Jump to content

Probleme Semnalizare


ZuZik
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema asemanatoare cu releul de semnalizare. Din cate am inteles eu este o boala generala la Passat insa nu ma incalzeste chiar deloc. Atunci cand semnalizez (stanga, dreapta, avarii), functioneaza pentru o perioada (5-15 impulsuri) si apoi becurile raman aprinse. Incepe iar sa functioneze daca luvesc butonul de avarii cu degetul :) . As vrea sa stiu daca trebuie schimbat neaparat releul sau daca se poate rezolva si mai usor (spray de contacte sau altceva...).

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce poti face cel mai usor, e sa il analizezi vizual, sa refaci eventual unele lipituri, sa cureti contactele releului, sa intaresti arcul lamelei, cam astea ar fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de ce va chinuiti sa dati maneta jos si nu incercati sfatul meu!in fine eu v-am ajutat cu ce am putut, la mine si la altii a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am schimbat becurille de semnalizare din spate si acum licare foarte des. am pus din alea pe leduri. se pare ca masina crede ca nu este bec acolo sau e ars pentru ca ledul are un consum mai mic. aveti idee ce pot sa fac ? vreun electrician ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cate topic-uri ai de gand sa discuti despre aceeasi problema? :)) . In plus, daca tot ai prins ideea pe care ti-am dat-o in celalalt topic, nu crezi ca mai usor ar fi sa incerci ce ti-am spus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acu nu mi-a recomandat nimeni un service bun. sau electrician. peste tot sunt numai prefacuti. o fi aia o fi cealalta. da nici unu nu mi-a zis fix ce are si daca poate sa o faca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

se aude cam in dreptul gurilor frontale de evacuare a aerului

intai a carait numai la semnalizare stanga, apoi si la dreapta, apoi si la trecerea peste denivelari

astept cu interes orice sugestie care m ar conduce la rezolvarea problemei.

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la intrerupatorul (are si releul incorporat) de avarii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca caraie cu sigurnata e releul de semnalizare care e inglobat in butonul de avarii !!

daca face tic-tac mai repede insemna ca ai un bec de la semnalizare ars !

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca e tot releul din butonul de avarie. Costa intre 80 si 100 ron.

EDIT: si eu am avut probleme cu el, semnaliza 2-3 secunde si pe urma se oprea iar cateodata caraia cum ai descris tu.

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul de semnalizare.

:) au baietii in magazie 2 pe stoc daca treci prin Craiova, pret 71.35ron TVA inclus.

Bafta!

post-11233-1195636961_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e nevoie sa plateasca pentru manopera...se schimba destul de simplu: se scoate capacul usor, cu atentie sa nu se zgarie bordul, se scot mufele de la cel vechi, se trage afara vechiul releu (e prins in niste picioruse) si se atasaza cel nou (mufele intra exact, nu pot fi puse invers, avand forme diferite la ambele capete). Si cam asta e tot. Doar ca trebuie lucrat cu ceva mai multa atentie pt a nu se zgaria bordul si in plus piesele sunt ceva mai firave.

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceeasi problema am avut-o si eu, dar am sapat mai adanc, in sensul ca am desfacut releul de semnalizare si am curatat toate contactele de acolo. Nu e greu deloc si asa cum spuneau colegii mai sus ai mare grija cand il scoti din bord. Mie mi s-a parut o treaba extrem de simpla si rezultatul obtinut foarte bun. De vreo 6 luni nu mi-a mai dat nici un semn de slabiciune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pentru sfaturi.

sa inteleg ca ai rezolvat problema doar curatand contactele?

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Am desfacut releul cu grija sa nu ii rup clemele de plastic cu care se prinde si am curatat toate lamelele alea. Daca cineva o sa ne spuna ca tot va trebui schimbat cu timpul asta e, o sa le si schimbam dar deocamdata functioneaza foarte bine. Ca si simptome la mine se auzea acel carait de care spui tu (ziceam ca parca face scurt undeva) dar se mai si intampla sa ramana blocat si nu "licarea semnalizarea", caz in care trebuia sa ii dau un impuls (sa il lovesc de vreo doua ori ca sa isi dea drumul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un amic cu aceeasi problema . Nu ticaie mai des ca atunci cand e un bec ars . Efectiv caraie (anclasaza de 10-15 ori / secunda).A cumparat buton de avarii cu releu da tot degeaba ca face in continuare. Asa ca Ovidiu a zis bine " caraie".

Se gandeste sa se uite la blocul de semnalizare(ala cu maneta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Caraitul" cel mai probabil provine de la maneta. Chiar si cu releul nou poti "obtine" un carait din maneta daca o pui undeva intr-o pozitie intermediara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caraitul cu maneta intr o pozitie intermediara e primul simptom ca se duce releul(sau face contact imperfect), deoarece asa s a intamplat in cazul meu(a carait in pozitie intermediara spre stanga, apoi la semanlizare stanga apoi si la semnalizare dreapta, apoi si cand treceam peste gropi, iar acum, TOT TIMPUL).

o sa incerc sa desfac fain frumos releul si sa il curat, poate reusesc sa il resuscitez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca-i maneta. Tu ai spus ca prima data facea doar pe stanga, apoi si pe dreapta ... Crezi ca-s doua relee, stanga/dreapta? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa desfaci maneta, si sa-i tragi o curatare calumea a contactelor. Poate face minuni, crede-ma. :icon_thumright:

Asta e simptom de contacte murdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Passat variant 2003. Dupa ce pun contact, si in timpul mersului, releul de semnalizare "ticaie" des, ca si cum as avea un bec ars pe semanlizare. Lampile nu functioneaza si nici in bord nu indica nimic. Daca pun semnalizarea sau avaria, totul functioneaza normal. Cand le iau, revine la "ticait". Fenomenul a evoluat, in sensul ca la inceput "ticaia" mai rar si sporadic, acum permanent. M-am uitat la releu, in intrerupatorul de avarie si pare OK.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta de semnalizare are contactele murdare. Citeste tot topicul si o sa-ti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Am citit tot topicul inainte dar mai doream o "intarire". tipul cu seat leon aproape m-a convins. Legat de curatare maneta, ce stii, trebuie sa desfac volanul sau ajunge cum spunea cineva mai inainte doar sa-i dau cu spray contact in capul manetei (banuiesc ca prin orificiul dintre parghie si "cutiuta" cu contacte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai oricum, poti incerca sa bagi un pic de spray la contacte, si sa faci cateva miscari de inviorare cu el. E mai usor decat sa desfaci maneta. Din cate stiu, maneta nu se poate desface decat dupa ce dai jos volanul. In cazul asta e bine sa faci un semn cu vopsea pe volan si ax inainte de a-l da jos, ca sa nu ai probleme dupa montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!