Jump to content

Castrol Edge


Calinutz
 Share

Postare recomandată

@Snake CMC23 - Dupa sirul de cifre "stantate" pe bidon poti identifica tara de origine a bidonului si data fabicatiei(cum dupa VIN code iti poti identifica masina). Acum intrebarea este daca bidoanele se fac in aceeasi loc ca si uleiul sau se fac unde se ambaleaza uleiul sau se fac in Honolulu si se importa gata facute. Eu cred ca foarte putine uleiuri se ambaleaza unde se produc. Sa nu credeti ca fiecare Brand de ulei are rafinarie proprie, sunt fabrici rafinarii care produc pentru mai multe companii uleiuri dupa reteta clientului.

@Maniax - 5W 40 este doar indicele de vascozitate, in rest fiind astea uleiuri sintetice au un material de baza la care se adauga diferiti aditivi

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hiro

    14

  • Alextz

    11

  • volnick1986

    10

  • Calinutz

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Snake CMC23 , am atasat o poza cu un bidon de Castrol Edge pt PD. In dreapta jos scrie pe eticheta "manufactured in the eu", iar imediat sub eticheta e stantat un cod si o data.

Asta care-l am eu, e facut in Belgia pt ca apare"BE02"

post-10390-1237552284_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dupa codul de bare tot Belgia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe al meu e trecut asa:

28.11.2008

C8011441

....si codul de bare: 4008177052606.

Si la fel scrie pe el manufactured in the EU !

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a lamurit si la tine: e facut in Germania pentru ca ai prefixul codului de bare 400.

Multumesc CristiN pentru link-ul asta: http://www.activebarcode.com/codes/ean13_l...erpraefixe.html

Multumesc mult pentru raspuns.

Astazi am facut revizia.....astept comportamentul :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, stie cineva unde poti gasi Castrol EDGE TURBO DIESEL la bidon de 5 litri in Bucuresti? merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Dar daca comanzi aici http://www.uleidemotor.com/ si in 24 de ore il ai acasa nu e bine ? La 187 de lei/bidon 5 litri mai greu sa gasesti asa oferta.

E made in germany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe intrebari cu privire la norma VW. O lamurire sper sa aduc si eu cu aceasta ocazie: norma 507.00 este norma unificata VW care cuprinde toate normele precedente, incepand cu anul 2008. Adica, au facut un ulei pentru toate motoarele, nu mai exista ca este pentru PD sau pentru nonPD. O singura exceptie este, la motoarele V10 TDI care aveau in 2008 recomandarea de a folosi tot 506.01. Nu mai stiu acum daca mai este valabila, insa pe www.tdiforum.com gasiti toate explicatiile cu privire la treaba asta, inclusiv de ce e mai bun 507.00 decat precedentele (e mai nou logic..)

Sincer, sfat pentru forumisti, daca pe ulei scrie 507.00 , pune cu incredere ca nu se strica si e in norme. Eu am sunat la VW la noi, in 2008 cand a aparut norma si mi-au confirmat ca este asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Castrol EDGE Sport 10W-60 , si il schimb la 15.000 de km ... aveti idee, e bine ? Am citit urmatoarele despre el :

Vascozitate: SAE 10W-60

Performante: ACEA A3/B3/B4, API SL/CF

Castrol EDGE Sport 10W-60 e un produs potrivit si pentru motoarele supuse la efort extrem pentru o gama larga de motoare cu performante sportive. Acest ulei a fost testat pe motoare de curse si asigura protectie in conditii de utilizare grele si fierbinti.

Castrol EDGE Sport 10W-60 este potrivit pentru vehicule cu tuning si peformante ridicate.

Masina mea are motorul V6 2.5TDI 155Cp (resoftat la 190Cp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

Am vazut de curand filmul fast and furios 4. Pana si ei puneau in motor castrol edge. Deci clar e un ulei bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...mda, atunci cu siguranta e bun castrolul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut oameni buni,

Azi mi-a sosit uleiul pt masina. Am comandat de pe oilshop, Castrol edge 5 W 90 Turbo Diesel 5 L cu 177 lei. Eu zic ca e destul de convenabil, am mai comandat si ulai pt cutie. Am dorit tot Castrol, TAF-X, dar nu ami aveau pe stoc si mi-au oferit Mobilube SHC la un pret mai convenabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu o nelamurire. Vreau sa fac schimbul de ulei si m-am oprit la castrol edge 5w-40 insa spre rusinea mea nu stiu daca

masina mea are popma duse sau nu. Mentionez ca am un vw bora, 2001, 110 cp...

O alta rugaminte...am inteles ca difera calitatea deci mi-ati putea recomanda un loc in galati de unde sa iau acest ulei

importat din germania ..... Paste fericit!

Modificat de Duicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu motoarele de 90 si 110 nu sunt PD. pentru mai multa siguranta spune-ne codul de motor, cel din 3 litere depe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la tipul motorului, in certificat e: ASV

Daca nu e acesta spune-mi exact unde-l gasesc pe masina sa ma uit. Multumesc

Modificat de Duicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • 7 months later...

Am cumparat si eu uleiul, in vederea schimbarii, caastrol edge 5w40 505,01 la 36 lei litrul. Codul de bare incepe cu 400, deci e fabricat in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, treb sa sch uleiul la masina din semnatura. Fostul proprietar a bagat Castrol Edge 5w40, masina are 107000 km , ce stiu este ca un motor dupa ce sare de 100 000 km , ii treb 10w 40, la Castrol nu exista decat acel Magnatec de 10w40,...... ce ulei imi recomandati intre cele 2 la nr de km care o are masina??? Ms anticipat.

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

rata la masina ta 10w 40 ? nu cred.

mai verifica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristianionut : Tu zici sa mg in continuare cu 5w40??? Eu asa stiam , daca un motor sare de 100 mii km i se pune 10w40. Si as verifica , dar UNDE si CE sa verific??? Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa bagi orice ulei care are norma 505 01. Eu am 140.000 de km si tot 5w40 bag. Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rata

si ce are ca are peste 100 mii si pui in continuare 5w40? pui 10W40 peste 100mii daca motorul e uzat si consuma ulei de la 800ml in sus, altfel nu are justificare sa treci de la 5W40 la 10W40, mai ales la clima de la noi.

5W40-ul la temperaturi joase protejeaza mai bine motorul decat 10W40. In plus iti trebuie fullsyn, iar majoritatea 10W40 sunt semi-syn.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamuriti-ma, va rog, ca sunt in ceata :P Eu stiu ca cel de 10w40 este mai gros ca vascozitate si un motor daca sare de 100 mii km, apare si uzura..........Vechiul proprietar mi-a spus ca nu consuma ulei dar........stiu ca Vw , in general , consuma, la 5000km completezi cu 100 ml, corect???...........nici nu stiu daca are km reali , am masina de o luna, are in bord 107000 km , din 2005, am facut eu un calcul teoretic si c-am ar iesi km ..........dar , naiba stie. Treaba cu fullsyn, nu ma pricep. Poti fi mai explicit si cat mai multe detalii, ms anticipat ptr intelegere. Orice parere sau critica conteaza ptr mine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!