Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Cumpara ce ai masurat tu, la fel am procedat si eu , le-am masurat (21cm) apoi am cumparat, iti recomand numai cele OEM cu cocoasa, insa trebuie sa cumperi si colierele daca nu au prevazut cele de pe masina.

Pe mine, cele de la SWAG m-au tinut fix 5 zile, apoi dupa ce am montat pe cele OEM s-a facut liniste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ii zisesem celui de la reprezentanta, daca nu cumva sunt mai multe modele, i-am zis ca sunt unele cu coasa, si el a zis ca nu stie de care sunt, el vede decat ce i-a returnat calculatorul si ca alea sunt, nu stie mai mult, adica nu prea stiu cum sa le cer, cum sa-i fac sa inteleaga ce vreau.

Merci mult pentru raspunsul rapid :) !

Pai ii zisesem celui de la reprezentanta, daca nu cumva sunt mai multe modele, i-am zis ca sunt unele cu coasa, si el a zis ca nu stie de care sunt, el vede decat ce i-a returnat calculatorul si ca alea sunt, nu stie mai mult, adica nu prea stiu cum sa le cer, cum sa-i fac sa inteleaga ce vreau.

Merci mult pentru raspunsul rapid :) !

Eventual stie cineva un cod pentru bucsele cu cocoasa pentru bara de 21 mm, ca sa le zic dupa cod ce vreau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! am o problema cu roata stanga spate,se aude o bataie f puternica in momentul in care iau o groapa sau si mai rau atunci cand pe drum sunt denivelari.am fost la service si mi au zis ca s duse amortizoarele asa ca le am schimbat dar bataia nu a disparut.are cineva vreo idee despre ce se intampla?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in 2006 am schimbat bucsele cu tot cu bride( 2la numar) marca LEMFORDER, le recomand. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lidiaL,pe spate nu ai bara stabilizatoare.Pe spate ai bucsele de la punte care pot trancani.Iar daca ai spus ca ai schijmbat amortizoarele,altceva nu are ce sa tranacane.Mai verifica de altfel ca nu cumva zgomotul sa provina spre exemplu de la un tampon al tobei rupt/slabit,sau scut,etc.Ai schimbat si kiturile de la amortizoare sau le'ai pus pe cele vechi pe amortizoarele noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ii zisesem celui de la reprezentanta, daca nu cumva sunt mai multe modele, i-am zis ca sunt unele cu coasa, si el a zis ca nu stie de care sunt, el vede decat ce i-a returnat calculatorul si ca alea sunt, nu stie mai mult, adica nu prea stiu cum sa le cer, cum sa-i fac sa inteleaga ce vreau.

Merci mult pentru raspunsul rapid :) !

Pai ii zisesem celui de la reprezentanta, daca nu cumva sunt mai multe modele, i-am zis ca sunt unele cu coasa, si el a zis ca nu stie de care sunt, el vede decat ce i-a returnat calculatorul si ca alea sunt, nu stie mai mult, adica nu prea stiu cum sa le cer, cum sa-i fac sa inteleaga ce vreau.

Merci mult pentru raspunsul rapid :) !

Eventual stie cineva un cod pentru bucsele cu cocoasa pentru bara de 21 mm, ca sa le zic dupa cod ce vreau.

1J0-411-314-C a fost inlocuit de codul 1J0-411-314-R -cele cu "cocoasa" iar un DIY^cum sa le schimbi gasesti aici

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc mult Baghi pentru informatie, nu am mai intrat de ceva timp pe forum si de asta am raspuns asa tarziu. Inca o data multumesc si bafta, dupa ce o sa le schimb o sa revin cu un reply :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pot fi si biletele antiruliu , la mine am schimbat bucsele de la bara de torsiune si facea in continuare si am schimbat bieletele antiruliu si am scapat de pb.

Corect! Pot sa fie si de acolo, ai avut ghinion sa fie si bieletele antiruliu. Insa, de cele mai multe ori, cand scartaie, sunt bucsele de la bara de torsiune fata. La mine sunt pe 23, tija are phiul acesta...drept urmare...le schimb zilele astea, sunt ieftine, precum si manopera. Am mers si eu la un mecanic foarte bun, cu diagnoze de la alti n-shpe mii de mecanici "proceputi", inclusiv Autoworld Cluj (bleah :sly:) si toti au spus ca trebuie schimbate capete de bara stabilizatoare si adiacentele. Bullshit, omul meu le-a defacut, erau perfect OK, pana la urma imi arata si imi explica care e problema si de ce apare....verdict clar: bucse bara torsiune + stabilizatoare (a nu se confunda cu capete de bara stabilizatoare si alti termeni asemanatori...sunt chestii total diferite!) toate pe fata stg.+dr.

O zi faina!

Modificat de allwman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Fratilor este posibil ca din cauza uzurii bucselor de pe bara stabilizatoare sa se auda o bataie scurta si infundata si trepidatii in masina????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e posibil, vireaza rotile si uita-te la bucse.. daca vezi rugina intre bucse si bara, atunci clar sunt uzate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma confrunt cu un scartait la roata din fata pe partea pasagerului. Scartaitul apare doar la gropi/denivelari/bordurile de la trecererile pietonilor. E foarte neplacut acel scartait, parca as fi cu caruta. De la ce sa fie acel scartait?

Modificat de 22Vik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca bara stabilizatoare are la capete bielete antiruliu si e posibil ca si acelea sa fie uzate si sa bata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@22Vik, cel mai probabil bucse bara stabilizatoare. :icon_thumleft:

@johnny0585, verifica si flansele de la amortizoare. S-ar putea sa bata si de acolo. :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destrangeti putin colierele care tin bucsa bara stabilizatoare si bagati vaselina intre bara si cauciucul bucsei si cativa ani nu vor mai scartai. Am cumparat acum 6 ani bucse noi si nu le-am mai pus pentru ca dupa introducerea vaselinei nu a mai fost nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sau e posibil ca vaselina (depinde de ce tip este) sa atace mai mult cauciucul bucsei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea grafitata nu ataca cauciucul bucsei

am pus la T5 acum vreo 4 ani, si nici acum nu scartaie :D

la golf la fel, pe dreapta au aparut scartaieli, asa ca am schimbat bucsa si am pus vaselina intre bucsa si bara, sper sa ma lase 2-3 de acum incolo, numai cand trancane le schimbi cu totul

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

De ceva timp cand plec cu masina mai ales la rece cand invart volanul mi se aude un scartait ca si cum ar freca cauciuc pe cauciuc.Si in mers mi se mai aude si un pocnitura mai infundata in partea din fata si se aude si cand merg incet prin gropi sau mai tare.Si se aude si pe drum drept si la viteze mai mari.

De schimbat la directie am schimbat urmatoarele:

-bucsa bascula si cea mare si cea mica

-flansa amortizor+rulment

-bieleta stabilizatoare

-bucsa bara stabil;izatoare dar aici nu i-am pus ceva de calitate si banuiesc sa nu cumva sa fie de aici

Cum pot verifica daca bucsa de la stabilizatoare este uzata?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capatul de bara de la caseta... ai tras de el sa vezi daca are joc ?

de obicei bucsa de la bara stabilizatoare e uzata daca se vede rugina intre bara si bucsa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bucse ai pus la bara stabilizatoare?Uite cam asa arata bucsele de original.Sunt date cu praf de nuca de cocos :lol: .Au un praf pe ele sa nu se lipeasca de brida sau de bara stabilizatoare.

post-64586-0-73921100-1332485698_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila am un joc foarte mic in capatul de bara inspre caseta si am fost la mecanic si a zis ca nu e problema si cred ca si e un pic de rugina la bucsa.

GABIVVX bucsele de la stabilizatoare am luat Meyle cu cocoasa si cu colier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce am schimbat bucsele la bara stabilizatoare.OEM luate in urma cu vreo 20k km....Acum am pus FEBI fara panza,la un pret de 10 ori mai mic :D Sa vad cat ma tin astea,daca nu....luam iar OEM :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat bucsele la bara stabilizatoare acum 50.000 km si pana acum nu am nici o pbma. Se manifestau printr-un scartait gen polistire pe polistiren la denivelari si gropi.

Am pus oem, la pretul care costa sincer nu merita altceva.

Cele vechi nu aveau cocoasa de pe mijloc, cele noi aratand exact ca in poza lui Gabivvx. Desigur am schimbat si colierele si suruburile de prindere.

Dar la schimbare e bine sa verificat si bieletele antirului sa nu fie uzate.

Uleiuri si alte veseline nu recomand sa se puna, atrage praful si mai rau poti face decat bine.

Plus ca repet, la cat costa aceste bucse nu merita sa nu le schimbati si sa nu puneti oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff... ba ce noroc am , am comandat bucse pe original dar mi-au venit pe 19 si am 21 , oare ce se intampla daca le montez asa ? :( o sa se rupa in timp , sau sa fac retur si sa iau marimea care trebuie !?

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa retur si pune ce trebuie. Iti dai seama ca vei avea joc si numai bine nu va fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu le faci retur. Eu stiu ca daca ai bara stabilizatoare de 21 mm trebuie sa pui bucse de 19 mm. Eu am montat bucse de 19 pe masina mea si am bara de 21; au aproximativ 1.5 ani si nu am nici o problema cu ele.

ETKA imi da dreptate.

Screen_Shot016.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!