Jump to content

Rezervor lichid spalare parbriz - probleme


Lucky
 Share

Postare recomandată

eu stiu ca este o singura pompa pt parbriz-luneta.

cel putin asa aveam la break (fara spalator far).

vezi ca una noua nu e asa scumpa incat sa iei una veche din dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este una singura pt parbriz și luneta. A doua este pt spălător faruri, cine are asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si pt faruri dar nu merge de 5 ani de cand il am golful si nu le-am folosit. Atunci sa fie cea de faruri defectă de imi curge pe langa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, una pt spălător parbriz și luneta, cealaltă pt faruri. Vezi tu pe langa care pierde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras tare de imbinarea de plastic si până a ieșit.Bine ca nu a trebuit să-l scot. Am pus un dop de silicon sa nu curga lichidul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare. Detin un GOLF 4 cu spalator far si de ceva timp am vazut ca s-a spart pompa. Am fixat-o si am deconectat-o sa nu mai pierd lichid si am observat ca nu imi mai ajunge lichid pe luneta. Furtunele pentru far si pentru luneta sunt legate la aceeasi pompa sau am alta problema la furtunul de la spalatorul de la luneta? Stergatoarele pentru parbriz imi merg cu tot cu lichid, iar pe spate doar stergatorul functioneaza. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica furtunul spalare luneta, in special in partea din spate.

daca masina e hatchback, verifica in burdufele de cauciuc de langa balamale hayon.

vezi si daca ai scurgeri de lichid in portbagaj pe mocheta sau la roata de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, Cosmin2695 said:

Furtunele pentru far si pentru luneta sunt legate la aceeasi pompa

Sunt pompe separate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru spălător faruri și parbriz/luneta? 

Screenshot_20200108_064527_com.android.chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, marius1982.11 said:

nu si la golf 4

una spala far si una spala geamurile fata/spate (ajutata de valve si inversare sens)

era prea complicat sa puna una pt toate 3 "iesirile"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, marius1982.11 said:

nu si la golf 4

Adica, ce nu e si la Golf 4 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca nu e asa... Cu pompe separate pt spălător faruri.... Geamuri... La G4.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/7/2020 at 2:32 PM, Cosmin2695 said:

 Furtunele pentru far si pentru luneta sunt legate la aceeasi pompa sau am alta problema la furtunul de la spalatorul de la luneta?

 

On 1/7/2020 at 2:59 PM, F l o r i n said:

Sunt pompe separate. 

 

5 hours ago, Al Bundy said:

Adica, ce nu e si la Golf 4 ?

 

Am  citit pe doagonala, am crezut ca intreaba de parbriz si luneta daca sunt separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stie cineva daca este normal sa fie balta sub masina in special in partea pasagerului dupa ce folosesc lichidul de parbriz? Este vorba Despre un golf 5 gti…Se face balta La usa pasangerului cat si la Sofer Dar aici mai putin, si bineinteles la spalatoarele de far…Sa fie ceva fisurat? Nu pierd daca nu le folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă este o cantitate de lichid aproximativ egală cu cea aruncată pe parbriz este normal. Să-ţi faci probleme când nu mai curge deloc, înseamnă că ai scurgerile înfundate. Dacă lichidul care ajunge sub maşină este semnificativ mai mare atunci poţi avea ceva pierderi şi ar trebui să se reflecte şi în tăria jetului pe care-l aruncă pe parbriz (slab)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Silviu18,ai furtunul crapat in zona  dintre compartimentul motor si capota(asa a fost la mine),daca deschizi capota si actionezi spalare parbriz ai sa vezi pe unde curge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tudorct o sa verific maine.Ai ceva cod pt furtun ? 🙃😁

Modificat de Silviu18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cod pentru furtun,eu am facut o improvizatie si asa a ramas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, la o bora nu am presiune la lichidul de spalare parbriz (duzele nu sunt infundate) si am lichid la  picioarele pasagerului.

Sigur este furtunasul spart sau o imbinare ceva dar nu-mi explic pe unde ajunge in interior.

Scurgerile nu cred ca sunt infundate pentru ca pe timp de ploaie  aveam balta dar nu am si nici atunci cand o spal.

A mai patit cineva,

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora e variant sau sedan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata ! Am gasit furtunul pur si simplu sectionat, la fel si cele 2 fire de la semnalizarea de pe aripa (nici nu observasem ca nu mergea semnalizarea de pe aripa). Furtunasul stropea direct in filtrul de polen (abitaclu), se vede in poza cum stropea chiar in filtru si lichidul ajungea la picioarele pasagerului prin canalul de ventilatie. 

215338885_497642794800200_5073389377631265214_n.jpg

212626914_175652077883043_250074632319457082_n.jpg

216975096_978324149675523_2107049820841184795_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ros de soricei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza nu pare a fi ros de soricei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!