Jump to content

Castrol Edge


Calinutz
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cat e de bun uleiul Castrol Edge ? Mentionez ca am motor 1.9 TDI AXR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hiro

    14

  • Alextz

    11

  • volnick1986

    10

  • Calinutz

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pt ca am un prieten in germania si l-am rugat sa imi cumpere ulei 505.01 si a zis ca doar dintr-ala a gasit la un pret mic... si intrebam daca stie cineva ceva despre el. Acum folosesc Castrol GTX parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult ! M-am mai lamurit! O sa merg cu EDGE TURBO DIESEL 5W-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu niste informatii suplimentare Despre Castrol Edge Turbo Diesel 5W40:

Aici gasesti informatii suplimentare despre produs, descriere, specificatii, fisa tehnica si bineinteles pretul.

http://www.oilshop.ro/catalog/product_info...oducts_id=11746

http://www.oilshop.ro/catalog/product_info...oducts_id=11747

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa in germania ca o sa plec si eu peste cateva saptamani, sa stiu ca poate mai iau pentru niste prieteni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 L = 54 Euro, dar nu stiu exact de la ce magazin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici pe oilshop nu pare scump, eram azi pe punctul de a da 72 de roni pe un litru de Castrol Longlife III SLX ca sa completez. Pana la urma am avut noroc cu un coleg care mai avea putin ulei tot cu norma 505.01.

Daca e 54 de euro, grija mare ca e mai ieftin pe oilshop :P. Nu vreau sa fac reclama dar.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ... e tot cam pe acolo pretul! Oricum produsul e cumparat deja nu mai am ce sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hyper. Cum fac sa ajunga si la mine un bidon de ulei ? Se trimit prin posta ? Cat costa sa ajunga la Brasov :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va recomand situl www.oilshop.ro

este un configurator foarte frumos

in care dupa anul si motorul masinii

baietii iti recomanda uleiurile cele mai bune ptr masina voastra

aruncati un ochi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hyper. Cum fac sa ajunga si la mine un bidon de ulei ? Se trimit prin posta ? Cat costa sa ajunga la Brasov :)

Ca sa nu fim off-topic iti raspund pe topicul legat de www.oilshop.ro din sectiunea de Anunuturi online/oferte extinse.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ceva on topic, citat din fisa tehnica de la Castrol Edge 5W-30

EDGE 5W-30 a fost dezvoltat de Castrol in cooperare cu Grupul VW (VAG). Aces ulei aduce standarde noi in industirie, cu privinta la curatenia motorului, astfel reducand emisiile si contribuind la menajarea mediului inconjurator.

Tehnologia din acest ulei reduce depunerile pe termen lung si astfel prelungeste viata filtrului de particule diesel (DPF).

Castrol EDGE 5W-30 este potrivit in mod egal pentru motoare pe benzina sau motorina la care sunt cerute specificatiile: VW 504 00 si 507 00. In plus Castrol a reusit sa includa in acest ulei si specificatiile celor mai multe motoare VW din generatiile anterioare, facand uleiul potrivit atat pentru motoarele noi cat si cele mai vechi.

Pe langa propietatile de curatere, tehnologia antiuzura din EDGE 5W-30 ofera o protectie eficienta a motoarelor moderne FSI, TDI si alte motoare cu turbosuflanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un ulei nou. Ce inteleg ei prin tehnologie noua antiuzura vreau sa stiu. Toate uleiurile de motor au proprietati anticorozive date de aditivii anticoroziune ce intra in componenta lor. Nu contesc calitatea Castrol, dar ce inteleg ei prin protectie eficienta vreau sa stiu, si mai vreau sa stiu cum prelungeste viata filtrului. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca EDGE este doar o chestiune de marketing. Cred ca uleiul este acelasi, doar cu alta eticheta...

Hyper, am si eu o nelamurire. Acest ulei este pentru motoarele Turbo Diesel, dupa cum ne spune si eticheta: Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40.

In schimb are in specificatii aprobare VW 502.00, iar din cate stiu eu aceasta aprobare este pentru benzina.

Gresesc eu? Ce parere ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danike Pai vezi ca sunt 2 tipuri de ulei CASTROL EDGE special pt benzina care respecta standardul de care vorbeai si cel pe motorina care respecta 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca EDGE este doar o chestiune de marketing. Cred ca uleiul este acelasi, doar cu alta eticheta...

Ca la orice produs nou, e si o doza buna de marketing. Dar in acest caz chiar au imbunatatit si formula, nu au redenumit pur si simplu vechile produse.

Hyper, am si eu o nelamurire. Acest ulei este pentru motoarele Turbo Diesel, dupa cum ne spune si eticheta: Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40.

In schimb are in specificatii aprobare VW 502.00, iar din cate stiu eu aceasta aprobare este pentru benzina.

Gresesc eu? Ce parere ai?

Acest ulei coprespunde aprobarilor: VW 505 01/ VW 505 00 / VW 502 00, primele doau aprobari merg pe dieseluri.

Intr-adevar 502.00 e pentru motoare pe benzina folosite in conditii grele de exploatare.

Nu e ceva neobisnuit ca un ulei sa fie bun si pentru motoare diesel si motoare pe benzina.

Doar ca acest ulei este optimizat pentru motoare turbo diesel.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danike Pai vezi ca sunt 2 tipuri de ulei CASTROL EDGE special pt benzina care respecta standardul de care vorbeai si cel pe motorina care respecta 505.01.
de acord cu tine, dar parerea mea e ca norma 502.00 nu are ce cauta pe TuRbo Diesel. Eu am masina pe benzina si fara turbina....
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danike Pai vezi ca sunt 2 tipuri de ulei CASTROL EDGE special pt benzina care respecta standardul de care vorbeai si cel pe motorina care respecta 505.01.

Ca sa eliminam orice confuzie, Castrol Edge reprezinta o gama de produse ce contine mai multe uleiuri:

  • EDGE 0W-30 Aprobari: VW 502 00/503 01/505 00 In special pentru benzinarele cu motoare tari.
  • EDGE 5W-30 Aprobari: VW 504 00/507 00, In special pentru benzinare FSI TSI si diesel TDI PD DPF.
  • EDGE Turbo Diesel 5W-40 Aprobari: VW 505 01/505 00/502 00, In special pentru motoare TDI PD si TDI simplu.
  • EDGE Turbo Diesel 0W-30 Aprobari: VW 505 00/502 00, Pentru TDI non-PD.
  • Si altele gen EDGE Sport 0W-40, EDGE 10W-60 care sunt pentru motorare BMW inclusiv clasa M, Z8, Porsche, MB, etc.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EDGE 0w-30 nu are aprobare 506.00 sau 506.01?

Iar EDGE 5w-30 se poate folosi in special la TDI PD cu DPF. De fapt este unicul ulei acceptat pentru acest tip de motor.Oricum 507.00 contine 506.01,506.00 si 505.01/505.00 si atunci este bun pentru orice TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fisa tehnica de la EDGE 0w-30 nu figureaza 506.00 sau 506.01.

Observatia ta legata de 5W-30 eeste absolut corecta, am editat mai sus ca sa se reflecte ceea ce ai spus.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de acest ulei Castrol Edge 5W-40 cu specificatia 505.01 pentru Turbodiesel, a pus careva in in motoare PD? (sau a aparut de prea putin timp!) si daca da, cum se comporta?

Pretul este foarte bun, chiar bate Mobil.

Asteptam opinii de la utilizatorii acestui ulei sa vedem daca merita pentru PD-urile noastre pretentioase :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge a fost lansat pe plan mondial in toamna anului 2005, deci are ceva vechime deja. E adevarat ca la noi a ajuns ceva mai tarziu,

Ca fapt divers: In activitatea de cercetare & dezvoltare al gamei de uleiuri Edge, Castrol a investit 20 de milioane de dolari.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa bag ,ca deja l-am cumparat ! Va tin la curent !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!