Jump to content

Castrol Edge


Calinutz
 Share

Postare recomandată

Castrol EDGE 5W40, NU Castrol EDGE Turbo Diesel pentru PD. M-am uitat pe oilmag si oilshop dar nu au ce caut eu.

http://4.bp.blogspot.com/-146OCnwTDOo/TbqlR1PLa5I/AAAAAAAAAbQ/Lo4CITaU0ZM/s1600/ulei_motor_Castrol_edge_5w-40.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hiro

    14

  • Alextz

    11

  • volnick1986

    10

  • Calinutz

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...

Salut, cine stie daca pot sa pun si eu uleiul asta in tsi 140 cp ? multumesc

post-21593-0-16241200-1332770874_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, daca cineva stie ca nu e bun va rog sa ziceti, sambata il torn si vreau sa fiu sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 TSI necesita normele 502.00 (intervale fixe de revizie - 1 an sau 15.000 km) sau 504.00 (intervale variabile de revizie... 2 ani sau 30.000 km)... deci e potrivit uleiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, l-am pus vad ca suna impecabil motorul, sa vedem pana cand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana pe la vreo 10000km dupa aceea incepe sa-l arda si creste consumul,cel putin asa am observat la mine.Cam toate uleiurile dupa acest nr de km.cam pierd din proprietati, se depreciaza si motorul devine putin mai zgomotos in ralanti.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

A mai cumparat cineva de pe oilmag.ro?

Sunt ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei

Am intrat si eu in lumea posesorilor de VW. Am cumparat un VW JETTA 1,9 TDI PD 105 CP cu filtru de particule. Pentru siguranta mea am vrut sa scchimbat toate filtrele si uleiul. Am comandat totul on line de la www.lumea-auto.ro. Preturi bune. Problema a fost ca am cumparat (si la recomandarea celor de la lumea-auto) ulei CASTROL EDGE 5W40 Turbo Diesel. Am ajuns la service pentru schimbarea uleiului si a filtrelor dar mecanicul mi-a zis ca uleiul cumparat nu este recomandat pentru motoarele cu PDF si ca trebuie CASTROL EDGE 5W30. Ceea ce am si facut. Am cumparat 5W30. Vad ca multi ati pus si 5W40. Care este recomandat? De unde am cumparat uleiul 5W30 mi-au spus ca si 5W40 este bun dar mai tarziu, adica dupa 100.000 km. Masina are acum 65.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cele cu DPF trebuie 5w30 in cazul Castrol si in rest orice ulei care indeplineste norma 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!