Jump to content

Modulul confort s-a blocat


ciobi68
 Share

Postare recomandată

Rog a se muta postarea de mai sus in aria cu blocarea modului confort - pare ca acolo e locul potrivit, alaturi de o noua intrebare:

- poate genera aceasta problema un switch de la usa care cand functioneaza, cand nu functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele care intra in modulul comfort. E posibil sa fie oxidate sau intrerupte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand dai la Adaptation dai un default si save pe channel 00 dupa care  programezi telecomenzile noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am primit la proba de la o dezmembrare doua module 1co959799b.Amandoua is de pe masini de anglia ,berline.le-am  pus,si merg bine toate functiile,am reusit sa programez telecomenzile si am o singura eroare care nu stiu ce o cauzaeaza,si anume: 01134 alarm horn(h12)-no signal/comunication.Precizez ca am reusit sa "resuscitez" modulul original dupa ce a fost inundat dar arata rau (oxidat) de aia vreau sa-l schimb,dar funtioneaza perfect in rest si merge si claxonu(h12) daca ii dau output test.Cu  nici un modul de anglia nu functioneaza claxonul,si am eroarea.La output test se aude cum cupleaza releul in modul  dar claxon nu este.

Sa mai comfruntat cineva cu asa ceva?

Cheile am reusit sa le programez dar nu sau sters cheile vechi din memorie.Adica daca ma uit pe mesuring block la grupul 14 si apas cheile imi arata key 3 si 4.Deci mai are 2 in memorie.Cum se pot sterge celelante ca sa pot programa doar ale mele?

Multumesc.

 

Nu merge, deoarece tu ai (din ce ai scris) alarma claxon - H8.... iar masina de pe care ai luat modulul, avea H12 - goarna electronica.

 

ori modifici eepromul de la modulul confort si montezi si goarna electronica - si faci un upgrade astfel.... sau modifici eepromul ca sa lucreze cu H8 - claxonul care il ai tu.

 

Pai cand dai la Adaptation dai un default si save pe channel 00 dupa care  programezi telecomenzile noi.

 

corect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de lamuriri!Pana aici am priceput.O sa ramana pe masina modulul nou cel cu H12 iar masina are claxon nromal(h8).Ce presupune modificarea la H12 mai exact?Pe masina locatia goarnei electronice e acelasi unde se regaseste claxonul?O sa il iau si pe ala de la dezmembrari.Eu am doar autodata dar din pacate nu arata nimic despre claxon/goarna electronica a sistemului de alarma.Ce inseamna mai pe inteles simplu sa modifici eepromul?Nu se poate schimba setearea din vag ca sa lucreze cu H8,de exemplu alta codare?

Modificat de ferydeva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H12 - in compartimentul baterie, pe centru, sub furtunele care intra la calorifer.

 

Trebuie sa modifici instalatia la confort, sa tragi firele pentru goarna si sa montezi goarna.

 

H8 - claxonul de la alarma, este in stapte stanga, contraaripa.

 

Nu se poate cu VCDS-ul, daca se putea, scriam....e mai complicat un pic, necesita scule dedicate....port serial nativ la laptop, interfata seriala si VDS Pro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi.In cazul asta ramane asa momentan,Am vazut ca am niste erori pe can gateway 00476 si 00463.Am intelesc ca ar fi de incercat codarea cu 0006.Are legatura can gateway cu modulul de comfort sau ceva separat de el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e separat..... comunicatia de la modulul confort, se realizeaza prin intermediul can gateway-ului.... dar codarea can-ului nu are nicio legatura cu modulul confort. 00006 este pentru masina cu ABS si airbag-uri.

 

ma repet.... nu ai ce sa rezolvi din codare, in cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare 

spuneti-mi si mie va rog ,se blocheaza usile doar dreapta (geamuri Inchidere ) .

 ce culori au firele de plus  ,minus

am vorbit cu colegul Florin sa imprumut un modul de la el  ,dar inainte sa nu ma fac de ras  am verificat totul pe stinga modul curat  fire sunt ok

si totusi se blocheaza dreapta 

Cum este posibil , iau borna o pun si merge pentru un timp.

 vreau sa verific si partea dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l pe Florin sa rezolve problema ca e mai sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut. Totul a functionat perfect, fara sa se intervina vreodata, pana cand am constatat ca usile mele si portbagajul de la o alta masina a mea, Passat B5 an 2001 motor AVB, nu vroiau sa se mai deschida din telecomanda. Daca deschideam cu cheia in broasca usii, se deschideau toate usile, dar portbagajul tot nu vroia sa se deschida la actionarea clapetei de pe capota si nici la actionarea butonului din usa sofer. Usile se blocau si se deblocau din butonul de pe usa sofer Portbagajul pot sa il deschid doar din cheie. Mergand cu masina, am constatat ca din senin au inceput sa se aprinda plafonierele si sa se stinga, pictograma de usa deschisa in bord se aprindea si se stingea, lampile de semnalizare toate se aprindeau si ramaneau aprinse permanent si se mai stingeau cand vroiau ele cu toate ca luam contactul. Am pus VCDS-ul pe masina si nu comunica cu modulul conforf. Am scos modulul de sub mocheta, care bineinteles l-am gasit complet inundat in apa. L-am demontat, l-am curatat cu spray de contacte, l-am uscat, am gasit o punte metalica care face contact intre mufa si placa cu circuite, intrerupta de la oxidare, pe care am refacut-o. Am montat modulul, am cuplat mufele si am constatat ca usile se deschid si se inchi din telecomanda, plafonierele si lampile de semnalizare functioneaza normal. Doar portbagajul nu pot sa-l deschid din telecomanda, nici din clapeta de pe capota si nici din butonul de pe usa sofer. Am demontat capitonajul capotei portbagajului, am verificat cu aparatul de masura si am constatat ca nu vine current electric la motorasul de deschidere portbagaj, la actionarea din clapeta de pe capota si nici la actionarea din butonul din usa sofer. Am verificat firele din tubul elastic ce face lega tura dintre capota si caroserie si sunt intregi si neintrerupte. Am constatat ca atunci cand tin apasat lung pe telecomanda sa se deschida portbagajul, inchiderea centralizata a masinii actioneaza, in mudulul confort se aude cum clicaie, lampile de semnalizare semnalizeaza dar capota nu se deschide. L a scanare a iesit urmatoarea eroare:

00950 - Central Locking motor - tailgate (V53); UNLOCK

              25-00 - Unknown Switch Condition.

Am sters eroarea, dupa care aceasta nu a mai aparul deloc.

Am desfacut usa la sofer si am constatat, cu aparatul de masura, ca la actionarea butonului de deschidere a portbagajului, ca curentul de pe pinul care are plus permanent se taie, si nu mai este trimis mai departe.

Ce ar putea fi? Sa fie dus oare modulul confort, avand in vedere ca a stat inundat in apa? 

Modulul confort are codul 1CO 959 799 B.

Pe motorul de la portbagaj , care nu este ars, l-am alimentat cu current separat si acesta se deplaseaza cam greu, dar banuiesc ca modulul ii da un impuls mai puternic.

Toate au functionat bine pana sa se inunde modulul confort. Ce ma sfatuiti, ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu problema mea? Unde as putea sa mai caut? M-am uitat in Autodata si am vazut ca ar mai fi sub bord un releu care ar comanda motorasul de la portbagaj. Acesta are urmatoarele trei specificatii in Autodata (cum ca ar fi 3 in1):

1.Boot lid/tailgate lock relay

2.Solar roof relay

3.Taxi alarm system control module 2.

Eu am trapa de fabrica si aceasta functioneaza, iar daca releul suporta cele trei functiuni(a treia nu este cazul), mai poate fi el de vina?

Orice sugestie este binevenita. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU esista un asemenea releu. Verifica firele pana la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati-mi va rog un punct de plecare, un pin, o mufa, o culoare. Trebuie sa plec din modulul confort?

Modificat de dinamita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V-as fi recunoscator daca a-ti putea sa-mi spuneti si din care pin, culoare si mufa. Modulul meu are doua mufe, una mica cu 15 pini si una mare cu 23 pini.

Modulul confort are codul 1CO 959 799 B.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din modulul confort ai pin 18, fir albastru - pin2 actuator si 4- verde, care ajunge in switch clapa deschidere portbagaj si pleaca maro, spre actuator - pin 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat fir albastru de la pin 18 si nu este interrupt pana la actuator. La actionare buton usa , clapa capote sau buton telecomanda sa se deschida portbagajul, pe pinul 18 fir albastru din modul nu da impuls electric.Cu mufa scoasa din modul, am bagat + si se deschide portbagajul. Deci rezulta actuator bun. Cu mufa cuplata la modul am bagat + pe pin 18 fir albastru si da in scurt. Sa rezulte de aici ca modulul meu nu mai trimite impuls catre actuator si trebuie altul? Pinul 4 culoare verde verde, care ajunge in switch clapa deschidere portbagaj si pleaca maro, spre actuator in pin 1 verificat si totul este ok. Modulul nu a avut problem deloc pana nu a facut baie. Ma gandesc sa apelez la unul second hand, si sper sa se resolve.

Va multumesc. Toate bune.

Modificat de dinamita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar, este modulul in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, am si eu o intrebare, de cand am luat masina in februarie 2014 (B5 din 1999), am avut o problema la usa din dreapta(pasager), nu mi se deschide nici din telecomanda nici din cheie de pe partea soferului, decat manual cu cheia sau din interior, precizez ca nu merge nici oglinda, am lasat-o asa pentru ca nu stiam ce are, in vara mi s-a intamplat acelasi lucru si la usa soferului(nu mergea nici inchiderea, nici oglinda, deci fix aceleasi simptome ca la aia de pe dreapta), am fost la un electrician si mi-a zis ca in motorasul de la geam are un fel de modul de confort, ceva mai mic, care la mine e defect, are dreptate omul? pentru ca aia de la sofer si-a revenit singura la un moment dat dar acum iar nu mai merge, si nu stiu ce sa fac, pentru ca nu cred ca e broasca deoarece atunci cand nu imi mai merge deschiderea, nu merge nici oglinda.

Modificat de myhay93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dinamita - cumpara unul SH - atentie la nr de mufe care il are al tau.... sa cumperi tot asa - cu doua mufe = masini cu 4 geamuri electrice, cu 3 mufe= masini cu doua geamuri electrice.

 

daca nu il cumperi de pe o masina identica ca varianta de caroserie .... atunci o sa trebuiasca modificat eeprom-ul, ca sa lucreze portbagajul cum trebuie.

 

Mihai - la tine trebuie verificat bine inainte - din pacate, daca nu avem masina, greu sa ne pronuntam....

 

da, la 1999 - motorasul de geam are si calculatorul de usa, pe el - care se ocupa de comenzile de pe usa respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat unul SH cod 1CO 959 799 B cu 2 mufe. Oare nu toate modulele cu acest cod nu pot fi identice ca functiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu e vb doar ce PN-ul pus de tine.... e vb de codul de culoare - care se identifica de pe ce masina vine... Golf/Bora/Passat - berlina/variant - cu volan pe stanga/dreapta..... s.a.m.d.

 

se poate face, doar ca trebuie citit, modifica si rescris eepromul lui... daca ceva nu corespunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc. O sa vad ce e de facut cand o sa-l Montez si cum va functiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa fi luat de pe o masina aceeasi varianta de caroserie. Am montat la un amic pe un variant un modul  luat de pe berlina si deschidea hayonul doar din cheie. Cand descuia masina actiona si motorasul de deschidere. Total aiurea. Si e mai complicat daca nu ai pe cineva aproape sa-ti rescrie eepromul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!