Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Ce parere aveti de cureaua de distributie.Masina e de 2 ani la mine si pana acum nu i-am facut disributia.In cartea service scrie ca fost facuta la 271000 km cu factura, masina avand acuma 310000.Ma pot duce cu ea pana la 90000 km sau sa o schimb la 60000 km?

post-102833-0-99154800-1397066070_thumb.

post-102833-0-41428200-1397066086_thumb.

post-102833-0-20272300-1397066096_thumb.

Modificat de andreisss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata f.bine,mergi linistit cu ea pana la 90 .000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreisss

1.Contolul vizual al curelei are valoarea ZERO.Doar pe confirmarea schimbului mentionat in serverul reprezentantei te poti baza.

2.Dupa semnele facute cu oja rosie ,distributia nu a fost schimbata la reprezentanta,ci de un amator care nu a avut calele necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prosti sunt nemtii cand recomanda in cartea tehnica controlul vizual din 20 in 20k km dupa un rulaj peste 100k  :10[1]: O curea rulata mult are uzura pe dos ,dispare scrisul ,prinde un luciu atat pe dantura cat mai ales pe exterior... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti pun poza (fara partea cu dinti lipsa ) cu o curea rupta de pe un seat ,ai sa-mi spui ca mai merge o perioada. :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnule, aici este vorba despre o distributie care are 39.000km ,cred ca este ridicol exemplul.Dupa dvs. credeti ca distributia prezentata are uzura care sa necesite inlocuirea mai devreme de termen ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca distributia a fost schimbata in urma cu xxx km poti sti doar daca ai schimbat-o tu, sau iti confirma cei de la reprezentanta.Si cartea de service are valoare ZERO,din pacate, in RO.Faptul ca a fost schimbata cu semne de oja rosie pune multe sub semnul intrebarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dovada ca se poate manari cartea stau eu, cand am luat masina am observat ca la revizia de 120k a fost schimbata distributia, insa in realitate doar s-a consemnat. A dus 194k km, insa ma bucur ca am scapat de o cheltuiala grasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ne luam dupa scrisul imprimat pe curea,la mine,dupa 10 mii km,10 luni,(kit oem VW)aproape ca nu se mai vede.     :D

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Lucian: era cureaua din fabrica pusa / originala care a dus pana la 194k km?

Modificat de RadulescuRomulus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SIGUR era cureaua din fabrica. Pompa si rolele prezentau un mic joc, insa ar mai fi duc cativa km, dar nu avea sens (Doamne fereste) sa ma zgarcesc la cativa lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

cati ani avea masina cand ai atins 194k km si curea originala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din decembrie 2006, deci MY 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

aha.

deci masina avea cam... 7-8 ani si 194k km, corect?

 

nu de alta, dar citeste putin 1 pag in spate postarile mele [ca nu-mi gaseam linistea]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost luata de la privat din Germania, am factura la distributie(950 € aprox.), intradevar nu a fost facuta la reprezentanta ci la un service normal, acum ce sa zic, eu am incredere in om care mi-a vandut masina, nu mai intru in detalii.Dupa cum vad eu cureaua si cum mi-au mai zis si altii cred ca a fost schimbata la cat scrie pe factura.

Modificat de andreisss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a fost facuta tot la un privat, anume Service Bogdan din Brasov. Fac pariu ca s-a scris la oha, ca masina era pe firma si ca sa iasa bine la cartea de service, s-a consemnat si pa. Consumabilele nu erau schimbate la 120k km cum nu-s eu popa. Sau in 70k km sa aiba asa joc pompa de apa si cureaua sa fie crapata destul de tare? Am piesele acasa, daca le vrea cineva din Piatra, le poate examina si primi. Dar eu le-as da la fier vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

faza cu 5 ani se aplica doar pe Romania.

Eu nu am vazut in DE sau NL observatia cu 5 ani. 180k km stiu, e in toata europa valabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici in Romania nu se aplica faza cu 5 ani explicit. Doar 150.000 km la PD, respectiv 180/210.00 km la CR

 

Autodata da 4 ani la majoritatae distributiilor....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Icepeti sa deveniti obositori cu 4, 5, 6 ani ptr schimbarea curelei, si riscati sa deveniti ridicoli ca cei de la "cel mai bun ulei pentru PD"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu chiar, ca acolo s-a cam stabilit... cel mai bun ulei e cel schimbat la maxim 7500 km :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cea mai mare GOGOMANIE auzita de mine dar se potriveste manusa tipilor ce inegresc uleuil pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici un sens sa schimbi doar cureaua,daca doamne fereste se blocheaza intinzatorul sau o rola ori se gripeaza pompa de apa din varii motive o sa rupa oricum cureaua chiar daca este nouo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot în acest tipic se spunea că : pompa se verifica vizual iar dacă se constata că are probleme doar atunci se va schimba.asta doar la prima distribuţie după cea originală.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!