Jump to content

Castrol Edge


Calinutz
 Share

Postare recomandată

Doar atat? Cred ca mai revizuim putin cifrele. Ai cumva un link?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hiro

    14

  • Alextz

    11

  • volnick1986

    10

  • Calinutz

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Castrol has launched a new range of synthetic engine oils in the UK. The new Castrol 'Edge' range is the product of more than GBP10 million in research and development over three years."

1 GPB = aprox 2 USD

Atentie, e vorba doar de cercetare si dezvoltare, nu de productie & marketing.

Linkul aici.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu stiu eu exact costurile dar pentru o industrie cum e cea a lubrifiantilor auto mi se pare o suma infima. Mersi de info.

Ar fi interesant sa vedem de cate ori s-a bagat mai mult in marketing :beerchug:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa eliminam orice confuzie, Castrol Edge reprezinta o gama de produse ce contine mai multe uleiuri:
  • EDGE 0W-30 Aprobari: VW 502 00/503 01/505 00 In special pentru benzinarele cu motoare tari
  • EDGE 5W-30 Aprobari: VW 504 00/507 00, In special pentru benzinare FSI TSI si diesel TDI PD DPF
  • EDGE Turbo Diesel 5W-40 Aprobari: VW 505 01/505 00/502 00, In special pentru motoare TDI PD si TDI simplu
  • EDGE Turbo Diesel 0W-30 Aprobari: VW 505 00/502 00, Pentru TDI non-PD.
  • Si altele gen EDGE Sport 0W-40, EDGE 10W-60 care sunt pentru motorare BMW inclusiv clasa M, Z8, Porsche, MB, etc.

Eu nu eram confuz deloc, doar ca nu pot accepta ca norma 502.00, care este pentru benzina, sa apara pe un ulei pe care producatorul il recomanda clar motoarelor turbo diesel PD

Edge 5W-30 504.00/ 507.00 il inlocuieste pe LongLife III, care la randul sau a inlocuit pe LongLife II ?

Nu vad nici un ulei EDGE cu norma 503.00 LL sau alternativa nonLL 5W40 pentru benzina.

Fac toate afirmatiile astea din punct de vedere al masinii mele, care nu se regaseste in Castrol EDGE, din pacate sau din fericire ;) .........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe uleiui merg si pe benzinare si pe dieseluri, nu e nici o contradictie din asta. Faptul ca au numit intr-un fel produsul, e o chestiune de marketing.

Pentru motorul tau ghidul de produse de la Castrol recomanda Edge 5W30, atat pentru QG0 cat si pentru QG1.

Acuma daca e din fericire sau din pacate, vei stii doar dupa ce incerci ;)

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice motor care poate folosi 505.00 sau 505.01 poate folosi si 507.00. Configuratorul da rezultate corecte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice motor care poate folosi 505.00 sau 505.01 poate folosi si 507.00. Configuratorul da rezultate corecte!
cu mentiunea ca 507.00 este LongLife
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva daca Castrol Edge e Long Life? Mecanicul asa mi-a zis ca pot sa ma duc linistit 25000 km cu el. Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza ce varianta ai pus. Exista si Castrol Edge 507.00. Dar eu nu ti-as recomanda sa-l folosesti in mod LL fara a avea senzorul de calitate activ. Uleiul te tine intre 15.000km si maxim 50.000km, conteaza cum mergi.

Eu daca nu as avea senzor de calitate l-as schimba la 15.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza ce varianta ai pus. Exista si Castrol Edge 507.00. Dar eu nu ti-as recomanda sa-l folosesti in mod LL fara a avea senzorul de calitate activ. Uleiul te tine intre 15.000km si maxim 50.000km, conteaza cum mergi.

Eu daca nu as avea senzor de calitate l-as schimba la 15.000km.

Asa ma gandeam si eu. Il voi schimba la 15000 chiar daca e LL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si eu vreau sa bag EDGE 5W-40 norma 505.01. Am un A4 1.9 TDI 96kW din 2003. din pacate, inca nu stiu prea multe despre motor, poate ma ajuta cineva. e cu PD, DPF? habar n-am... rusine mie :rolleyes:

inca o intrebare... cum se reseteaza sau pe ce baza functioneaa butonul acela din bord care iti spune peste cati km sa mergi la service? e un buton cu o cheie pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

intre timp m-am mai documentat. azi ma duc sa cumpar un bidon de 5L de castrol edge 5W-40. aici apare o mica nelamurire. la noi se gaseste si la bidon de 4L si de 5L. cica cel de 5L ar fi varianta nemteasca. am cautat pe net, si intr-adevar in germania se gaseste in variante de 1, 5 si 60L, nicidecum de 4L. voi ce stiti despre treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul tau este PD si intradevar uleiul ales este bun http://www.oilshop.ro/catalog/product_info...oducts_id=11747 .Cat despre uleiul din germania, mi-a cumparat un prieten, CastrolTXT 505.01 la 9euro litrul :D pe care nu scria made in germania ci made in UE la fel ca si asta de-l gasesti la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am schimbat uleiul. am luat un bidon de 5L dar nu m-am uitat daca scrie made in germany sau nu. am sa ma uit azi si revin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa scrie, "Manufactured in EU". dar totusi, de ce e ambalat la 5L? si ambalajul e identic cu ce am vazut pe site-urile nemtzesti, inschimb cel de 4L doar seamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
intre timp m-am mai documentat. azi ma duc sa cumpar un bidon de 5L de castrol edge 5W-40. aici apare o mica nelamurire. la noi se gaseste si la bidon de 4L si de 5L. cica cel de 5L ar fi varianta nemteasca. am cautat pe net, si intr-adevar in germania se gaseste in variante de 1, 5 si 60L, nicidecum de 4L. voi ce stiti despre treaba asta?

As vrea sa readuc problema in discutie. Sunt in aceeasi dilema ca si colegu.

Mai completez faptul ca pe cel de 5L scrie in germana. Nu stiu exact daca scrie made in...

Am luat deja Castrol EDGE 1L 505.01 pentru completare pe care scrie tot in germana, iar acum nu stiu ce sa iau pentru schimbul de ulei.

Exista vreo dovada clara ca e (sau nu e) o diferenta intre uleiul ambalat la 4L si cel la 5L cu aceleasi specificatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum tu iti dai seama ce zici? Cum sa fie diferenta intre un ulei la 5l si unul la 4l. E ca si cum ai face schimbul dintr-un bidon de 5l si ai folosi la completare bidoane de 1l...pai nu sunt la fel?

Oricum si eu am cautat Castrol SLX Professional si nicaieri pe el nu scrie nimic in limba romana, nici macar acel colant lipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca te rog sa nu crezi ca sunt tampit :rolleyes: asa nu o sa intelegi ce vreau sa zic.

Incerc sa explic din nou: Cel ambalat la 5L mi-a spus vanzatorul ca este din import, si pe el scrie numai in germana, si are un colant cu instructiuni in romana. Pe cel de 4L care se gaseste pe la toate magazinele la noi, scrie in Engleza, si are instructiuni pe spate in romana incluse pe eticheta lui, nu lipite ulterior. Nu intrebam diferenta intre 4 si 5 l, ci intre cel importat direct din germania pe care scrie in germana (care e ambalat la 5L) si cel care e defapt pentru piata din romania si pe care scrie in engleza (ambalat la 4L).

M-am facut inteles? Daca nu, am sa renunt la "curiozitate"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este extrem de logic ce intrebi tu, dar eu iti raspund exact la fel de logic. Trebuie sa intelegi ca atunci cand un producator de talia Castrol lanseaza un brand ca EDGE se asigura ca oriunde este produs este exact la fel. Este doar o diferenta de ambalaj la fel cum poate fi si la Castrol Longlife II care in State se numeste Castrol TopUP II.

La fel ti-am zis ca am si eu aceeasi problema cu SLX Professional ca nu scrie deloc in limba romana pe el dar se gaseste la service-urile de dealer. Ce sa inteleg ca le aduc ei pe sub mana? Nici vorba...

LE: Am fost la un magazin din BZ care se credeau distribuitori de Castrol (si aveau multe modele , si mi-au zis ca ei pot aduce Professional SLX dar doar la butoi, iar cand le-am aratat cutia de 1L s-au uitat chioras la mine si nu m-au crezut ca e luata din Romania). In vanzatorii de ulei (daca nu sunt importatori oficiali sau chiar oameni care se pricep) nu am nici un fel de incredere, din moment ce multi dintre ei inainte vindeau piulite sau suruburi in piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci o sa ma uit sa fie doar un pret mai bun.. pentru ca avand deja 1L nu are rost sa iau la 5L, decat daca diferenta de pret e foarte mica. Totusi eu gandesc mai prost, si asa cum motorina de acelasi tip de la 2 statii petrom din acelasi oras difera.. si merge masina mult mai prost, asa si un ulei fabricat in 2 locuri ar putea sa fie altfel.. :Driver: cand mai te gandesti ca vorbim de tara noastra draga.. Romania, totul e posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu de crezi atunci ca uleiul adus din Germania pe cai nu tocmai stiute este mai bun? Adica daca vine cineva cu o canistra cu motorina la brat si zice ca este din Germania e automat mai buna ca cea din Romania din surse cunoscute?

Eu ce intreb aici...esti sigur de provenienta acelui ulei? Daca da si tu crezi ca este mai bun..poti sa-l cumperi ca pana la urma tot pe riscul tau mergi in ambele cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus la masina mea acest tip de ulei si am avut aceeasi nelamurire legata de bidonul de 4l sau 5l.

Din ce am observat eu bidonele de 4 l erau mai vechi pe stoc si aveau un pret mai convenabil insa eticheta nu era identica cu cel de 5 l ,acesta avea in colt si emblema vw la fel cu cel de 1l. Bineinteles ca vinzatorii isi lauda fiecare uleiul lui la cel de 5l imi arata ca scrie "hamburg' undeva pe eticheta, dar mai jos tot made ue scria.

Pina la urma am luat de 5l ca sa-mi ramina de completare daca e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La magazinul din Brasov unde am gasit eu, are decat de 5L, si are emblema de VW. Prin altele, am gasit de 4L, dar fara emblema. Deci exact invers.. :Driver:

Pana la urma e o loterie si cu uleiul .. pana acum am avut Castrol Txt, si am zis sa raman pe linia asta.. dar nu se mai fabrica, si oricum am inteles ca ala nu era full sintetic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TXT 505.01 este full sintetic dar TXT pentru 505.00 nu era full sintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!