Jump to content

Modulul confort s-a blocat


ciobi68
 Share

Postare recomandată

Merci de raspuns...problema ar fi ca eu srau in germania si aici nu face nimeni smecherii astia sunt ... in fine atunci ce as putea face sa trimit inapoi modulul si sa imi caut altu sau sa caut pe cineva sa mil programeze cum trebuie??? As putea sa il tr si inspoi de unde lam cumparat pt ca firma mia promis ca imi tr altul dar masina mea este full la dotari si poate imi tr alt modul va merge portbagaju si poate nu va merge trapa sau eu stiu alarma de interior sunt total confuz nush ce varianta sa aleg pt ca un modul nou e 300 eur...scuze pt ortografie dar sunt sofer si am folosit tel in timpul condusului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu gasesti pe acolo pe cineva care sa stie ce si cum sa-l rescrie, atunci varianta este sa cumperi unul care sigur a fost pe o berlina - ca a ta - respectiv Skoda Superb sau Passat B5,5 - unul care sa aibe codul 1C0 959 799x

 

daca e de pe Variant (Passat), Golf, Octavia 1 - trebuie modificat soft-ul.

 

in rest, te intereseaza sa fie de berlina, geamuri electrice cate ai tu (4 banuiesc), receptie telecomanda au toate de la Passat b5.5 si Superb, sa aibe codul de mai sus (care il ai si tu pe a ta) si cam atat.

 

Nu te intereseaza alte dotari ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este in felul urmator ca modulul ce il am acum are aceleasi coduri pe el scriae ca si pe al meu si cablurile aunt aceleasi culori si la fel de multe pe modul scria 1c0959799b si mai era tot ceva nr adk si nush ce aunt la fel difera doar la sf pe al meu scria h01/s004 si pe cel cumparat scria h01/s003 cel care mi la vandut a spsu ca e important doar cel cu 1co... acuma chiqr nu stiu ce sa zic dar ma supara deja ca aici pe unde merg ca nu e cumparat modulul de la ei dau din umeri deci diferenta la module e ca e de pw masina breck si sin anglia ....probabil vreun priceput in ale calculatoarelor miar pune masina pe picioare cu modulul ce il am . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu in ce consta problema..... de aceea ti-am scris - daca nu ai pe cineva priceput la VAG-uri si care sa aibe sculele adecvate - nu ti-l poate face.... caz in care trebuie sa-ti cumperi altul - 1C0 959 799x - care sa fie sigur de pe o masina sedan/limuzina.... nu variant

 

altfel, eu te pot ajuta cu mare placere - daca vrei mi-l trimiti prin posta.... sau cand ai drum prin Romania

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu voi veni in romania dar de sarbatori si eu sunt din arad sincer nu am studiat profilul tau de unde esti dar eventual am putea ori sa iti tr modulul care il am acum sau sa iti tr cel bulit care habar nam ce are ziceau ca nu il pot citi la service. acum am luat legatura cu firma care mia trimis modulul asta de variant si ei ziceau ca pot sa mil schimbe sau sa imi returneze banii inapoi acum nush sigur sa vad dar ei au zis sa le spun codul dotarii masinii cod care habar nam unde il gasesc prin acte :)) si ca ei imi cauta unu sa se potriveasca...nush ce sa zic am reusit ieri la un romanas ,aici in germania si el zice ca mi la codat modulul pt masina mea cica am coding soft 00259 dar sunt anumite aplicatii setate in modul care nu le face masina deci nare rost sa ma repet. ev putem proba sa til tr cel mort sau asta daca cumva nu rezol cu firma asta nimik si vedem cat ar fi afacerea asta. merci de ajutor parca ma simt mai linistit ma gandeam deja ca pot sa o duc la fier vechi masina :(

eu voi veni in romania dar de sarbatori si eu sunt din arad sincer nu am studiat profilul tau de unde esti dar eventual am putea ori sa iti tr modulul care il am acum sau sa iti tr cel bulit care habar nam ce are ziceau ca nu il pot citi la service. acum am luat legatura cu firma care mia trimis modulul asta de variant si ei ziceau ca pot sa mil schimbe sau sa imi returneze banii inapoi acum nush sigur sa vad dar ei au zis sa le spun codul dotarii masinii cod care habar nam unde il gasesc prin acte :)) si ca ei imi cauta unu sa se potriveasca...nush ce sa zic am reusit ieri la un romanas ,aici in germania si el zice ca mi la codat modulul pt masina mea cica am coding soft 00259 dar sunt anumite aplicatii setate in modul care nu le face masina deci nare rost sa ma repet. ev putem proba sa til tr cel mort sau asta daca cumva nu rezol cu firma asta nimik si vedem cat ar fi afacerea asta. merci de ajutor parca ma simt mai linistit ma gandeam deja ca pot sa o duc la fier vechi masina :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

Am si eu o "problemuta" cu un Passat Variant 1.6 din 2001. Momentan oscilez intre 2 posibile cauze si postez aici in speranta ca cineva m-ar putea ajuta cu un raspuns mai concis.

 

In momentul in care incui masina (din telecomanda sau cheie, n-are importanta), se intampla sa se descuie singura. Uneori imediat, alteori dureaza ceva timp pana se descuie sau ultima varianta, nu se descuie deloc si o gasesc a doua zi incuiata. Partea cea mai proasta este ca nu doar se descuie ci uneori se deschid si geamurile complet si gasesc masina cu geamurile deschise.

 

Asta se intampla si mai des in timpul mersului. Masina se incuie si se descuie singura si se aprind avariile.

 

Din ce m-am documentat eu pana acum, am inteles ca ar putea fi niste lipituri reci pe broasca din usa soferului SAU modulul de confort al masinii.

 

Ma puteti ajuta cu o parere?

 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara diagnoza mai greu de depistat. poate fi de la incuietoarea de la portbagaj sau de la una din usile din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vreo alarma aftermarket pe masina ? daca da, intai deconecteaz-o, dupa care vedem cum sta treaba.

 

de la lipituri reci, sigur nu-ti coboara geamurile....... in rest, stai linistit ca se poate rezolva.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru interes si raspunsuri.

 

Nu am alarma aftermarket pe masina..

 

Am adus lipiturile reci in discutie intrucat ma gandeam ca poate atunci cand se descuie din pricina vreunui astfel de contact imperfect sau lipitura rece, ar putea primi singura comanda, ca si cum as tine apasat butonul "Descuiat" al telecomenzii, sa se deschida geamurile. Desi daca tin butonul apasat din telecomanda, geamurile nu coboara :)

 

Interesant este ca masina a stat 2 zile in garaj, ferita de actiunea soarelui si caldura excesiva... si nu am mai gasit geamurile deschise azi dimineata. Intr-adevar era descuiata, dar geamurile erau inchise.

 

Asadar, sa inteleg ca modulul de confort ar putea fi de vina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica ce am zis eu mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Aceeasi problema am patit-o la polo. Dupa o deconectare de baterie (o resetare) nu a mai aparut problema

Pe vag-com nici o eroare

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Mihai. O sa incerc maine dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate activa functia roll up/ roll down - sa iti urce/coboare geamurile din telecomanda cu vag com-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la modelul tau merge doar cu interfata seriala si Vds Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

Am si eu o "problemuta" cu un Passat Variant 1.6 din 2001. Momentan oscilez intre 2 posibile cauze si postez aici in speranta ca cineva m-ar putea ajuta cu un raspuns mai concis.

 

In momentul in care incui masina (din telecomanda sau cheie, n-are importanta), se intampla sa se descuie singura. Uneori imediat, alteori dureaza ceva timp pana se descuie sau ultima varianta, nu se descuie deloc si o gasesc a doua zi incuiata. Partea cea mai proasta este ca nu doar se descuie ci uneori se deschid si geamurile complet si gasesc masina cu geamurile deschise.

 

Asta se intampla si mai des in timpul mersului. Masina se incuie si se descuie singura si se aprind avariile.

 

Din ce m-am documentat eu pana acum, am inteles ca ar putea fi niste lipituri reci pe broasca din usa soferului SAU modulul de confort al masinii.

 

Ma puteti ajuta cu o parere?

 

 

Multumesc!

 

 

* Intrucat si eu mi-am gasit raspunsurile pe forum, revin cu concluziile pentru cazul meu, poate pe viitor vor fi de folos altcuiva:

 

Am desfacut fata de usa, am demontat broasca de la usa soferului, am refacut toate lipiturile de pe placa broastei si de aproximativ o saptamana, masina nu s-a mai descuiat/incuiat nici in stationare, nici in mers.

 

In ultima vreme mai observasem un simptom: Cand inchideam usa soferului un pic mai tare, masina se incuia/descuia. Asta a fost ceea ce m-a determinat sa ma si apuc de treaba si sa refac lipiturile de pe broasca.

 

 

Inca o data, multumesc tuturor pentru suport!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La portiera dreapta spate nu merge inchiderea/deschiderea portierei, coborarea/ridicare geamului (electric). Pe diagnoza am eroare pe modulul confort din portiera. Acum intrebarea: se poate schimba doar motorasul cel gri din poza sau trebuie tot acel ansamblu? Ca sa schimb toata piesa banuiesc ca trebuie data jos si acea tabla care e prinsa in vreo 10 suruburi de portiera. Va multumesc.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

post-18905-13788123062043_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se inlocuieste cu totul.... ala e calculatorul de usa - el e responsabil acolo.

 

acum, ai verificat cablajul, mufa din stalp, cablajul pana in  confort ?

 

cel mai safe e sa dai jos fata de usa, ca sa nu ai vreo surpriza sa impingi melcul de la macara, in spate. Altfel, se poate si fara sa dai jos fata de usa, dar sa ai grija cand montezi noul claculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine semnal pana la el. A fost masurat tot...verdictul dat : defect calculatorul din portiera. Cum se poate demonta fara sa dau acea tabla jos? Nu e prins prin spate cu suruburi?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da,,,, dar poti doar cracana tabla si sa te chinui prin interior. Eu zic sa o dai jos, asa e cel mai safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit. Am fost intr-un centru de dezmembrari si am gasit un calculator de portiera care sa mearga pe masina mea, dar am fost un pic norocos ca am inlocuit doar piesa incercuita cu verde, fara a mai fi nevoit sa desfac si tabla de pe portiera. Multumesc pentru tot dle Florin !

 

IMG_20130810_152521.jpg

 

 

LE: Dupa ce am rezolvat problema cu portiera dreapta spate, cand am ajuns acasa si am dat un auto scan sa sterg erorile ce imi dadeau de la calculatorul portierei m-am pricopsit cu :

 

Adresa 56: Radio        Eticheta: ROJ\1J0-035-18x-56.lbl
   Numar VAG: 1J0 035 186 D
   Componenta comandata:  RADIO SON         0003  
   Codare: 04403
   Atelier: WSC 00028  
 
1 cod a gasit 
00853 - Difuzor-e-  spate 
            36-00 - Circ.deschis
 
Sa fie oare de la calculatorul din portiera ce l-am schimbat? Pe passatul de pe care l-am dat jos avea boxe spate. Eu nu am la al meu.
Inainte nu imi aparea aceasta eroare. Chiar daca sterg eroarea, reapare.
Rezolvarea cred ca ar fi sa montez difuzoare si in spate, ceea ce voi face in viitorul apropiat. 
 
Multumesc!
Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu calculatorul de usa....  ai radio codat aiurea.

 

ai desfacut doar calculatorul de usa, de pe ansamblu.... merge si asa, doar cu grija - sa nu faci mai mult rau decat bine.... nu e cazul tau, daca zici ca acum merge.

 

cu placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 un modul confort :sick:  defect :tuktuk: ?

Modificat de RRS 4motion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa postez  unde trebuie,acum cateva zile mergand cu masina sau oprit stergatoarele,semnalizarile nu mai functionau,nici clima care doar afisa dar nu baga aer, am schimbat modulul de comfort si totul a revenit la normal,dupa 2 zile aceasi chestie,iar nu mai functioneaza cele enumerate mai sus.Daca a mai patit cineva asa ceva si a rezolvat astept un raspuns .multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am observat ca nu functioneaza nici luminile de ceata si nici dezaburirea de la luneta,sa fie vre-un fir de la contact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, verifica partea electrica a contactului -daca e ok, atunci trebuie verificat cablajul-alimentarile - se pare ca ai probleme cu un plus contact - nu are treaba cu modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!