Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

RadulescuRomulus

ce stiti despre pompe apa Saleri?

 

Am gasit kitul conti de mai jos si m-am uitat pe componente. Am 10% reducere. Dar ma mira pompa apa.

post-110431-0-08963100-1397896608_thumb.

 

[p.s. am numarat 6 componente; care e a 7-a? suruburile?]

Modificat de RadulescuRomulus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romulus,

 

ori nu am explicat eu corect ori nu ai inteles tucorect!

 

CT1028WP7 este kitul specific ptr mototul 1.9 TDI PD  AUY fabricat intre 04.2000 - xx.2002

 

DEci daca ma uit la profilul tau tu ai un 2.0 tdi cr, deci sigur kitul dat exemplu  de mine nu merge la motorul tau, deci tu trebuie sa cauti kitul ptr 2.0 tdi cr.

 

Exemplu dat de mine este numai ptr a sti ce semnifica numerele si litere de recunoastere a kitului CT.

 

Am dat o privire acum pe net si la  VW passat b 6  sunt 3 kituri diferite ptr motoare PD cu o axa cu came  si cu 2 axe, si mai este un kit ptr motoarele CR  si cred ca asta este ptr tine  CT1134 WP 2

 

Eu iti recomand  sa il contactezi pe GABI si el stie exact ce iti trebuie.

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

evident, ori nu ai explicat corect ori am inteles eu gresit, ca ala e cod de kit pt mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa incerc altfel  aceste kituri le recunosti prin  CT XXXX WPX   unde X sunt cifre  primele 4 X uri sunt specifice motorului  si ultimul X numarul de componente .

 

DEci cel mai in masura sa iti dea un raspuns cat mai exact este Gabi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru 2.0 tdi CR , nu este ala kit-ul.... Ce ai tu acolo este pentru 1.9  TDI PD cu un singur ax cu came si cu intinzator hidraulic, adica motoare mai vechi... 

 

 

uite in imagine care este cel potrivit

post-17228-0-91816500-1397928186_thumb.j

 

pompa de apa nu sunt convis ca este Saleri SIL ( posibil sa fie daor o echivaletna ce o da ELIT, avand in vedere ca pompa de apa Conti nu are cod separat)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

multumesc de cod.

intre timp, mi-a dat codu' Fiestax si am verificat. E ciudat ca pe componente ies mai ieftin decat ar fi sa cumpar kitul.

Despre Saleri - am auzit de bine; nu prea stie lumea de ele.

Daca mai sunt utilizatori sau posesori de saleri, scrie-ti aici ceva "impresii"...

 

Hepu [P551] am gasit la 201ron - parca nu-mi vine a da atat pe pompa...

Modificat de RadulescuRomulus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca la kit mai sunt si suruburile si pompa de apa Conti - repet, in kit nu este pompa Saleri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

pai... si suruburile nu vin si daca achizitionez fiecare reper separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai avantajos raport calitate pret este set distributie Ina + pompa apa Airtex.

Daca achizitionezi rolele separat,scutesti in jur de 50 lei dau nu ai prezoanele si piulitele rolelor.

Asemeni o varianta buna le pret este setul lung de distributie Conti cu pompa apa inclusa care este asemanator la pret cu combinatia Conti+Airtex.

Salieri Sil sunt ok ca pompe de apa,dar mai mare baza si incredere am in Airtex.

post-64586-0-53995600-1397976815_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Multumesc!

 

M-am hotarat: voi merge pe kit CT 1134 K1 + pompa Hepu P551

 

Acum, caut manopera priceputa intr-un buget nu foarte generos. Am gasit la 350ron, baietii de la revizie auto online

[pe care ii cunosc].

Modificat de RadulescuRomulus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina surorii mele, un golf 5 a pus pompa de apa Airtex si nu mai baga caldura, apa ajungea la 90 grde dar furtunele reci. A fost la service si i-am spus sa monteze hepu si are din nou caldura. Sunt ieftine airtex, dar calitativ nu stiu ce sa zic + ca la un prieten cu logan ia curs pompa airtex dupa 2 saptamani dupa ce a facut distributia. In concluzie nu va zgarciti la 30-50 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hristos a inviat !

 

nu are legatura una cu alta...  Daca pompa era in regula, trebuia sa bage si caldura. Pompele sunt identice, fac aceeasi treaba. Doar cand se sparg paletii de exemplu, pot sa apara probleme in functionare. Altfel merg ambele la fel.

Alta era problema si cei de la service au taxat pompa de apa.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact daca pompa de apa are functionare defectuasa primul defect aparut este cresterea temperaturii si functionarea defectuasa a sistemului de racire.

Pompa de apa airtex montata pe logan...iti spun eu ce defect a avut....mecanicii nu au etansat bine sau nu au folosit o pasta de etansare adecvata si pompa a curs pe la imbinarea ei.

La logan/renault modelul in cauza de pompa airtex vine montat cu pasta de etansare nu cu garnitura cum fac marea majoritate a producatorilor de pompa de apa.

Eu personal din sute de airtexuri....nu am avut niciodata probleme cu niciuna si gama vanduta a fost extrem de diversa,de la masini premium pretentioase la masini low cost....gen tico sau logan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei a reliefat ceea ce era mai mult decât evident. Lipsa căldurii nu înseamnă că pompa de apă este vinovată. Dacă pompa are vreo hibă e nasol...se prăjește și motorul.

Revenind la versus-ul cu număr- fără număr, de ani vreau să spun, ați văzut curea oem ruptă în funcționare normală înainte de nr. de km prescriși de planul de service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. pompele de apa de la Ruville, sunt bune pe masina din semnatura? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Vreau in luna Mai sa fac distributia la masina. Am primit urmatoarea oferta de la service:

  • curea distributie - Bosch
  • rola intinzatoare - INA
  • rola fixa - INA
  • rola fixa - INA
  • roxa fixa - INA
  • curea accesorii - Gates
  • pompa apa - Comline
  • antigel/silicon
  • manopera

TOTAL: 1400 lei

 

Ar fi prima interventie la masina de cand am cumparat-o si nu prea stiu care sunt preturile, care piese sunt mai bune, etc. Orice sfat este binevenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua Bosch nu este asa stralucita,pompa de apa Comline cu toate ca apar pe ele ca sunt made uk...iti garantez ca sunt doar ambalate in uk....in consecinta cele 2 marci mentionate de mine trebuie schimbate cu Conti/Gates/Dayco si Hepu/Airtex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu recomand Comline si nici bosch pentru curea.la curea cel mai ok este contitech sau gates pompa apa hepu role ina.Un magazin online care ma incantat in ultima vreme cu preturi ok si profesionalism in vanzari http://www.inspectieauto.ro ..Nu vreau sa fac reclama vreau doar sa ajut eu am avut ceva batai de cap pe online .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ,de 5-6 ani folosesc doar kituri bosch si dayco  si nu am avut nici macar o (una) reclamatie .de ce nu ar fi bune ? in schimb am avut probleme cu curele gates ! vezi 1-2 pagini in urma curele OEM (continental presupun) cu probleme si totusi sunt cele mai "cotate" .

deci dupa ce criteriu se stabileste care e mai buna !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch e doar ambalator de distributii,ei nu produc nimic.Nush cum montezi Bosch pentru ca fata de conti,dayco,gates au preturi COLOSALE.

Din punctul meu de vedere alegerea unei piese af calitative este stabilit de urmatorul criteriu:

*vrei un element de franare alegi una din marcile care produc numai elemente de franate:ate,textar,trw,brembo...etc.

*vrei elemente de cuplare si ambreaje alegi una din marcile care produc numai astfel de elemente:sachs,luk,valeo,exedy..etc

*vrei elemente de distributie alegi firmele care fac numai elemente de distributie:conti,gates,dayco..etc

*vrei elemente electrice si electronice alegi firmele care produc si echipeaza in oe astfel de elemente:bosch,hella,valeo,marelli...etc

 

post-64586-0-49375500-1398410971_thumb.j

post-64586-0-18459300-1398411857_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

criteriile tale sunt bune ,concluzie :

folositi ce vreti ,atat timp cat sunt produse de firme consacrate si nu au o provenienta dubioasa . :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi. O sa tin cont de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi. O sa tin cont de ele.

Nu ezita sa schimbi si  prezonul rolei intinzatoare, piuluta,  si celelante suruburi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta finala ar include:

curea distributie - GATES
rola intinzatoare - INA
rola fixa - INA
rola fixa - INA
rola fixa - INA
curea accesorii - GATES
pompa apa - Airtex
antigel/silicon
manopera
 
Credeti ca merita sa intreb si la un service oficial VW?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bucuresti nu.... ca au preturi mai mari decat ti-ar iesi tie la componentele alea si o manopera decenta.

 

poate in orasele mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!