Jump to content

Presiune roti 205/55R16


toni
 Share

Postare recomandată

Pe stiker-ul de la Touran scrie pt 2 pers si putine bagaje 2.5 fata, 2.3 spate iar pt 7 pers si multe bagaje 2.6 fata si 2.7 spate, fara nici o specificare referitoare la dimensiunea pneurilor.Eu pe pneuri 195/65/r15, pt uz normal (2-4 pers. si ceva bagaje din cand in cand) pun 2.5 fata-spate iar cand o incarc mai mult, urc presiunea pe spate la 2.6.Masina se comporta foarte bine pe toate categoriile de drumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Help please! Ce presiune bag pentru jante pe 17 cu cauciucuri 225/45/R17 pt un golf 4 1.9 tdi 90cp.Momentam am bagat 2.2 pe toate si unii (cunoscatori) imi spun ca e cam putin?!?!?!?!?!?

Ms de sfaturi la toata lumea.

PS: am cautat un topic cu presiunea pt 17 si nu am gasit,doar pt 16.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe Continental SC5 235/45/17 am 2.7 pe spate si 2.8 pe fata si abia de se comporta normal, dar sunt niste anvelope cu dedicatie sport.

Baga linistit cat ai prescris pentru incarcatura mare cu 4-5 persoane in masina, mai ales daca circuli in afara orasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Circul mai mult in oras si foarte rar cu mai mult de 2 oameni in masina. Sincer 2,8 mi se pare cam mult.

Am sa ma duc sa bag 2,4 fata 2,3 spate sa vad cum se comporta.Ms de sfat. Astept si altele de la posesori de golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe capacul de la busonul de motorina te-ai uitat ca scrie acolo cat se recomanda. La mine zice 1.9 cu masina neincarcata cam cum mergi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti comportament rutier cat mai bun si sportivitate va trebui sa mergeti spre limita superioara. Depinde si de modelul de anvelopa - la mine la CSC5 daca nu maream presiunea auzeam in viraje stranse un huruit de la talon. Am dat si mail la Continental si mi-au raspuns ca recomanda 0.2 peste specificatia VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pe capac la rezervor scrie 1.9 pt 2 oameni si 2.1 fata si 2,6 spate la sarcina max, dar banuiesc ca e pt 15 cu care a iesit din fabrica.Momentan am niste chinezarii pe jante Rycon parca, au profil bun peste 5 nu as vrea sa le schimb vara asta.Pe la anul ma gandesc sa iau niste cauciucuri mai de calitate.

Ms all de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la a mea unde tin la 2.2 cu 2.1 pt confort/manevrabilitate echilibrate, azi am gasit 2.0 pe partea stanga la ambele roti, ma gandesc ca partea aia o bate soarele ziua si de-asta.

in viraje(padurea sarului) la 100-120 km/h si mie mi s-a parut ca scartaie anvelopa pe stanga si cam devreme.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hi all. Azi tocmai mi-am schimbat un cauciuc pe fata.Motivul:mi l-a taiat linia de tranvaiu(f...-i Iasul lu nea Nichita ) Aveam presiune pe fata 2.4, iar pe spate 2.3 si am inteles ca si asta ar fi un motiv pt care mi s-a intamplat. Acu am bagat 2.2 pe toate ca sa nu mai schimb alt cauciuc prea repede decat e nevoie.Mare grija la presiune ca sa nu schimbati cauciucurile ca pe sosete, mai ales acum pe caldura cand aerul din ele si asa isi mareste volumul de la sine.

Numai bine la toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi poate spune cineva ce presiune este recomandata pentru masina mea?

Audi A3 2.0 TDI cu roti 225/40/18

Urmeaza sa plec in concediu, deci va fi mai incarcata decat de obiciei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru Golf V Variant imi recomanda sa am 2.2 si 2.4.

Acum cu anvelopele de iarna (Nokia WR G2) ce presiune recomandati?

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru cele de iarna merg pe 2,2 la toate rotile.Sa fie putin mai flexibile sa aiba priza mai buna pe toata suprafata de contact.Si asa se mai intaresc de la frig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa fac si eu ca si Zenith 2,2 fata si 2,0 spate

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

La Golf VI variant (1.6TDI) ii trecut 2.2 pentru 2 persoane si 2.4 fata/2.9 spate pentru 4 persoane, dar nu scrie nimic de dimensiunea anvelopelor. Am ContinentalPremiumContact 5 cu dimensiunile R16 205/55 iar continental recomanda 2.7. M-am uitat de curiozitate si in AutoData si presiunea pentru R16 ii 2.3.?

Presiune.PNG.20939a988c76bb40edf5f3b8815bfc70.PNG <- sursa: http://blobs.continental-tires.com/www8/servlet/blob/85806/e0854f2c7866c64da551474b998ef8b3/download-technical-databook-data.pdf

 

Ce presiune imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2,4 e cel mai optim compromis pentru 205.55. 16

 

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Polo 1,2 benzina si 1,4 diesel. La ambele bag 2,8, dimensiunile cauciucurilor fiind 185/60 r14 si 195/50 r15. Daca bag mai putin am senzatia ca sunt moi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exagerat de mult, probabil circuli incarcat ca altfel nu-mi explic. 

Pt 14-15 presiunea normala e 2.2 cu mici variatii, adica cu 1-2 persoane in masina, nu incarcat.

Pt 16  2.2-2.3 e cam standard.

Pt 17-18 deja e nevoie de 2.4 ca risti sa tai anvelopa intr-o groapa. 

Cred ca ti se uzeaza anvelopele pe mijloc cu 2.8 bar presiune in ele, ori nu merge bine ceasul cu care masori. Ai incercat cu alt ceas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am incercat alt ceas. E ceasul de la compresorul auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Buna seara,

Pentru anvelope 22 45 R17  montate pe o jetta dci, ce presiune recomandati? Pe capacul de la busonul de carburant arata doar 2.2 la incarcare normala si 2.4  incarcare maxima.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dan Sandu sigur ieta aia nu e TDI?

Depinde ce vrei… confort 2.2; disconfort vizibil dar mai ECO te duci spre 2.4-2.5.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marcat pe masina la Touareg 7P

Față: 2.3 Bar.
Spate: 2.5 Bar.

Anvelope am 235/65 R17 allseason , 2 persoane fara bagaje

Eu primii 40.000 km am pus 2.2 / 2.3 pentru confort , nu am schimbat anvelopele intre ele

Anvelopele fata s-au uzat maxim posibil

La curbe aveam si zgomot

Urmatorii 50.000 km am pus 2.5 / 2.6 , schimbat rotile fata spate de 3 ori - inca se mai poate merge 5000 km fara probleme cu ele si nu ajung nici pe departe cum era primul set utilizat cu presiune mica

Nu am mai auzit niciun zgomot la nicio curba

Anvelope identice cele doua seturi Crossclimate 1

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitarapermutarea rotilor a fost, candva, intr-un articol din Tehnium. 

Ala vechi.

 

Si cand eram cu doua seturi de roti faceam asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu impresii dupa cateva zile de rulat cu o presiune de 2.2, Este mai confortabila , dar pare ca acum consumul de carburant a crescut cu pana la 0.5 l/100km rulaj in oras. Sunt tentat sa maresc presiunea la 2.4-2.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!