Jump to content

Scartaieli, pocnituri la usi


TM56LAU
 Share

Postare recomandată

Se aud nist pocnituri, banuiesc ca la balamalele de la usa din stg. spate cand merg incep pe un drum cu denivelari.

Stie cineva (daca) cum se pot regla balamalele la usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e din cauza balamalelor. Caroseria se ramforseaza la denivelari. Si la mine face la fel. Cand am luat-o nu facea. Dar pe chedere (si pe cele de pe caroserie, si pe cele de pe usi) avea praf de talc. La mine s-a dus jos. Si am mai si curatat chederele cu solutie de bord. Si abia acuma mi-am dat seama ca nu e bine. Cand o sa gasesc praf de talc, o sa dau peste tot pe cauciuc. Ca acesta daca e curatat, pocneste, paraie in contact cu caroseria curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca nu am inteles!

Deci prafu de talc e bun sau nu pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa reiese din ce a zis ca e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, acuma am citit mai atent, scuze.

Si cum se foloseste? Unde se gaseste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia incerc si io sa aflu, unde este. E folosit si de sportivi. Dar precis ca mai e si in alte parti. Din fabrica, toate masinile au pe partile de cauciuc. La mine mai exista inca pe burdufurile alea ce acopera firele ce intra in usa si pe anumite portiuni ale chederelor, care nu au fost asa expuse la spalat. Mai cautam...

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

praf de talc sse gaseste la farmacie cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu aceeasi problema la usa soferului. pacaie pe la balamale cand merg pe drum cu denivelari. am incercat sa pun vaselina dar dupa 2...3 zile pacaitul revine. Puteti sa faceti o poza, va rog, cu locul unde trbuie pus praf de talc?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu aceeasi problema la usa soferului. pacaie pe la balamale cand merg pe drum cu denivelari. am incercat sa pun vaselina dar dupa 2...3 zile pacaitul revine. Puteti sa faceti o poza, va rog, cu locul unde trbuie pus praf de talc?

Multumesc!

Ai gasit praf de talc? Unde? Pai daca deschizi usa, peste tot unde vezi cauciuc pe marginea stalpului si pe marginea usii, pe garnituri, e locul pentru talc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am cumparat, voi merge azi, dar praf de talc se gaseste din cate stiu eu la farmacii, pentru sportivi, ptr cei la care le miros picioarele :blush:, pentru copii mici, etc.

am sa va spun cat a costat si daca rezolva problema.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex, fii serios omule, nu e de la lipsa de talc!

tre sa sapi ceva mai adanc, zic eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doctore sunt de acord cu tine...la mine suna ceva ca niste bile intr-o cutie metalica. ceva metal pe metal...nu prea are legatura cu chederele. Chiar m-am uitat azi iara...si nu cred ca are nici o legatura cu chederele.

Merci oricum!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate la tine nu sunt chederele, tu stii cum suna, dar la mine sigur alea is de vina. Am avut si eu ceva zgomot de-ala ca de bile. Din intamplare nu mi-a placut cum statea usa, ca era mai departata in partea de sus cu vreo 2-3mm si am reglat-o. Brusc mi-a disparut si clantzaneala aia de bilutze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pocniturile alea sigur nu vin de la burduful ala ci da la balamale care am auzit ca se pot regla, dar nustiu in ce consta reglajul ala pentru ca nu mai dau de persoana care stia. Cat despre chedere exista un creion cu o pasta speciala pentru asa ceva care nu lasa sa se lipeasca si sa pocneasca sau crape. O sa ma interesez sa va spun exavt ce sa cautati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog TM56LAU daca dai si de persoana respectiva...sa ne spui si noua ce sa reglam pe la balamalele alea...ca pe mine ma dispera deja.

cosmin, talc este la farmacii de mai multe feluri.

Merci fain!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit praf de talc la Oriflame :Driver:

E 11 ron/ 100g.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va spun eu si despre creionul ala, l-am luat de la augsburg, e derizoriu ca pret, e ca sa nu se lipeasca/inghete chederele!

un tip cu un A2 dadea cu sarg, si cum mie nu imi placuse, l-am intrebat de ce si cum da, pe caldura asta:P

mi-a zis ca suspensia lui e cam rigida si ca jucaria il ajuta sa scape de scartaieli!

ma rog, la zgomotele metalice m-as mai gandi putin!

atentie cu creionul cand spalati masina, daca vi se sterg chederele si apoi geamurile cu aceeasi carpa nu va vad bine, si nici voi nu o sa ii mai vedeti bine pe ceilalti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci cosmin. E super topicul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

F bun topicul dar pe mine nu ma ajuta deoarece nu trebuie sa reglez geometria sau distantele la usa ci altceva, si nustiu ce. Am observat ca daca sta cineva pe bancheta din spate in stanga in spatele meu pocniturile sunt mult mai rare ca fregventa si mai slabe ca intensitate. Ce poate fi ca ma dispera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa-ti reglezi tu urechea, ca sa vezi mai exact din ce parte vin pocniturile :) .

Nu, serios, parerea mea e ca, daca sta cineva in spatele tau, acel cineva, isi sprijina mana pe usa, si logic ca nu mai joaca asa tare. Cred ca pana la urma tot chederele fac fente. Ce ma enerveaza si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat ieri cu scartaielile si soriceii, sper ca pentru totdeauna. ;) Nu e nici de la chedere, nici de la balamale. E mai simplu decat credeti. Sant de vina capitonajele de la usi... ;) Ce placut e sa nu-ti mai scartzaie toate in cap...

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat ieri cu scartaielile si soriceii, sper ca pentru totdeauna. :D Nu e nici de la chedere, nici de la balamale. E mai simplu decat credeti. Sant de vina capitonajele de la usi... ;) Ce placut e sa nu-ti mai scartzaie toate in cap...

De acord cu tine si felicitari ca ai reusit, dar spune-ne si noua ce ai facut la capitonajele de la usi? Si in cazul meu tind sa cred ca tot de acolo este problema, dar mai mult decat sa le desfac si sa le prind la loc nu stiu ce sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos capitonajele, si am vazut ca pe marginea care culca pe usa au o banda de pasla adeziva, care in timp se muta inspre interior si ramane pielea de la capitonaj direct pe tabla si scartaie. Am dezlipit pasla aia si am relipit-o mai in afara, astfel ca acuma e mai in afara decat capitonajul cu vreo 2mm. Dar nu deranjeaza.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos capitonajele, si am vazut ca pe marginea care culca pe usa au o banda de pasla adeziva, care in timp se muta inspre interior si ramane pielea de la capitonaj direct pe tabla si scartaie. Am dezlipit pasla aia si am relipit-o mai in afara, astfel ca acuma e mai in afara decat capitonajul cu vreo 2mm. Dar nu deranjeaza.

am si eu aceiasi problema si ma scoate din minti...

nu prea am inteles carei faza...poti sa pui te rog ceva poze

mersi anticipat :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!