Jump to content

Castrol Edge


Calinutz
 Share

Postare recomandată

Scuze poate m-am exprimat gresit: cel de 5l avea sig. vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hiro

    14

  • Alextz

    11

  • volnick1986

    10

  • Calinutz

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca intereseaza pe cineva..

Azi am luat Castrol EDGE 5W40 505.01 la 5L - 200 RON. Eu zic ca e mai mult decat convenabil. Are si sigla VW pe el, si scrie in germana pe eticheta.

PS: cel de la magazin mi-a spus ca cele la 4L sunt ambalate la Timisoara, si nu vrea sa aduca dinala din motive lesne de inteles. Acum nu stiu cat de adevarat e.. dar asta mi-a spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat nul trecut tot la 5L. Am cautat pe net si am observat ca bidonul si eticheta e exact la fel cu cele din pozele de pe site-urile nemtesti. De altfel, la ei in descriere nu exista varianta la 4L. Pe bidon scrie ca e fabricat in UE... In martie merg pana in Germania si o sa-mi mai iau un bidon de la ei. Sunt curios unde sunt fabricate alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cautat destul de bine: LINK.

Jos scrie:

Available in 1 litre and 4 litre packs

Este un mod diferit de ambalaj pentru Germania, care nu inseamna ca uleiul este diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cautat sa fie un site nemtesc, dupa cum am zis si in mesajul anterior. uite LINK

jos scrie

Erh
Modificat de A4UDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am intrebat si eu :angry: si raspunsul:

Trebuie sa intelegi ca atunci cand un producator de talia Castrol lanseaza un brand ca EDGE se asigura ca oriunde este produs este exact la fel. Este doar o diferenta de ambalaj...

Asta nu e o dovada clara :beerchug: De produs si eu cred ca e produs dupa aceleasi standarde, dar de ambalat sigur nu e ambalat in acelasi loc, si cred ca acest lucru poate face diferenta.. mai ales daca e ambalat in Romania.

Modificat de EsTeTicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Golf 4 din 2004, motor ALH. Ultimul schimb l-am facut cu Edge 5W40 norma 505.01, chiar daca pana acum am folosit 505.00 . Motorul parca merge mai bine, are mai multa viata si nu mai scoate fum la accelerari bruste, in sarcina. Eu sunt foarte multumit de acest ulei. L-am cumparat de pe oilshop.ro, cu tot cu filtre. Il recomand cu caldura si pentru motoare non-PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

m-am uitat in Germania pe un bidon de Castrol Edge si scrie la fel ca pe cele de aici, "Manufactured in the EU". Dar oare de ce acolo o fi mai scump decat la noi? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Tocmai ce mi-am cumparat 5 + 1 L de Castrol Edge 5w-30 din Germania. Pe bidoane scrie tot "Manufactured in the EU" dar vanzatorul mi-a garantat ca sunt facute in Germania... in fine, sper sa fie asa.

Am o oarecare nelamurire acum. Doua de fapt. Ambele la fel de... "profunde" :D

Pana acum am folosit acelasi tip de ulei. Neamtul de la care am cumparat masina folosea ceva de la Shell - cu aceleasi specificatii, 5W-30, iar de la primul schimb facut in tara am bagat doar Castrol Edge 5w-30. Aflu acum ca tipul asta de ulei e pentru TDI-urile cu DPF, si eu nu stiu daca am filtru diesel de particule pe a mea! Cum aflu treaba asta? A doua nelamurire, data inscriptionata pe bidonul de ulei e data fabricatiei presupun. Sper. Exista un termen in care expira? :icon_cool:

P.S. Pe 6L de ulei am platit in total 80 de euro, inclusiv transportul. Asta inseamna ~48 lei / L. In Romania e mai scump, si banuiesc sa fie si de o calitate mai slaba. L-am cumparat de pe ebay.de de la vanzatorul lightforcer, mi-a ajuns in ~10 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu ai filtru de paricule! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Dar de ce esti asa sigur? Pe unde scrie treaba asta, e in functie de codul motorului sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Si eu folosesc tot ulei de-asta, fiindca atunci cand mi-am luat masina din Germania, neamtul mi-a spus sa bag doar Castrol Edge. Initial intentionam sa imi cumpar de acolo, insa am uitat, asa ca am incercat sa merg cat mai aproape de sursa in Romania si am gasit ceva firma (destul de greu, as putea adauga) de-i zice AMI sau asa ceva, chiar vizavi de Baneasa. La ei, care cica ar fi importator direct (in fine, eu cautasem distribuitorul unic pe Romania, dar se pare ca asa ceva nu exista), costa 1l. pe la 47 lei cu tot cu TVA. Am cumparat un bidon de 4l. si inca unul de 1l. pentru completare, fiindca se apropia momentul reviziei de 30.000 km.; pana la 44.671 km.cand am facut servisarea de 45.000, am consumat complet bidonasul de 1 litru cu adaugari repetate. Am intrebat in stanga si-n dreapta si cica, in conditiile unei exploatari normale, e perfect firesc pentru un motor 1,9 TDI de 77 kW sa consume 1 litru in 15.000 km.

Nu neg faptul ca exista uleiuri mai bune, mai ieftine, poate chiar si mai bune si mai ieftine, insa n-am fost curios sa incerc tocmai fiindca in Germania mi s-a spus ceea ce mi s-a spus. In plus, in cartea masinii scrie ca VW recomanda Castrol, deci, end of story. Chiar m-am luat in gura cu aia de la VW Cluj si VW Pitesti cand am mers la revizii cu uleiu'n portbagaj, ca nu-i voie, ca ei folosesc Mobil1 care e chiar mai bun, etc. Si pe care il vand la 72 lei + TVA / litru :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la discutia depre ambalajele de 4/5 litri: saptamina trecuta am cumparat un bidon de castrol edge 5w-40 dintr-un supermarket din paris; erau imbuteliate numai in bidoane de 5 litri, si pe spate scrie "manufactured in the eu". si am dat pe el 44 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la discutia depre ambalajele de 4/5 litri: saptamina trecuta am cumparat un bidon de castrol edge 5w-40 dintr-un supermarket din paris; erau imbuteliate numai in bidoane de 5 litri, si pe spate scrie "manufactured in the eu". si am dat pe el 44 euro.

In DE, 1L de Castrol LL III 5w-30 (edge) ... costa in benzinarii undeva la 25 euro, iar dintr-un oras, de la un magazin de piese auto, 5 L intre 85 si 100 euro.

In Ro chiar nu stiu cat costa ... indiferent daca ar fi mai mult sau mai putin, calitativ mai are pana sa ajunga pe cel din DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum ne putem da seama de calitatea uleiului? care e diferenta intre cel de aici si cel din DE?

eu am cumparat uleiul de aici si dupa 14.000 km nu pot sa spun ca-mi pare rau. adica nu am observat nimic care sa-mi indice o calitate proasta.

daca la urmatorul schimb bag ulei din DE, ce o sa se schimbe?

Modificat de A4UDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare legata de vascozitate :

si facand o comparatie... ( vb despre uleiul 5w40 pt norma 505.01 ) :

-----------------------------------------Mobil 1 Synt S Special V vc Castrol EDGE 5w40

Vascozitatea @40 grade C_____92.8________________________85.3

Vascozitatea @100 gr C_______14.1________________________14.2

Density _______________________ 0.857________________________0.85

Total Base Nr ________________9.7 ________________________7.4

Flash Point___________________239________________________ 252

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Cred ca cel mai important aspect e vascozitatea ... la 100 grade C, vascozitatea la Mobil si Castrol , uleiurile lor de varf recomandate pentru VW TDI pompe-duze este foarte apropiata, diferenta fiind de doar 0.1 grade :Driver: Diferenta mai mare de 7.5 grade e la vascozitatea la 40 grade.

Cat conteaza asta ? cat conteaza celalalte indicative : TBN si Flash point ?

oricum, parerea mea e ca nu iti poti da seama cat e de bun castrol fata de mobil, cand il pui in mod normal in motorul masinii... sunt chestii f. putin diferite, si nu cred ca avem cum sa ne dam seama :) Parerea mea ca se pot diferentia doar prin teste profi cu aparate speciale de masura a vascozitatii etc. Asa, nu cred ca poate zice nimeni ca a mers 15k km cu castrol edge si i-a mers mai bine decat urmatorii 15k km cu mobil 1 Synt S Special V...

sanatate :)

Modificat de Bogdan N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flash Point superior este mai indicat iar un TBN din start cat mai mic este de preferat. Uleiul Castrol este complet superior uleiului Mobil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact Castrol Edge 5w-40 este superior fata de Mobil 1 Synt Special V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si Castrol Edge 507.00...

Am o rugaminte - am un Tiguan motor TDi CR. In cartea tehnica spune ca tipul de ulei e care trebuie sa il folosesc este 507 (LL sau nu...). Poate cineva sa imi spuna de unde as putea cumpara in Bucuresti 1 litru de ulei sa am la masina pentru eventuale completari (eventual Castrol Edge)? As aprecia daca se poate raspunsuri putin mai specifice, pentru ca am fost la Metro si Carrefour si nu prea am gasit in rafturi uleiuri care sa fie conform standardului VW 507 00 (doar VW 505 00). Multumesc anticipat, si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roger: Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru putin. O singura remarca: nu cred ca o sa fie nevoie sa completezi intre schimburi. Motoarele CR nu prea "papa" ulei. Oricum, nu strica sa ai 1L la tine pt orice eventualitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Poate sa-mi spuna cineva daca merita sau nu investitia intr-un ulei Castrol Edge TD 5W-40 pentru un motor non PD (ALH, 1.9 TDI)?

Intreb asta din doua motive:

a) Castrol Edge TD a fost gandit in special pentru motoare PD.

b) Este mai scump decat Castrol Magnatec Diesel de exemplu.

Si lamuriti-ma si pe mine cu ambalajele astea de 4 si 5 Litri despre care s-a tot vorbit anterior. Care sunt originale/importate/sigure si care nu, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Castrol Edge TD 5W40 respecta norma VW 505.00 care a pentru motarele TDI nonPD

2) E normal, e un ulei mai performant.

Cele de 5 litri de obicei sunt aduse in portbagaj din Germania. In Romania distribuitorii oficiali Castrol aduc doar in ambalaje de 4 si 1 litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hiro, esti sigur de ceea ce spui? Eu am luat de la un magazin de piese auto care nu pare sa le aduca in portbagaj din Germania si era la 5l. Chiar nu aduc si in Romania la 5l. E adevarat, intr-un alt magazin am vazut la bidoane de 4l si 1l. Dar primul magazin pare mult mai serios si arata mai bine. Al doilea e o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!