Jump to content

Timonerie - Cutie De Viteze


Golfer
 Share

Postare recomandată

Si treapta 1 are sincron. Daca vrei sa schimbi doar sincronul de la trepta 2 nu trebuie sa desfaci asa mult. Poti sa schimbi si singur daca tii neaparat, mai greu e de dat jos cutia de pe masina.

Aici este un site interesant despre cutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Golfer

    6

  • I_am_Stealth

    3

  • maryus315

    3

  • unnamed

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pardon codres_ali, marsarierul nu are sincron ...;) . .... Candva nu se punea sincron la 1-a ca nu avea rost, doar plecai de pe loc si nu aveai ce sa sincronizezi, acum poate se pune la toate treptele si la toate modelele.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salutare,

Eu am o problema cu selectarea treptei dorita. In loc de a 1-a dau a 3-a, in a doua intra destul de greu si trebuie "insistat" iar la a 5-a trebuie dat de 2 ori in dreapta inainte de a impinge inainte sa intre sigur. Masina e o Jetta 1.6TD din 1986

Daca se poate sa imi dati cateva idei despre ce ar trebui schimbat v-as fi recunoscator.

cu stima,

maryus315

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai joc la articulatiile timoneriei?ar trebui constatat exact ce, poate scapi numai cu un kit de reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, ai idee cam cat costa acest kit de reparatie ?

cu stima,

Maryus315

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt mk1 , kit nou , a fost 14 lei.

Pt mk2 cred ca nu e departe de suma asta.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_16V KR

eu am schimbat acest kit anut trecut cred k in jur de 35 de lei am dat pe el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa asta se gaseste la noi, de noua?..am cautat la unix , si nu am gasit-o, sau nu ii stiu eu denumirea exact.

post-45527-1270749693_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa asta se gaseste la noi, de noua?..am cautat la unix , si nu am gasit-o, sau nu ii stiu eu denumirea exact.

post-45527-1270749693_thumb.jpg

in mod normal axul nu prea se uzeaza. Joc isi face in bucsele axului (pe 5 bucse am dat 60 Ron, parca). Iar bila mare am facut-o dintr-un polimer mai moale (nu stiu exact cum se numeste, dar in limbaj popular ii zice "varcolan" si este ceva intre polimer si teflon, ca duritate) si bagata pe ax fortat. Am 2 ani de la aceasta operatie si nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus niste cauciucuri dealea pe ce se strang burdufurile casetei de directie, cred ca numai la cea mecanica sunt alea, la servo e direct burduful pe tirant. Merge perfect, nu am deloc joc, am pus vaselina pe la toate articulatiile pacolo, in afata de tijele alea cu nuci in capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un joc destul de mare, o gasesc destul de greu pe a I-a si a II-a, iar in locul acelei bile am vazut ca este un furtun. O sa cumpar kitul ce il gasesc, iar pentru bila aia , o sa vad ce inventez :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_16V KR

eu zic sa mergi la dezmembrari si sa iei una de la un g3 sau ceva si daca are joc strangi putin u-ul ala in care vine si ar trebui sa fie ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

p1100583.th.jpg

A schimbat cineva piesa asta la MK2 ? Vreau sa stiu cum o dau afara de pe skimbator pe cea veche...

Modificat de unnamed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu a schimbat nimeni "bila" aia sa ma ajute si pe mn cu niste detalii ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine (mk3) a trebuit sa dau toata partea de la schimbator jos si iese doar pe sub masina. A trebuit sa desfac si evacuarea ca sa pot sa o scot.

ps. bila si la mine e la fel, presupun ca si restul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci omu. Asta vroiam sa stiu, daca trebuie scoasa pe sub masina sau nu. Sper sa ma descurc.

Multzam inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in ce consta kitul de reparatie pentru timonerie si de unde il pot achizitiona? niste indrumari daca se poate. multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi place ca fac treaba asta dar chiar am nevoie. SUS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul consta in bucsele de plastic/unele cauciuc care vin in gaurile tijelor, cauciucul de pe bulbul metalic....e bine sa le iei codul daca poti de pe etka sau ceva asemanator si sa mergi direct cu codul. Ca cei de la magazin ca de obicei sunt aerieni si prea lenesi ca sa caute. Eu de aia am si renuntat la Bardi si merg la Unix ca pot gasi pesele pe site online la webshop (dupa datele exacte ale masinii) ...si ma duc direct cu codul unix si in 3 minute am luat tot. Asa poti face si tu. Sau sa suni inainte si sa vezi.

post-17896-1282296346_thumb.jpg post-17896-1282296354_thumb.jpg post-17896-1282296368_thumb.jpgpost-17896-1282296377_thumb.jpg

Daca nu te descurci cu site-ul da-mi un PM si vb..

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 2 tije din poza le gasiti sub denumirea de "cap faudi" la unix. Eu am cautat de m-au gasit toti dracii pana le-am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Care v-ati lovit de schimbarea simeringuleui de la selectorul cutiei de viteze ?

Eventual un cod, pret si indicati pentru schimbarea lui.

Multumesc anticipat .

dsc03520n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am mare nev de ajutor....de curand am refacut motorul 1.6 td fost 1.6 d dar sunt probleme la ambreiaj "agata cand apas pedala" daca misc de cablu unde e prins de tija merge perfect de usor dar dupa o utilizare de aprox 15 merge ingrozitor de greu help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am mare nev de ajutor....de curand am refacut motorul 1.6 td fost 1.6 d dar sunt probleme la ambreiaj "agata cand apas pedala" daca misc de cablu unde e prins de tija merge perfect de usor dar dupa o utilizare de aprox 15 merge ingrozitor de greu help

Specifica daca cablul de ambreiaj e nou sau nu.

E posibil ca, acolo la pedala, sa fi scapat o sarmulita din multele.

Iti recomand sa-l scoti (max 5 min cu un prieten la ajutor), si sa-l verifici.

Daca nu are nici o urma de uzura, un spray cu vaselina, bagat pe la un capat , si miscat dute-vino, pana ajunge vaselina in celalalt capat.

Pt orice problema de timonerie, PM , sau mesenger, sau telefon. Sunt trecute toate la profil.

Am schimbat atatea incat am ajuns sa le stiu pe dinafara.

ABSOLUT TOATE PIESELE TIMONERIEI SE GASESC IN COMERT.

Tija aceea de mai sus cu bila este 70 lei.

Plasticul acela de sub tija schimbatorului, se poate inlocui, NUMAI DUPA CE SCOTI CASETA TIMONERIEI AFARA.

Nu e foarte usor, avand in vedere ca la majoritatea MK2 trebuie scoasa si evacuarea.

La golf 1, e mai simplu (dedesupt este un burduf de cauciuc, si nu o cutie ca la mk2) :)

Modificat de Archanghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stiti cumva cum se schimba arcul de pe tija schimbatorului? la mie e rupt si ..ridic de el sa intre treapta 1

cu stima,

maryus315

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!