Jump to content

Modulul confort s-a blocat


ciobi68
 Share

Postare recomandată

Azi am incercat sa sincronizez cele doua chei pe care le am pe o alta masina ca sa verific daca sunt bune telecomenzile, rezultatul:

- ma reusit sa le sincronizez pe amandoua si functionau

Deci cheile sunt bune. La mine pe masina am mers pe 46-Conv; meas. block-014 si cand apas pe butoanele telecomenzilor nu se schimba valorile.

Intrebarea mea este: cam ce ar mai putea sa fie? modulul Confort?

Multumesc anticipat de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca da.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca schimb modulul confort imi dati o mana de ajutor cu ce trebuie facut dupa ce il inlocuiesc (cam ce adaptari trebuie sa fac la modul nou).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa-i pui acelasi coding, in canalele de pe adaptari sa fie aceleasi optiuni si adaptarea telecomenzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta daca pune exact de Bora, cum are el. Altfel, trebuie modificat dump-ul....daca pune de Skoda sau Passat - ca o sa aibe probleme la portbagaj, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar eu am passat, deci ar trebui sa pun calculator confort exact de passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul modului confort de la mine este: 1C0 959 799 B trebuie sa pun exavt acelasi cod, altceva mai trebuie sa urmaresc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar eu am passat, deci ar trebui sa pun calculator confort exact de passat?

Nu - pe mine nu ma intereseaza ce varianta e - doar sa corespunda la nr de mufe si sa fie aceeasi generatie -1J0 xxx xxx respectiv 1C0 xxx xxx - ca, in functie de modele si dotari sunt cu una, doua sau trei mufe. In rest se rezolva din SW.

Daca vrei sa ti-l schimbi singur - atunci trebuie cumparat exact ce ai tu, ca altfel nu ai cu ce sa-l reprogramezi.

Numai bine.

Dar eu am passat, deci ar trebui sa pun calculator confort exact de passat?

Nu - pe mine nu ma intereseaza ce aduci - doar sa corespunda la nr de mufe - ca, in functie de modele si dotari sunt cu una, doua sau trei mufe. In rest se rezolva din SW.

Daca vrei sa ti-l schimbi singur - atunci trebuie cumparat exact ce ai tu - si de pe acelasi model de masina, ca altfel nu ai cu ce sa-l reprogramezi si o sa aveti probleme la portbagaje....

Numai bine.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am si eu o problema, dupa cate am citit mai sus cred ca e modulul comfort( e situat sub mocheta la sofer?). Acum 2 zile nu mi sa mai deschis geamul la sofer (celelalte 3 functionau), iar azi am constatat ca nu mi se mai deschide niciunul iar in plus nici un bec de la plafoniera nu se aprinde mai demult. Am un VW Passat diesel 116 CP model 2000. Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati! Am revenit. Singurul dubiu este ca am legat un fir pe direct la geamul de la sofer si a functionat. Am desfacut mocheta, am verificat modulul de comfort si pare OK nu e oxidat sau ars...Stiti cumva daca mai exista o siguranta in alta parte decat cele de la taboul principal? Aveti idee ce ar putea fi? Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Pune un vag-com sa vezi ce spune

E ciudat ca iti face figuri si totusi modulul e uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la firele care intra in modul te-au uitat cu atentie sa nu fie rupte/oxidate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deloc ciudat, ca un modul confort uscat.... sa fie stricat. In afara de sigurantele 6 si 14, altele nu mai sunt. Asa cum ti-a zis si Kelu - trage un pic de manunchiul de fire, care pleca din confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Am rezolvat. Am gasit foarte multe fire oxidate si intrerupte (din cauza apei adunate langa baterie, la scurgere mereu se infunda cu frunzulite de la salcamii din fata blocului, iar sub mocheta era balta ieri si cred ca si altadata).Dar nu ma asteptam ca neamtul sa faca asemenea inadituri, acolo au cedat. Oricum datorita voua si acestui topic am scutit multi bani. Va multumesc din suflet domnilor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din pacate nu prea e gandit la noi.... si nici amplasarea lui. La golf 4 e urcat sus in bord, dar tot se strica - in schimb nu se deterioreaza cablajul, de la umiditate, apa- am urcat si eu cateva la Passat -uri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,in 2008 cand am luat si eu Passatul meu era defect modulul comfort,proprietarul masinii mi-a zis ca a uitat geamul deschis de la usa soferului cand a fost la spalatorie si de aceea sunt probleme cu iluminatul interior,inchidere centralizata,off coborare/ridicare geamuri usi fata etc,totusi am fost mirat ca in interiorul cutiei unde era modulul comfort si implicit el era uscat,rezolvarea a fost schimbarea lui cu succes,cu cel vechi nu cred ca se mai poate face ceva,cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Pana la urma, ai rezolvat problema? si eu am probleme asemanatoare (vezi stingere iluminare butoane din usa soferului, stingere iluminare climatronic), in sa DOAR cand ploua; modulul confort este perfect uscat

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul este uscat insa firele care intra in el le-ai verificat? Desfa izolatia care imbraca manunchiul de fire si verifica-le sa nu fie roase/oxidate. Gurile de scurgere de sub baterie si pompa de servo sunt curate? Sau cumva balteste apa acolo si se scurge in habitaclu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Pana la urma, ai rezolvat problema? si eu am probleme asemanatoare (vezi stingere iluminare butoane din usa soferului, stingere iluminare climatronic), in sa DOAR cand ploua; modulul confort este perfect uscat

multumesc

Din ce stiu eu, astea nu au legatura cu modulul de confort, mai ales cele de la climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petricaspania

Buna ziua ,sunt nou pe acest forum si mi se pare destul de interesante discutiile voastre ,as dori sa stiu daca schimb modul confort portii trebuie reprogramat ?detin un vw passat 98,1.8 :92kw multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai expune aceeasi problema in topic-uri diferite. Alege topicul adecvat si posteaza acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..

Toată stima.

Lumina de sub uşă, plafoniera şi martor uşă deschisă (bord) sunt comandate de un microîntrerupător (switch) dar nu unul din cele 4 aflate în partea elecrtică a broaştei ci de cel la care merg cele 2 fire (roşu, albastru) din partea mecanică, deci al 5-lea.. OK.. L-am reparat.. Totul merge perfect, ca din fabrică dar la montajul panoului de usă :banghead: am făcut un scurt la firele care duc la oglindă şi s-a auzit o păcănitură, (sigurantă, am zis eu) .. am constatat că nu mai funcţionează aprinderea avariilor la închiderea şi deschiderea uşilor din telecomandă, în rest totul funcţionează perfect (inclusiv comenzile şi incălzirea oglinzii).. Semnalizare şi avarie am pe normal.. Am scos toate siguranţele si le-am masurat, sunt bune, inclusiv cele de sub bord care la mine sunt de 20 cele de pe panoul cu relee şi de 15 cea de deasupra pedalei de ambreiaj.

:question: Ştie cineva ce ar mai putea fi :question:

Mulţumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele de pe panoul cu 8 relee de sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precum am spus mai sus, le-am şi pe alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!