Jump to content

Rezervor lichid spalare parbriz - probleme


Lucky
 Share

Postare recomandată

vezi cum sta treaba.... eu zic ca e de la altceva, dar vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Stie cineva unde pot gasi si eu un vas pentru lichid de spalat parbriz de passat 3c / b6 ?

Sau poate are un coleg de forum unul care nu are ce face cu el .

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai...la magazin sau in dezmembrari.

daca e coleg ce nu are ce face cu el, posteaza in aria Donatii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intereseaza sa doneze cineva .

Ma intereseaza sa cumpar ca am lovit ieri un caine si mi sa spart grila de la proiectorul din dreapta si vasul de lichid de parbriz .

Noroc ca am tras de volan si a intrat dulaul mai mult in coltul din dreapta fata a barii ca daca nu-l evitam cat de cat al luam in plin si faceam alta istorie cu radiatoare si alte chestii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vasul este format din 2 bucati(superior si inferior) cu un cost de circa 200 lei bucata.Trebuie vazut care din cele 2 este spart si apoi iti achizitionezi ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sal, ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie. La un Golf IV variant, la actionarea pompei de stropit pe spate, apa nu ajunge pe luneta ci se scurge sub rezervor. Banuiesc ca e ceva furtunas care iese din el. Cum se demonteaza sau cum ajung sub el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E desris pe forum, cauta. Sunt de pe tel si nu stau sa iti caut link.

A sarit furtunul dintr-o imbinare, se desface capitonajul hayonului sau/si stalp dreapta (sper ca retin bine si e dreapta) si urmaresti traseul furtunului. Are imbinare in motor, deasupra stopului 3 de frana si la stalp apoi merge spre fata la pompa.

La demontat sunt cleme, mai putin cele 2 suruburi din manerele interioare hayon.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns.

cred ca m am exprimat gresit. apa curge sub rezervorul ( bidon ) cu lichid de parbriz. undeva la roata dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa in cazul asta verifica garnitura (pompa si senzor nive - daca exista). Daca apa curge doar cand actionezi maneta, garnitura iese din schema si buba e pe furtun. Vezi conexiunea cu pompa (pozitia e cam incomoda, eu am scos filtrul de motorina cand am scos rezervorul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna! Imi poate spune cineva cum se poate demonta rezervorul de lichid de parbriz de 5,5 l? Varianta cu dat spoilerul si farul jos am incercat-o, dar nu am reusit. Am schimbat inclusiv garnitura de la motoras si tot am pierderi de lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da bara, farul, rezervorul de servo, filtrul de motorina si iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut am si eu o problema cu spalatorul de parbriz, stergatoarele merg dar nu mai stropeste absolut deloc pompa... Am verificat siguranta din panoul din bord si este buna, am fost cu masina la mecanic mi-a verificat cu aparatul de masura mufa din capatul pompei si era buna si aia.....  Azi am probat 2 pompite noi de la piese auto, de la 2 producatori diferiti si nu a mers niciuna, in sensul ca am stat atent si am ascultat in timp ce actionam pompa dar nu se auzea nimic nici un bazait semn ca "ar da" sa invarta ceva acolo...

  

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti curge pe sub masina? E posibil sa fie undeva pe traseu infundat furtunul ce duce la duze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot cred ca e cablajul (firele) sau maneta, incearca inca o verificare la un electrician, am impresia ca nu a verificat bine.

Nici pe luneta nu a mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub masina nu curge nimic, totusi am sa verific azi furtunul ce duce la duze sa elimin si varianta asta...

Pe luneta nu am stergator ( e berlina ). O sa caut si un alt electrician sa fac din nou o verificare pt ca si eu banuiesc ca ar fi din partea electrica, posibil chiar maneta. Va anunt cand ii dau de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat,   aveam scurt pe unul din firele de la mufa motorasului. I-am facut masa direct pe blocul motor ( am incercat si pe caroserie dar acolo nu aveam masa ) si acum merge motorasul mai bine ca niciodata.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La Bora din semnaura, vasul de 3 litrii e greu de inlocuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU , e destul de usor. DAr daca vrei sa-l inocuiesti cu cel de 5.5 litri e mai complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

 

Am o problema cu rezervorul de lichid de parbriz , il am pe cel de 5,5 litri , cred ca e crapat chiar pe fund , pentru ca tot pierd lichid , am verificat imbinarea furtunelor , am schimbat garnitura pompei si tot pierde , rugamintea mea era daca are cineva o schita pentru  demontarea lui .

 

Multumesc, o seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da bara jos si se scoate vasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si farul,filtrul de motorina si am impresia ca si cel.de servo.destul de nasol de scos din cate retin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
imprevizibil89

Salut e cineva care monteaza /demonteaza  vasul pt lichidul de la parbriz?  In TIMISOARA??? L-am dat eu jos.. Am reparat plasticul unde vine pompita dar ...e cam greu de pus:)) ..nu am presiune nici la spalatoarele de faruri...curge si pe acolo ceva lichid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

unde as gasi furtun pentru instalatia de spalare parbriz, pt ca mi-a cedat la îmbinarea cu capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Am si eu o problema cu furtunul  de la instalatia de spalare a parbrizului. Am o bucata fisurata de vreo 5 cm, la vedere, si am inteles ca o pot repara dupa ce tai bucata aia de furtun si apoi pun unu nou, prins cu coliere Intrebarea mea este care este diametrul furtunului, ca sa stiu sa iau cu o idee mai mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Dificil de scos bidonul asta mare. Deci cea verticală este probabil pompa spate deoarece era putrezita la propriu si imi curgea pe lângă ea. Am văzut ca imi da lichid pe parbriz, nu știam ca sunt 2 pompe, asa ca o sa pun silicon in locaș și pana găsesc una buna la dezmembrări o sa merg asa cu ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!