Jump to content

Cu S3-urile Prin Oras!


Vlad MHL
 Share

Postare recomandată

Da.. se potriveste si pe Hatchback si pe Sportback 8P, dar trebuie schimbata si grila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    70

  • DOOM

    31

  • Vlad MHL

    16

  • dan i

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc mult, are idee cineva, cat costa bara si grila?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie schimbate si proiectoarele si grilele de la proiectoare. Nici armatura nu se potriveste, insa daca ai un mester sa taie putin din ea se rezolva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, iti trebuie bara fata, grila sigla, armatura fata, proiectoare fata, grile proiectoare fata, capace grile proiectoare fata, mufe proiectoare fata ... si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cei cu S3 8P: ce ulei vi s-a pus la revizie? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol 0W30 trebuia si am insistat sa puna Castrol 0W40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine au pus Castrol 5W 40

la prima revizie pusesera Mobil1 cu acelasi indicativ parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Zilele acestea m-am cam "certat" cu un vecin/prieten care tocmai i-a sosit un sl 63 amg, o groaza de bani. ma rog ideea e nu stiu pe nimeni cu un s3 si chiar as vrea sa ii demonstrez cel putin ca pe sosea diferentele nu sunt nici pe departe duble cel putin in domeniu de putere. Poate la o intalnire o sa venim in caz ca se prezinta cineva dornic cu un s3 :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sl 63 amg este mult mai puternic decat un S3, nu exista termen de comparatie intre cele doua masini. Numarul de CP este aproape dublu iar despre cuplu nici nu mai vb, are o cilindreee de 3 ori mai mare.

S3 se poate compara cu BMW 135i dar in nici un caz cu Mercedes SL 63AMG

Ca si o completare la postul meu anterior, SL 63AMG are 612CP, 1000NM si un motor de 6L bi-turbo.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce vrei sa-i demonstrezi prietenului tau, dar eu inca am s3-ul stock si sunt dispus sa ne intalnim sa facem o comparatie... adica sa fiu ciuca batailor...

ideea e ca as vrea sa vad si eu cum arata si cum trage un 63amg.

da-mi un pm daca vrei sa discutam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sl 63 amg este mult mai puternic decat un S3, nu exista termen de comparatie intre cele doua masini. Numarul de CP este aproape dublu iar despre cuplu nici nu mai vb, are o cilindreee de 3 ori mai mare.

S3 se poate compara cu BMW 135i dar in nici un caz cu Mercedes SL 63AMG

Ca si o completare la postul meu anterior, SL 63AMG are 612CP, 1000NM si un motor de 6L bi-turbo.

El are ~522Cp nu e varianta sl 65 amg ci 63 amg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca glumiti, un S3 stock fata de un SL63 AMG...este mic copil!

ganditi-va numai la raportul KG/CP.

S3 are de tras 5.9Kg cu un cal, pe cand un SL63 are de tras doar 3.6Kg cu un cal. este o diferenta enorma!

Sl63 are 333 Nm/Tona , iar S3 223Nm/tona

sunt niste diferente mari, iar SL63 are tractiune spate iar la greutatea aia..in mers este mai avantajat fata de o integrala.

daca se ia una bucata S3 cu soft si evacuare, vezi exemplu Nadir....mai stam de vorba!

dar cu masinile stock nici sa nu incercati! e pierdere de timp.

e ca si cum ar veni unu la mine cu un Peugeot 206GTi stock...pai ce sa fac cu el? asa la misto.. nu? :vaidecapulmeu:

nu are rost.

sa mai spunem ca SL63AMG are sub 5 sec suta? undeva al 4.6.... iar un S3 daca stii sa pleci cu el face suta in 5.6, 5.7...daca nu..t scoti pe la un 6 asa...

Modificat de adibos3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca voi glumiti :vaidecapulmeu:

totusi SL ala...discuta altfel cu un S3. eu zic ca si Nadir va fi in urma unui SL. o fi el greu, dar RWD impinge altfel. plus ca la viteze mari altfel urca un 1.8/2.0, fie el si turbo si altfel un V8. o avea el> 2t, dar are 525 de cai RWD si S3 are 330 sa zicem 4x4 si 1500-1600.

si pana la urma...de ce comparatia asta? sa luam un RS4 sau un R8 sa discutam cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma sunteti off-topic. Va rog, ramaneti la subiect. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, masina mea a ajuns la 15000 km si are o mica problema, ii zdrangane ceva in plafon in partea din spate dreapta (mi se pare mie).

Masina va ajunge la Cardinal Ploiesti, dar vroiam sa stiu daca a mai avut cineva probleme de genul asta.

Ati avut asemenea probleme si daca da cum le-ati remediat?

In rest numai de bine (a mai scazut consumul la drum lung)

Modificat de dan i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot felul de maruntisuri prin masina care zdrangane asa ca nu am fost prea atent la zgomote interioare.Dar o sa ciulesc urechile.

Masina mea are 12000 km si saptamana trecuta a primit evacuare noua, identica cu cea veche pe garantie PoRo. M-am dus la ei pentru urmatorul fapt ...cand masina era subturata (sub 2000 rpm) si eliberam acceleratia se auzea un tzacanit relativ enervant, nu foarte tare , dar suficient cat sa il sesizez noaptea daca mergeam cu geamul deschis.In regim normal de functionare cu schimbat pe la 3000 sau mai sus acel zgomot nu se auzea deloc, acoperit cel mai probabil de zgomotul evacuarii.

Am lasat masina la ei o zi pentru studii aprofundate si singura solutie cu care au venit a fost sa schimbe finala...lucru la care nu m-am opus.

N-am sesizat vreo scadere de performanta care sa indice ca ar fi fost ceva mai grav. Acum nu se mai aude dar sunt curios daca s-a mai intalnit problema si la altii.

O alta mica supriza este ca plasticul de la hayon s-a curbat un pic intr-un loc, lucru pe care sper sa il rezolv la sfarsitul lui august cand ma intorc din vacanta.Probabil ca de deja umbla vorba pe acolo la PBN ca e un nebun care vine cu tot felul de prostii de genul : aude zgomote, vrea sa schimbe toate plasticele care au un luft cat de mic...dar defectul meu e ca sunt perfectionist si nu ader la mentalitatea: las ca merge si asa.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel tacanit il aud si eu.. eu am crezut ca e de la vreun suport motor.. E in service acuma, sa vad daca imi schimba si mie ceva.... (cu toate ca nu am S)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina va ajunge la Cardinal Ploiesti,

cand? :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marti la 9.00

@DOOM - trebuie sa se obisnuiasca cu perfectionisti, pentru ca asa e normal sa fii :wub:

Modificat de dan i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate cred ca voi fi plecat din oras :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doom> poti sa-mi spui si mie exact la cine ai mers cu problema cu evacuarea? si eu am aceasi problema si as vrea sa o schimb tot pe garantie.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan - nu au intrat zilele-n sac :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!