Jump to content

Modulul confort s-a blocat


ciobi68
 Share

Postare recomandată

sper sa nu fii postat aiurea aici. avand in vedere modulul confort,daca tin cheia in yala mi se ridica-deschid geamurile. stiu ca se poate face asta si doar din butoanele de pe cheie, dar merge de pe cheia originala sau am mai inteles ca doar daca se pune o alarma si din telecomanda ei se poate face..care ma lamureste-ajuta si pe mine? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde daca suporta masina aceasta modificare. la masina din semnatura ta ar trebui sa suporte, si nu e nevoie de modificari hardware ci software doar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina lui suporta 100%.

In schimb trebuie sa ai interfata seriala si VdsPro, ca sa faci rool up- roll down - asa se numeste functia care o vrei tu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

woow m-ai bagat in ceata cu "interfata seriala si VdsPro" .imi explici t rog cu alte cuvinte mai p intelesul meu ? :D ...si cum se poate face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O interfata care foloseste un port serial de la laptop si un program care asa se cheama vdspro si lucreaza sub msdos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica, iti trebuie o interfata seriala, un laptop cu port serial dedicat .... si un soft - VDSPro.

Daca ai sculele de mai sus, procedura e descrisa aici

http://forums.tdiclu...ad.php?t=148070

L.E. ....am postat in aceelasi timp....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut!am si eu o problema cu modulul comfort.am un passat variant 2004 si as vrea sa schimb modul comfort. codul modului care il am acuma pe masina este: 1 C0 959 799 A vreau sa stiu daca se poate pune alt modul adica 1 C0 959 799 B ca cu A nu prea am gasit banuiesc ca trebuie sa existe in inlocuitor al acestuia.multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune - ideea e sa aibe aceelasi numar de mufe ca si al tau, sa nu te complici cu modificarea instalatiei. Restul se rezolva prin programarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ai habar cam cat ar face chestia cu reprogramarea lui?adica bani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaceti bateria din locasul ei si sub baterie este o scurgere pt apa si mai este una sub pompa servo si le desfundati cu un furtun cu apa si o sirma , daca acele scurgeri se infunda se umple de apa si va intra in masina de acolo si acele defectiuni la modul confort mufe, contacte etc deci cam in fiecare an trebuie sa verificam acele scurgeri sa nu fie infundate de frunze,sau pamant ,mai poate intra apa si pe la suportul de la filtrul de polen se desface jos suportul in care este filtrul si o sa vedeti o garnitura groasa intre caroserie si suport daca e rupta sau crapata de vechime o lipiti cu silicon si montati la loc mult succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine mam uitat pe placa modului si prezinta urme de spray de contacte dar nici o urma de apa.cel putin asa mia spus electricianu la care am fost.ca apa nu a intrat la el dar cica el ar fi fost curatat cu spray de contacte si ca ar fi fost lasat sa se usuce si apoi resetat erorile si isi revenea dar nu inteleg dece reparatie tine asa de putin maxim 1 luna apoi iar o lua razna!! deja nu mai suport tiuitul ala in cap cum ca am usa deschisa.vreau sa il schimb sau mia mai zis ca se poate repara dus la un centru de reparati televizoare si sa se uite pe placa acea ce tranzistor sau rezistor este dus si inlocuit cu altul.dar nu cred ca se poate asa ceva.dar in lipsa de altceva trebuie sa o fac si pe asta.si mai am o intrebare daca il dau jos cat timp este la reparat mai pot umbla cu masina sau trebuie sa o las in parcare?ms frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti umbla.....masina va merge, doar ca nu poti beneficia de functiile gestionate de el. Inchidere, geamuri, lumina din interior. Oricum, ti-l poate face sau nu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu lumininile de la plafoniera - Nu functioneaza nimic, adica nici cand deschid usile, nici la parasolare, nici in spate, nimic.

Am scos sigurantele 6 si 14 si nu se intampla nimic.

Sa fie de la la modul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau de la cablajul de pe langa modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pana nu desfaci si nu verifici..... ridica mocheta, verifica manunchiul de fire, verifica sa nu ai apa in confort, etc. Daca mufele si cablajul sunt ok - probeaza cu alt confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salutare,

de ceva vreme am o problema deranjanta la msinuta mea vw Passat combi 2003, mi se arde siguranta 5 din tabloul de sigurante...si asta se intampla destul de des..cateodata poate sa tina si 1 saptamana alteori dupa 3 minute se arde...nu stiu de la ce sa fie...pana acum 1 luna nu am avut nici o problema cu aceasta. Catepdata si se mai intampla sa deschid usa de la sofer si sa nu imi arate pe cb ca usa este deschisa si masina se inchide singura. Dupa ce schimb siguranta de multe ori imi da eroare cu senzorul de ulei..nu stiu ce scrie ca este in germana.

Multumesc.

Modificat de cata_13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta 5 alimenteaza senzorul de ulei.

Partea cu usa deschisa - care nu ti-o arata pe BC si care se incuie singura - e din cauza faptului ca ai switch-ul de usa defect si/sau lipituri reci pe placa yalei.

Siguranta 5 - alimenteaza

5 - Heated seats, air conditioning system, Telematics, multifunction steering wheel, solar roof, mirror, garage door opener

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si deci sa inteleg ca senzorul de ulei imi cauzeaza asta? sau ce poate fii? eu am citit pe undeva ca siguranta 5 alimenteaza modulul confort si m-am gandit ca el este de vina...nu stiu ce sa fac? m-am gandit ca poate este cruise controlul? ca am patit de cateva ori sa mi se arda siguranta cand am vrut sa cresc viteza din cruise..poate doar coincidenta...daca o pun pe tester oare imi arata unde este problema?

Inca ceva Florin : cat dureaza operatiunea cu schimbarea switch din usa de la sofer? o sa am drum prin buc si vreau sa stiu in cat timp ar fi gata si in ce zona?

Modificat de cata_13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba cu modulul confort.

Ai un scurt sau un consum mare, pe sig 5. Scaneaza si vezi daca gaseste ceva - sa ai sig 5 pusa.

Trebuie verificat de la ce e ..... mergi pe cablaj.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

cine este din timisoara si ma poate ajuta si pe mine sa scanez sa vad ce eroare imi da?

sau daca cunoasteti un mecanic,electrician bun ca am mai multe probleme ... nu imi merg stergatoarele de faruri si nu imi merge dezaburirea din luneta, si cred ca trebuie schimbat termostatu ( apa imi ramane la 70-80 gr C depinde cum o calc), eventual o curatare turbina si egr.

Multumesc.

Modificat de cata_13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spalatoare, la faruri....daca e vb de masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cata_13- termostatul il poti schimba si singur daca te pricepi cat de cat la mecanica si nu iti e straina tubulara de 10

ia legatura cu userul danubius, poate te poate ajuta, este in timisoara el

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata - incearca sa postezi fiecare problema la topicul care trebuie - foloseste functia search.

Altfel, cred ca o sa imparta ceva capace Razvan sau Cosmin, ca postam aiurea,,,,

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor ma necajesc rau urmatoarele proleme:

-Am un PASSAT 1.9 TDI 2001 si nu imi functioneaza inchiderea/deschiderea din telecomanda (cheie originala);

-cand deschid protiera sofer nu se aprinde plafoniera, lampa de sub usa de la sofer, nu se aprinde martorul de pe bord 'usa deschisa';

-mentionez ca am scanat masina cu VAG-COM 311.2-N si nu am erori cu privire la inchiderea centralizata,

-din broasca si din butonul din interior de pe usa soferului usile se inchid si se deschid normal;

-mi-am activat optiunea sa blocheze usile la 15 km/h si asta functioneaza perfect, in schimb am activa optiunea sa de flash cu semnalizarile cand inchid si deschid si asta nu functioneaza (sau asta face numai cand inchiderea este din telecomanda nu si cand se inchide cu cheia in broasca, deci manual?)

-am incercat sa sincronizez cheile si dupa procedurile manuala si soft si nimic;

-am inlocuit bateriile din chei;

Va rog tare mult sa ma ajutati.

Va multumesc anticipat.

Modificat de deztgmures
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!