Jump to content

Curatare admisie


hremus
 Share

Postare recomandată

Daca motorul merge ca inainte, se opreste lin, nu iti face probleme. EGR-ul nu are de ce sa se strice. Supapa ce comanda clapeta de shut-off ar putea fi afectata, asta daca nu au dat-o jos de pe galerie, are un clips. 

Egr-ul curata-l tu, nu mai arunca bani aiurea. Are 5 suruburi imbus si 2 garnituri pe care trebuie sa le feresti de solventi, cel putin cea de cauciuc. Cumperi un spray de frane si ai grija sa astupi cele 2 gauri ale capsulei de la egr, sunt diametral opuse. Daca ajung ceva solventi acolo se rupe membrana si nu mai functioneaza egr.ul. Dai cu spray din abundenta, lasi sa actioneze apoi te ajuti de o pana de lemn sa inlaturi calamina, nu foloseti surubelnita sau ceva de metal pentru ca o sa lasi urme pe suprafata ceea ce faciliteaza depunearea mai repede a calaminei.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am un curatator cu ultrasunete, nu e ceva profesional dar isi face treaba.

Pot curata EGR cu ultrasunete, am scos clapeta, era murdar, am curatat cu spray Carb Cleaner MANNOL, dar nu s-a dus tot si as vrea sa stiu daca merge sau daca daunez in vreun fel piesei. Nu voi scufunda toata clapeta acolo, voi lasa partea electrica cu mufa la suprafata. E clapeta de motor 1.4 16v, e mai mica. Daca folosesc ca solutie de curatare apa cu putin Carb Cleaner ar fi ok? De altfel ce piese mai pot fi curatate cu ultrasunete in siguranta? De clapeta acceleratie ce ziceti.

 

     curatator de genul am si eu, e mai mult pentru piese mici dar intra clapeta acolo.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut domnilor!:salut: As dori sa incep si eu aceasta operatiune, masina se zguduie cand o opresc din ce am vazut e de la shutt-off (sper sa nu gresesc) cand apas manual pe ea se opreste lin iar din contact zguduie. Tot odata curat egr-ul si galeria de admisie, dar spuneti-mi ce solutie sa folosesc?:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutie de carburatoare, benzina, dar mai mult trebuie cojita mecanic funinginea cu o surubelnita, usor din aproape in aproape.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zici daca iau piesele jos, turbina,galerie, egr si le bag intr-o baie de mister muscle vreo 12 ore?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu membra de la egr daca nu o ataca , dar carbusol e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc de raspusuri!:Driver: Sper sa iasa bine, dar dupa ce le pun la loc trebuie ceva cu vag-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, eventual dacă ai vag să verifici funcţionarea EGR şi a turbinei (poate uiţi să pui vreun furtunaş la loc sau să-l pui greşit :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatia reusita pacientul mort! :)) Am reusit dragi colegi dupa curatarea egr-ului cu multa migala tot asa se manifesta, se zguduia la oprire, si am inceput sa verific furtunasele de vacum si ghiciti...furtun fisurat! :biggrin: dar ma bucur ca sa rezolvat! Va multumesc de sfaturi! :beerchug:

Modificat de ForFun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il descopereai mai devreme nu mai curatai EGR-ul , asa ai facut treaba serioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sal sal

am si eu o intrebare, pt ca nu am gasit aici in ce fel de solutie trebuie sa fac baie la galleria de admisie s-o pot curate, pt ca vreau sa o curat si eu, dar ma interesa ce solutie sa folosesc ( ce spray), sau in ce solutie s-o las la inmuiat

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu pt ce masina, dar daca e de aluminiu, se poate curata cu atentie, cu metoda focului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca umplii galeria cu triumf(pt curatat aragaz) si lasi o noapte,a doua zi o clatesti bine si e ca noua.Bine n teles sa nu ai depunere de 1-2 cm pe pereti.

Modificat de Akos09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare! Ma poate lamuri si pe mine cineva ce cauta uleiul de la clapeta de aer. Motorul este 1.9 AXR. Am observat scurgerile acu ceva timp dar astazi a trebuit sa fac loc sa umblu la intinzatorul de la cureaua de accesorii si am detasat furtunul ala gros de la clapeta. Momentan masina trage ok, fara fum la esapament. Multumesc!

 

 

20170121_124430_1.jpg

20170121_131656_1.jpg

20170121_131711_1.jpg

Modificat de ciprian_bas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie EGR nou,si la tubulatura oring nou daca urechile de prindere sunt intacte,daca nu trebuie si furtun nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce EGR nou? EGR-ul este piesa care contine clapeta? Si totusi cum ajunge uleiul in furtunul respectiv, aia fiind o cale de admisie aer? Mersi!

 

Modificat de ciprian_bas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EGR nou ca sa scapi de scurgeri ,uleiul ajunge acolo de la gazele de carter sub forma de vapori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic (doar intreb ca sa fiu sigur ce ma asteapta la mecanic) dar sunt pareri cum ca si o turbosuflanta cu un grad de  uzura antreneaza ulei catre galeria de admisie. M-as bucura sa nu fie la cat de scumpa e de reparat (nu mai zic de inlocuit). Cum as putea sa scot posibilitatea asta din calcul?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate ghici ce si unde sunt probleme/uzuri fara o constatare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, insa pareai sigur pe tine cu EGR-ul. Oricum mi-ai mai dat o speranta/ o varianta. :) Mersi mult de indicatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut. Cand rezolv am sa-ti dau un feed-back. Cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Poate pare mai neortodoxa metoda cu gaurirea intercoolerului dar eu am aplicat metoda si a curs ceva ulei de acolo.Este recomandata mai ales dupa o curatare a admisiei pentru a evita aspirarea uleiului in motor.

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o luna uleiul e inapoi in aceeasi cantitate (din clip)

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!