Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Pune bucse OEM la stabilizatoare ca nu-s scumpe

Am montat eu acum ceva timp Meyle si sunt dezamagit de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele astea de la bara stabilizatoare trebuie schimbate cand scartaie sau doar cand au joc? Ca sincer nu ma deranjeaza un mic chitait cand e umezeala afara..iar la verificare mecanicul a zis ca sunt ok (pe elevator, ca nu i-am zis de scartait)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt pe bara stabilizatoare. De bara stabilizatoare se prind bieletele antiruliu in ambele capete. Practic, bucsele care sunt pe bieleta produc acele scartaituri. Cel putin asa am patit la masina mea. La orice denivelare, scartaiau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine si-a cumparat de curand bucse OEM ?  ca sunt curios si eu cum arata si ce scrie pe ele si cat l-a costat, care e codul lor. Nu de alta dar sa nu cumva sa vina vreun destept si sa imi zica "ia-le pe astea ca sunt originale" dar de fapt sa fie turnate pe vapor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat eu de curand la reprezentanta VW brasov si sunt 75 ron bucsa+brida+surub + discount 20%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la Volk si e 35 bucsa, 25 brida si cica nu e nevoie de surub nou ca se potriveste ala vechi. Cei care au pus OEM in loc de facaturi, pot sa confirme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot faci o treaba.........fa-o bine.....pana la capat.eu cel putin asa o sa le schimb:cu totul.mai ales ca surubul ala e cel mai ieftin dintre cele 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus eu OEM bucse si bride, sincer surub, nu. Maxim il dai cu vopsea antirugina sau zinc.

la maica-mea (in februarie)am luat doar bucsele OEM, iar bridele FEBi. Bucse 27ron/buc, bride 9/buc.

Mi s-a parut ca m-am chinuit din oarecare motiv mai mult ca la a mea, o dau pe seama bridelor(cred ca nu erau copiate perfect), dar pana la urma au mers montate si finalul tot acelasi e, liniste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, si eu stau pe ganduri daca este necesar sa iau bride originale si sa dau de 4-5 ori mai mult pe ele si sa faca acelasi lucru ca unele pe producator. A mai incercat cineva bucse originale cu bride ne-originale ? E totul ok ? Sau sunt semnale negative ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucse bara stabilizatoare oem cu diametru 21mm au costat 35 ron bucata.am avut febi cam 1 luna si le-am schimbat rapid ca scartaiau si erau prea moi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat mai sus...insa nu aveam sculele dedicate pt acesta lucrare. dar nici la bridele oem nu aveam si a mers mult mai usor.

 

daca ai un papagal destul de mare cu care poti sa prinzi bine de brida in timp ce pui surubul merge.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Emil era vorba despre bride ne-originale, nu despre bucse. Bucsele le-am cumparat deja OEM. Intrebarea era daca merita sau nu sa dai de 4 ori mai mult pe bride originale ? Sau iei Febi sau altceva si e acelasi lucru ?


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Acu' cateva saptamani a trebuit sa schimb bucsele din bascula pentru ca troncaneau. Au fost schimbate si bieletele. Dupa ce am adus masina acasa, la doua saptamani distanta au inceput sa scartaie bucsele de pe bielete. De abia le schimbasem. Inainte sa le schimb, nu scartaiau. E a doua oara cand patesc acest lucru. Pun bucse noi si la putin timp incep sa scartaie. :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai pus de alea ieftinache?

 

Nu stiu de care sunt puse. N-am fost de fata. Am lasat masina la cineva. O sa intreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, pe viitor sa stii ca nu merita nimic in afara de originale, sa te stresezi pt 55ron(ambele)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

tot vad de vreo 5 pagini "puneti de alea oem" . " nu cumparati altceva in afara de  oem ". dar cum se numesc alea OEM, ce cod au ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti la reprezentanta la pret de pret

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai apropiata reprezentanta vw e la 50 de kilometri (100 dus intors),  ma rog, e prea tarziu. deja am dat comanda de ele acu cateva ore . 25 de lei bucata . nu stiu ce firma sunt, dar oricum i-am zis lu ala sa nu-mi  dea comanda de FEBI. am vazut pe forum ca multi s-au plans de firma asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce comanzi la reprezentanta iti vin originale.

Poti sa comanzi acelasi lucru de la un magazin de piese auto local mai rasarit, care aduce si pisele originale. Cand zicem originale, ne referim la originale VW, nu originale FEBI (adica nu facute pe vapor si FEBI pe bune, sau ceva de genu'). Cine e producatorul celor originale nu stiu(nu are scris pe ele), dar sunt fabricate la standarde net superioare celor aftermarket.

Cele originale ultima oara am luat cu 27ron/buc, cui i se pare un pret exagerat sa-si caute bicicleta/tramvai sau sa suporte consecintele (scartait ,troncanit la scurt timp).

Pe cele originale le identifici ca fiind ambalate si etichetate cu cod de piesa conform ETKA, (gen 1j0 411 314 R). Acest cod si stanta VW o regasesti pe piesa, acoperita de o pudra alba. Pe langa acestea mai e o stanta rotunda, in centrul ei e o cifra, gen 08, asta insemna ca sunt fabricate in 2008, pe ambele golfuri din dotare erau bucsele din fabrica cand le-am schimbat (aveau 99 respectiv 01 stantat), evident in germania sunt alte drumuri unde nu le prea "simti" uzura, chiar daca ele sunt trecute de a 2-a tinerete in schimb pe plaiurile mioritice acest lucru se face simtit din prima suta de metri.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum au fost ambalate la tine,ori m-a tepuit pe mine vanzatorul de la reprezentanta VW Brasov,ca la mine nu au fost ambalate in nimic mi le-a dat pur si simplu in mana,iar de scris ceva pe ele nu am obs.O sa ma uit maine mai bine si va zic>Sper sa nu ma fi tras in piept.Ca pt 60 ron cat am dat pe ele ma duc peste el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, cam asa au venit la mine, nu am facut poza expres pt asta, dar ai sa vezi un 314R scris pe ele.

pe cele vechi se vede VW de pe cealalta parte si data fabricatiei, pana si luna.

post-34985-0-65885200-1383589266_thumb.j

post-34985-0-81653800-1383589363_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mdea.. de ce mi-era teama de aia n-am scapat. azi am ridicat comanda pentru bucse.. is febi..i-am zis lu ala inainte sa le comand ca nu vreau febi.. "da sefu, nu-i problema". cand le-am vazut.. ce sa-i mai zic ? m-am inrosit de draci . le-am luat asa. intrebarea e . merita sa le mai montez ? daca as trece iarna cu ele ar merita efortu, si dupa cumpar eu altele .si putin offtopic.. am dat comanda si de niste burdufuri  la planetara, au venit si alea . parca is prea plasticate, acum nu stiu cum ar trebui sa fie , n-am mai pus mana niciodata pe un burduf. dar parca alea de la masina mea is mai cauciucate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se cumpara 2 bucse 1J0 411 314 R, trebuie achizitionate si doua coliere noi? Inteleg ca modelele astea noi sunt  usor diferite ca forma (au acea cocoasa pe mijloc), caz in care colierele vechi nu mai sunt bune.

Sau colierele vin in cutia cu bucsele?

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!