către comentariu

SUPERB domnule, SUPERB!

...dar cu 2linii albe trase de-a lungul masinii, cred ca ar fi mai SMECHERA! :)

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu

super tare !

2 linii albe si un abtipild cu 2fast4you!!! :frigbaitata:

Link către comentariu
  • Administrator

cum spuneam aici pe 29 Apr 2008, 03:48 PM uite poza cu Golful iv in aceasi pozitie cu R32ul :offtopic: -> post-1-1211916412_thumb.jpg

Link către comentariu

ai trecut in seara asta prin ploiesti sau nu erai tu ? :lol:

Link către comentariu
  • Administrator

nu am scos eRul de 3 zile din garaj. Multumesc pentru colajul celor doua poze... se vede ca a mai crescut iarba, vecina si-a vopsit gardul, iar eu am evoluat de la mk4 la mk5 :P

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos , si sa te vedem si cu un mk VI :icon_thumright: .... ;)

Modificat de c_gabriel
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina,iti vine sa nu-ti mai iei ochii dupa ea :X te-am vazut odata prin orash am recunoscut prima data numarul,pot sa zic ca eram in spatele tau si toti cei pe langa care treceai intorceau capul sa se uite dupa masina! E o adevarata bomba pe roti care sta sa explodeze din moment in moment! bafta in continuare!

Link către comentariu
Multumesc pentru colajul celor doua poze... se vede ca a mai crescut iarba, vecina si-a vopsit gardul, iar eu am evoluat de la mk4 la mk5 :P

Si daca ma uit atent la cele doua poze imi dau seama ca acum ai si un aparat foto mai performant. :lol:.

On Topic! Arata foarte bine R32-ul. Sa aveti grija unul de altul.

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • Administrator

si uite ca am ajuns la 10.000km . Exceptand problema avuta cu cutia la 5000km totul e bine. Sunt foarte multumit de masina.

Investitii pana acum in masina:

- S6 TFL

- Stopuri OEM cu LED

- jante BBS CO 17" de iarna cu anvelope Nokian WR

- sistem evacuare Sebring

- Navigatie RNS500 (care nu are Romania nici pana azi pe el si sper ca totusi o va avea candva dar macar are un DVDplayer pentru kinder)

- ECU soft TCM Turbo

post-1-1215793372_thumb.jpg

Link către comentariu

Pai iti urez sa nu mai ai probleme nici in urmatorii 100.000 ;) , desi la ce cosum mediu ai pe bord :icon_thumright: ...o sa dureze ceva pana ii faci.

Link către comentariu

ECU soft..cam ce inseamna? un procentaj ceva? si sistemul de evacuare e complet? cum se aude ca stiu ca ala stock de R32 e foarte foarte marfa.

sper ca acel consum sa fie mediu pe primii 3 km intr-o dimineata...intre 3 semafoare ;)

Link către comentariu

e si tu acu e consumul pe mai multi km , dar daca omu' are talpa grea... ce sa ii faci acum , oricum mi se pare un consum rezonabil:D

prietenii stiu de ce :angry:

Link către comentariu
  • Administrator

ma asteptam ca va luati de mine dupa consumul de pe BC1 asa ca la un minut dupa acea poza am mai facut una pe BC2 (asta fiind pe ultimi 1500km nu pe 5-6 de Bucuresti). A se vedea poza atasata -> post-1-1216032812_thumb.jpg . Cam asta e media cu 1/3 mers in afara si restul Bucuresti. Cam 15 l/100km.

@Bogdan_wrc > ECU Soft = cam 20CP in plus. Cel mai bine am simtit la cuplul motor diferenta. E facut de la 7500km softul. Evacuarea este de la internediara pana in spate. Cu aceasta evacuare pot mecanic valvele (ca si la toba originala am si aici valva ce se deschide/inchide in functie de "gaz". La sebring e reglabila mecanic si o las ori pe deschis ori inchis (ori pe la mijloc) .Astfel influentez "flow"-ul gazelor dar si soundul facut de evacuare.)

Talpa o am destul de grea pentru ca port 46

La mers in afara orasului cu familia masina scoate 9% . La mers singur scot 10-11%.

Link către comentariu

:P ciudat e ca si eu am talpa destul de grea ca port tot 46 si la a mea nu am scos sub 12.0% prin afara de cand eram in rodaj.. si nu schimb mai sus de 4500 de ture la drum lung...hai sa zicem ca schimb de 2-3 ori la 5000 tot drumu..

continuu sa consider ca BC-ul meu arata mai mult decat consuma in realitate dar probabil e doar impresia mea..

Link către comentariu
  • 3 months later...
  • Administrator

am ajuns si eu la 15.000 . Ultimi 3000 au fost facut intr-o excursie in Austria la un tuner colaborator. Am avut parte si de autostrada neteda si noua de la Viena spre Graz. M-am jucat cu un porsche cayman la mers "intins" pe autostrada unul dupa celalalt. Am facut toata ungaria (cu escala in Budapesta unde am dat si o tura seara prin centru de aproximativ 25km) , toata ungaria cu un singur rezervor. Am constatat cu placere ca si daca stau la 110kmh si la 130 si la 150kmh consumul mediu ramane in zona 10,5 - 11,5 ... La mers peste 150kmh ma duc in 13l/100km , iar la mers cu 90-100 kmh scad la sub 10l/100km (am prins ceva km buni unde se marca autostrada si se mergea pe drum ingustat

Singura problema in 15.000km a fost cea cu blocul de valve al cutiei de viteze la 4-5000km.

DRLurile le-am tinut doar in DRL toata vacanta (deci nu proiector) si chiar nu am avut nici o problema sa deranjeze pe cineva. Initial ma gandeam ca le voi scoate siguranta sa nu mai se aprinda o data cu faza scurta.

Din pacate nu am remarcat nici o diferenta la performante cu benzina de Austria fata de cum trage masina cu Petrom 99+ sau Carrera 100. Deci aici cred ca am inceput sa stam mai bine.

Recapitulez

Investitii pana acum in masina:

- S6 TFL

- Stopuri OEM cu LED

- jante BBS CO 17" de iarna cu anvelope Nokian WR - merg la PLUSul sotiei anul asta ;)

- sistem evacuare Sebring

- Navigatie RNS500 (care nu are Romania nici pana azi pe el si sper ca totusi o va avea candva dar macar are un DVDplayer pentru kinder)

- ECU soft TCM Turbo

- plasa in portbagaj originala VW (practica si cu fermoar pe mijloc sa depozitez sticle sau alte obiecte ce nu se vor plimba libere in curbe)

- jante BBS CH 18" cu anvelope Nokian WR 225/40/18 ( ! New entry)

Astept sa scada temperaturile ca sa-mi pun noile achizitii pe masina :P

Link către comentariu

hehe, faine jante, vad ca ai devenit fanlul celor de la BBS :)

asteptam poze cu noiel achizitii pe masina ( dar o parere personala, n-ar fi mai bine ca iarna sa folosesti clasicele jante de tabla cu capace ? :P ...te mai protejeaza de "efectul craterelor" din Bucuresti :P )

a si o constatare buna:

(...)

Din pacate nu am remarcat nici o diferenta la performante cu benzina de Austria fata de cum trage masina cu Petrom 99+ sau Carrera 100. Deci aici cred ca am inceput sa stam mai bine.

(...)

de-acord cu tine :) s-au mai desteptat ale de patriciu si restu :)

Regards,

Riddler

Link către comentariu
  • Administrator

sunt fan jante de aliaj , iar cum la noi anvelopele de iarna se pun in luna a 11-a si le scoatem prin aprilie m-am decis sa-mi placa si masina in aceste 5-6 luni :rolleyes: . Pentru vara daca reusesc sa vand jantele BBS CO de pe PLUS sau jantele originale de R32 o sa iau ceva special pentru R . Sper sa-mi pot face bucuria asta.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!