Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Se pot cumpara si separat.Dimensiunea nu difera in functie de producator ci doar dupa seria de  caroserie.Nu ai sa gasesti ce marca ai montata ci doar simbol vw/audi si cod OE  asta daca se mai poate citi.Daca nu ai scule si canal mai bine stai cuminte cauta un service. Personal sint multumit de Lemforder/Meyle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
dragomiricacristinel

Am primit oferta de la autokarma umatoarea :Nivel calitate :    + Calitate buna  + Calitate foarte buna  
1     Bucsa bara stabilizatoare fata stg / drp     LEMFORDER
    2     21.12l ei
2     Bucsa bara stabilizatoare fata stg / drp     VW Group
    2     37.00 lei
Cost transport:       0.00
Va rog sa ma sfatuiti ce sa aleg,eu am nevoie doar de 2(stanga/dreapta) si nu stiu cares OEM
Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta ia originalul adica cele la 37 roni 

cred ca 37 roni pe buc nu are cum amandoua este prea ieftin\

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ai lua i-ati si brida de prindere si surubul bridei. Cele de pe masina daca sunt originale sunt fara cocoasa si vor fi ruginite.

Bucsele noi si bridele noi de la bara stabilizatoare (revizuite) difera fata de cele puse initial din fabrica, rezista mai bine la stres datorita acelei cocoase.

Personal as merge pe oem, data fiind valoarea mica a pieselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM toata ziua, verifica, depinde de an, poate sa fie cu "cocoasa" din fabrica, pe cel din 2002 asa e. Verifica vizual ce ai sa nu iei degeaba.

Cam atat am dat eu pe ele, la reprezentanta. Suruburile 5ron/buc.

Am gasit odata bucse cu cocoasa, oem prinse cu bridele nerevizuite :)), era ok, ce sa zic, statea țapăn. Suruburile nu erau cele originale, erau putin mai lungi. Culmea, operatiunea asta era efectuata in DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu are cu cocoasa, (asa am avut eu), vw a revizut bucsele ulterior si acum doar cu cocoasa se gasesc.

Asta prea putin conteaza ce ai avut initial, pt ca partea ce sta pe bara stabilizatoare e identica in ambele cazuri.

Bucsa cu cocoasa este doar la exterior diferita si cocoasa e pusa acolo sa rigidizeze bucsa.

La cat costa o pereche de bride si suruburi in plus eu zic sa nu se riste si sa se cumpere tot nou deodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

E vreuna din alea OEM?

Eu vand leam cerut oferta la astia de la autokarma leam specficat clar ca vreau oem si ei miau trimis ce vam pus mai sus

Modificat de dragomiricacristinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cele de la pct-ul 2 sunt oem.

Acum sa nu crezi ca Lemforder nu sunt bune, sunt f bune si ele, insa atat timp cat pretul nu e unul mare si exista posibilitati financiare, eu intotdeauna voi recomanda OEM pt bucse si nu numai.

Dar ti-am spus, cerele si bridele si suruburile de prindere, mai ales daca pe masina ai variantele fara cocoasa.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

Miam facut comanda de oemuri cu 37 de lei bucata,dar de bride si suruburi de prindere am uitat

Raspunsul celor de autokarma a fost urmatorul:Buna ziua.Lemforder este oem ,WV este oe .
O zi buna.

Modificat de dragomiricacristinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este, ne pierdem usor in detalii cand scriem. Lemforder este oem si face piesele oe, insa diferenta dintre oem si oe este controlul calitatii.

Crema pieselor sunt etichetate cu vw-audi si de aici si rezistenta mai buna in timp (si pretul mai mare desigur).

 

Repet, cat timp nu faci un efort financiar, eu recomand pe baza experientei din practica oe-ul adica piese originale.

 

Bride si suruburi poti sa-ti comanzi oricand, daca nu au, da o fuga la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat oem cu 38 ron/buc dar au venit fara acea insertie de panza asa ca am refuzat.La fel si Febi si Moog, cu toate ca in catalog sunt cu insertie....mai caut in continuare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt cu panza cele OE.

au sigla VW pe ele, acoperite cu talc si facute in spania deregula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

Bucsele cumparate de mine,astazi am ridicat comanda post-142248-0-13593700-1430152281_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti!De cateva saptamani a inceput si la mine sa se auda un scartait,initial am zis ca e de la scaun,dar am apasat pe botul masinii si scartaie cand se balanseaza.In concluzie bucsele de la bara stabilizatoare,confirmare am primit si dupa ce am facut un test la o statie ITP.

Acum intreb,ce recomandati si la cat sa ma astept sa scot din buzunar,manopera piese,bride?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai scrie mai sus pretul pieselor.

manopera, in functie de service. 50-100 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara!Am reusit sa inlocuiesc bucsele de la bara stabilizatoare,am luat cele OEM,comandate de la Autokarma,avand cod:1J0411314T.

80 de lei au costat bucsele,si 60 de lei a costat manopera la Autocenter Iasi.Acum e liniste,prea liniste parca:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua!

As vrea sa imi schimb bucsele bara stabilizatoare.

Am gasit pe un site modelul din imagine.Am nevoie de doua bucati,nu?Capture4.jpg

Modificat de john00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai nevoie de 2 bucati. :icon_thumleft:

Totusi, fa un efort si cumpara OEM, ca sa nu ai surpriza ca dupa cateva saptamani sa inceapa sa scartaie. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus sidem acum 30000 de km si nu au nimic. Oi fi nimerit un lot bun. Insa la ce preturi mici au, mai bine pui OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu am reusit sa gasesc in urma, are cineva cuplurile de strangere pentru brida de la bucsa bara stabilizatoare si pentru bieleta (prinderea din brat)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am schimbat si eu bucsele de la bara stabilizatoare, aveam Febi puse in urma cu 2-3 luni si scartaiau in ultimul hal. Dupa demontare am observat ca erau facute dintr-un cauciuc de o calitate foarte slaba, partea interioara practic era moale, topita precum o rasina. Noile bucse le-am cumparat de la reprezentanta VW cu 34 ron/ buc, din pacate nu aveau nici bride nici suruburi asa ca am schimbat doar bucsele. Oricum bridele nu era necesar sa le schimb, le-am curatat bine cu o perie de sarma la interior iar bara stabilizatoare am curatat-o cu diluant si o carpa de rezidurile ramase de la vechile bucse. Toata operatiunea a durat sub o ora, investitia nu e mare iar rezultatul e satisfacator. Merita cativa lei in plus pentru OE...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

Em am vrut sa pun originale de VW pe a mea si nu mers,a trebuit sa pun lemforder pentru ca avea improvizatii facute dedesupt de fostul proprietar iar bucsele orinale VW erau cu,cocoasa pe mijloc iar mie imi trebuiau netede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca era bine daca iti cumparai si bridele (cu cocoasa) si nu mai aveai treaba pe viitor. :icon_thumleft:

Acum poate ai noroc, dar e loterie mare cu bucsele la bara stabilizatoare AM. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

PAi leau pus cu tot cu bride noi,dar pe lomforder.Inati imi comandasera bucsele lemforder si cand au vazut ca nu le pot monta au luat si bridele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut!

o intrebare la voi pentru ca eu nu ma pricep:bara de torsiune este acelasi lucru cu bara stabilizatoare?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!