Jump to content

Zgomote si "greierasi" in interiorul masinii


doctorul
 Share

Postare recomandată

Fix asa se aude si la mine. Ca si cum se bate ceva plastic. Am sa incerc faza cu aspiratorul. Mersi mult :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    22

  • Ionutz88

    7

  • doctorul

    5

  • Eto

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

In sfarsit am scapat de toti greierasii de prin masina. Aveam unul foaaarte stresant care "canta" cand ajungeam pe la 2500 rot/min sau in frana de motor. Venea din consola centrala, din zona scrumierei.

Am lipit pe partea detasabila a scrumierei, ceva material subtire pufos, am demontat consola din jurul schimbatorului, am scos scrumiera iar la montare am pus silicon la toate clemele ce tin scrumiera in consola. De asemnea cablurile ce vin in zona le-am dat cu banda izolatoare de bumbac, sa nu mai aud nimic. Gurile de aer ce trec in jos la picioarele pasagerilor din spate le-am asigurat si bagat la loc pe fiecare (erau putin sarite de la loc).

Am montat totul inapoi si acum am o liniste totala in masina. Doar cauciucurile si motorul se mai aud... :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

mor si eu...greierul de la imbinarea bordului cu parbrizul...la mijlocul bordului face ravagii si la mine... nu a rezolvat nimeni problema? chiar nu ar nimeni un isecticid pt asta...e foarte stresant sa iti pocaie la fiecare gropa chiar si la viraje bruste... mor nu alta...daca are cineva un dyf cu demontarea bordului la passat va rog postati....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe mine ma " omoara " un zgomot care se aude undeva prin spatele scaunului soferului ( nu imi dau seama daca este din habitaclu sau de dedesupt ) ...si culmea nu se aude neaparat la gropi sau denivelari , se aude in special la accelerari si decelerari...parca ar fi un zgomot de plastic . Vreo parere ..ceva ?.....macar un service mai bun unde sa nu mearga " meseriasii " pe ghicite si sa invete meserie pe masinile noastre ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu zgomotele in bord. Se aude doar cand ma duc pe un drum mai denivelat. Zgomotul vine din spatele gurilor de aer de pe centrul bordului. Masina este destul de silentioasa iar cand merg fara muzica acel zgomot este sesizabil . Ceva solutii ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica strangerea suruburilor care tin bordul.Este posibil sa nu fie stranse bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu vreo 2 -3 greierasi din astia. Se simt in special in accelerare ... dupa ce ajung la o turatie mai stabila sa ii spunem tac. Cateodata imi vine sa duc la nebuni cand ii aud, dar mi-am promis ca o data si o data (probabil la anu de acum) o sa desfac bordul si usile si o sa le rezolv. Am observat recent cand am desfacut o fata de usa ca un zgomot de plastic pe plastic il face fata de la usa, care este facuta din 3 bucati, si cele 3 bucati la imbinare nu au nici un material care sa protejeze plasticul de a se freca pe plastic => de acolo un zgomot asemanator cu un chitait.

De ceva timp si scaunul sofer face niste zgomote ciudate. Mai exact un "poc-poc" la fiecare plecare de pe loc, si un "poc-poc" la fiecare oprire.

Modificat de T-B0N3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cel mai mult, partea superioara a fetei de usa cu partea inferioara a ei - ce-a care contine si locasul unde stai spijinit cu mana.

Off topic: Ai demontat fetele de usi ? De ce? :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mare bataie de cap cu greierasii. Eu am schimbat clusterul din nou saptamana trecuta si m-am trezit cu niste greierasi de toata frumusetea dupa montare.

Am intrat foarte adanc in detalii. Am desfacut si clusterul bucati, pus niste prenandez intre capace si placa (nu au ramas lipite ci s-a format o mica garnitura care nu mai permite sa scartaie la denivelari), apoi cu clusterul impachetat am lipit o fasie ingusta de catifea pe toata circumferinta lui (partea care se sprijina in bord), plasticele de zub bord le-am dat la fel cu un strat subtire de prenandez la cleme, tocmai pentru a preveni viitoarele scartaieli.

Rezultat? In partea stanga e o liniste de mormant la orice denivelare.

T-B0N, vezi aici cu scaunele.

Mult mi-au mai pocnit si mie pana le-am desfacut si rezolvat.

Cu blamalele de la usi nu prea ai ce sa faci. Orice actiune are doar un rezultat temporar. Daca vrei sa scapi definitv de pocnete, schimbi balamalele, cum urmeaza sa fac eu.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca Florin a desfacut fetele de la usi de fapt (cu un scop clar, evident, nu ducea lipsa de activitate). Cu ocazia asta am aflat si eu ce scartie asa tare la usi.

Cosmin multumesc pentru link. E o adevarata ... operatiune, pentru care trebuie sa ma pregatesc moral. Ce nu am observat mentionat in celelalte threaduri referitoare la demontarea scaunelor: pe undeva pe sub scaun(e) nu trebuie sa fie si mufele pentru airbaguri ? Eu unu am airbaguri in scaune, si ma gandesc ca trebuie sa se conecteze pe undeva pe dedesubt, nu ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu-ti scapa mufele de airbaguri ca se vad firele sub scaun cand il duci mai in spate la demontare. Firele intra in podea prin mocheta.

Mufele sunt galbene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa le incurci. Sunt prinse intr-un rack de plastic, pe scaun. Scaunul se da jos usor, doar sa ai curaj sa tragi de el, dupa ce ai desfacut piulitele de fixare. Atentie, sa decuplezi bateria, inainte sa scoti mufa de la airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt greierasii dintre bord si parbriz nu am gasit solutie, pt ca nu gasesc pe nimeni sa ma scape de ei. Am fost la electricieni si am intrebat daca il desfac si multi spun ca nu se baga la asa ceva... altcineva a gasit solutia inafara de Cosmin ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vino la Zalau si desfacem bordul :ceuameni:

Apropo de asta, dupa ce partea stanga am rezolvat-o si nu mai am niciun zgomot, de ceva vreme am tot felul de troncaneli in partea dreapta a bordului, in jurul torpedo-ului. De curiozitate am desfacut torpedo-ul si surpriza: majoritatea clemelor de sustinere rupte (din 7 mai aveam vreo 2) atat din torpedou cat si din bord. Cand am vazut ca un torpedo nou e vreo 200 de euro, m-am apucat sa-l sudez pe al meu. Si vreau sa spun ca a inceput sa-mi placa sudura in plastic :hainoroc: . A iesit o treaba minunata.

Mai am de facut niste intarituri din metal in partea de jos, unde fabricantul trebuia sa faca mai solid bordul si urmeaza sa montez totul la loc. O sa va fac si niste poze, poate cineva se va folosi de ele (nu cred ca sunt sigurul cu astfel de probleme).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si revin cu pozele.

In primele 2 vedeti cateva exemple de prinderi si balamalele usii torpedoului sudate. Am avut doar plastic negru pentru adaos, din aceasta cauza arata oarecum urat. Dar... in spate nu le vede nimeni. Important e ca sunt foarte consolidate. :icon_thumright:

In imaginea 3 vedeti ranforsarile ce le-am pregatit pentru partea de jos a bordului.

In final, in 4,5 si 6 le vedeti montate la loc.`

Daca aceste ranforsari existau din fabrica, se putea spune ca bordul de Passat era pregatit pentru drumurile din Romania. Altfel... e doar o chestiune de timp pana cedeaza.

post-8441-1282851214_thumb.jpg

post-8441-1282851228_thumb.jpg

post-8441-1282851247_thumb.jpg

post-8441-1282851260_thumb.jpg

post-8441-1282851277_thumb.jpg

post-8441-1282851518_thumb.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos cosmine. Si eu am aceasi problema la passat dar nu sunt asa de indemanatic sa fac ce ai facut tu acolo. Pot sa consider ca acest lucru este unul din bubele pasatului. Trebuiau sa faca bordul un pic mai solid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

azi am scapat si eu de zgomotele din fata usi. am refacut lipiturile dintre elementele ei(mentionez ca la mine facea mai rau ca la o dacie se misca toata fata de usa si era foarte enervanta si in plus scartaia oribil si manierul si reglaju oglinzi lucru ce l-am rezolvat cu niste vaselina pusa intre el si fata de usa.. problema e ca o clema nu se mai tine bine si una lipsea cu tot cu suportu pe care statea. stie cineva unde le gasesc? cum am refacut lipiturile...le-am refacut cam stramb si a ramas spatiu intre usa si fata in locu unde nu prinde clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu strica o poza la ceea ce vrei sa cumperi. Daca e vorba de clemele acelea negre rotunde, gasesti la reprezentanta pe bani marunti.

Te sfatuiesc sa stergi cu alcool orice urma de vaselina ca vei avea mai mult de furca din cauza ei. In timp iti va rigidiza orice material plastic si va crapa.

Acolo in mod normal ar trebui sa ai o banda de pasla care sa elimine eventualele scartaieli. Daca nu ai, poti lipi cu prenandez o fasie ingusta de catifea si ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

va salut si eu baieti ..deoarece am si eu ceva zgomote la fata de usa din partea dreapta fata as vrea sa stiu cum putem reface lipiturile din plastic ..un sfat cu ce se foloseste si metoda cea mai bun ..va multumesc si daca schimbam balamalele cum am putea regla usa pe urma??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si revin cu pozele.

In primele 2 vedeti cateva exemple de prinderi si balamalele usii torpedoului sudate. Am avut doar plastic negru pentru adaos, din aceasta cauza arata oarecum urat. Dar... in spate nu le vede nimeni. Important e ca sunt foarte consolidate. :icon_thumright:

In imaginea 3 vedeti ranforsarile ce le-am pregatit pentru partea de jos a bordului.

In final, in 4,5 si 6 le vedeti montate la loc.`

Daca aceste ranforsari existau din fabrica, se putea spune ca bordul de Passat era pregatit pentru drumurile din Romania. Altfel... e doar o chestiune de timp pana cedeaza.

Ai din intamplare si un sablon sau vreun desen cu cotele ramforsarilor astea sau le-ai facut direct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu, nu am. Le-am construit din mers. In functie de cum a cerut bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, ti-au iesit foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Ciprian Comiati

Salutare, am ceva zgomote ciudate care vin din bord din zona centrala, nu e scartait, nu se aud batai, se aude mai de graba ceva apa cum umbla prin tievi sau radiator, se aud apropae tot timpul cand turatia motorului este de peste 2000 rpm,daca cresc turatia se aude mai tare (nu e zgomot puternic) initial am crezut ca am ceva in tubulatura de la clima dar nu este de la clima, cu clima oprita zgomotele persista.

Sa fie de la instalatia de racire a motorului? are circuit pe la bord? inca o chestie daca cumva antigelu circula pe la bord,la mine culoarea acestuia este galbena(nu tinde sper ruginiu) in vasu de expansiune, nu roz cum am vazut pe forum ca ar trebui sa fie. Masina o am doar de o luna, poate nu a fost schimbat de ani de zile iar daca acesta circula printr-un radiator prin bord poate a facut depuneri si are probleme la traversarea radiatorului iar la turatie mare viteza antigelului este mai mare respectiv si zgomotul mai ridicat.

Ce parare aveti? ati mai intalnit ?

Modificat de Ciprian Comiati
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!