Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Ce ti.am descris eu mai sus e cea mai buna solutie, fara taieturi sau mai stiu eu ce carpeli. Asa am patit si eu si am schimbat piulita si merge brici acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreidumitru

Salutare. Azi am reusit sa rezolv problema descrisa nu de mult aici. In principiu am urmat sfaturile lui @FaKyRu, doar ca mecanicul nu a dat piulita veche jos (este sudata foarte bine si a zis ca exista riscul sa deformeze jugul) ci a mai adaugat inca una contra. Acum este liniste din nou pe puntea fata. Multumesc inca o data pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa se deformeze asa usor. Eu am taiat.o cu o dalta si am pus alta noua.Spunei mecanicului sa mai ia niste cursuri si apoi sa se apuce de masini!!

Numai da quote la mesajul anterior..foloseste reply...

Atentie se sanctioneaza conform Regulamentului!

Butonul Quote/Citat ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote/citatului, va fi sanctionata.

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am si eu mare problema la un golf4 1.4 16v  si nu stiu cum sa o rezolv. Am schimbat rulmentu fata dreapta si am strans tot cum era acum 2 zile....aatazi am plecat la drum mai lung si am auzit un troncanit si imi sarise surubu care prinde bieleta antiruliu de bascula.am incercat sa il prind inapoi dar se invarte in gol sa dus filetu din interioru bascule...ce as putea face si ce cod are acel surub sa il cumpar nou. Va multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Salutare, îmi trancane ca naiba pe stânga față la mici denivelări, pivotul e schimbat am controlat și restul și doar bucșele au rămas . La TDI din 2003 ce tip și dimensiune sunt aveți idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Trebuie verificat dupa seria de sasiu sau dupa codurile PR...dar in general diesel-urile au de 23mm...

BBS.thumb.jpg.a90c90fe8355669daa0d37326925e2ad.jpg

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Merci, in cazul meu erau de 23 mm si aveau cocoasa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare! Am si eu probleme cu bucsele de la bara stabilizatoare. Am bataile specifice, la plecare de pe loc si la franare. Am fost in 3 service-uri, timp in care am schimbat bascule cu tot cu bucse, pivoti, capete de bara, bielete de directie si antiruliu. Nu mi-a zis nimeni nimic de bucsele astea, ori nu le-a trecut prin cap ori au considerat ca sunt in regula desi se vede cu ochiul liber ca nu sunt.

 

Avand in continuare acel zgomot azi m-am hotarat sa ma bag sub masina si sa trag personal de tot ce e posibil, sa vad de unde vine zgomotul.

 

Instant am vazut ca bara stabilizatoare se cam proptea in suportul de metal al bucsii, iar bucsele sunt praf. Deci freaca fier pe fier. Intrebarea mea este: le pot schimba fara sa dau rotile jos? Adica cu masina la sol, pentru ca n-as vrea sa achit manopera iar pe la service-uri si sa imi zica ca n-au nimic si sa plec de acolo mai bou decat m-am dus.  

 

 

Modificat de Alex Pascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!