Jump to content

Calatorii In Afara Romaniei Cu Copii Minori


godoroja
 Share

Postare recomandată

Intrebare de baraj!Daca calatoresti in spatiul U.E., poti sa-i faci pasaport doar copilului iar parintii sa mearga cu cartile de identitate?Astept parerile voastre!In spatiul U.E. unde poti calatori cu cartea de identitate, in mod normal nu-ti trebuie pasaport, in schimb copilul nu-l poti scoate din tara decat pe baza de pasaport, asadar faci copilului pasaport dupa cum spune legea, dar nu vad de ce ar trebui sa-si mai faca si parintii pasapoarte! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • V i c t o r

    6

  • maxu

    5

  • MishuL

    3

  • godoroja

    3

Raspunsul este DA! Parintii pot iesi din tara cu cartea de identitate, dar copilului ii trebuie musai pasaport. Iar daca pleaca doar cu un parinte mai trebuie si o declaratie notariala din partea celuilalt, in care sa-si dea acordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc victor blackedition ptr informatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am auzit ca se afla in discutie un proiect de lege privind posibilitatea intocmirii de carti de identitate ptr copiii care au implinit 6 ani.Stie cineva ceva mai multe detalii despre aceasta propunere de lege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mare nelamurire. Fata mea de 5 ani are pasaportul valabil pana in 11.03.2011. Se mentiune regula cu valabilitatea de 6 luni a pasaportului si daca da la ce se aplica: la data iesirii din tara sau la data intrarii (inapoierii) in tara. Urmatoarea intrebare e cum se considera cele 6 luni: in cazul meu concret pasaportl mai e valabil 6 luni incepand cu ce data 10.09, 11.09 sau 12.09 ?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu te lasa sa iesi din tara daca pasaportul va expira in mai putin de 6 luni (ex. expira la 1.12.2011 - poti iesi pana la 1.06.2011). La intoarcere nu este nicio problema, chiar daca intri in ziua in care expira.

Mie unul mi se pare o aiureala, dar acestea sunt regulile lor. (De ce nu-l face valabil pe 5 ani si 6 luni si sa scrie pe el ca nu poti iesi decat 5 ani?).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare de 100 puncte: daca un parinte e US citizen, celalalt roman, copilul are pasaport US....poate iesi din Romanica cu parintele american fara acordul celuilalt?

Despre iesirea din US am gasit asta:

"Generally, if your child has a passport, it can be difficult to prevent the other parent from removing the child to another country without your permission. " Ma intereseaza iesirea din Romanica.

L.E. Politia de frontiera zice ca nu iese decat cu procura....

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

la eliberarea pasaportului pentru copilul meu (2,5 ani), ofiterul care mi-a inmanat pasaportul mi-a sugerat sa am asupra mea si o copie dupa certificatul de nastere al copilului, pasaportul fiind exclusiv un document de calatorie exact asa s-a exprimat ofiterul respectiv. Avand in vedere ca voi pleca in concediu in strainatate peste 2 saptamani, fiind prima data cand iau si copilul cu noi, eu personal nu voi risca sa dau peste un ofiter ultra zelos in vama. Nu stiu daca cineva a mai fost sfatuit astfel sau i s-a solicitat copie dupa certificatul de nastere la iesirea din tara, poate sunt noi reglementari in domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, mie la vama mi s-a cerut (de mai multe ori) si o copie de pe certificatul de nastere al celui mic. Nu sunt noi reglementari dar, la cate rapiri de copii au loc, nu ma deranjeaza acest aspect. Pe pasaport nu se trece prenumele parintilor (la fel cum este mai nou si pe noile caarti de identitate) asa ca politistul de frontiera vrea sa fie sigur ca acel copil este insotit de parintii sai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam greu ca hotii si copilul sa aiba acelasi nume de familie.E prima oara cand aud asa ceva,si am calatorit destul de mult cu 2 copii ,si in multe tari non-UE,in care nu mi s-a cerut niciodata certificatul de nastere al copiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 8 iesiri de 4 ori mi s-a cerut si o copie de pe certificatul de nastere al copilului. La intrarea in Romania nu mi s-a solicitat niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa plec intr-o excursie in vara asta pana in Praga. As vrea sa fac drumul din doua bucati. Unde ma sfatuiti sa fac oprirea, in tara sau ungaria si eventual la ce hotel, pensiune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si minorii unde sunt in discutia asta? :offtopic:

Revenind la subiect, ieri am ridicat pasapoartele copiilor, care sunt obligatorii a fi facute individual incepnd cu varsta de 6 ani.

Sunt necesare pt iesirea din tara indiferent de destinatie UE sau Non-UE.

Tariful este 276 ron/pasaport si se platesc la orice CEC Bank

Impreuna cu chitantele singurul document necesar este certificatul de nastere in original

Este obligatorie prezenta copilului pt poza si prelevarea amprentelor papilare, dar si a ambilor parinti (la eliberare numai unul se poate prezenta)

In cazul in care numai un parinte se poate prezenta atunci e nevoie de procura notariala.

Pt alte situatii sunt necesare si alte acte fapt pt care cel mai bine e sa va interesati direct la directia de pasapoarte.

Valabilitatea pasapoartelor copiilor este de 5 ANI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la subiect, ieri am ridicat pasapoartele copiilor, care sunt obligatorii a fi facute individual incepnd cu varsta de 6 ani.

Valabilitatea pasapoartelor copiilor este de 5 ANI!

Si copiilor sub 6 ani li se face pasaport (evident electronic, ca doar noi romanii suntem mai cu mot). Pretul este acelasi ca cel postat de Vlad, cu diferenta ca este valabil doar 3 ani si ca micutului nu i se mai preleveaza amprentele papilare.

Si uite asa, in loc sa-ti treci copilul in pasaport cu 4 lei (pe vechea legislatie) dai 276 ron (adica de 69 de ori mai mult). :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa poate pleca si cu unul din parinti daca are acceptul celuilalt

(nu stiu daca metoda cu trecutul in pasaport se aplica la ambii parinti..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am deja copilul cel mare in varsta de 9 ani pe pasaportul mei mai e nevoie sa ii fac pasaport separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vad ca toata lumea zice de procura, asa stiam si eu... probabil ca aceasta se face in limba romana pentru a o prezenta la iesirea din tara autoritatilor romane. intrebarea mea este: ramane valabila aceasta procura in limba romana pentru cazul in care se pleaca de pe un aeroport de afara cu destinatia bucuresti sau trebuie si o procura tradusa in engleza de exemplu?

scenariul este urmatorul: plecam impreuna, ne plimbam, toate bune dar la finalul vacantei pastrez masina cu mine in strainatate urmand ca sotia si copiii sa se intoarca cu avionul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@cipo, daca ai aflat raspunsul ma intereseaza si pe mine! Am o situatie similara

Presupun ca se traduce si legalizeaza....alti bani, alta distractie.

Am vazut o faza interesanta la Dover in UK. Inainte de imbaracarea pe bac, tatal cu 2 copii si un Porsche Cayenne incerca sa convinga o doamna ofiter de la vama sau ce e aia acolo ca se duce cu copii in Franta la Disneyland. A aratat biletele, doamna a zambit si l-a intrebat de procura de la sotie. Primind raspuns negativ i-a spus ca din punctul ei de vedere nu este ok dar nu e in masura sa-i interzica si l-a indrumat spre bac, pe randul de langa noi. In 3 minute au venit 2 dube de politie, cu girofaruri si l-au luat cu tot cu masina la intrebari, departe de ochii lumii. Cetateni englezi erau tovarasii.

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate tin minte, procura este necesara doar pentru a iesi din tara. pentru a intra (cum a fost cazul meu) nu a trebuit nimic. cel putin asa am inteles de la sotie care a trecut prin acea agitatie acum cateva luni. oricum, noi facusem procura doar in lb. romana pt ca teoretic iti trebuie cand iesi din Romania.

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Va spun din experienta personala, am trecut de 3 ori prin aceasta situatie.

Procura este necesara la iesirea copilului din tara, atunci când este insotit numai de catre unul dintre parinti si aceasta se prezinta la frontiera / vama de catre parintele ce insoteste copilul.

In procura trebuie sa scrie clar ca celalalt parinte, cel care ramâne acasa, este de acord cu iesirea copilului din tara insotit numai de celalalt parinte.

La intrarea in tara nu se cere nimic, fiindca parintele se intoarce cu copilul in tara, nu iese cu el din tara.

Sotia a plecat de 3 ori cu copilul din tara, cu avionul, de la Otopeni si i s-a cerut mereu aceasta procura.

Ba chiar am vazut la una dintre plecari cum o mama singura cu un copil a fost oprita la Otopeni fiindca nu avea aceasta procura, insa nu stiu daca in final a trecut sau nu, fiindca noi ne-am vazut de ale noastre.

La intoarcere, sotiei nu i s-a mai cerut niciodata nimic.

Procura a fost intotdeauna redactata numai in limba româna.

In schimb de 2 ori, când am iesit din tara amândoi parintii, impreuna cu copilul, nu am mai facut aceasta procura si nici nu ni s-a cerut dealtfel de catre autoritati asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Declaratie nu procura. Automat ce minorul iese din tara cu ambii parinti nu este nevoie de declaratie. Cand minorul pleaca cu altcineva, parintii trebuie sa faca o declaratie la notar ca sunt de acord sa plece cu respectiva persoana dar sa nu uite de cazier.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se prea poate sa nu fii folosit eu termenii juridici foarte corect, insa una peste alta, am solicitat de la notar un document din care sa reiasa ca parintele ce ramâne acasa, este de acord ca celalalt parinte sa poata iesi din tara catre destinatia..........., (eventual se trece si perioada aproximativa), insotit de catre copil. Redactarea documentului a facut-o intotdeauna notarul si mereu a fost diferita de cea anterioara, insa pe ansamblu indeea era cea expusa mai sus.

Despre cazier insa nu ne-a intrebat nimeni, nici notarul nici politia de frontiera si nici nu am primit vreo sugestie de undeva ca ar trebui acest lucru. Nu spun ca nu ar fi necesar, spun numai ca noi nu ne-am gândit la asa ceva si nici nu am fost intrebati despre asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care minorul pleaca cu o terta persoana ii trebuie cazier.

Se prea poate sa nu fii folosit eu termenii juridici foarte corect, insa una peste alta, am solicitat de la notar un document din care sa reiasa ca parintele ce ram

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!