Jump to content

Rezervor lichid spalare parbriz - probleme


Lucky
 Share

Postare recomandată

Mda, nici frecat de ceva. Din imaginea asta... 

Screenshot_20210713_160202_com.android.chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut - postez si eu aici pt al meu Golf 5 2008 1.6 MPI .. intrucat problema e foarte similara si nu am gasit topic dedicat acolo.

S-a intamplat sa folosesc (fara sa stiu) lichid de parbriz diluat cu apa in toiul iernii.. ei bine, in mod cert nu a functionat - am constatat cand era mai frig o mic strat de gheata (ce il puteam sparge cu degetul) in gura de incarcare cu lichid. Cand s-a facut mai cald am zis sa incerc sa vad ce si cum functioneaza :

- pe parbriz totul e ok.. arunca lichid - functioneaza.

- la luneta insa nu ajunge nimic si am constatat cu ajutorul pasagerului (in mers) ca la actionarea comenzii de spalare luneta curge de sub torpedou lichid. Ce parere aveti?

- am incercat sa golesc cat pot de mult din vechiul lichid, am mai completat putin cu lichid -20grade sa fiu convins ca ce a ramas nu ingheata pe acolo.

 

Ce imi recomandati? multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa si vezi daca nu e sarit din cupla furtunasul sau spart

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin - unde ar trebui sa vad? nu ma prea pricep dar ma pot uita daca e totusi la indemana..

o schita/poza ceva exista? imi inchipui ca e un furtun care merge pana in spate prin dreptul torpedoului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coboara prin pillar dreapta pasager (ornament stalp picioare pasager), mocheta, etc. Pe acolo te desfaci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci spui ca n-ar fi chiar de service interventia.. desi daca furtunul e spart(cum presupun) va trebui inlocuit.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista diverse kituri originale de reparatie, cuple, furtunas, etc.

Desfa liniștit  , cred ca te vei descurca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, F l o r i n said:

Coboara prin pillar dreapta pasager (ornament stalp picioare pasager), mocheta, etc. Pe acolo te desfaci. 

Sigur?

deoarece la octavia 2 furtunul traveseaza bordul si iese in haion prin mansonul din stanga, nu prin dreapta. LA b7 este in dreapta. Nu sunt sigur la G5 pe unde e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sigur.

 

La golf 5, 6, passat b6, b7...iese prin dreapta.

Mai jos poze cu burduful de pe stanga, la Golf 5...doar cablajul buclucas.

Screenshot_20220212-105457_Chrome.jpg

Screenshot_20220212-105433_Chrome.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi Florin! exista niste denumiri mai specifice pentru acest furtunas sau ce trebuie desfacut/pana unde?

Voi apela la o persoana mai dibace dar sa stiu si ce ii cer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa desfaci in zona respectiva si constati. Greu de zis din telefon ce si pana unde. 

La ce te referi prin denumiri specifice? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la kit-urile acelea originale.. furtune etc. Nu stiu nici cum ma pot convinge ca-s originale in epoca chinezismelor.

Nu stiu cum iti dai seama efectiv ca-i fisurat.. ca n-o fi gaura de un deget.. ma gandesc ca simpla inlocuire ar garanta intrutotul un rezultat optimist.

Cat crezi ca mi-ar lua/ar trebui sa imi ia un service pentru asemenea procedura? Crezi ca ar putea rezolva in 2-3h fara sa las masina acolo ?

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aigur se rezolva. Legat de costuri....depinde de ora de manopera, cat se lucrează, etc.

Kitul care se compune...nu e stock. Se comanda separat, vine in cateva zile, au codurile vw pe pungi...etc....dar pana la urma e un furtun. 

Vb de el de cateva zile....era timp suficient sa verifici ce e acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,curge lichidul pe la acele îmbinări care se cuplează la pompa,am impresia ca s au lărgit.

Este vb despre un golf 4.

Aveți idee cum pot remedia?,

Merge sa le exclud și sa îmbin direct acel furtun în stutul pompei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceeaşi problemă (sistemul este la fel şi la lupo). Am schimbat pompa pentru că îmi curgea lichidul prin ea (cred că s-a dus garnitura de pe axul motoraşului) şi acum curge pe la îmbinările alea. Am încercat cu silicon dar tot nu ţine. Mă gândeam să le îmbin cu un furtunaş de combustibil, dar sunt diametre diferite şi nici nu prea este loc din cauza corpului rezervorului. Vezi prima dată dacă nu cumva curge din pompă (pompa originală are un orificiu, cred că special făcut dacă lichidul trece de garnitură să nu ajungă în mufă, văd că asta Topran nu are orificiul acela)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe graba și cu ce am găsit prin casa.am scos racordurile din capătul furtunului și a ieșit ce se vede în poza.

Pe aici nu va mai curge,dacă totuși vad ca scade nivelul și este umed în zona atunci clar este corpul pompei.

3FB05481-9850-4A12-AA55-6F79350FC7CF.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa este uzata,curge lichidul din ea,mâine vine una noua cu numai 33 lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut târziu postarea ta, voiam să-ţi spun că puteai testa asta cu rezervorul demontat, dacă puneai apă în el vedeai imediat cum începe să curgă prin orificiul ăla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!