Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Salut! Am schimbat distributia la Tiguan 2.0, 140 cp, la 177600 km si o vechime de 11 ani si jumatate. Cureaua prezenta o crapatura-dunga pe toata latimea ei si alte crapaturi mai mici repartizate din loc in loc. Mecanicul a spus ca in principiu se putea rupe oricând, mai ales la socuri (oprire motor in timpul mersului, schimbatul necorespunzator al treptelor de viteza etc). Rolele erau putin uzate, dupa cum a spus mecanicul. Am pus kit distributie Contitech (curea Gernania, rola intinzator Romania, o 2 role ghidaj Plonia si China). Pompa apa Hepu. Am schimbat si cureaua de accessorii Contitech Germania. La montaj mecanicul a observat ca si rola de ghidaj de la accesorii este putin uzata si sa o am in vedere. Urmatorul schimb recomandat de mecanic la 120000 km sau 8 ani. Multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au postat din experienta lor, intrucat reprezinta ghiduri esentiale in ati face o idee, a trage concluzii si a gasi solutii de rezolvare! Ajuta mult. Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! La Jetta A6 2015, 2.0 TDI 147CP, DSG, cod motor CUUB, la cati km ar trebui schimbata distributia si cam cat mai costa manopera? In planul de service sau manual nu mai sunt mentionate intervalele de schimbare, iar pe diverse forumuri am citit pareri impartite.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sylverbozvaci

In manualul de reparatie era mentionat 210 mii km, dar in practica pe la 170-180 mii km se schimba de catre mecanici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Inca un motor care ne arata ca nu doar km trebuie luati in calcul cand e vorba de uzura/imbatranire.

B8 2019 .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minute în urmă, EEXCALADE a scris:

Inca un motor care ne arata ca nu doar km trebuie luati in calcul cand e vorba de uzura/imbatranire.

B8 2019 .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Vaaai......, cum ajunge o curea asa in 4 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina aia nu are niciodata 102.000km sau pe parcurs cureaua a suferit un soc mecanic.
Verifica pompa de apa daca este modelul cu solenoid si daca a fost schimbata este clar ca motorul ala are .....
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Istoricul vw confirma km ,dsg-ul si radiator la fel ,optic masina  impecabila ,toate piesele de la distibutie 2018 .

Nu e prima (din generatia asta) care ajunge la mine cu distribtuia sarita inainte de 210.000 km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minute în urmă, EEXCALADE a scris:

distribtuia sarita inainte de 210.000 km 

 

         Ptiu, pai masina aia nici la jumatate n-a ajuns. Si nici veche nu e.  O explicatie trebuie sa "exista" : ori a fost exploatata execrabil, ori a avut vreun defect. 

         A mea la 180.000 si 6 ani, arata destul de bine. 

 

         Un exemplu interesant totusi pentru cei care vor preventie, nu tratament. Ca mine :). Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a atras atenția faptul că șurubul de la arborele cotit e foarte ruginit. Ce a făcut să ruginească în așa hal acel șurub, probabil a afectat și cureaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Pentru masina din semnatura (Touran 1.6 TDI 2017) ar trebui sa schimb distributia pentru ca are 6 ani, desi doar 130k km. 

 

Am primit 3 recomandari:

1. Kit OE 1050 lei + pompa OE 785 lei. Deci 1835 lei; cureaua e Conti si rolele Ina. Pompa de apa e Hepu sau SKF.

2. Kit distributie + apa Conti: 1015 lei

3. Kit distributie + apa Hepu: 1030 lei (eivdent curea tot Conti; nu stiu rolele)

 

Mi-a mai spus ca ar trebui verificata cureaua de la alternator si rola intinzatoare (amandoua pe Conti mai costa 300 lei).

Cum vi se pare? Pe ce varianta imi recomandati sa merg?

 

Merci!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1.6 tdi nu e lifetime? Aka 10ani/300.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minute în urmă, Xman_ghio a scris:

1. Kit OE 1050 lei + pompa OE 785 lei. Deci 1835 lei; cureaua e Conti si rolele Ina. Pompa de apa e Hepu sau SKF.

 

             Astea le-am montat eu, dar cu alte preturi (acum 1 ansi ceva? cred :)) ). Nu stiu ce producator sunt si nici nu m-a interesat vreodata. Sunt "hotarat" sa imi pastrez parerea ca intre piesele OE si AM sunt diferente, chiar daca sunt facute de acelasi producator (lucrul asta o spun si altii care lucreaza in domeniu). 

             "Din auzite", pompele HEPU mai au probleme (incep sa curga prematur).

 

             Alta recomandare (tot a mecanicilor/experientei altora) este sa inlocuiesti si simering arbore cotit (trebuie sa stea minim 4 ore montat pe arbore). Ar mai fi eventual si curea pompa de ulei (aici nu stiu ce sa spun, la km respectivi, trebuie/nu trebuie). 

             

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord si eu ca sunt diferente, in special la pret 😄 Mereu aud asta cu "altii" care lucreaza in domeniu, dar nu am dat de nimeni care sa poata spune exact: la fel cum eu nu cred ca masinile facute pentru Germania sunt mai calitative decat cele facute pentru Romania.

 

Oricum pompa originala este fie Hepu, fie SKF.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Xman_ghio said:

Salutare!

Pentru masina din semnatura (Touran 1.6 TDI 2017) ar trebui sa schimb distributia pentru ca are 6 ani, desi doar 130k km. 

 

Am primit 3 recomandari:

1. Kit OE 1050 lei + pompa OE 785 lei. Deci 1835 lei; cureaua e Conti si rolele Ina. Pompa de apa e Hepu sau SKF.

2. Kit distributie + apa Conti: 1015 lei

3. Kit distributie + apa Hepu: 1030 lei (eivdent curea tot Conti; nu stiu rolele)

 

Mi-a mai spus ca ar trebui verificata cureaua de la alternator si rola intinzatoare (amandoua pe Conti mai costa 300 lei).

Cum vi se pare? Pe ce varianta imi recomandati sa merg?

 

Merci!

 

Nu se schimba distributia atat de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

        Dupa mine, experienta si recomandarea mecanicilor care monteaza de-a lungul timpului toate tipurile de producatori, bate orice "credem" noi. Stiu ca sunt scumpe OE 😐.

 

        In final, banii tai, alegerile tale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dercos de ce zici "repede"? Are totusi 6 ani!

 

@Adria_n spune cineva ca o cure Continental OE tine mai mult/e facuta mai bine decat o curea Continental AM? Adica sunt ceva date care sa confirme ca OEM > AM la acelasi producator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur că sunt date undeva, dar păzite bine :)) 

La 6 ani n-are nicio treabă cureaua dacă nu s-a forțat mașina non stop pe drumuri forestiere. Că mai sunt cazuri cu ele rupte, da, sunt și la 50.000, excepții.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

VW; TOURAN (5T1); 1.6 TDI; kW: 85 DGDA

Pentru datele de service

***Curea dinţată - interval de înlocuire a comenzii motorului toate 210.000 km 

***Interval de înlocuire a rolei de întindere a distribuţiei motorului toate 210.000 km 
In astia 210.ooo km este posibil si in majoritatea cazurilor se intampla sa cedeze pompa de apa pentru ca este un model mai deosebit cu solenoid care lucreaza in functie de temperatura antigelului.
Toti producatorii de curele nu iti dau garantie mai mult de 6 ani la o curea,asemeni pe cutiile curelelor ai termen de instalare de 5 ani dupa fabricarea curelei.
Exista termene de 10 ani la anumite motorizari (PSA in general) care dau termen 10 ani pe considerentul ca motoarele noi diesel sunt foarte silentioase si nu produc vibratii majore...DAR....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAR, dacă ai cumpărat mașina nouă și te duci la reprezentanță să schimbi cureaua până în 210k km, ce spuneți acceptă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ar fi culmea sa refuze banii tai. Daca clientul vrea sa schimbe o piesa de 10 ori pe an, crezi ca se supara  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.11.2023 at 19:28, Xman_ghio a scris:

spune cineva ca o cure Continental OE tine mai mult/e facuta mai bine decat o curea Continental AM? Adica sunt ceva date care sa confirme ca OEM > AM la acelasi producator?

 

           Nimeni nu iti poate spune asa ceva, in schimb iti poate spune ca a montat distributie cu pompa apa Hepu si a inceput sa curga dupa 30.000 km (asa ca a trebuit schimbata distributia din nou) sau ca nu a schimbat simeringul, si dupa 1-2 ani a inceput sa curga. In cazurile alea nu cred ca te mai intereseaza cum arata cureaua 😐.

 

           Eu am preferat sa am riscuri mai mici, cel putin in capul meu :P. Certitudini nu ofera nimeni, nici macar VW.

 

           

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Inca doua distributii cu risc ,o skoda cu 188.000 si un tiguan cu 130.000 .( tiguanul a unei rude cumparat de nou)

Dupa 100.000 km recomand o inspectie  vizuala a distributiei ,macar la fiecare 2 revizii (la motoarele dupa 2014)

IMG_5929.JPG

IMG_5930.JPG

IMG_5931.JPG

IMG_5932.JPG

IMG_5933.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios: cum arata cureaua de la Tiguan?

 

Imi poti spune pe ce marci ai mers pentru Tiguan? Si ce ai schimbat in total (ce piese). Eu am 128k km si tot stau in cumpana exact ce/cum sa schimb.

 

Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!