Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

E prost sistemul. Garniturile alea nu-s lifetime si nici nu-s lipite in locul potrivit, astfel ca se aduna apa intre table. Trebuiau lipite pe buza de la usa, nu de la panoul ala zincat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am desfacut usile fata si eu din alte motive si uitati ce am gasit,a mai si plouat si acum am apa in spatele scaunului stanga spate,banuiesc ca la fel e si pe spate ca se vede cum se scurge apa pe prag :grrrrrr:  :grrrrrr:  :grrrrrr:

attachicon.gif20151017_141637 (Small).jpg attachicon.gif20151017_141646 (Small).jpg attachicon.gif20151017_174627 (Small).jpg attachicon.gif20151017_174636 (Small).jpg

 

Se pare ca am de lucru :mop:

 

majoritatea masinilor de pe aceasta platforma si similare, sufera de problema asta.

 

curatat, pus silicon... si se rezolva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si mie imi intra apa cand ploua in portbagaj mai exact la roata de rezerva. Masina este octavia 2  2008. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu postezi in aria Octavia 2?

Pe passat nu cred s-a confruntat nimeni cu simptome de Octavia.

Au probleme specifice diferite de passat.

Dar daca tot intrebi aici, ai citit si aplicat sfaturile din topic? Ori vrei ca Zana Maseluta sa puna degetul exact unde intra apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am zis , azi am mesterit si iata ce am folosit si ce a iesit:

post-58309-0-17354800-1445275632_thumb.j post-58309-0-55894500-1445275632_thumb.j post-58309-0-83735600-1445275632_thumb.j post-58309-0-11828100-1445275633_thumb.j

Chederul l-am gasit la un magazin unde se vand materiale pt amenajari interioare,la 4lei/m si am folosit vreo 11 m.Acum sper sa nu mai am treaba cu accesul apei pe la usi.Daca aspir apa din mocheta cu un aspirator ce trage si apa ,e suficient sau mai trebuie sa fac altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedem cum se comporta in timp...

 

ridica mocheta, altfel ramane umezeala sub ea .... si stim ce inseamna asta in timp.

 

p.s. - imi plac unghiile tale....  :D  :D

 

sa aveti o zi deosebita !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo! Cativa ani e asigurata masina.

Cam asa a iesit si la mine. Doar ca latura de sus n-am mai adaugat-o. Pericolul e de-acolo in jos.

Ps: Zi-o p-aia dreapta. Secretul reusitei era in ajutorul primit de la posesoarea unghiilor. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca daca tot am desfacut ii dau roata si stiu o treaba,initial asa m-a gandit si eu ,ca in partea de sus e ok garnitura.

O.T. Ma gandeam eu ca o sa vedeti si unghiile :winter: ,ieri,ce-i drept ale mele erau tot cam asa de negre doar ca mai urate :icon_geek:.​​

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parere baieti,alaltaieri am fost la o spalatorie si mi-a aspirat mocheta cu aspirator de ala ce trage si apa (ce-i drept n-am prea fost incantat de cum a aspirat respectivul si cat timp a acordat operatiunii),azi am ridicat mocheta si am ramas uimit de cata apa(nu antigel) am gasit acolo,cred ca vreo 3-5 litri , cu tot ce era imbibat in mocheta+ce a mai scos cu aspiratorul,doar pe partea soferului am apa.Intrebarea e se poate sa fi intrat atata apa pe la chederele usii???,intradevar a plouat destul de mult saptamana trecuta,sau sa se fi adunat in timp de la ploi si spalat masina ?Spun asta pt ca mi-a cazut arcul ala mare de sub scaun si cum a stat pe mocheta sub scaun a ruginit vreo 2-3 cm si se vede rugina si pe mocheta in locul unde a stat arcul si asta ma face sa cred ca apa s-a adunat in timp pana a ajuns la momentul cand am observat apa pe mocheta .Am desfacut si modulul confort dar era perfect uscat,deci nu cred sa-mi faca probeme.Mentionez ca , gaurile de scurgere din compartimentul bateriei sunt desfundate si garnitura de trecere a cablului de deschidere capota e la locul ei si nici nu se vede pe sub bord sa fie umezeala sau urme ca apa ar fi venit de acolo.Filtrul de polen cred ca il pot exclude din moment ce am apa doar pe partea soferului.Alte locuri pe unde sa mai verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la usi a intrat. Si asta cu orice ocazie in care ajunge apa pe masina.

Precis ca nu e de ieri, de azi. Aia se tot aduna si de evaporat, mai greu.

Nu ai simtit un miros mai greu in ultimul timp in masina? Asta e unul din semne.

Inteleg ca apa ai doar in spate stanga. Probabil pe la usa aia a si intrat. Noroc ca n-a fost si fata. Ca deja cautai modul confort.

Cu mocheta ar fi bine sa te grabesti cat mai e cat de cat soare. La mine mocheta era doar umeda, n-am avut apa sub ea. Si tot am stat cu ea ridicata si cu foenul sub ea vreo 2 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa a fost atat in fata cat si in spate,apa poate trece din fata in spate si invers prin gaura din traversa unde intra tubulatura ce da aer la picioare.Miros n-am simtit ca eu nu prea am circulat cu masina din 27 august,pana acum cam o saptamana (am avut un ghips pe picior de toata frumusetea si e lunga perioada de recuperare).Acum vad eu cum o usc si am sa urmaresc sa vad daca se mai umezeste si am sa ma uit si mai atent pe sub bord sa vad,cred ca am sa infund eu cele 2 gauri din compartimentul bateriei,il umplu cu apa si ma uit sa vad daca imi picura/curge pe undeva sub bord.E foarte probabil cred sa se fi adunat apa in timp ,avand in vedere cum arata garnitura de la usa soferului si cea din spate stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Tu ai eliminat cauzele, dar efectele abia acum se vad.

Bine ca pe viitor nu te mai doare capul in privinta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si iar am gasit mocheta umeda sub presul de cauciuc dreapta spate.

Si luneta aburita complet.

Sa nu fi apucat mocheta sa se usuce complet de-atunci, nefiind destul de cald? Ca pe la usa nu mai intra apa si nici in alte parti nu e umeda mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin nu esti singurul. Si eu am eliminat toate posibilitatile, am facut toate usile, inclusiv filtrul de polen si busonul de la cablul de la capota. Si tot e ud in partea stanga. Bine macar ca am scapat de umezeala in partea dreapta. Acum trebuie sa scap de stanga si nu stiu ce sa-i mai fac. La asta ma gandeam si eu ca e posibil sa nu se fi uscat de tot..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si iar am gasit mocheta umeda sub presul de cauciuc dreapta spate.

Si luneta aburita complet.

Sa nu fi apucat mocheta sa se usuce complet de-atunci, nefiind destul de cald? Ca pe la usa nu mai intra apa si nici in alte parti nu e umeda mocheta.

 

Eu aveam luneta aburita cand imi intra apa pe la antena radio. Avea garnitura dusa. Ai verificat acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmmm... la asta nu m-am gandit. O sa verific.

Dar pe tapiteria pe pavilion nu am urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia e ca se scurge peste ea si nu se umezeste. La mine se aduna apa in portbagaj dar merita sa verifici. Chiar si pe la luneta poate sa iti intra apa in masina(daca ai avut-o schimbata). 

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La luneta nu s-a umblat niciodata si pana in vara n-am avut probleme cu infiltratiile. Acum parca a innebunit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca ai avut probleme atunci cu piatra care ti-a batut pe masina. Poate la service acolo ti-au deranjat antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena am schimbat-o acolo pentru ca era sparta. N-am avut la mine silicon sa o etansez suplimentar.

E oarecum si logic sa nu apara urme pe tapiteria pavilionului pentru ca la sedan are cadere spre luneta si pe langa ea poate curge direct in jos. E si relativ mic debitul, deci nu ajunge pe tapiterie sus.

Nu mai am rabdare pana maine ce il desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfacut. Nu erau urme de apa. Am adaugat totusi putin silicon sub garnitura.

Am turnat din nou apa si pe portiera cu pricina. Totul curge pe unde trebuie. Nici o urma in interior pe la tapiterie.

Nu mai am idei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca ai aparat de spalat cu presiune,eu zic sa-i faci o baita si sa insisti pe locurile cunoscute pe unde ai mai avut infiltratii sau in apropierea zonei unde ai apa,dreapta spate,dar in fata dreapta nu e umed ? Eu am spalat masina ieri , pe la usi n-am vazut deloc urme de infiltrare apa,dar ce-i drept m-am grabit putin si am omis sa verific si mocheta dar maine dimineata cand ma urc in masina e primul lucru pe care-l verific,poate ma trezesc si eu cu o surpriza ca tine :unsure: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In dreapta fata nu-i nimic.

Si in spate am avut condens sub presul de cauciuc doar.

Cand sunt probleme pe la vreo usa, la deschiderea acesteia constati ca e umed pragul. Daca-i perfect uscat, e clar ca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma vin de la masina , am coborat sa demontez scaunul sofer sa-i pun nenorocitul ala de arc de sub el si surpriza,mocheta de la sofer uda bine.Se pare ca avem o problema "comuna", in cazul meu suspectez ca apa intra pe undeva prin compartimentul acela de la baterie ca la usi e curat/uscat acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine acolo n-are pe unde pentru ca suportul filtrului de polen e lipit cu silicon.

Iar in fata n-am apa. Doar in spate dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!