Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

service = Augsurg ?

Nu, un service din Dristor. Iti pot da adresa daca te intereseaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai fost multumit, chiar te rog :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! M-am interesat la reprezentanta VW din Timisoara (Quark Motors) cat costa bucsele bara stabilizatoare + manopera. Pretul e de 130 Ron. Merita sa le schimb la ei la pretul asta? Sau sa incerc la un service de cartier cumparandu-mi bucsele de la reprezentanta (44 Ron bucsele) ? Din cate am inteles nu e nu stiu ce sa fie schimbate, dar exista posibilitatea sa fie montate gresit si atunci nu as rezolva nimic. Daca e cineva din Timisoara il rog sa imi recomande un service bun. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai bucsele si colierele potrivite cea mai grea parte e deja rezolvata. Montajul e destul de simplu si nu vad ce greseli ar putea fi facute sau cum ar putea fi montate gresit. Vezi totusi ca mecanicul sa nu unga noile bucse pt ca unsoarea s-ar putea sa atace cauciucul. Eu nu as apela la reprezentanta pt montaj. E taxat excesiv si nu e mare lucru. Ai putea chiar sa le schimbi si singur daca ai o rampa unde sa ridici masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata cu bucsele noi cele cu cocoasa vin si colierele metalice sau se cumpara separat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am luat bucse de la reprezentanta, da nu le-as schimba la ei ca au niste preturi exagerate. Nu e nimeni de prin cluj sa imi recomande si mie un service bun... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata cu bucsele noi cele cu cocoasa vin si colierele metalice sau se cumpara separat ?

Colierele se cumpara separat. La volksman sunt 20 ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am luat bucse de la reprezentanta, da nu le-as schimba la ei ca au niste preturi exagerate. Nu e nimeni de prin cluj sa imi recomande si mie un service bun... Multumesc

Salut ! In Cluj e un service pe strada Intre Lacuri numarul 15 ( e la o casa). Tipul stie meserie si e si ieftin, problema e ca are multe masini de reparat si va trebui sa iti faci programare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am scimbat si eu ca scartaiau ca draq. Am gasit bucse cu vreo 13 lei si ceva marintis bucata, ceva facut in Germania cica bilstein scria pe punga. Le-am pus de sambata si de atunci am facut creo 150 km si totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai fost multumit, chiar te rog :)

0722.509.348, Tavi. Am fost multumit de ce-au facut, dar am aflat ulterior, facand comparatie, ca au preturile la manopera un pic cam ridicate. Pe bucse bara stab + bucse basculta mi-a luat 185ron dar nu stiu sigur cat a fost manopera, asa ca e irelevant. Dar stiu ca pe un schimb de ulei iau 80ron, la fel pe un schimb de placute, in conditiile in care eu mi-am schimbat ieri placutele la un service echivalent cu 40ron... uleiul + filtrele il schimb la acelasi service cu 30ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin la acest topic! Din proprie experienta observ ca e problema mare cu bucsele bara stabilizatoare ! Eu sunt pe cale sa le schimb cu unele originale. Mecanicul mi-a zis ca pot sa le schimb de cate ori vreau ca problema o sa imi apara foarte repede oricat de noi si originale ar fi bucsele. Cei de la reprezentanta mi-au spus povesti cum ca bucsele noi originale tin pe drumurile noastre pana la 40000 km. Ce e de facut? Nu prea vreau sa schimb in fiecare luna bucsele si nici sa raman cu scartaitul asta. Am prieteni care le schimb tot la doua luni, e drept nu au pus niciodata de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0722.509.348, Tavi. Am fost multumit de ce-au facut, dar am aflat ulterior, facand comparatie, ca au preturile la manopera un pic cam ridicate. Pe bucse bara stab + bucse basculta mi-a luat 185ron dar nu stiu sigur cat a fost manopera, asa ca e irelevant. Dar stiu ca pe un schimb de ulei iau 80ron, la fel pe un schimb de placute, in conditiile in care eu mi-am schimbat ieri placutele la un service echivalent cu 40ron... uleiul + filtrele il schimb la acelasi service cu 30ron.

Mersi Yce. eu mi-am luat bucsele de bara stab. de la volksman. daca ma iau dupa preturile lor (volksparts) bucsele de BS sunt 50 si cele 4 de bascula sunt 60. Deci 110 RON piesele.. manopera ar fi undeva pe la 70-80 RON. e mult ?

Am auzit lucruri bune despre LSG si am sa intreb si la ei .. vreau sa imi schimb si filtrele, ulei, ulei cutie, lichid de frana si am toate piesele, un service imi mai trebuie :)

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat dureaza schimbatul bucselor stabilizatoare?! Sa stiu cat e de munca si sa vad daca e justificat pretul pe care mi-l va cere mecanicul. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

o intrebare: bucsele din imagine sunt bune!? , astea sunt bucsele cu, "cocasa"?

o intrebare: bucsele din imagine sunt bune!? , astea sunt bucsele cu, "cocasa"?

scuze pt. greseala gramaticala de mai sus... :mop:

post-10875-1181143610_thumb.jpg

post-10875-1181143618_thumb.jpg

post-10875-1181143626_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sunt.

Calinutz. Dureaza cat vrea macanicul sa dureze. La mine a durat vreo 2 ore cu tot cu bautul berii fara alcool si ceva de mancare :(

Am uitat sa-ti zic ca le-am schimbat eu personal. Deci om fara experienta. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult @Inginerul, intre timp le-am schimbat! A durat cam 50 min si m-a costat 30 Ron ! Mersi mult inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru putin :icon_thumright:. Nu se prea obisnuieste sa se raspunda la multumiri dar eu o fac :) Sper sa nu supar pe nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa schimb si eu astazi bucsele + placutele de frana...placutele erau noi , dar le-am schimbat pt. ca scartiau rau ....acum dupa aproape 80 km parcursi SURPRIZA scartaie din nou :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce scartaie din nou, bucsele sau placutele? Daca bucsele fac zgomot inseamna ca nu au fost puse de care trebuie. Fie calitatea e indoielnica, fie nu sunt marimea potrivita.

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce scartaie din nou, bucsele sau placutele? Daca bucsele fac zgomot inseamna ca nu au fost puse de care trebuie. Fie calitatea e indoielnica, fie, nu sunt marimea potrivita.

scuze , nu am detaliat...placutele scartie ,bucsele ...deocamdata nu

delfi s-au delphi parca ....asta este numele lor

dar in afara de scartit ,pot aparea si alte probleme ? nu afecteaza discurile?

intreb si eu , ca parca sacrtzie prea rau... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru placute exista un topic separat. Totusi, ca sa-ti dau un raspuns, e relativ normal ca placutele noi sa scartaie....pana se rodeaza un pic. Nu stiu ce marca e asta de care spui tu dar eu am pus Lucas si nu am avut probleme. Si ATE sau Brembo sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
silviu butnariu
Pentru putin :). Nu se prea obisnuieste sa se raspunda la multumiri dar eu o fac :( Sper sa nu supar pe nimeni.

Vand casetofon Beta golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vand casetofon Beta golf

Cred ca ai gresit topic-ul !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic. A vazut la mine in semnatura ca cumpar Beta :rolleyes:

Off-topic. Am gasit. Traiasca rullz. A fost foarte amabil si mi-l da for free :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am schimbat ieri bucsele fatza (de bascula si flansele de la amortizor) la acelasi service ca Ice2k (la Tavi).

Aveam aceleasi simtome ca cele descrise pe acest topic, respectiv scartaitul din patul bunicii si batai de betze pe sub roti.

Mentionez de acum ca bucsele de la bara stabilizatoare nu le-am schimbat (inca)

Dupa interventia la service (durata de 2 ore, 70 lei/h manopera) , am constatat o imbunatatire dramatica a situatiei. Patul bunicii de la orice denivelare a disparut, bataile pe sub roti iari au disparut... si totusi parca nu merge ca la inceput.

Dupa vreo 10 km, am constatat ca mai apare cate un scartz-scartz in curbe denivelate (la mers drept nu) sau in alte ocazii rare pe care nu le pot generaliza.

Banuiesc ca trebuie schimbate si bucsele de la bara stabilizatoare, sa elimin complet orice sursa de scartz.

Piesele inlocuite aratau jalnic: bucsele bascula erau varza, flansele erau turtite cam 1 cm pe inaltime.

Am scris aceasta experienta ca sa vada, cine are astfel de probleme, cam de unde pot fi cauzele acestor scartzaieli, batai in roti si instabilitate in volan (la franari cu viteza mai mare).

O zi buna.

Paul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!