Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

AditzuVW, la tine problema este de la chederul acela dintre tabla care se monteaza pe usa si usa. Tabla aia pe care sta macaraua de pe usa si care e prinsa in suruburi. Chederul in partea de jos este uzat, nu mai etanseaza bine. Da tabla aia jos si o sa constati treaba asta. Inlocuieste-l cu ceva din comert si lipeste-l pe tabla aia in locul celui existent cu super adeziv sau ceva. Vei scapa de problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine cauta in comert o banda din aia de cauciu cu adeziv pe una din fete si o folosesti in locul chederului de pe tabla aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,silicon am pus si eu si nu mai intra apa deloc.

Salut,silicon am pus si eu si nu mai intra apa deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, azi am depistat si eu de ce imi intra cateodata apa in masina, adica de ce imi sta  apa pe prag... banuiesc ca intra si din cauza asta... oricum eu aveam plin de frunze si pamant. Deci merita curata.

Am sa spal in weekend iara masina si insist cu apa la usi si in partea de jos sa vad daca da rezultat.La mine statea pa pe partea plata si se scurgea pe la cheder, acum poate nu mai sta apa.Am stans si surubele alea de la praguri. Urme mari de rugina nu erau.

Poze

post-39904-0-01127900-1426800998_thumb.j

post-39904-0-82545300-1426801035_thumb.j

post-39904-0-15491200-1426801070_thumb.j

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
catalinuuu000

nu imi pot da seama pe unde imi intra si mie apa in masina...ieri cand am curatat prin masina am depistat ca podeaua din dreapta fata era imbibata cu apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mare problema.

Am passat b5,5 berlina si cand ploua gasesc apa in capacul de portbagaj ( cand ridic portbagajul se scurge din el ) si in compartimentul din stanga( partea sofer).

Va rog sa-mi spuneti pe unde ar putea intra apa atat in capacul portbagaj cat si in stanga la cric.

 

Am desfacut tapiteria de la portbagaj si nu am vazut nicaieri infiltratii

Am desfacut mocheta doar la stopul din acea parte si nu am vazut infiltratii de apa pe langa stop.

 

Nu am avut niciun accident in ultimii 6 ani.

 

Astept cateva opinii cu privire la aceste infiltratii de apa.

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blaga alexandru

in legatura cu apa din capacul porbagajului eu cred ca de vina este garnitura prin care trece axul stergatorului prin luneta. eu am pus niste silicon acolo. asta pt combi.

bafta

Modificat de blaga alexandru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am specificat ca masina este berlina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinuuu000

Am rezolvat problema. Dupa ce am desfacut torpedoul(Torque 20), am avut acces la teava care iese din AC (cu apa condens). Aici este un burete ff dens, cred ca si impregnat cu ceva impermeabil, dar care si-a pierdut proprietatea de a nu lasa apa sa curga prin el. Dupa ce l-am aranjat in jurul tevii, am izolat cu silicon, tot in jurul tevii. Apa nu mai curge in interior ci in afara.

salut! te rog daca ma poti ajuta si pe mine cu un sfat...eu am scos bateria si sub ea era cv mizerie dar nu era infundat...acum ar trebui sa scot torpedou sa verific conductele de la AC? numai ca apa era doar jos...lateralele nu erau ude...si pe la chedere nu cred ca intra apa pt ca is bune chederele...acu eu nu am mai folosit de cv vreme AC si nici freon pe instalatie nu mai am pt ca imi da eroare in vcds

Modificat de catalinuuu000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

S-au infundat scurgerile din usi si iti arunca apa in masina asa mi s-a intamplat si mie! si curata si sub baterie bine si toate gaurile din usi si pe fata si pe spate. Intro zi am gasit apa de 5-6 cm in toata masa dupa o ploaie puternica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

S-au infundat scurgerile din usi si iti arunca apa in masina asa mi s-a intamplat si mie! si curata si sub baterie bine si toate gaurile din usi si pe fata si pe spate. Intro zi am gasit apa de 5-6 cm in toata masa dupa o ploaie puternica!

intr-adevar pe la usa imi intra apa...cum sa fac sa curat scurgerile din usa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurgerile - pe sub usa, bagi ceva in ele si se desfunda.

 

in general problema nu este de la scurgeri obturate ci garnitura dintre usa si fata de usa de metal - acolo trebuie baga silicon, ca sa nu iti mai intre apa in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurgerile - pe sub usa, bagi ceva in ele si se desfunda.

 

in general problema nu este de la scurgeri obturate ci garnitura dintre usa si fata de usa de metal - acolo trebuie baga silicon, ca sa nu iti mai intre apa in masina

poi am observat ieri cum intra apa in masina cand afara ploua si am zis ca e din cauza chederului de la prag dar nu cred...deci trebuie sa vad la garniturile de sub usa cum ar veni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos fata de usa pe plastic si izolezi intre cea de tabla - cu macaraua...si usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinuuu000

oki...sa vad cum rezolv ca acu am gasit cv apa si in spate

Modificat de catalinuuu000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

 

Stiti cumva daca acele garnituri se gasesc ca si piesa de schimb OEM ???

Multumesc.

 

scurgerile - pe sub usa, bagi ceva in ele si se desfunda.

 

in general problema nu este de la scurgeri obturate ci garnitura dintre usa si fata de usa de metal - acolo trebuie baga silicon, ca sa nu iti mai intre apa in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu tot cu panou.

Poti completa cu un strat de silicon si ai scapat de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, varianta cu silicon este intr-adevar cea mai economica si probabil cea mai durabila in timp. A mai desfacut cineva acea "fata interioara" metalica dupa o etansare cu silicon ? Se desface greu - avand in vedere ca siliconul si lipeste un pic cele doua table ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin siliconul transparent e usor de dezlipit. Nu lipeste foarte tare. Doar formeaza o garnitura in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit silicon si nu era din cel transparent. Am muncit de am crezut ca mai bine caut alta usa. 

Dar nu este imposibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DANYs- se desface usor indiferent de siliconul folosit. ideea e sa nu folosesti mastic sau altceva. strict silicon sanitar pentru ca se taie usor cu un cutter cand desfaci iar. Se curata usor suprafata si poti pune alt strat linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut o experienta negativa dupa siliconare asa ca am dat jos tot siliconul si am folosit un cheder autoadeziv.Nu mai intra apa si pot desface cu usurinta usa.

post-29377-0-50936200-1440571666_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna, sper sa ma poata ajuta cineva ca simt ca innebunesc. De ceva vreme cum au fost ploi cum m-am trezit cu apa in fata scaunului de sofer si in spatele acestuia, pe partea dreapta nimica. M-am pus si am dat jos toate panouriile de usi am dat frumos cu silicon la imbinarea acelei table cu usa, am dat si pe la boxe. Dupa ce am facut aceasta operatiune, m-am dus la spalatorie am spalat masina si hopa, iarasi apa , dar doar in fata la sofer, cand am urmarit mai bine, picura apa exact pe acel plastic unde poti sa-ti odihnesti piciorul stang, m-am pus sa inspectez cam de unde ar putea intra, si am observat ca era de la garnitura de la cablul de capota, am dat si acolo frumos cu silicon, a doua zi iarasi la spalatorie, si bucurie mare, nici un strop de apa. Saptamana trecuta vreo 2-3 zile a plouat, pe weekend cand cobor la masina surpriza!!! in spatele scaunulu de sofer iarasi apa  :( Mam dus la un prieten la casa, i-am zis sa scoata furtunul de apa, am intrat in masina si vreo 30 de minute a tot dat cu apa pe masina, nu a intrat nici un strop, am verificat pe tot unde sa vad pe unde ar putea sa mai intre apa, dar sincer nu mai stiu. Specific ca anul trecut am mai avut cva probleme de genul cand a trebuit sa scot garnitura aceea de sub baterie, din pacate atunci a murit si placa de confort  :( Daca aveti idei ce as mai putea sa verific as fii foarte recunoscator.


Va multumesc.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!