Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

"Comuna" in sensul ca ne intra apa in masina.E posibil sa-mi intre apa pe la suportul filtrului de polen si sa-mi ajunga in partea stanga la sofer? Schimband stergatoarele am observat ca plasticul acela cu gaurile pt bratele stergatoarelor de la baza parbrizului e ridicat putin,se cam misca si ma gandesc ca nu e bine,n-am vazut sa fie rupt sau crapat.Am sa mai verific si felul cum etanseaza cutia ECU si eventualele locuri cu posibilitatea de infiltrare a apei din compartimentul bateriei,altceva nu mai stiu ce sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are treaba streasina aia de la baza parbrizului. Oricum trece apa pe langa ea. Important e sa nu curga pe filtru.

In cazul tau, verifica si mansonul prin care trece cablul de la capota, undeva pe langa cutia ECU. Chiar si cutia ecu e posibil sa nu mai etanseze bine. S-au mai intalnit cazuri.

 

La mine insa, la pasager mocheta e complet uscata si in partea de jos, spre tabla. La fel a fost si data trecuta, umezeala am avut-o doar in dreapta spate.

Eu inca mai sper sa fi fost umezeala ramasa de atunci, ce n-a reusit sa se evapore din cauza presului de cauciuc de peste si a frigului de afara. Masina sta si cate o saptamana nemiscata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit pe unde intra apa,efectiv siroieste asa ca un mic paraias.E undeva la garnitura de la cutia ECU,am bagat apa langa ECU,am lasat sa curga de pe parbriz si acolo se aduna apa (am puso si cu spatele in jos sa stea apa acolo) , apoi m-am uitat sub bord si am vazut cum efectiv siroia apa,ba mai mult era si "smechera" sa zic asa ca mocheta de sub pedale si partea de mocheta ce urca umpic in sus spre panoul ignifug erau uscate,apa se prelingea pe panoul despartitor inspre podea si se aduna pe podea pana cand se imbiba mocheta in partea de sus si astfe constatam ca e apa acolo.Acuma ma pregatesc sa demontez cutia ECU sa vad in ce stare e garnitura si eventual alte locuri cu problema , va tin la curent dupa ce montez totul la loc si mai torn apa sa vad daca mai intra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo!

In sfarsit o veste buna.

La mine e in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vestea buna e ca am depistat pe unde curge,am demontat si am pus cheder ce am folosit si la panourile de la usi,pastrand si garnitura aia de burete , am montat totul la loc,am turnat apa p-acolo si infiltratiile  persista, cred ca singura solutie e un strat gros de silicon, astfel incat nici aer sa nu mai intre pe acolo.Atasez si niste poze in care se observa pe unde se infiltra apa dupa ce trecea de garnitura cutiei ECU , se prelingea pe buretele ce face parte din acea izolatie antifonica .

post-58309-0-96298600-1446562479_thumb.jpost-58309-0-55362800-1446562480_thumb.jpost-58309-0-08930000-1446562481_thumb.jpost-58309-0-60215100-1446562481_thumb.jpost-58309-0-18310600-1446562482_thumb.j

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, am mai vazut la un B5.5 apa multa in spate dreapta si nu in alta parte. La masina in cauza a avut scurgerea de sub baterie infundata si a intrat apa prin instalatia de climatizare. Nu stiu cum a ajuns in spate, probabil prin tevile alea care aduc aer cald... Acum e clar ca la tine nu ai scurgerile de sub grila din fata infundate, dar poate vine apa tot din zona aia. Nu stiu daca B5.5-ul a stat intr-o pozitie care a favorizat scurgerea apei acolo, dar era balta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu mai am dopurile in scurgeri. Insa de-atunci nici c-a mai plouat sa vad ceva.

Tare sper ca au fost doar reminiscente de data trecuta.

A... la mine in curte masina are botul cu vreo 5 grade mai jos decat spatele. Deci cam exclud infiltrarea prin fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Terminatoru si Cosmin, ati mai rezolvat ceva cu apa ? :mop:  :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul acelui cheder pe care l-am folosit prima data si n-a avut efectul scontat am hotarat sa aplic un strat substantial de silicon pe care am hotarat sa-l las sa se uste mai mult de 24h,avand in vedere temperaturile de afara,urmand ca azi sa montez totul la loc, sa torn apa in zona respectiva si sa revin cu un feedback daca am rezolvat sau nu infiltrarea apei in zona respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine n-a mai plouat si nici n-a mai fost masina la spalatorie de atunci. Deci nici o urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am  citit toate parerile dumneavoastra privind discutile purtate care fac referire la intratul apei in masina, aici vin cu precizarea ca am si eu o problema si nu-i dau de cap.Va explic care este .Nu stiu pe unde mi-a intrat apa in partea din spate dreapta pasager,am verificat scurgerile de la usa nu am probleme,am spalat masina nu mi-a intrat apa, am verificat sub baterie daca este infundata scurgerea nu au fost probleme, ce este curios ca mocheta din fata  dreapta pasager nu este uda,iar spatele este imbibata in apa.

Nu pot sa-mi explic cauza,daca ma poate ajuta cineva care a avut aceiasi problema ca a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar in paginile precedente am relatat problema (si cred ca rezolvarea) mea. Ai urmat sfaturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa verific furtunul de scurgere de la condens Ac, dupa cate am inteles este localizat in dreapta spate, cred ca aceia este cauza cu apa poate sa fie infundat, asa am inteles de la dumneavoastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles gresit. E in dreapta fata.

Si de unde condens iarna? De la care clima?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut domnilor!Am o problema cu apa in spate stânga.Am încercat sa dau fata metalica jos dar m-am lovit de tija metalica care vine din broasca.Se da jos odată cu broasca sau se desprinde in vreun fel de broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos panoul cu tot cu broasca si tija respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus garnitura peste. Am descris in paginile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare colegi. Am si eu o problema cu apa in masina . Mai exact sub capota am niste apa care mi se strange in partea stanga a masinii (langa pompa de frana). O sa atasez 2 poze ca sa va dati seama exact unde. 

 

idhb1f.jpg

 

2zod9qo.jpg

 

Apa este de 2 degete acolo . Cred ca este infundata scurgerea dar am tot incercat sa o depistez dar nu am reusit . Stie cineva unde e exact ?

 

Am vazut ca atunci cand ploua sau cand se topeste zapada apa curge prin aceal gratar de plastic pe baterie , pompa frana si pe ce mai e pe acolo ? Este normal ? Sau in mod normal trebuie sa fie un capac de plastic care acopera acea parte de sub capota ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa curga apa acolo, insa e normal si sa iasa de-acolo. E oarecum deficitara in scurgeri zona aia, dar totusi exista.

In locul marcat cu sageata e un mic canal de scurgere intre tabla si cutia ECU. Bagi o sarma de 3-4mm si il cureti.

 

46418991LHh.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine curge apa ca din robinet din usa dreapta spate,am verificat dupa spalare si problema este ca are doua gaurele mici in chederul de la geam si pe acolo intra atat de multa apa la spalare ca nu are timp sa iasa pe la scurgeri si intra in masaina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca gaurelele alea-s problema.

Te-ai uitat vreodata sub usa sa vezi ce gauri de scurgere are? Nu cred ca intra atata pe gaurile de sus incat sa nu poata iesi.

Studiaza cu atentie. Mai mult ca sigur e distrusa garnitura dintre panoul de usa si cel de izolatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurgerile sunt desfundate,si chiar numai la usa asta curge apa inauntru,incerc sa astup cu silicon si vad dupa aia.Gaurile par facute din fabrica si la voi exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era greu sa pui si poze? Ca asa vorbim vorbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!